Προς το περιεχόμενο
  • 0

οικοπεδο χωριστηκε με καθετη ιδιοκτησια.


Δημήτρης Κ.

Ερώτηση

καλησπερα σας

θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω ερωτημα. Κυρια ειχε στην κατοχη της οικοπεδο 1000τμ. Εκανε συσταση καθετης ιδοκτησιας χωριζοντας το σε 2 τμηματα α και β το οποιο α ειχε ποσοστο συνιδιοκτησιας 60% στο ολο οικοπεδο και το β το οποιο ειχε ποσοστο 40% στο ολο οικοπεδο και το μεταβιβασε στα 2 παιδια της. Στο ε9 για το παιδι που αποκτησε το τμημα α γραφω οτι απεκτησε το 60% των 1000τμ ή τα 600τμ κατα 100%? Ομοιως και για το 2ο παιδι. Ξερω οτι παρομοια ερωτημα εχουν τεθει αλλα οι αποψεις διαφοροποιουνται.

ΥΓ παιρνω τηλ ολο το πρωι το υπουργειο αλλα το αρμοδιο τμημα δεν απαντα με τιποτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
καλησπερα σας

θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω ερωτημα. Κυρια ειχε στην κατοχη της οικοπεδο 1000τμ. Εκανε συσταση καθετης ιδοκτησιας χωριζοντας το σε 2 τμηματα α και β το οποιο α ειχε ποσοστο συνιδιοκτησιας 60% στο ολο οικοπεδο και το β το οποιο ειχε ποσοστο 40% στο ολο οικοπεδο και το μεταβιβασε στα 2 παιδια της. Στο ε9 για το παιδι που αποκτησε το τμημα α γραφω οτι απεκτησε το 60% των 1000τμ ή τα 600τμ κατα 100%? Ομοιως και για το 2ο παιδι. Ξερω οτι παρομοια ερωτημα εχουν τεθει αλλα οι αποψεις διαφοροποιουνται.

ΥΓ παιρνω τηλ ολο το πρωι το υπουργειο αλλα το αρμοδιο τμημα δεν απαντα με τιποτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΕΓΩ ΘΑ ΕΒΑΖΑ 1000 ΟΙΚ ΜΕ 60/100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΕΓΩ ΘΑ ΕΒΑΖΑ 1000 ΟΙΚ ΜΕ 60/100

ΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΙΤΟ;

KATA TH ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΙΤΟ;

KATA TH ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.

αν η περιοχη ανηκει στο κτηματολογιο θα πάρει βεβαιωση απο το κτηματολογιο για να το μεταβιβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπερα σας

θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω ερωτημα. Κυρια ειχε στην κατοχη της οικοπεδο 1000τμ. Εκανε συσταση καθετης ιδοκτησιας χωριζοντας το σε 2 τμηματα α και β το οποιο α ειχε ποσοστο συνιδιοκτησιας 60% στο ολο οικοπεδο και το β το οποιο ειχε ποσοστο 40% στο ολο οικοπεδο και το μεταβιβασε στα 2 παιδια της. Στο ε9 για το παιδι που αποκτησε το τμημα α γραφω οτι απεκτησε το 60% των 1000τμ ή τα 600τμ κατα 100%? Ομοιως και για το 2ο παιδι. Ξερω οτι παρομοια ερωτημα εχουν τεθει αλλα οι αποψεις διαφοροποιουνται.

ΥΓ παιρνω τηλ ολο το πρωι το υπουργειο αλλα το αρμοδιο τμημα δεν απαντα με τιποτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

100 % στο διακεκριμένο τμήμα του οικοπέδου, δηλαδή στα 600 τμ. 100 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλει λιγο προσοχη το θεμα αυτο.

