Προς το περιεχόμενο

ΘΕΡΙΑΚΛΟΥΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΕΣ ΚΑΙ ΘΕΡΙΑΚΛΗΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ 01.07.2009 ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδέλφισες καπνίστριες και συνάδελφοι καπνιστές

Τι θα γίνει απο 01.07.2009 που ισχύουν οι απαγορεύσεις για το κάπνισμα ?

Εχετε σκεφτεί καμμιά "λαμογιά" για να αποφύγουμε τον σκόπελο, ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΑΣ

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΑΝΤΑΡΣΙΑ

ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΩΛΩΣΟΥΜΕ

αντισταση αδελφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΑΣ

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΑΝΤΑΡΣΙΑ

ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΩΛΩΣΟΥΜΕ

αντισταση αδελφια

Απόστολε

Σέ κάτι "καουμπόϋκα" έργα έχω δεί να μασάνε τον καπνό

μήπως θα ήταν λύση ?

και αντί να κάνουμε τους ΑΝΤΑΡΤΕΣ και να λέμε δεν "μασάμε" , να τους την φέρουμε και να μασάμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να αρχίσω να μασάω το καπνο της πίπας μου

γιατι απο το 1982 καπνίζω μόνο πιπα τιποτε αλλο

Εσύ μπορείς να μασάς τον καπνό

Εγώ τα τσιγάρα (απο το 1972 παρακαλώ) πως θα τα μασάω ?

Μαζί με το Φίλτρο ?

Επ' ευκαρία να σου πώ και ένα πραγματικό γεγονός.

Δύο γνωστοί μου ταξίδευαν μαζί , με το αεροπλάνο.

Κατα την διάρκεια του ταξιδιού ζήτησαν καφέ

Τους πήγαν λοιπόν τον καφέ μαζί με ένα φακελάκι ζάχαρη , ένα φακελάκι γάλα σκόνη , και ένα φακελάκι αρωματικό μαντηλάκι.

Ο ένας λοιπόν ο οποίος ήταν χωριάτης και μεγάλος άνθρωπος βλέποντας οτι ο άλλος άνοιγε τα φακελάκια και έριχνε το περιεχόμενο στο φλυτζάνι έκανε το ίδιο και όχι μόνον αυτό άνοιξε και το αρωματικό μαντηλάκι το έριξε μέσα , και άρχισε να πίνει, μουρμουρίζοντας κάθε τόσο , "τί σκατά καφές είναι αυτός ? ..... και αυτή η μαλακία .... δεν λειώνει με τίποτα" :P:):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εκτός από όσες απαγορευτικές ή περιοριστικές διατάξεις ισχύουν και εφαρμόζονται ήδη, απαγορεύεται πλήρως, από 1ης Ιουλίου 2009, το κάπνισμα και η κατανάλωση προϊόντων καπνού στους ακόλουθους χώρους: (α) σε όλους τους δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας, εξαιρουμένων των χώρων που ειδικά θα προβλεφθούν για τους καπνιστές από την κατά περίπτωση αρμόδια αρχή ή όργανο, σύμφωνα με τους όρους που καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, που θα εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος άρθρου, καθώς και των χώρων που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή προϊόντων καπνού, (β) σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, ιδίως τα καταστήματα παρασκευής και προσφοράς φαγητών, ποτών, γλυκισμάτων, κάθε είδους παρασκευασμάτων γάλακτος, μικτών καταστημάτων και κέντρων διασκέδασης κατά την έννοια των διατάξεων των άρθρων 5, 37, 38, 39, 40 και 41 της υπ' αριθμ. Α1β/8577/1983 Υγειονομικής Διάταξης (ΦΕΚ 526 Β'), εξαιρουμένων των εξωτερικών τους χώρων, (γ) στους παντός είδους κλειστούς χώρους αναμονής, (δ) στα αεροδρόμια, εξαιρουμένων των χώρων που ειδικά θα προσδιοριστούν για τους καπνιστές, (ε) στους σταθμούς μεταφορικών μέσων και επιβατικών σταθμών λιμένων, (στ) στα παντός είδους κυλικεία, (ζ) στα παντός είδους μέσα μαζικής μεταφοράς συμπεριλαμβανομένων των επιβατηγών δημόσιας χρήσης αυτοκινήτων, με μετρητή (ταξί) και αγοραίων. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης δύναται να υπάγονται και άλλοι χώροι στην απαγόρευση του παρόντος άρθρου.

