Jump to content

Αγορά λογισμικού ισχύει ο 16.15 Λοιπά δικαιώματα

Recommended Posts

Καλησπερα

Διάβασα σε ένα βιβλίο ότι πλέον δεν ισχύει ο λογ/σμος 16.17.00 για καταχώρηση της αξίας αγοράς ενός λογισμικού προγράμματος αλλά ο 16.15 Λοιπά δικαιώματα.

Είναι όντως έτσι;

Ευχαριστώ

Ο 16.15 δεν είναι "λοιπά δικαιώματα" αλλά "συν/κες διαφορές πιστώσεων & δανείων για κτήσεις πάγιων στοιχείων"

Πιθανώς να εννοείς τον 16.05 αλλά μάλλον θα διαφωνούσα. Για δες 61.98.00 "χρήσεις δικαιωμάτων (royalties)" ...

ανάλογα με τον τροπο που έχετε αγορασει το λογισμικό.

πολλές εταιρίες έχουν πλέον μονο χρήση για ενα χρονικό διαστημα

άλλες εχουν και ποσο για αγοιρά "του δικαιωματος χρήσης"

Η συναδελφος εννοει τον 16.05.

Η συγκεκριμενη αποψη βασιζεται στην Γνωμ ΣΛΟΤ 310/16.05.05.

Την ιδια αποψη (για χρηση του 16.05) εχουν παντως και ο Σακκελης και ο Γρηγορακος.

Οποτε σιγα-σιγα πρεπει να αλλαζουμε και εμεις. :D

Η απάντησή σου συνάδελφε "anast" και όλες οι παραπάνω τοποθετήσεις είναι ιδιαίτερα χρήσιμες γιά να καταλήξουμε κάπου. Σκέπτομαι και βάζω προς διερεύνηση τα εξής :

Η γνωμάτευση του ΣΛΟΤ είναι του 2005. Ο ν. 3522 είναι του 2006. Μέχρι τον 3522, εκδιδόταν ΤΔΑ, ήτοι αγοράζαμε "πράγμα" ή έστω "αγαθό". Μετά τον 3522 εκδίδεται ΤΠΥ, ήτοι αγοράζουμε όχι αγαθό αλλά δικαίωμα να χρησιμοποποιούμε αγαθό τρίτου (πνευματικό δικαίωμα τρίτου, αλλά ας μην μπλέξουμε και σε αυτό), είτε εσαεί, είτε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Αρα (σύμφωνα με τον συλλογισμό μου) δεν έχω πλέον (μετά τον 3522) στην κατοχή μου ένα "αγαθό" και κατά συνέπεια δεν με αφορά η γνωμάτευση 310 (ως προγενέστερη). Αυτό όμως που πράγματι έχω (μεσω του ΤΠΥ) είναι το δικαίωμα να χρησιμοποιώ πνευματικό δικαίωμα τρίτου. Γι αυτό πιστεύω πως ο 61.98 είναι ο καταλληλότερος.

Εννοείται πως είμαι έτοιμος όχι μόνο να ακούσω άλλες γνώμες, αλλά περιμένω ιδιαίτερα, με εξαιρετική προσμονή, κάθε σκέψη που θα βελτιώσει ή ανατρέψει τους συλλογισμούς μου.

Καλημέρα

Καταρχήν είμαι συνάδελφος, και κατά δεύτερο λογο, όντως τον χειρισμό στον 16.05 τον είδα στην νέα έκδοση του βιβλίου του Σακέλλη

Ευχαριστώ

Εγώ πάλι είμαι της σχολής ότι .. αν και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τα πάμε στον 16.17 .. δεν μας απαγορεύεται και από κάπου.. οπότε τα αφήνω εκεί που είναι .. διότι έτσι κρίνω ως υπεύθυνος λογιστής... :D

Εγώ κατά την ταπεινή μου γνώμη ,επειδή τα τιμολόγια που μας δίνουν οι εταιρείες λογισμικού αναφέρουν

για υποστήριξη και επειδή εχουν το χαρακτήρα της περιοδικότητας ,κατ έτος ,μήπως θα ήταν καλύτερα να

τα πηγαίναμε στις συνδρομές 64.05 ,γιατί στην ουσία αυτό δεν είναι?.Αλλο βέβαια οταν αγοράσουμε κάποιο

πρόγραμμα,που πάει στον 16.