Ειχα παρομοια περιπτωση, οικοπεδο σε περιοχη που μπηκε στο σχεδιο προσφατα, στο Μαρουσι, εγινε το εξης

Το οικοπεδο 1500τμ χωριστηκε σε 5 καθετες ιδιοκτησιες, η καθεμια ειχε το ποσοστο της επι του οικοπεδου. Ειχα κι εγω αναφερει τα επιμερους τμ με 100% ιδιοκτησια, ομως θεωρήθηκε λαθος, γιατι δεν ειχε γινει κατατμηση του οικοπεδου, αλλα μονο συσταση καθετων ιδιοκτησιων, οποτε το σωστο ηταν να αναφερθουν τα τμ της καθε μιας καθετης ιδικτησιας αλλα με ποσοστο συνιδικτησιας επι του ολου οικοπεδου. ( Διασταυρωθηκε και απο συμβολαιογραφο και απο το Υπουργειο)

Δειτε λιγο προσεκτικα τη δικη σας περιπτωση γιατι και τα δυο που αναφερουν οι συναδελφοι ειναι σωστα υπο προυποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θέλει λιγο προσοχη το θεμα αυτο.

Ειχα παρομοια περιπτωση, οικοπεδο σε περιοχη που μπηκε στο σχεδιο προσφατα, στο Μαρουσι, εγινε το εξης

Το οικοπεδο 1500τμ χωριστηκε σε 5 καθετες ιδιοκτησιες, η καθεμια ειχε το ποσοστο της επι του οικοπεδου. Ειχα κι εγω αναφερει τα επιμερους τμ με 100% ιδιοκτησια, ομως θεωρήθηκε λαθος, γιατι δεν ειχε γινει κατατμηση του οικοπεδου, αλλα μονο συσταση καθετων ιδιοκτησιων, οποτε το σωστο ηταν να αναφερθουν τα τμ της καθε μιας καθετης ιδικτησιας αλλα με ποσοστο συνιδικτησιας επι του ολου οικοπεδου. ( Διασταυρωθηκε και απο συμβολαιογραφο και απο το Υπουργειο)

Δειτε λιγο προσεκτικα τη δικη σας περιπτωση γιατι και τα δυο που αναφερουν οι συναδελφοι ειναι σωστα υπο προυποθεσεις.

Στη δική σου περίπτωση Εφη υπήρχαν και κτίσματα ή υπήρχε μόνο οικόπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και στην δικη μου την περιπτωση υπαρχει σπιτι στο ενα τμημα του οικοπεδου αλλα δεν το ανεφερα γιατι θεωρησα οτι δεν αλλαζει κατι. Ευχαριστω και παλι ολους.

υγ. το υπουργειο μιλαει συνεχεια ενω καθε εφορια λεει διαφορετικη αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπερα σας

θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω ερωτημα. Κυρια ειχε στην κατοχη της οικοπεδο 1000τμ. Εκανε συσταση καθετης ιδοκτησιας χωριζοντας το σε 2 τμηματα α και β το οποιο α ειχε ποσοστο συνιδιοκτησιας 60% στο ολο οικοπεδο και το β το οποιο ειχε ποσοστο 40% στο ολο οικοπεδο και το μεταβιβασε στα 2 παιδια της. Στο ε9 για το παιδι που αποκτησε το τμημα α γραφω οτι απεκτησε το 60% των 1000τμ ή τα 600τμ κατα 100%? Ομοιως και για το 2ο παιδι. Ξερω οτι παρομοια ερωτημα εχουν τεθει αλλα οι αποψεις διαφοροποιουνται.

ΥΓ παιρνω τηλ ολο το πρωι το υπουργειο αλλα το αρμοδιο τμημα δεν απαντα με τιποτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Κατά τη γνώμη μου το ορθότερο εκ των δύο, είναι να δηλώσεις 60% στα 1000 τ.μ. Δεν είναι απόλυτα ορθό αλλά βλέπω ότι δεν έχουν προβλέψει την περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας.

ΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΙΤΟ;

KATA TH ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.

Το πρόβλημα είναι ότι στον καθένα δεν ανήκει "μέρος" του οικοπέδου, υπό την έννοια ότι δεν έχει γίνει κατάτμηση. Η διατύπωση του Ε9 είναι "οικόπεδο". Μια κάθετη όμως δεν είναι "οικόπεδο" από μόνη της.