2. Μετά τη θέση σε ισχύ της απαγόρευσης της προηγούμενης παραγράφου, στους κλειστούς ή στεγασμένους χώρους των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, δύνανται να διαμορφωθούν χώροι καπνιζόντων που διαχωρίζονται από την υπόλοιπη αίθουσα και έχουν ειδικές εγκαταστάσεις εξαερισμού. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και εκδίδεται μετά από εισήγηση της Ειδικής Υπηρεσίας Προστασίας Ανηλίκων από τον Καπνό και Αλκοόλ του άρθρου 5 παράγραφος 1 του παρόντος, εντός έξι (6) μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για την παροχή, από την αρμόδια διεύθυνση του οικείου δήμου, της άδειας διαμόρφωσης και λειτουργίας χώρου καπνιζόντων, καθώς και την ανάκλησή της.

3. Ειδικά τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος εμβαδού έως 70 τ.μ., της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, χαρακτηρίζονται με απόφαση του ιδιοκτήτη τους, που θα ενσωματώνεται στην άδεια λειτουργίας τους, ως καταστήματα αποκλειστικά για καπνίζοντες ή μη καπνίζοντες. Με νεότερη αίτηση του ιδιοκτήτη, δύναται να τροποποιηθεί, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, ο χαρακτηρισμός αυτός

................................................................................

.................................................................................

...... 2. Κατά την έννοια του παρόντος νόμου:

α) προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή μάσησης,

post-5076-1244720195_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΑΣ

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΑΝΤΑΡΣΙΑ

ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΩΛΩΣΟΥΜΕ

αντισταση αδελφια

Με συγχωρείς συνάδελφε αλλά δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι σόι αντίσταση είναι αυτή και πού ακριβώς θίγει το σύστημα.

Αντιλαμβάνομαι ότι σε κάποιους αρέσει το κάπνισμα και θα εξακολουθήσουν να το "απολαμβάνουν"

απλά δεν θα μπορούν να το κάνουν σε δημόσιους χώρους και να ενοχλούν τους άλλους. (ελπίζω :P )

Τώρα αν μπορεί να διεκδικηθεί το δικαίωμα της ενόχλησης των άλλων με ανταρσίες ............????

Τι να πω; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραβάτες της παρούσας διώκονται και τιμωρούνται σύμφωνα με το άρθρο 3 του ΑΝ 2520/40 (ΦΕΚ 273/40 τ. Α) "Περί Υγειονομικών Διατάξεων", όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο μόνο του Ν. 290/1943 (ΦΕΚ 185 Α), που κυρώθηκε με την 303/1946 ΠΥΣ και αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 4 του άρθρου 4 του Ν. 2207/94 (ΦΕΚ 65 Α) η οποία αντικαταστάθηκε εκ νέου με την παράγραφο 10 του άρθρου 11 του Ν. 2307/95 (ΦΕΚ 113/95 τ. Α)

Επίσης για τους παραβάτες των διατάξεων της παρούσας εντός των Μονάδων Υγείας επιβάλλονται και οι παρακάτω διοικητικές κυρώσεις.

στους παραβάτες ασθενείς, πειθαρχικό εξιτήριο

στους παραβάτες επισκέπτες και συνοδούς, αποβολή από τη Μονάδα Υγείας

στους υπεύθυνους εφαρμογής των διατάξεων της παρούσας και εργαζόμενους στις Μονάδες Υγείας, επιβάλλονται οι πειθαρχικές ποινές σύμφωνα με τις διατάξεις του Δημοσιοϋπαλληλικού Κώδικα.

Η εκτέλεση της παρούσας ανατίθεται στα αρμόδια Υγειονομικά και λοιπά Κρατικά Όργανα. Η ισχύς της αρχίζει μετά δεκαπενθήμερο από τη δημοσίευση της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Από τις διατάξεις της παρούσας Υγειονομικής Διατάξεως δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σεβασμός φίλε και συνάδελφε καταχτιέται δεν επιβάλετε με διοικητικά μέτρα.

