Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΟΡΘΩΣΗ Ε-9 ΓΙΑ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ


LEKA

Ερώτηση

Καλησπέρα, μου ηρθε ενας πελάτης με ειδοποιηση διορθωσης ε-9. Μπαινω στο συστημα και βλέπω οτι υπάρχει ένα ακινητο που δεν του ανήκει. Το διαγράφω. Με προσθήκη πάω να προσθέσω το σωστό , για το οποιο δεν μπορεί να εντοπίσει οικ. τετράγωνο, είναι εντός οικισμού με όλες τις οδούς ΑΝΩΝΥΜΕΣ. Το σύστημα δε δέχεται την αποθήκευση. Απ΄΄οτι διάβασα σε άλλα θέματα θα δηλώσω ότι είναι εκτοσ ΑΠΑ.

Ομως ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, στο ε-9 δεν φαίνονται τα αγροτεμάχια που έχει δηλώσει στο αρχικό ε-9.

Μήπως γιατι δεν υπολογίζονται για το ΕΤΑΚ; Οσα ε-9 έχω διορθώσει δεν είχαν ούτε στο αρχικο αγροτεμάχια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οσον αφορα το ακινητο που δεν εντοπιζει αφου ειναι εντος οικισμου δεν μπορεις να το βαλεις εκτος απαα. Ψαξε λιγο τον δημο και την κοινοτητα και βεβαιωσου οτι ειναι τα σωστα και μαλλον θα το δεχθει.

Οσον αφορα τα αγροτεμαχια εχω και εγω την εντυπωση οτι δεν αναφερονται λογω ετακ. ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή ζώ σε επαρχία με σπίτια χωρίς οδούς ξέρω ότι οι δήμοι έχουν χάρτες με τα οικοδομικά τετράγωνα ή κάποιοι συμβολαιογράφοι βοηθούν σε αυτή τη δουλειά . ΄Οσο για τα αγροτεμάχια δεν συμπεριλαμβάνονται για φορολόγηση στον ΕΤΑΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οσον αφορα το ακινητο που δεν εντοπιζει αφου ειναι εντος οικισμου δεν μπορεις να το βαλεις εκτος απαα.

Τελικά πότε θεωρείτε ότι ένα ακίνητο είναι εντός ΑΠΑΑ (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ)?

Γιατί εγώ ξέρω και μέσα στα όρια τέως πρωτευούσης περιοχές εκτός ΑΠΑΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τελικά πότε θεωρείτε ότι ένα ακίνητο είναι εντός ΑΠΑΑ (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ)?

Γιατί εγώ ξέρω και μέσα στα όρια τέως πρωτευούσης περιοχές εκτός ΑΠΑΑ.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/1836

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι λίγο αργόστροφος.. μπορείς να το αναλύσεις?

υπάρχει τίποτα εκτός ΑΠΑΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει, βλέπε συγκριτικά στοιχεία( ισχύει μόνο για τα οικόπεδα βέβαια) . Αν πρόσεξες Θανάση το Ε9 σε ρωτάει : α) Το οικόπεδο επί του οποίου βρίσκεται το κτίσμα βρίσκεται σε περιοχή εντός συστήματος ΑΠΑΑ ?

β) Το οικόπεδο επί του οποίου βρίσκεται το κτίσμα βρίσκεται σε περιοχή εκτός συστήματος ΑΠΑΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΚΌΠΕΔΟ,είτε επειδή είναι εντός οικισμού είτε επειδή είναι εντός σχεδίου, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα είναι και εντος Αντ. Προσδιορισμού της αξίας του, έχω συναντήσει πολλά τέτοια παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΚΌΠΕΔΟ,είτε επειδή είναι εντός οικισμού είτε επειδή είναι εντός σχεδίου, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα είναι και εντος Αντ. Προσδιορισμού της αξίας του, έχω συναντήσει πολλά τέτοια παραδείγματα.

Ανέφερε κάποιος από μας το παραπάνω που έγραψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε εδω μέσα.. :D

Τα πράγματα είναι απλά ας μη τα μπερδεύουμε μόνοι μας. Το πότε ένα οικόπεδο είναι εκτός ΑΠΑΑ το ανέφερα παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτον δεν αναφερόμουν σε σένα ..

και δεύτερον που ακριβώς.. να το ξαναδώ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να σου εξηγήσω βρε Θανάση? Σου έβαλα την ΠΟΛ που εξηγεί τι θεωρείται εκτός ΑΠΑΑ, σου ανέφερα ότι υπάρχουν εκτός ΑΠΑΑ, και αυτά είναι οικόπεδα που υπολογίζεται η αξία τους με συγκριτικά στοιχεία , τι άλλο να κάνω ο δόλιος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή σε ποιες από τις παρακάτω περιπτώσεις?