αν η περιοχη ανηκει στο κτηματολογιο θα πάρει βεβαιωση απο το κτηματολογιο για να το μεταβιβάσει.

Δεν δίνει καμία βεβαίωση το κτηματολόγιο. Τουλάχιστον όχι σε αυτή τη φάση που βρίσκονται οι νεοενταχθείσες περιοχές. Απλά το αποδεικτικό υποβολής της δήλωσης θα ζητηθεί (ίσως) από τον συμβολαιογράφο, το οποίο όμως ούτε ποσοστά συνιδιοκτησίας-συγκυριότητας προβλέπεται να αναφέρει, ούτε (συνήθως) είδος ιδιοκτησίας (αν είναι δηλαδή απλό οικόπεδο χωρίς σύσταση, ή κάθετη). Μην στέλνετε τον κόσμο στο κτηματολόγιο (τα γραφεία των περιοχών που ξεκίνησε πρόσφατα εννοώ), να ζητάει το οτιδήποτε. Πρακτικά είναι ανοικτά (και για πολύ καιρό ακόμα μέχρι να γίνουν αναρτήσεις), μόνο για να παίρνουν δηλώσεις (εμπρόθεσμες-εκπρόθεσμες). Και για κάποιες εξαιρετικές περιπτώσεις να δίνουν αντίγραφα των υποβληθεισών δηλώσεων (ό,τι ακριβώς κατέθεσε ο πολίτης δηλαδή χωρίς καμία "επικύρωση") και μάλιστα με κόστος 5 ευρώ.δικαίωμα, για δικαστική χρήση. Τίποτα άλλο από το κτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΗΠΩΣ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΜ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΟΥΣ Α ΚΑΙ Β ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΧΕΙ 100% ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΟΥΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΠΑΝΟΣ-

Θεωρώ σωστή την τοποθέτηση της EFI φτάνει να αναλογιστούμε ότι τα συμβόλαια αυτά συνήθως μιλούν για χώρο αποκλειστικής χρήσης και όχι για χωριστή ιδιοκτησία παράλληλα δείτε το και από πελεοδομικής άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να ξεκαθαρίζουμε κάποιο πράγματα.

Ο ιδιοκτήτης της κάθετης ιδιοκτησίας δεν έχει την αποκλειστική χρήση στο διακεκριμένο χώρο που οριοθετείται με την συστατική πράξη της κάθετης συνιδιοκτησίας, αλλά ιδιόμορφη κυριότητα δηλαδή αναγκαστική κυριότητα σε ολόκληρο το οικόπεδο και αυτοτελή κυριότητα σε ολόκληρο το χώρο του αυτοτελούς τμήματος του οικοπέδου (πλάγια , σε ύψος και υπογείως) . Βλέπε και ΑΚ 1001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για να ξεκαθαρίζουμε κάποιο πράγματα.

Ο ιδιοκτήτης της κάθετης ιδιοκτησίας δεν έχει την αποκλειστική χρήση στο διακεκριμένο χώρο που οριοθετείται με την συστατική πράξη της κάθετης συνιδιοκτησίας, αλλά ιδιόμορφη κυριότητα δηλαδή αναγκαστική κυριότητα σε ολόκληρο το οικόπεδο και αυτοτελή κυριότητα σε ολόκληρο το χώρο του αυτοτελούς τμήματος του οικοπέδου (πλάγια , σε ύψος και υπογείως) . Βλέπε και ΑΚ 1001

Ειπες οτι διαφωνεις με το σκεπτικο μου.

Με απλα λογια μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποτε ειναι σωστη η δηλωση Ε9, σε οικοπεδο 1500τμ, το οποιο εχει 5 καθετες αυτοτελεις ιδιοκτησιες με ποσοστο συνιδιοκτησιας επι του ολου οικοπεδου

( 500τμ-33,34%, 400τμ -26,66%, 250τμ - 16,66, 350τμ - 23,34%) στο οποιο οικοπεδο δεν εχει γινει κατατμηση???