επειδή καπνίζω πίπα εδω και πολλά χρονιά και κάποιοι ενοχλούνται απο την βαριά μυρωδιά, ρωτάω να την ανάψω

και αν κάποιος ενοχληθεί στην πορεία την σβήνω, η την ελαττώνω ώστε να μην ενοχλώ.

Δεν δέχομαι λοιπόν κανένας να μου επιβάλει με το έτσι θέλω, και ποιο πολύ το κράτος που ειναι ειναι αυτό που προωθεί τον καπνό απο την μια για να εισπράττει τον φόρο, και απο τηνάλλη παίρνει μέτρα ??????????? κατα του καπνίσματος

αυτή λοιπόν την αντίσταση προτείνω

σεβασμός σε αυτούς που δεν καπνίζουν

αλλα σεβασμός και στο δικαίωμά μου να καπνίζω

για παράδειγμα μπορεί στην καφετέρια να υπήρχε χώρος μη καπνιζόντων και να έμπαιναν μέσα εκείνοι με τα φιλτρα τους κ.λ.π.

αντι να γίνει χώρος καπνιζόντων σε λουβιά

οσο για το εξαερισμό θα έπρεπε να ηταν μέλημα του κράτους για ολα τα μαγαζιά

γιατι περισσότερος κινδυνος υπάρχει απο τα μικρόβια παρα απο τον καπνο

Αλήθεια με εκείνα τα μέτρα για τον αλκοολισμό και για τις μπόμπες ποτά τι έχει γίνει???????

Αν ειναι να πάρουμε μέτρα να τα πάρουμε για όλα και όχι για ότι είναι του συρμού βάζοντας ολα τα άλλα προβλήματα κάτω απο το χαλί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

Από τις διατάξεις της παρούσας Υγειονομικής Διατάξεως δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

Σε τα μας ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή μάσησης,

Συνεπώς ..... την κάτσαμε τη βάρκα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς συνάδελφε αλλά δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι σόι αντίσταση είναι αυτή και πού ακριβώς θίγει το σύστημα.

Αντιλαμβάνομαι ότι σε κάποιους αρέσει το κάπνισμα και θα εξακολουθήσουν να το "απολαμβάνουν"

απλά δεν θα μπορούν να το κάνουν σε δημόσιους χώρους και να ενοχλούν τους άλλους. (ελπίζω :P )

Τώρα αν μπορεί να διεκδικηθεί το δικαίωμα της ενόχλησης των άλλων με ανταρσίες ............????

Τι να πω; :)

Αν καταφέρω να μην το "απολαμβάνω" στον χώρο εργασίας μου στο οποίο βρίσκομαι περί τις 10 ωρες ημερησίως , τότε θα έχω καταφέρει να το κόψω και δεν θα θέλω να το "απολαμβάνω"

Δηλαδή εγώ που εργάζομαι σε Ιδιωτική Εταιρία και είμαι μόνος μου στο γραφείο μου σε τί ενοχλώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που εργάζομαι σε Ιδιωτική Εταιρία και είμαι μόνος μου στο γραφείο μου σε τί ενοχλώ ?

Δεν πατάει "ψυχή ζώσα" δλδ Ανδρέα????

Τότε, ίσως να μην ισχύει για σένα η απαγόρευση, γιατί είναι σαν να είσαι ΣΠΙΤΙ σου...!!! :):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τα μας ? :P

Από τις διατάξεις της παρούσας Υγειονομικής Διατάξεως δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού

Ναί δεν προκαλείται Δαπάνη

Αν όμως εφαρμοστεί το μέτρο θα μειωθεί σημαντικά η κατανάλωση με αποτέλεσμα

να μειωθούν τα έσοδα του προυπολογισμού απο απο τον φόρο καπνου

να μειωθεί η καλιέργεια καπνου και συνεπώς το εισόδημα των καπνοπαραγωγών

να μειωθεί η παραγωγή των καπνοβιομηχανιών και οι θέσεις εργασίας σε αυτές

να μειωθούν τά έσοδα των πρατηρίων τσιγάρων

να μειωθούν τα έσοδα των περιπτέρων........κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σεβασμός φίλε και συνάδελφε καταχτιέται δεν επιβάλετε με διοικητικά μέτρα.