α) με το έντυπο ΑΑ-Γης όταν πρόκειται για περιοχή εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμών και για τις οποίες δεν έχουν ορισθεί ειδικοί όροι δόμησης

β) με το έντυπο 3 όταν μόνο πρόκειται για περιοχές των Νομών Αργολίδας, Καστοριάς, Λάρισας και Γρεβενών, εντός σχεδίου πόλης ή οικισμών οι οποίες δεν έχουν ενταχθεί στο σύστημα αντικειμενικού προσιδορισμού ή για τις οποίες έχουν ορισθεί ειδικοί όροι δόμησης, και

γ) με βάση τα συγκριτικά στοιχεία της περιοχής όταν πρόκειται για περιοχές όπως της παραπάνω περίπτωσης β΄, αλλά βρίσκεται σε όλους τους υπόλοιπους Νομούς της Χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε να καταφύγω στην εγκύκλιο για να βρώ αν είναι εντός ή εκτός ΑΠΑΑ.

Ο πελάτης σου δίνει στοιχεία π.χ. τοποθεσία μεσα στον Δήμο που ανήκει το ακίνητο.Αν αυτός δεν γνωρίζει που είναι το ακίνητό του πως θα γνωρίζουμε εμείς; Το σύστημα με το χάρτη σου δείχνει τι είναι εντός ΑΠΑΑ, και όχι τι είναι εντός ή εκτός σχεδίου. Εύκολα λοιπόν μπερδεύει κανείς στο μυαλό του τα εντός σχεδίου με εντός ΑΠΑΑ, μην αρπαζόμαστε λοιπόν χωρίς λόγο. ΑΝ είναι εντός και προσδιορίσεις οικοδομικό τεράγωνο ( ακόμα και απο συμβόλαια), ακόμα και αν οι δρόμοι είναι ανώνυμοι δεν υπάρχει πρόβλημα για το σύστημα και είσαι ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναλαμβάνω, μόνο το οικόπεδο μας ενδιαφέρει αν βρίσκεται εκτός. Η αξία των κτισμάτων υπολογίζεται αλλιώς.

Στη γ περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσον αφορα το ακινητο που δεν εντοπιζει αφου ειναι εντος οικισμου δεν μπορεις να το βαλεις εκτος απαα

H άπάντησή μου η προηγούμενη αναφερόταν στην ανωτέρω παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...........

Ο πελάτης σου δίνει στοιχεία π.χ. τοποθεσία μεσα στον Δήμο που ανήκει το ακίνητο.Αν αυτός δεν γνωρίζει που είναι το ακίνητό του πως θα γνωρίζουμε εμείς; Το σύστημα με το χάρτη σου δείχνει τι είναι εντός ΑΠΑΑ, και όχι τι είναι εντός ή εκτός σχεδίου.

Θα μου επιτρέψεις .. το σύστημα με τον χάρτη δεν σου δείχνει και πολλά πράγματα..

Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει οδούς που τις έχει μέχρι και το google earth ή ο οποιοσδήποτε χάρτης..

Σε άλλες έχει οδούς και βέβαια χωρίς αρίθμηση που εκτείνονται εντός και εκτός ΑΠΑΑ, χωρίς κάθετους δρόμους κ.λ.π.

και μην θεωρείτε ότι ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να αναγνωρίσει σε έναν ελλειπή χάρτη την ιδιοκτησία που έχει δει μια φορά στην ζωή του .. αν την έχει δει..

Μου έτυχε περίπτωση εντός Αθηνών, εντός σχεδίου, εντός αντικειμενικών αξιών.. να σταλεί σημείωμα γιατί ο τέταρτος από τους τέσσερις δρόμους δεν είχε όνομα στον δικό τους χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα μου επιτρέψεις .. το σύστημα με τον χάρτη δεν σου δείχνει και πολλά πράγματα..

Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει οδούς που τις έχει μέχρι και το google earth ή ο οποιοσδήποτε χάρτης..

Σε άλλες έχει οδούς και βέβαια χωρίς αρίθμηση που εκτείνονται εντός και εκτός ΑΠΑΑ, χωρίς κάθετους δρόμους κ.λ.π.

και μην θεωρείτε ότι ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να αναγνωρίσει σε έναν ελλειπή χάρτη την ιδιοκτησία που έχει δει μια φορά στην ζωή του .. αν την έχει δει..

Μου έτυχε περίπτωση εντός Αθηνών, εντός σχεδίου, εντός αντικειμενικών αξιών.. να σταλεί σημείωμα γιατί ο τέταρτος από τους τέσσερις δρόμους δεν είχε όνομα στον δικό τους χάρτη.

Σωστά αυτά που λεει ο Θανάσης . Το έχω διαπιστώσει κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oτε εγώ διαφωνώ, και εγώ ζήτησα βοήθεια απο το....google erth.

