Προς το περιεχόμενο

Εντός ζώνης ακίνητο με κτίσμα πως πρέπει να δηλωθεί στο ε9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν είναι κτίσμα σε οικόπεδο εντος ζώνης πως πρέπει να δηλωθεί το κτίσμα στον πίνακα 1 και

το οικόπεδο στον πίνακα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είναι κτίσμα σε οικόπεδο εντος ζώνης πως πρέπει να δηλωθεί το κτίσμα στον πίνακα 1 και

το οικόπεδο στον πίνακα 2?

Οικόπεδο, κατά το άρθρο 2 παρ. 13 του Ν. 1577/1985, είναι κάθε γήπεδο που βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια του οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο. Επίσης οικόπεδα είναι και τα γήπεδα που βρίσκονται σε οικισμούς οικισμούς προυφιστάμενους του 1923 ή σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων.

Στην περίπτωση σου αφού αναφέρεις πως το οικόπεδο βρίσκεται εντός εντός ζώνης οικισμού, δε μπορεί να αναγραφεί στον πίνακα 2 αλλά στον πίνακα 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικόπεδο, κατά το άρθρο 2 παρ. 13 του Ν. 1577/1985, είναι κάθε γήπεδο που βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια του οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο. Επίσης οικόπεδα είναι και τα γήπεδα που βρίσκονται σε οικισμούς οικισμούς προυφιστάμενους του 1923 ή σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων.

Στην περίπτωση σου αφού αναφέρεις πως το οικόπεδο βρίσκεται εντός εντός ζώνης οικισμού, δε μπορεί να αναγραφεί στον πίνακα 2 αλλά στον πίνακα 1

Σ ευχαριστώ για τη βοήθεια.Αλλά.

Οταν λέμε εντός ζώνης εννοούμε εντος σχεδίου η οικισμου ?Γιατί νομίζω οτι μόνο αυτά μπαίνουν στον πινακα 1

που ειναι εντός σχεδίου η οικισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για τη βοήθεια.Αλλά.

Οταν λέμε εντός ζώνης εννοούμε εντος σχεδίου η οικισμου ?Γιατί νομίζω οτι μόνο αυτά μπαίνουν στον πινακα 1

που ειναι εντός σχεδίου η οικισμού.

Εντός ζώνης εννοούμε εντός ζώνης οικισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Σύμφωνα με τα παραπάνω τα εντός ζώνης εκτός οικισμού πρέπει να αναφέρονται στον πίνακα 1 του Ε9 για το οποίο εχω τις επιφυλάξεις μου καθώς σε πολλά συμβόλαια έχω δει να αναφέρονται ως "αγρός" τα εντός ζώνης εκτός οικισμού και οχι ως οικόπεδο.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ το εντός ζώνης εκτός οικισμού αναφέρεται σε μια περιοχή μέχρι μια συγκεκριμένη απόσταση απο τα ορια οικισμού όπου ισχύουν διαφοερετικές κανόνες δόμησης απο αυτά που ισχύουν για οικόπεδα ή για αγρούς εκτός ζώνης. Αυτό ομως δεν του προσδίδει τον χαρακτηρισμού ως οικόπεδο, και απο την στιγμή που είναι εκτός οικισμού θεωρείται αγρός ασχέτος αν είναι εντός ζώνης ή οχι και πρέπει να αναγραφεί στον πίνακα 2.

Αναφέρομαι σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στα υπόλοιπα.

Εχω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...