επειδή καπνίζω πίπα εδω και πολλά χρονιά και κάποιοι ενοχλούνται απο την βαριά μυρωδιά, ρωτάω να την ανάψω

και αν κάποιος ενοχληθεί στην πορεία την σβήνω, η την ελαττώνω ώστε να μην ενοχλώ.

Δεν δέχομαι λοιπόν κανένας να μου επιβάλει με το έτσι θέλω, και ποιο πολύ το κράτος που ειναι ειναι αυτό που προωθεί τον καπνό απο την μια για να εισπράττει τον φόρο, και απο τηνάλλη παίρνει μέτρα ??????????? κατα του καπνίσματος

αυτή λοιπόν την αντίσταση προτείνω

σεβασμός σε αυτούς που δεν καπνίζουν

αλλα σεβασμός και στο δικαίωμά μου να καπνίζω

για παράδειγμα μπορεί στην καφετέρια να υπήρχε χώρος μη καπνιζόντων και να έμπαιναν μέσα εκείνοι με τα φιλτρα τους κ.λ.π.

αντι να γίνει χώρος καπνιζόντων σε λουβιά

οσο για το εξαερισμό θα έπρεπε να ηταν μέλημα του κράτους για ολα τα μαγαζιά

γιατι περισσότερος κινδυνος υπάρχει απο τα μικρόβια παρα απο τον καπνο

Αλήθεια με εκείνα τα μέτρα για τον αλκοολισμό και για τις μπόμπες ποτά τι έχει γίνει???????

Αν ειναι να πάρουμε μέτρα να τα πάρουμε για όλα και όχι για ότι είναι του συρμού βάζοντας ολα τα άλλα προβλήματα κάτω απο το χαλί

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι όταν πάω πχ στην καφετέρια να συναντήσω κάποιον δεν έχω τον χρόνο να κερδίσω τον σεβασμό των θαμώνων ώστε να σβήσουν τα τσιγάρα τους αν με ενοχλούν.

Και σίγουρα γνωρίζεις ότι δεν ρωτάνε όλοι όπως κάνεις εσύ.

Ξέρεις επίσης ότι εκτός της βλάβης στην υγεία υπάρχει και γενικότερο θέμα με το τσιγάρο (κι όχι με την πίπα) καθώς ευθύνεται και για πυρκαϊές και για τις γόπες στους δρόμους και τις παραλίες και για τα πεταμένα πακέτα και την σχετική βρώμα.

Δεν είναι δυνατό να πηγαίνεις το μωρό σου στη θάλασσα πχ και εκτός των άλλων να προσέχεις μην τυχόν βρεί καμιά γόπα στην άμμο που παίζει και την φάει.

Αρα δεν είναι θέμα μόνο κατάκτησης του σεβασμού αλλά γενικότερο θέμα παιδείας.

Δεν είχε κάτι προσωπικό η δημοσίευσή μου αλλά παρά το ότι δεν βλέπω από πλευράς της πολιτείας πρόθεση για εφαρμογή έστω κι αυτού του μέτρου (ήδη έχουμε τα παραθυράκια) ωστόσο με ενοχλεί που ήδη αναπτύσσεται μια επιχειρηματολογία για κατάργηση του μέτρου στην πράξη, αντίσταση και άλλα.

Μέχρι που πριν λίγες μέρες κάποιος μου έλεγε ότι δεν δέχεται ότι με ενοχλεί εκείνος με το τσιγάρο του περισσότερο από όσο τον ενοχλώ εγώ με το αυτοκίνητό μου και συνεπώς αν πρέπει να καταργήσουμε το κάπνισμα πρέπει να του πληρώνω κι εγώ αποζημίωση γιατί μολύνω τον αέρα με τα καυσαέρια του αυτοκινήτου.

Κατά τ΄ άλλα ας μην ψάχνουμε τι θα κοστίσει στο κράτος και ας μην αναπτύξουμε την αλληλεγγύη μας προς τους καπνοπαραγωγούς και τους καπνεργάτες για να υποστηρίξουμε ότι και οικονομικά είναι καλλίτερα να επιτρέπεται το κάπνισμα παντού.

