Jump to content
Sign in to follow this  
KABONTOROS

Εντός ζώνης ακίνητο με κτίσμα πως πρέπει να δηλωθεί στο ε9

Recommended Posts

Οταν είναι κτίσμα σε οικόπεδο εντος ζώνης πως πρέπει να δηλωθεί το κτίσμα στον πίνακα 1 και

το οικόπεδο στον πίνακα 2?

Οικόπεδο, κατά το άρθρο 2 παρ. 13 του Ν. 1577/1985, είναι κάθε γήπεδο που βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια του οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο. Επίσης οικόπεδα είναι και τα γήπεδα που βρίσκονται σε οικισμούς οικισμούς προυφιστάμενους του 1923 ή σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων.

Στην περίπτωση σου αφού αναφέρεις πως το οικόπεδο βρίσκεται εντός εντός ζώνης οικισμού, δε μπορεί να αναγραφεί στον πίνακα 2 αλλά στον πίνακα 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οικόπεδο, κατά το άρθρο 2 παρ. 13 του Ν. 1577/1985, είναι κάθε γήπεδο που βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια του οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο. Επίσης οικόπεδα είναι και τα γήπεδα που βρίσκονται σε οικισμούς οικισμούς προυφιστάμενους του 1923 ή σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων.

Στην περίπτωση σου αφού αναφέρεις πως το οικόπεδο βρίσκεται εντός εντός ζώνης οικισμού, δε μπορεί να αναγραφεί στον πίνακα 2 αλλά στον πίνακα 1

Σ ευχαριστώ για τη βοήθεια.Αλλά.

Οταν λέμε εντός ζώνης εννοούμε εντος σχεδίου η οικισμου ?Γιατί νομίζω οτι μόνο αυτά μπαίνουν στον πινακα 1

που ειναι εντός σχεδίου η οικισμού.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σ ευχαριστώ για τη βοήθεια.Αλλά.

Οταν λέμε εντός ζώνης εννοούμε εντος σχεδίου η οικισμου ?Γιατί νομίζω οτι μόνο αυτά μπαίνουν στον πινακα 1

που ειναι εντός σχεδίου η οικισμού.

Εντός ζώνης εννοούμε εντός ζώνης οικισμού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τα παραπάνω τα εντός ζώνης εκτός οικισμού πρέπει να αναφέρονται στον πίνακα 1 του Ε9 για το οποίο εχω τις επιφυλάξεις μου καθώς σε πολλά συμβόλαια έχω δει να αναφέρονται ως "αγρός" τα εντός ζώνης εκτός οικισμού και οχι ως οικόπεδο.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ το εντός ζώνης εκτός οικισμού αναφέρεται σε μια περιοχή μέχρι μια συγκεκριμένη απόσταση απο τα ορια οικισμού όπου ισχύουν διαφοερετικές κανόνες δόμησης απο αυτά που ισχύουν για οικόπεδα ή για αγρούς εκτός ζώνης. Αυτό ομως δεν του προσδίδει τον χαρακτηρισμού ως οικόπεδο, και απο την στιγμή που είναι εκτός οικισμού θεωρείται αγρός ασχέτος αν είναι εντός ζώνης ή οχι και πρέπει να αναγραφεί στον πίνακα 2.

Αναφέρομαι σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στα υπόλοιπα.

Εχω λάθος?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×