Η απάντησή σου συνάδελφε "anast" και όλες οι παραπάνω τοποθετήσεις είναι ιδιαίτερα χρήσιμες γιά να καταλήξουμε κάπου. Σκέπτομαι και βάζω προς διερεύνηση τα εξής :

Η γνωμάτευση του ΣΛΟΤ είναι του 2005. Ο ν. 3522 είναι του 2006. Μέχρι τον 3522, εκδιδόταν ΤΔΑ, ήτοι αγοράζαμε "πράγμα" ή έστω "αγαθό". Μετά τον 3522 εκδίδεται ΤΠΥ, ήτοι αγοράζουμε όχι αγαθό αλλά δικαίωμα να χρησιμοποποιούμε αγαθό τρίτου (πνευματικό δικαίωμα τρίτου, αλλά ας μην μπλέξουμε και σε αυτό), είτε εσαεί, είτε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Αρα (σύμφωνα με τον συλλογισμό μου) δεν έχω πλέον (μετά τον 3522) στην κατοχή μου ένα "αγαθό" και κατά συνέπεια δεν με αφορά η γνωμάτευση 310 (ως προγενέστερη). Αυτό όμως που πράγματι έχω (μεσω του ΤΠΥ) είναι το δικαίωμα να χρησιμοποιώ πνευματικό δικαίωμα τρίτου. Γι αυτό πιστεύω πως ο 61.98 είναι ο καταλληλότερος.

Εννοείται πως είμαι έτοιμος όχι μόνο να ακούσω άλλες γνώμες, αλλά περιμένω ιδιαίτερα, με εξαιρετική προσμονή, κάθε σκέψη που θα βελτιώσει ή ανατρέψει τους συλλογισμούς μου.

Εν μέρει θα συμφωνούσα να το στείλεις στα έξοδα αν μιλάμε για μικροποσά. π.χ. έχω στο μυαλό μου περίπτωση εταιρίας που πληρώνει κάθε μήνα 20 ευρά για να χρησιμοποιεί ένα module ενός πελάτη της προκειμένου να διευκολύνονται οι συναλλαγές τους. Τι γίνεται όμως όταν αγοράζω τα δικαιώματα χρήσης ας πούμε του SAP ή του Microsoft Navision ή οποιοδήποτε άλλου ERP? Εκεί μιλάμε για πολλά λεφτά. Δεν είναι δυνατό να το εξοδοποιήσεις μια και έξω...είναι λιγάκι υπερβολή νομίζω....

• 2 months later...
Guest Μπάρμπα-Γιώργος

Καλημέρα,

Και η εκ των υστέρων (μετά την γνωστή πρόσκληση ...) αγορά λειτουργικών προγραμμάτρων "γουίντοους" (μιάς και η εταιρία χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα "κλέψικόπυ" ) που στο καλό θα πρέπει να καταχωρηθεί ???

Ευχαριστώ

Μπάρμπα-Γιώργος

Guest Επισκέπτης-FROZEN-

Τα λειτουργικά προγράμματα, επειδή θεωρείται ότι δε μπορούν να λειτουργήσουν παρά μόνο στο pc το οποίο εγκαθίστανται, προσαυξάνουν την αξία του συγκεκριμένου παγίου.

Μπαρμπα Μυτούσης

Τουτέστιν 14.03

Μπαρμπα Μπεν (Συνάδελφος του Μπαρμπα Μυτούση)