Υπάρχουν σοβαρότερες μελέτες βάσει των οποίων η δαπάνη των ταμείων (στα οποία πληρώνουν και μη καπνιστές) για την αποκατάσταση της υγείας των καπνιστών ή απώλεια εργατικού δυναμικού στοιχίζει περισσότερο από το έσοδο που παράγεται ιδιαίτερα αν μιλάμε για το εισόδημα των εργαζόμενων.

Αν μιλάμε για τα κέρδη της καπνοβιομηχανίας δεν τίθεται θέμα ποσότητας αλλά κατά βάση θέμα συγκέντρωσης πλούτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι όταν πάω πχ στην καφετέρια να συναντήσω κάποιον δεν έχω τον χρόνο να κερδίσω τον σεβασμό των θαμώνων ώστε να σβήσουν τα τσιγάρα τους αν με ενοχλούν.

Και σίγουρα γνωρίζεις ότι δεν ρωτάνε όλοι όπως κάνεις εσύ.

Ξέρεις επίσης ότι εκτός της βλάβης στην υγεία υπάρχει και γενικότερο θέμα με το τσιγάρο (κι όχι με την πίπα) καθώς ευθύνεται και για πυρκαϊές και για τις γόπες στους δρόμους και τις παραλίες και για τα πεταμένα πακέτα και την σχετική βρώμα.

Δεν είναι δυνατό να πηγαίνεις το μωρό σου στη θάλασσα πχ και εκτός των άλλων να προσέχεις μην τυχόν βρεί καμιά γόπα στην άμμο που παίζει και την φάει.

Αρα δεν είναι θέμα μόνο κατάκτησης του σεβασμού αλλά γενικότερο θέμα παιδείας.

Δεν είχε κάτι προσωπικό η δημοσίευσή μου αλλά παρά το ότι δεν βλέπω από πλευράς της πολιτείας πρόθεση για εφαρμογή έστω κι αυτού του μέτρου (ήδη έχουμε τα παραθυράκια) ωστόσο με ενοχλεί που ήδη αναπτύσσεται μια επιχειρηματολογία για κατάργηση του μέτρου στην πράξη, αντίσταση και άλλα.

Μέχρι που πριν λίγες μέρες κάποιος μου έλεγε ότι δεν δέχεται ότι με ενοχλεί εκείνος με το τσιγάρο του περισσότερο από όσο τον ενοχλώ εγώ με το αυτοκίνητό μου και συνεπώς αν πρέπει να καταργήσουμε το κάπνισμα πρέπει να του πληρώνω κι εγώ αποζημίωση γιατί μολύνω τον αέρα με τα καυσαέρια του αυτοκινήτου.

Κατά τ΄ άλλα ας μην ψάχνουμε τι θα κοστίσει στο κράτος και ας μην αναπτύξουμε την αλληλεγγύη μας προς τους καπνοπαραγωγούς και τους καπνεργάτες για να υποστηρίξουμε ότι και οικονομικά είναι καλλίτερα να επιτρέπεται το κάπνισμα παντού.

Υπάρχουν σοβαρότερες μελέτες βάσει των οποίων η δαπάνη των ταμείων (στα οποία πληρώνουν και μη καπνιστές) για την αποκατάσταση της υγείας των καπνιστών ή απώλεια εργατικού δυναμικού στοιχίζει περισσότερο από το έσοδο που παράγεται ιδιαίτερα αν μιλάμε για το εισόδημα των εργαζόμενων.

Αν μιλάμε για τα κέρδη της καπνοβιομηχανίας δεν τίθεται θέμα ποσότητας αλλά κατά βάση θέμα συγκέντρωσης πλούτου.

Δηλαδή συνάδελφε δεν ακούς και δεν διαβάζεις τον τελευταίο καιρό οτι ένα απο επερχόμενα μέτρα για την αντιμετώπιση της κρίσης θα είναι και ΠΑΛΙ η αύξηση του φόρου καπνού ?