1. 500 100%

400 100%

250 100%

350 100%

2.1500 33,34%

1500 26,66%

1500 16,66%

1500 23,34%

Εγω εβαλα το 2. Γιατι διαφωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με απλά λόγια δε μπορώ να σου πω. Από τη στιγμή που ανέφερες ότι το διασταύρωσες με συμβολαιογράφο και Υπουργείο, εγώ πάω "πάσο". Απλά επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Με απλά λόγια δε μπορώ να σου πω. Από τη στιγμή που ανέφερες ότι το διασταύρωσες με συμβολαιογράφο και Υπουργείο, εγώ πάω "πάσο". Απλά επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη. :D

Εννοεις οτι εσυ θα εβαζες το 1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ακριβώς ίδια περίπτωση η συμβολαιογράφος ήταν κάθετη

πώς εξακολουθεί να είναι ένα το οικόπεδο και επομένως στο

Ε9 βάζουμε το ποσοστό επί του οικοπέδου στο οποίο συστάθηκε

η κάθετη ιδιοκτησία.

(δηλαδή Χ% επί οικοπέδου και όχι 100% επί της κάθετης ιδιοκτησίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικά και είναι ένα το οικόπεδο αφού ( αν) δεν έχει γίνει κατάτμηση, άρα ποστό επι του όλου.

Απλώς η κάθετη ιδιοκτησία, τεκμηριώνει δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης, αλλά όχι σε άλλο οικόπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άλλη μια φορά αποδεικνυεται ότι το έντυπο Ε9 ΔΕΝ είναι δική μας αρμοδιότητα και παρόλα αυτά το συμπληρώνουμε τις περισσότερες φορές και πιο σωστά από ότι συμβολαιογράφοι και δικηγόροι και δεν πληρωνόμαστε δηλαδή είναι να τρελαίνεσαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Με απλά λόγια δε μπορώ να σου πω. Από τη στιγμή που ανέφερες ότι το διασταύρωσες με συμβολαιογράφο και Υπουργείο, εγώ πάω "πάσο". Απλά επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη. :D

Εξακολουθεις άραγε να εχεις διαφορετικη αποψη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εξακολουθεις άραγε να εχεις διαφορετικη αποψη??

Εφη, και γω διαφορετικη αποψη ειχα, δηλαδη δηλωνα το διακεκριμενο τμημα και οχι ποσοστο στο ολο οικοπεδο, αλλα δεν θυμαμαι γιατι, ουτε μπορω τωρα να το βρω γραμμενο. Ισα-ισα που βρισκω τα αντιθετα.

Δεν καταλαβα την ερωτηση του καρολου ως προς το αν υπαρχει κτισμα στο οικοπεδο. Υπαρχει διαφορα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εξακολουθεις άραγε να εχεις διαφορετικη αποψη??

Αν και δεν κατάλαβα το ύφος της ερώτησης σου Έφη, θα σου πω το εξής. Το ίδιο το ΥΟ είχε απαντήσει σε γραπτό ερώτημα μου για το θέμα αυτό. Με έπεισε η απάντηση τους ως προς την ορθότητα της λαμβάνοντας υπόψη τα τότε στοιχεία και την αντιμετώπισή τους ως προς το ζήτημα αυτό (το ερώτημα έγινε το 2006). Αν τώρα η διοίκηση του ΥΟ οικονομικών άλλαξε θέση θα τη σεβαστώ μιας και αυτοί είναι οι καθ ύλην αρμόδιοι. Μάλιστα να σου αναφέρω ότι δίστανται οι απόψεις ακόμη. Σημειώνω εδω ο πολυγραφότατος κ. Ψούνης στα συγγράμματα του - πιστεύω να γνωρίζεις ποιος είναι και τι έργο έχει κάνει σχετικά με τον ΑΠΑΑ ( βλέπε και στο τελευταίο Οδηγός οικοδομής - prosvasis 2007 ), αναφέρει χαρακτηριστικά : Στη δήλωση Ε9, στην περίπτωση της κάθετης ιδιοκτησίας, κάθε διακεκριμένο τμήμα οικοπέδου θεωρείται ως αυτοτελές οικόπεδο.

