Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη επιχειρησης στο ΙΚΑ χωρίς να εχει ακόμα προσωπικό και εκδοση ενημερότητας για θεωρηση βιβλίων και στοιχείων


vasoula78

Ερώτηση

καλησπέρα

έχει γινει εναρξη μιας επιχειρήσης στην εφορία και θελω τωρα να κάνω εναρξη και στο ΙΚΑ για να παρω και ασφαλιστική ενημερότητα για θεωρηση βιβλίων και στοιχείων της καινούργιας επιχείρησης

Στο ΙΚΑ μου είπαν οτι για να κάνω εναρξη θα πρέπει να απασχολώ έστω και έναν εργαζόμενο.

Γνωρίζει καποιος παρόμοια περιπτωση;

δλδ να κανω εναρξη χωρις να εχω ακομα προσωπικό,και να παρω ενημερότητα για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
καλησπέρα

έχει γινει εναρξη μιας επιχειρήσης στην εφορία και θελω τωρα να κάνω εναρξη και στο ΙΚΑ για να παρω και ασφαλιστική ενημερότητα για θεωρηση βιβλίων και στοιχείων της καινούργιας επιχείρησης

Στο ΙΚΑ μου είπαν οτι για να κάνω εναρξη θα πρέπει να απασχολώ έστω και έναν εργαζόμενο.

Γνωρίζει καποιος παρόμοια περιπτωση;

δλδ να κανω εναρξη χωρις να εχω ακομα προσωπικό,και να παρω ενημερότητα για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων;

Καλησπέρα.

Μπορείς να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα για θεώρηση & σαν "ΑΝΑΠΟΓΡΑΦΟΣ" (που δεν απασχολεί προσωπικό δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα

Σε ανάλογη περίπτωση πήγα στο ΙΚΑ και μου έδωσα χαρτί σαν αναπόγραφος και πήγα στην ΔΟΥ και θεώρησα.

τους πηγες την εναρξη της εφορίας η ζητησαν και φεκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
τους πηγες την εναρξη της εφορίας η ζητησαν και φεκ;

Δεν ειναι υποχρεωτικο κανενα απο τα δυο - απλως θα σου ζητησουν ενα χαρτι το οποιο αποδεικνυει το αφμ. Πας στο Ικα κανεις την αιτηση, περιμενεις κανα 2 χρονια μεχρι να βγει η απαντηση (πλακα κανω - συνηθως βγενει αμεσα) και περνεις την ενημερωτητα, πας στην εφορια και θεωρεις. Οταν η ΑΕ αποφασισει να κανει προσληψη τοτε θα πρεπει να κανεις και απογραφη της ΑΕ στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επιχειρήσεις που δεν απασχολούν προσωπικό (αναπόγραφες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιχειρήσεις)

Οι επιχειρήσεις που δεν απασχολούν, ούτε απασχόλησαν στο παρελθόν προσωπικό υπαγόμενο στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, πρέπει, εκτός από την αίτηση να προσκομίσουν οποιοδήποτε έγγραφο στοιχείο (καταστατικό όταν πρόκειται για εταιρία, βεβαιώσεις έναρξης ή μεταβολών από την Δ.Ο.Υ., τιμολόγιο ή δελτίο αποστολής, άδεια επαγγέλματος κ.λπ) ώστε να επαληθεύονται, τα αναγραφόμενα στην αίτηση, στοιχεία και ότι η επιχείρηση έχει την έδρα της στην περιοχή του Υποκ/τος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ που ζητά τη βεβαίωση.

Η μη απασχόληση προσωπικού δηλώνεται μόνο στο έντυπο της αίτησης, που επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.

Δεν απαιτείται η προσκόμιση βεβαίωσης ασφαλιστικής ενημερότητας από φυσικά πρόσωπα για την θεώρηση φορολογικών βιβλίων ή στοιχείων τους, όταν δεν είναι υπόχρεοι καταβολής ασφαλιστικών εισφορών και δεν ευθύνονται για την καταβολή ασφαλιστικών εισφορών νομικού προσώπου (Α.Ε., Ο.Ε., Ε.Π.Ε., κλπ) ή νεοαναγειρόμενης οικοδομής (έκδοση οικοδομικής άδειας εντός της δεκαετίας).

Τα πρόσωπα αυτά υποβάλλουν αντί για βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας, σχετική υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 στην οικεία Δ.Ο.Υ. κατά τη θεώρηση των φορολογικών βιβλίων ή στοιχείων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό θα είναι να μην γράφουμε κάτι αν δεν είμαστε σίγουροι.

Γράφει ο φίλος foro (και μάλιστα δύο φορές)

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΡΞΗ στο ΙΚΑ...

υπευθυνη δηλωση οτι "δεν απασχολείται προσωπικό" στη ΔΟΥ..

Και ενώ υπάρχουν παρεμβάσεις και από άλλους συναδέλφους να και ο φίλος FAZEXA στην πρώτη του εμφάνιση στο φόρουμ για να πει

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ FORO

Λοιπόν, η υπ δήλωση αφορά τις ατομικές επιχειρήσεις και δηλώνεις υπεύθυνα ότι :

(1).δεν είμαι υποκείμενος (υπόχρεος) καταβολής ασφαλιστικών εισφορών

(2) δεν είμαι μέλος κοινοπραξίας, Αστικής Εταιρείας , ΟΕ , Ομόρρυθμό μέλος ΕΕ , Διαχειριστής ΕΠΕ , Διευθύνων Σύμβουλος ,Διευθυντής που ασκεί ή ασκούσε διοίκηση σε ΑΕ Διευθυντής , διαχειριστής , Δ/νων σύμβουλος Συνεταιρισμού ή Ενώσεων Συνεταιρισμών , Διευθυντής διαχειριστής και γενικά εντεταλμένος στη Διοίκηση σε Δημόσια, Δημοτική , Κοινοτική Επιχείρηση και εκμετάλλευση κερδοσκοπικού χαρακτήρα , ανεξάρτητα αν είναι νομικό πρόσωπο Σε αλλοδαπή επιχείρηση ή αλλοδαπό οργανισμό εγκατεστημένο στην Ελλάδα , Σε ημεδαπό ή αλλοδαπό εγκατεστημένο στην Ελλάδα πρόσωπο δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα καθώς και σε κάθε είδους Ιδρύματα και (3) δεν είμαι υποκείμενος (υπόχρεος) καταβολής εισφορών οικοδομικού έργου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...