Εδώ να μου επιτρέψεις να έχω κάποιες επιφυλάξεις

Πριν μερικά χρόνια έιχα ακούσει γνωστό καθηγητή Πανεπιστημίου ( νομίζω ήταν ο Τούτουζας) ο οποίος έλεγε ότι ο φόρος καπνού υπερκαλύπτει το προυπολογισμό του Υπουργείου Υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συνάδελφε δεν ακούς και δεν διαβάζεις τον τελευταίο καιρό οτι ένα απο επερχόμενα μέτρα για την αντιμετώπιση της κρίσης θα είναι και ΠΑΛΙ η αύξηση του φόρου καπνού ?

Το έχω ακούσει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πράγματι θα την αντιμετωπίσει!

Εδώ να μου επιτρέψεις να έχω κάποιες επιφυλάξεις

Πριν μερικά χρόνια έιχα ακούσει γνωστό καθηγητή Πανεπιστημίου ( νομίζω ήταν ο Τούτουζας) ο οποίος έλεγε ότι ο φόρος καπνού υπερκαλύπτει το προυπολογισμό του Υπουργείου Υγείας.

Δεν νομίζω ότι οι γιατροί είναι και ειδικοί επί των οικονομικών της υγείας αλλά και ακριβής να είναι αυτή η προσέγγιση οι δαπάνες των ταμείων δεν καλύπτονται από τον προϋπολογισμό του ΥΠ.υγείας.

Άλλωστε το υπουργείο ούτε την συμμετοχή του στα ταμεία δεν καταβάλλει ως έχει υποχρέωση.

ούτε τις δαπάνες των νοσοκομείων. κι αυτά μεσ΄ τα ελλείμματα είναι

επίσης το εστίασα στο ......

........................

Υπάρχουν σοβαρότερες μελέτες βάσει των οποίων η δαπάνη των ταμείων (στα οποία πληρώνουν και μη καπνιστές) για την αποκατάσταση της υγείας των καπνιστών ή απώλεια εργατικού δυναμικού στοιχίζει περισσότερο από το έσοδο που παράγεται ιδιαίτερα αν μιλάμε για το εισόδημα των εργαζόμενων.

Αν μιλάμε για τα κέρδη της καπνοβιομηχανίας δεν τίθεται θέμα ποσότητας αλλά κατά βάση θέμα συγκέντρωσης πλούτου.

Εν πάσει περιπτώσει λίγη αξία έχουν για μένα τα περί του καπνίσματος οικονομικά στοιχεία.

Το έθιξα μόνο γιατί η περί τούτων φιλολογία απλά στρέφει την συζήτηση μακριά από το πραγματικό πρόβλημα.

Άλλα λόγια ν΄ αγαπιόμαστε. που λέει κι ο σοφός λαός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδέλφισες καπνίστριες και συνάδελφοι καπνιστές

Τι θα γίνει απο 01.07.2009 που ισχύουν οι απαγορεύσεις για το κάπνισμα ?

Εχετε σκεφτεί καμμιά "λαμογιά" για να αποφύγουμε τον σκόπελο, ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ ?

Όπως είπε και ένας φίλος Πολιτικός Μηχανικός, "το 80% των χώρων "μαζικής εστίασης" είναι διαμορφωμένοι πάνω σε παράνομα κλεισμένους-στεγασμένους ημιυπαίθριους, πρασίες, πέργκολες, πεζοδρόμια κλπ. Ας έρθει κάποιος να μου κάνει παρατήρηση γιατί καπνίζω σε ...κλειστό χώρο!" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ένας φίλος Πολιτικός Μηχανικός, "το 80% των χώρων "μαζικής εστίασης" είναι διαμορφωμένοι πάνω σε παράνομα κλεισμένους-στεγασμένους ημιυπαίθριους, πρασίες, πέργκολες, πεζοδρόμια κλπ. Ας έρθει κάποιος να μου κάνει παρατήρηση γιατί καπνίζω σε ...κλειστό χώρο!" :P

Και λοιπόν; Το ότι έχουν κλείσει παράνομα, σημαίνει ότι είναι ανοιχτοί;

Είναι κλειστός χώρος τάλε κουάλε. Αν εξακολουθούσε να είναι "ανοιχτός" δεν θα (είχε το δικαίωμα να) έβαζε πρόστιμο η πολεοδομία σε αυτόν που τον έκλεισε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σεβασμός φίλε και συνάδελφε καταχτιέται δεν επιβάλετε με διοικητικά μέτρα.