Αν είχα περίπτωση καθέτου συνιδιοκτησίας σε οικόπεδο με κτίσματα, θα έβαζα ποσοστό ιδιοκτησίας στα κτίσματα 100% και στην ίδια γραμμή το ποσοστό συνιδιοκτησιας της καθέτου στο όλο οικόπεδο, πχ 33 % στο όλο οικόπεδο 1000 τμ.

Απο κεί και πέρα έχω το δικαίωμα να έχω διαφορετική άποψη σε κάποια πράγματα χωρίς να χρειάζεται να απολογούμαι γι αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν είχα περίπτωση καθέτου συνιδιοκτησίας σε οικόπεδο με κτίσματα, θα έβαζα ποσοστό ιδιοκτησίας στα κτίσματα 100% και στην ίδια γραμμή το ποσοστό συνιδιοκτησιας της καθέτου στο όλο οικόπεδο, πχ 33 % στο όλο οικόπεδο 1000 τμ.

Καλημέρα κατ΄ αρχάς.

Αυτό που περιγράφεις είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου (και κατά τον συμβολαιογράφο).

Αλλά νομίζω πως το ίδιο λέει και η Έφη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν και δεν κατάλαβα το ύφος της ερώτησης σου Έφη, θα σου πω το εξής. Το ίδιο το ΥΟ είχε απαντήσει σε γραπτό ερώτημα μου για το θέμα αυτό. Με έπεισε η απάντηση τους ως προς την ορθότητα της λαμβάνοντας υπόψη τα τότε στοιχεία και την αντιμετώπισή τους ως προς το ζήτημα αυτό (το ερώτημα έγινε το 2006). Αν τώρα η διοίκηση του ΥΟ οικονομικών άλλαξε θέση θα τη σεβαστώ μιας και αυτοί είναι οι καθ ύλην αρμόδιοι. Μάλιστα να σου αναφέρω ότι δίστανται οι απόψεις ακόμη. Σημειώνω εδω ο πολυγραφότατος κ. Ψούνης στα συγγράμματα του - πιστεύω να γνωρίζεις ποιος είναι και τι έργο έχει κάνει σχετικά με τον ΑΠΑΑ ( βλέπε και στο τελευταίο Οδηγός οικοδομής - prosvasis 2007 ), αναφέρει χαρακτηριστικά : Στη δήλωση Ε9, στην περίπτωση της κάθετης ιδιοκτησίας, κάθε διακεκριμένο τμήμα οικοπέδου θεωρείται ως αυτοτελές οικόπεδο.

Αν είχα περίπτωση καθέτου συνιδιοκτησίας σε οικόπεδο με κτίσματα, θα έβαζα ποσοστό ιδιοκτησίας στα κτίσματα 100% και στην ίδια γραμμή το ποσοστό συνιδιοκτησιας της καθέτου στο όλο οικόπεδο, πχ 33 % στο όλο οικόπεδο 1000 τμ.

Απο κεί και πέρα έχω το δικαίωμα να έχω διαφορετική άποψη σε κάποια πράγματα χωρίς να χρειάζεται να απολογούμαι γι αυτήν.

Τελικα "μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε" νομιζω..

Ειπα εγω κατι διαφορετικο απ αυτο?

Εγω ειπα οτι ΜΟΝΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΜΕ ΚΑΘΕΤΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ = ΤΜ ΟΛΟΥ * ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΑΝΑ ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ.

και για τα κτισματα οπως τα λες.

Το δε "υφος μου" δεν ειχε τιποτα. Προσπαθουσα να καταλαβω πού διαφωνεις μαζι μου, ενω δεν θαπρεπε γιατι τελικα λεμε το ιδιο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...