Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση Εταιρκής μερίδας και υπόλοιπο στον 53.14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ οτι αφού τα χρήματα διετέθησαν για την επέκταση της επιχείρησης θα έπρεπε να είχε γίνει αύξηση του Κεφαλαίου , και τώρα να μην υπήρχε θέμα.

Κατά την γνώμη μου όμως (όπως την διατύπωσα και παραπάνω) , και αφου έγινε έτσι ,ο μόνος τρόπος χειρισμού είναι εμφάνιση της υποχρέωσης στον πατέρα , που είναι και το πραγματικό γεγονός.

Οπως επίσης προείπα ,για να εμφανισθούν ως υποχρέωση στον γιο απαιτείται νόμιμος τίτλος εκχώρησης της απαίτησης του πατέρα προς τον γιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμέρα και πάλι στους συναδέλφους!!

Την Παρασκευή προέκυψε service δικτύου και δεν πρόλαβα να ενημερώσω,

για τα 350χιλ λοιπόν τι απέγιναν;

1.Ιδρύθηκε ένα υποκατάστημα

2.Αποθέματα εμπορευμάτων για το υποκατάστημα

Κατά συνέπεια ο 53.14 αυξάνεται εφόσον τα χρήματα χρησιμοποιήθηκαν για την επέκταση της εταιρίας.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω συνάδελφε ype είναι γιατί κάτι πρέπει να κρύβει το μεγάλο ποσό του 53.14.

Ισως η εμπειρία μου να είναι μικρή και οι γνώσεις μου λίγες, όμως τα βιβλία τηρούνται όπως πρέπει χωρίς να κρύβουν κάτι από πίσω, με ταμείο πραγματικό σε ακρίβεια λεπτού, υποχρεώσεις και απαιτήσεις πραγματικές, πληρωμές στην ώρα τους κτλ.

Δεν ξέρω η δική σας εμπειρία τι λέει και πραγματικά πολύ θα ήθελα να την ακούσω.

Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για την καλή τους πρόθεση.

Οι πινακες διάθεσης τι λενε; Μπορει να συμψηφιστεί το 53-14 με το 33-03;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι στους συναδέλφους!!!

Λόγω άδειας διακοπών δεν παρακολούθησα το θέμα και συγνώμη γι' αυτό....

Τι εννοείς συνάδελφε Mesa να συμψηφιστεί ο 53.14 με τον 33.03;

Ίσως να μην καταλαβαίνω καλά εννοείς τον 33.03 του γιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 33.03 πως μας προέκυψε τώρα;

Ο 33.03 και ο 33.04 χρησιμοποιούνται όταν έχουμε αύξηση κεφαλαίου.

Από πού προκύπτει (τη παραπάνω συζήτηση) ότι έγινε αύξηση Μ.Κ. και ο 33.03 εμφανίζει υπόλοιπο που θα μπορούσε να συμψηφιστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ μαζί σου συνάδελφε για δύο λόγους.

Αφ' ενός για τον υπολογισμό της υπεραξίας δεν λαμβάνεται υπ΄όψιν ο λ/σμός αυτός κι αφ' ετέρου τα ήδη διανεμηθέντα εταιρικά κέρδη έχουν περιληφθεί στις δηλώσεις του πρώτου εταίρου κατά τον χρόνο της διανομής βάσει της απόφασης της Γ.Σ.

Υπάρχει όμως ένα σοβαρό κατά την γνώμη μου θέμα (τουλάχιστον στις ανώνυμες εταιρείες και δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει στις ΕΠΕ) κι αυτό είναι το θέμα της παραγραφής του δικαιώματος του εταίρου προς είσπραξη μετά την πενταετία βάσει του αρθρου 250 του Α.Κ.

Για τις ΑΕ (και ενδεχομένως και για τις ΕΠΕ) βάσει του ν.δ 1195/1942 "απαιτήσεις εκ....... μερισματαποδέιξεων, μερισματων, μετοχών κλπ, παραγραφόμεναι περιέρχονται οριστικώς εις το Ελληνικόν δημόσιον......."

Θεωρώ ότι πρέπει να βρεθεί τρόπος να καταβληθούν στον αποχωρούντα..........

Αυτή η περίπτωση ισχ΄θει πάντα?η οταν τα μερίσματα δεν έχουν καταχωρηθεί στο ατομικό

λογαριασμό του μετόχου.Εχω την εντύπωση οταν δεν είναι γνωστός ο μέτοχος(ανώνυμες)

τότε και μόνο τότε μετά την πενταετία τα διεκδικεί το δημόσιο.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω

σε αυτο ,πιστέυω οτι δεν ισχύει για τις άλλες μορφές εταιρειών γιατι οι εταίροι ειναι γνωστοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...