................................................

σεβασμός σε αυτούς που δεν καπνίζουν

αλλα σεβασμός και στο δικαίωμά μου να καπνίζω

για παράδειγμα μπορεί στην καφετέρια να υπήρχε χώρος μη καπνιζόντων και να έμπαιναν μέσα εκείνοι με τα φιλτρα τους κ.λ.π.

αντι να γίνει χώρος καπνιζόντων σε [κ]λουβιά ......

Κάτσε ρε μεγάλε! Είναι σεβασμός το να βάλεις κάποιον, που δεν κάνει τίποτα, υπό περιορισμό και να έχεις "έξω" κάποιον που με αυτό που κάνει (έστω και δυνητικά) οχλεί;

Καλά κάνεις και ζητάς την άδεια για να καπνίσεις, δεν απαίτησες όμως ποτέ από κάποιον να σου ζητήσει την άδεια να μη καπνίσει (εκτός από ...για πλάκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις διατάξεις της παρούσας Υγειονομικής Διατάξεως δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού

Ναί δεν προκαλείται Δαπάνη

Αν όμως εφαρμοστεί το μέτρο θα μειωθεί σημαντικά η κατανάλωση με αποτέλεσμα

να μειωθούν τα έσοδα του προυπολογισμού απο απο τον φόρο καπνου

να μειωθεί η καλιέργεια καπνου και συνεπώς το εισόδημα των καπνοπαραγωγών

να μειωθεί η παραγωγή των καπνοβιομηχανιών και οι θέσεις εργασίας σε αυτές

να μειωθούν τά έσοδα των πρατηρίων τσιγάρων

να μειωθούν τα έσοδα των περιπτέρων........κλπ κλπ

Να προσθέσουμε και τα διαφυγόντα κέρδη από "φακελάκια" σε διάφορους πνευμονολόγους, ογκολόγους, καρδιολόγους, αγγειολόγους , πουρμπουάρ σε νοσηλεύτριες και πληρώματα ασθενοφόρων κλπ. κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ένας φίλος Πολιτικός Μηχανικός, "το 80% των χώρων "μαζικής εστίασης" είναι διαμορφωμένοι πάνω σε παράνομα κλεισμένους-στεγασμένους ημιυπαίθριους, πρασίες, πέργκολες, πεζοδρόμια κλπ. Ας έρθει κάποιος να μου κάνει παρατήρηση γιατί καπνίζω σε ...κλειστό χώρο!" :P

Αν είναι να μην συμμορφωθούμε με κάτι (ακόμα κι αν είναι πρωτίστως για το καλό μας-έστω και χωρίς εμάς) θα βρούμε πολλές δικαιολογίες.

Εν πάσει περιπτώσει το θέμα είναι να μην ενοχλούμε και να σεβόμαστε το δικαίωμα του άλλου να μην καπνίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μην συμμορφωθούμε με κάτι (ακόμα κι αν είναι πρωτίστως για το καλό μας-έστω και χωρίς εμάς) θα βρούμε πολλές δικαιολογίες.

Εν πάσει περιπτώσει το θέμα είναι να μην ενοχλούμε και να σεβόμαστε το δικαίωμα του άλλου να μην καπνίζει.

Το "καλό μου" δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου το υποδεικύει. Ασφαλώς ούτε και στο κράτος ή την εκάστοτε κυβέρνηση. Μόνο εγώ το ξέρω και το αποφασίζω. Το έχουν παρεξηγήσει το θέμα οι έλληνες πολιτικοί και νομίζουν ότι διαφεντεύουν το τσιφλίκι τους και ότι τους χρωστάμε να τους βγάζουμε να κυβερνάνε και να κάνουν ό,τι γουστάρουν ακόμα και σε περιόδους όπως τα τελευταία χρόνια που η δυσφορία είναι δεδομένη και ραγδαία αναπτυσσόμενη. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αφεντικά είμαστε εμείς που τους ψηφίζουμε για να μας υπηρετούν και όχι αυτοί. Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...