Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κριτήριο καθορισμού συλλογικών συμβάσεων


ΦΙΛΟΜΑΘΗΣ

Ερώτηση

Ο ΚΑΔ της επιχείρησης, είναι 2224 "Βιοτεχνία: Εκτυπωτικές δραστηριότητες,βιβλιοδεσία και φινίρισμα,στοιχειοθεσία κλπ *Δεν περιλαμβάνεται η εκτύπωση ημερησίων εφημερίδων,περιοδικών και μη ημερησίων εφημερίδων Αθηνών που διακινούνται δια μέσου πρακτορείων πώλησης εφημερίδων και περιοδικών".

Ο βοηθός Λογιστή, σε ποια συλλογική σύμβαση πρέπει να μπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα σε παρακαλέσω να μη μου μιλάς για μυαλό και μαλλιά. Μου θυμίζεις ότι μου στέρησε ο Θεός (δεν το λέω εγώ, οι άλλοι το λένε).

Στο θέμα μας τώρα. Εγώ, μ' αυτό που δεν έχω καταλαβαίνω αυτήν εδώ:

http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=826

Αυτοί που κάνουν κουμάντο στη μισθοδοσία, λένε ότι βάσει του ΚΑΔ της επιχείρησης, ανήκουμε στην παροχής υπηρεσιών. Προσπαθώ λοιπόν να δω ποιο είναι το σωστό, και πως μπορώ να το στηρίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα σε παρακαλέσω να μη μου μιλάς για μυαλό και μαλλιά. Μου θυμίζεις ότι μου στέρησε ο Θεός (δεν το λέω εγώ, οι άλλοι το λένε).

Στο θέμα μας τώρα. Εγώ, μ' αυτό που δεν έχω καταλαβαίνω αυτήν εδώ:

http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=826

Αυτοί που κάνουν κουμάντο στη μισθοδοσία, λένε ότι βάσει του ΚΑΔ της επιχείρησης, ανήκουμε στην παροχής υπηρεσιών. Προσπαθώ λοιπόν να δω ποιο είναι το σωστό, και πως μπορώ να το στηρίξω.

Αυτοι που κανουν κουμαντο στην μισθοδοσια διαβασαν την παραγραφο 1 της Συμβασης Παροχης;

ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ - ΔΑ για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων στις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών όλης της χώρας - Δ.Α.: 11/2008

1.1. Στην παρούσα Εθνική Κλαδική Δ.Α. υπάγονται οι εργαζόμενοι με σχέση εξαρτημένης εργασίας που απασχολούνται σε επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών που δραστηριοποιούνται στους χώρους της:

Διαφήμισης, πληροφορικής, μεταφοράς και διαμεταφοράς, επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης, εκπαιδευτικών φροντιστηρίων, φύλαξης επιχειρήσεων, φροντίδας, φύλαξης και αναψυχής νηπίων και βρεφών, λογιστικής παρακολούθησης και αποθήκευσης, ποδοσφαιρικών και καλαθοσφαιρικών εταιρειών και σωματείων, καθαρισμού κτιρίων και χώρων γενικά, κέντρων ξένων γλωσσών, ταχυμεταφορών ταχυδρομείων, δημοσκοπήσεων και έρευνας αγοράς και οργάνωσης εκθέσεων και συνεδρίων, κτηματομεσιτικών υπηρεσιών, διαχείρισης απαιτήσεως, περιβαλλοντικών υπηρεσιών, και που έχουν τις παρακάτω ειδικότητες:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή που παρέθεσες είναι η ομοιοεπαγγελματική, στην οποία πράγματι ανήκει, αν δεν καλύπτεται από κάποια άλλη σύμβαση ..

κλαδική, επιχειρησιακή κ.λ.π.

Η Παροχής υπηρεσιών δεν νομίζω ότι σας αφορά .. δες και τις ενώσεις που την υπογράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τάσο, αυτήν την παράγραφο, την έχω διαβάσει κι εγώ, αλλά δεν αναφέρει τίποτα που να αφορά τη δική μας επιχείρηση. Ούτε η 1η μας αναφέρει αλλά τουλάχιστον αναφέρει τις βιοτεχνικές επιχειρήσεις.

Θανάση, οι κακοί ισχυρίζονται ότι αυτή η σύμβαση είναι η 06 που αφορά τις εμπορικές, ενώ εμείς ανήκουμε στη 018 που είναι παροχής υπηρεσιών. Επειδή δεν πολυκατέχω τα εργατικά, δυσκολεύομαι να το κατανοήσω, κι έχω την απορία: Οι βιοτεχνικές, μπαίνουν στην παροχής υπηρεσιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΓΙΣΤΩΝ - ΔΑ για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών βιομηχανικών, βιοτεχνικών, εμπορικών κ.λπ. πάσης φύσεως επιχειρήσεων όλης της χώρας - Δ.Α.: 54/2008

Κώστα αυτή είναι η ομοιεπαγκελματική .. όποιος Λογιστής δεν εντάσσεται σε κάποια ειδικότερη ..είναι εδώ υποχρεωτικά.

Τα υπόλοιπα είναι κουραφέξαλα.

Υ.Γ. Οι εμπορικές καλύπτονται από την κλαδική σύμβαση εμπορικών .. κάποιοι καλύπτονται από την κλαδική παροχής υπηρεσιών.. και υπάρχουν και επιμέρους συμβάσεις ανά κλάδο. Σε σας όμως δεν βλέπω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βάλτους ρε Κωστάκη στην ομοιοεπαγγελματική και καθάρισες. Ας όψεται αυτό το ελληνικό χάος με τους συνδικαλιστές και τις ενώσεις εργοδοτών που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και μας ταλαιπωρούν, ειδικά σε περιπτώσεις συρροής ΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...