Αν το σύστημα δεν διαθέτει π.χ. δρόμους εμείς φταίμε; Αν τους γνωρίζουμε τους γράφουμε, αν δεν τους γνωρίζουμε - και δεν μπορεί ο πελάτης να μας τους δώσει, τι θα κάνουμε;-

Απολύτως απαραίτητο για το σύστημα είναι το οικοδομικό τεράγωνο, ή οι δρόμοι εντος ΑΠΑΑ οπότε αυτόματα προσδιορίζεται το οικ. τετραγ., και για να είμαστε σωστοί και οι προσόψεις, δεν είναι έτσι;

Στα εκτός, προσδιορίζεις περιοχή, και ότι άλλα στοιχεία ευπρόσδεκτα, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παράδειγμα 1...

Φίλος έχει εξοχική κατοικία στην Νέα Πέραμο (μεγάλο πεύκο) ..

Υπάρχουν δύο δρόμοι με ονομασία.. κάποιοι άλλοι παραπέρα..

έρχεται το σημείωμα.. που δεν αναγνωρίζει την οδό..

μπαίνουμε στον Χάρτη .. και βλέπουμε τρεις χάρτες κάποιων περιοχών .. που με τίποτα δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε ποιες είναι .. πόσο μάλλον να εντοπίσουμε και το ακίνητο..ούτε οι γραμμές του τραίνου δεν φαίνονται πουθενά..

Υποθέτω ότι το ακίνητο είναι εκτός Α.Π.Α.Α. ..αλλά πως μπορώ να σιγουρευτώ?

Παράδειγμα 2...

Οικόπεδο στον οικισμό Σελεύκειας Θεσπρωτίας.. εντός οικισμού βάσει συμβολαίου οικ.τετράγωνο 68 ..

μπαίνουμε στον χάρτη .. βλέπουμε ένα σκαρίφημα .. χωρίς ονόματα.. και αρίθμηση τετραγώνων από 1 έως 44 ..

Τι να υποθέσω?

Παράδειγμα 3..

Ακίνητο στο Ολυμπιακό χωριό .. το γνωστό .. τι χάρτες και κουραφέξαλα.. :D

αν και εδώ λόγω ΟΕΚ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι εκτός Α.Π.Α.Α.

Τα δύο από τα τρία είναι δηλωμένα πρόσφατα στο κτηματολόγιο.. χωρίς πρόβλημα εντοπισμού..

αλλά άλλες "απεικονίσεις" είχε το κτηματολόγιο .. άλλες το site του E-9 ..

Για να μην αναφερθώ στην προχειρότητα αυτών που καταχώρησαν τα στοιχεία από τις δηλώσεις στο σύστημα..

γιατί έρχονται σημειώματα για το κέντρο της Αθήνας επειδή π.χ. η οδός Ρόμβης πληκτρολογήθηκε σαν .. Ρόμβας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο 1 να σε πληροφορήσει ο πελάτης- με ευθύνη του σωστή περιοχή-

Το ίδιο στο 2 , είτε οδοί είτε σωστο οικ. τερ. - βρες τη σωστή περιοχή-

Μπορούμε να παίρνουμε και τηλέφωνο στις τεχνικές υπηρεσίες των Δήμων.

Εσύ λές αυτά, εγώ που έχω δεί τουλάχιστον δύο περιπτώσεις, που δηλώθηκε ακίνητο σωστά το 2005, διαγράφηκε - σωστά - το 2006 ή 2007, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ. ( φαινεται στο 2008) Τι να λέμε τώρα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στο 1 να σε πληροφορήσει ο πελάτης- με ευθύνη του σωστή περιοχή-

Το ίδιο στο 2 , είτε οδοί είτε σωστο οικ. τερ. - βρες τη σωστή περιοχή-

Μπορούμε να παίρνουμε και τηλέφωνο στις τεχνικές υπηρεσίες των Δήμων.

Εσύ λές αυτά, εγώ που έχω δεί τουλάχιστον δύο περιπτώσεις, που δηλώθηκε ακίνητο σωστά το 2005, διαγράφηκε - σωστά - το 2006 ή 2007, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ. ( φαινεται στο 2008) Τι να λέμε τώρα.......

Να σου πω εγώ άλλο που έτυχε? Δήλωση Ε9 το 2005 με ακίνητα 1,2,3,4,5. Μετά από ένα μήνα υποβλήθηκε εμπρόθεσμα τροποποιητική δήλωση Ε9 λόγω αλλαγής των τετραγωνικών στα ακίνητα 2,3, ( είχε πιο νέο τοπογραφικό και ήθελε ο πελάτης να το αλλάξουμε για να είναι τυπικός). Αυτός που καταχωρούσε τα στοιχεία έκανε το εξής. Δεν έκανε μεταβολή στα στοιχεία των ακινήτων 2,3 αλλά τα πρόσθεσε με αριθμό 6 και 7.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μια ερώτηση ..

Αν υπάρχει κτίσμα (εξοχικό) .. σε δηλωμένο ως αγροτεμάχιο κομμάτι γης .. εκτός σχεδίου.. εκτός χαρτών ΑΠΑΑ κ.λ.π.

τι δηλώνουμε τώρα? ζητάει αν το οικόπεδο είναι εκτός ΑΠΑΑ ..είναι.. αλλά δεν υπάρχουν στοιχεία οικοπέδου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...