Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Ιφιγένεια

Καταγγελία για 3 ώρες το μηνα !!!!

Question

Καλημερα ! Μου ηρθε η εξης περίπτωση :

Εδω και 20 χρονια απασχολειται σε σπιτι καθαριστρια , η οποια δουλευει 3 ωρες το μηνα . Ζητα τα ενσημα της απο την αρχη της απασχόλησης !!!!!!!

Εαν κανει καταγγελια στο ΙΚΑ η κ.καθαριστρια , το ΙΚΑ θα μας ζητησει ασφάλιση απο 20ετίας ; Οι 3 ώρες το μηνα αντιστοιχουν σε ασφαλιστικα ημερομίσθια ;;

Και γενικα τι αλλο θα επιφερει μια τέτοιου τυπου καταγγελία ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Καλημερα ! Μου ηρθε η εξης περίπτωση :

Εδω και 20 χρονια απασχολειται σε σπιτι καθαριστρια , η οποια δουλευει 3 ωρες το μηνα . Ζητα τα ενσημα της απο την αρχη της απασχόλησης !!!!!!!

Εαν κανει καταγγελια στο ΙΚΑ η κ.καθαριστρια , το ΙΚΑ θα μας ζητησει ασφάλιση απο 20ετίας ; Οι 3 ώρες το μηνα αντιστοιχουν σε ασφαλιστικα ημερομίσθια ;;

Και γενικα τι αλλο θα επιφερει μια τέτοιου τυπου καταγγελία ;

Έχω την εντύπωση (Δες και στο ΙΚΑ) ότι μπορεί μόνο της τελευταίας πενταετίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν ο μιθωτός απασχολείται μόνο ορισμένες ημέρες της εβδομάδας, συγκρίνουμε τον Ημερήσιο Μισθό με το ποσό του Τεκμαρτου Ημερομισθίου της πρώτης Ασφαλιστικής Κλάσης και έχουμε :

α) αν ΗΜ > ή ισος Τ.Η => αναγνωρίζονται τόσες ημέρες όσες πραγματικά εργάζεται

β) αν ΗΜ < ΤΗ τότε αναγνωρίζονται στο μισθωτό τόσες ημέρες όσες προκύπτουν απο τη διαίρεση του μηνιαίου ποσού με το ποσό του ΤΗ (πρώτης ασφαλιστικής κλάσης πάντα).

Το ΙΚΑ δεν επεξεργάζεται καταγγελίες πέραν των πέντε ετών. Αν παρθεί απόφαση, θα είναι για αναγνώριση των 5 τελευταίων ετών και μόνο.

Αυτά κατ' αρχήν γενικώς

Στείλτε την εργαζόμενη να κάνει καταγγελία (αν όντως ισχύουν τα περί 3 ωρών μηνιαίως) και να αποδείξει ότι επρόκειτο για εξηρτημένη εργασία έμμισθου οικιακού βοηθού (πράγμα αδύνατον) και ότι δεν δούλευε συγχρόνως και σε περισσότερα σπίτια (έννοια λοιπών κατ"οίκον απασχολουνμένων προσώπων) κλπ...Μάλλον θα γελάσουν στο ΙΚΑ, εκτός αν δηλώσει ψευδώς άλλα από την πραγματικότητα.

Για το ορθόν της πληροφόρησης λάβετε υπόψιν σας τα εξής:

Ο Ν.2639/98 άρθρο 26. καθιέρωσε για ορισμένες κατηγορίες απασχολουμένων την αυτασφάλιση (δηλαδή υποχρέωση καταβολής του συνόλου των εισφορών από τον ίδιο τον ασφαλιζόμενο). Μεταξύ αυτών και " τα λοιπά κατ΄οίκον του εργοδότη απασχολούμενα πρόσωπα που παρέχουν εξειδικευμένες υπηρεσίες σε δύο ή περισσότερους εργοδότες μέσα στην εβδομάδα ή το μήνα, δηλαδή σε εναλλασσόμενους εργοδότες". Υπόχρεος για την καταβολή των εισφορών είναι ο εργαζόμενος. Υποχρέωση αναγγελίας στο ΙΚΑ της έναρξης ή της λήξης της εργασίας δεν απαιτείται, ούτε υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΑΠΔ από μέρους του/των εργοδοτών.

Ολα αυτά ισχύουν αν μπορέσετε να αποδείξετε ότι απασχολείται/απησχολείτο σε πολλαπλούς εργοδότες (και αυτό είναι μάλλον εύκολο να γίνει) . Στην περίπτωση αυτή ο υπολογισμός των ημερών ασφάλισης γίνεται με διαφορετικό τρόπο σε σύγκριση με το 50% του Ημερομισθίου Ανειδίκευτου Εργάτη, τα δελτία (που θα έπρεπε να είχε κόψει η εργαζόμενη) και το σύνολο των μηνιαίων αποδοχών. Αν ενδιαφέρει θα το αναλύσω.

ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, ΜΗ ΔΕΧΘΕΊΤΕ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πρώτα απ'όλα να θυμηθούμε ότι η παραγραφή για απαίτηση ασφαλιστικών εισφορών

απο το ΙΚΑ είναι δεκαετής και πενταετής η παραγραφή για αξίωση μισθών(αδειών-επιδομάτων που δεν εισπράχθηκαν) απο τον εργαζόμενο. Η τακτική του ΙΚΑ είναι να αξιολογεί τόσο την καταγγελία του εργαζομένου όσο και τα αποδεικτικά στοιχεία του εργοδότη. Απο τα γραφόμενα της συναδέλφου προκύπτει ότι μάλλον ο εργοδότης δεν διαθέτει αξιόλογα στοιχεία που θα αποδύκνειαν την τρίωρη απασχόληση τον μήνα. Για να αποδείξεις ότι εργάζεται πολλαπλά η εν λόγω καθαρίστρια θα πρέπει ως εργοδότης να διαθέτεις μια σειρά από ισχυρά αντικειμενικά στοιχεία όπως αντίγραφα απο ΑΠΥ που έχει εκδώσει σε άλλους εργοδότες. Υπόψιν ότι το ΙΚΑ παρόλου που πρέπει να λαμβάνει υπόψιν μόνο καταγγελίες που στέκουν νομικά όπως ορθώς το υπουργείο επισημαίνει επανηλημένα απο τό 2001 πρός τις υπηρεσίες του αντιθέτως τα όργανα του συνεχίζουν αντί να <<γελούν>> με τις καταγγελίες των εκβιαστών εργαζομένων να πραγματοποιούν εκτεταμένες εκθέσεις επιβολής προστίμων σε βάρος των εργοδοτών. Επομένως αν και εφόσον διασφαλίσει την ύπαρξη τέτοιων στοιχείων ο εργοδότης μπορεί να αγνοήσει τον εκβιασμό της καθαρίστριας. Αν δεν τα διαθέτει καλύτερα να αρχίζει να προετοιμάζετε με τον δικηγόρο του για διαπραγματεύσεις με την καθαρίστρια μήπως και γλυτώσει την εκπρόθεσμη αναγγελία απασχόλησης της καθαρίστριας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλήμερα και καλή εβδομάδα !

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις και τον χρονο σας .

Οσο αφορα τον εργοδότη , προς το παρον τα στοιχεία που έχω είναι μόνον αυτά που σας αναφέρω .

Ευχαριστώ Πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×