Προς το περιεχόμενο

Πώς πρέπει να χειριστούμε στο Kefalaio4 της Altec την Υπερδωδεκάμηνη Χρήση !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παρακαλούσα όποιον συνάδελφο μπορεί ,να μου μεταφέρει εδώ τις οδηγίες του Kefalaio4 της Altec ,για τον χειρισμό υπερδωδεκάμηνης χρήσης.

Το πρόβλημα μου είναι –και αδυνατώ να βρώ λύση ,αν και εχω δοκιμάσει ολους τους πιθανούς συνδυασμούς περιόδων-ότι όταν παω να αλλάξω στις Περιόδους Χρήσης τους μήνες της Τρέχουσας περιόδου ,( πρέπει να προσθέσω μήνες από 05/2009 ,και να συμπιέσω τους αρχικούς,από 07/2008 ) , το ισοζύγιο της Γ.Λ. παθαίνει διάφορα…!!

Θα ήμουν υπόχρεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα όποιον συνάδελφο μπορεί ,να μου μεταφέρει εδώ τις οδηγίες του Kefalaio4 της Altec ,για τον χειρισμό υπερδωδεκάμηνης χρήσης.

Το πρόβλημα μου είναι –και αδυνατώ να βρώ λύση ,αν και εχω δοκιμάσει ολους τους πιθανούς συνδυασμούς περιόδων-ότι όταν παω να αλλάξω στις Περιόδους Χρήσης τους μήνες της Τρέχουσας περιόδου ,( πρέπει να προσθέσω μήνες από 05/2009 ,και να συμπιέσω τους αρχικούς,από 07/2008 ) , το ισοζύγιο της Γ.Λ. παθαίνει διάφορα…!!

Θα ήμουν υπόχρεος..

Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες στο site της Altec.

http://www.altec.gr/index.php?option=com_c...&Itemid=107

Το βασικό είναι οτι πρέπει να έχουμε τελειώσει (έχουμε πάρει θεωρημένα) για τους πρώτους μήνες και αφού αλλάξουμε τις ημερομηνίες να κάνουμε re-update

π.χ. Διαχείριση 1/7/2008 έως 31/12/2009

Αφού τελειώσουμε τις υποχρεώσεις μας μέχρι και τον Ιανουάριο ορίζουμε τις περιόδους :

Προηγούμενη:

1: 1/7/07-31/7/07

2: 1/8/07-31/8/07

...

12: 1/6/08-30/6/08

κλπ

Τρέχουσα

1:1/7/08-31/01/09

2:1/2/09-28/2/09

κλπ

Στη συνέχεια re-update

(Backup πριν απ' όλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site της Altec

Εάν έχετε υπερδωδεκάμηνη χρήση της οποίας η έναρξη είναι (έστω) εντός του 1999 και η λήξη (έστω) την 31 Δεκεβρίου 2000 τότε οι ενέργειες που πρέπει να γίνουν στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4 όταν φθάσει η 31 Δεκεβρίου 1999 είναι οι εξής:

Παράδειγμα με έναρξη 15/3/1999 και λήξη 31/12/2000

 Backup.

 Εργασία [Οργάνωση – Σύστημα – Περίοδοι Χρήσης]. Μεταβάλλετε τις περιόδους χρήσης ορίζοντας την πρώτη περίοδο της προηγούμενης χρήσης (πάνω αριστερά) από 1/3/1998 έως 31/3/1998 και πιέζοντας διαδοχικά [Enter] μέχρι το τέλος της προηγούμενης χρήσης. Αρα στην προηγούμενη χρήση έχετε ημερομηνίες από 1/3/1998 έως 28/2/1999.

 Στην ίδια εργασία αλλά στην τρέχουσα χρήση πλέον πληκτρολογείτε την πρώτη της περίοδο 1/3/1999 έως και 31/3/1999. Στη δεύτερη περίοδο (απλώς με enter) τίθεται 1/4/1999 έως 30/4/1999, στη τρίτη τίθεται 1/5/1999 έως 31/5/1999 κ.ο.κ. μέχρι την τελευταία περίοδο της τρέχουσας χρήσης που είναι από 1/2/2000 έως 29/2/2000. Κατά συνέπεια η τρέχουσα χρήση έχει οριστεί 1/3/1999 έως 29/2/2000 γεγονός που επιτρέπει εργασία μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2000. Ειναι σημαντικό να μην ξεχάσετε να διορθώσετε τις περιγραφές των περιόδων χρήσης δίπλα από τις ημερομηνίες.

 Κρίσιμο θέμα τώρα: Αμέσως μετά τον ανακαθορισμό των περιόδων χρήσης εκτελούμε reupdate σε όλες τις ενότητες (Αποθήκης, Πελατών, Προμηθευτών και Λογιστικής). Η εργασία είναι [Οργάνωση - Service tools – Re-update tools - Re-update masters]). Ειδικά στην ενότητα Γενικής Λογιστικής, στο διάλογο που προηγείται της εργασίας reupdate η ερώτηση «Ελεγχος η Διόρθωση» πρέπει να απαντηθεί με «Διόρθωση».

 Αρα σε αυτό το σημείο έχουμε την δυνατότητα να εργαστούμε έως και την ημερομηνία 29/2/2000.

 Οταν φθάσει η 1/3/2000 και επειδή δεν μπορούμε να εργαστούμε στον Μάρτιο εκτελούμε τα τελευταία βήματα:

1. Επιβεβαιώνουμε ότι έχουν εκδοθεί όλα τα θεωρημένα βιβλία και τις λοιπές μηνιαίες καταστάσεις έως και τον Ιανουάριο του 2000.

2. Eπιβεβαιώνουμε ότι έχουμε Backup που θα φυλαχθεί και δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί.

3. Επιλέγουμε την εργασία [Οργάνωση – Σύστημα – Περίοδοι Χρήσης] και μεταβάλλουμε πάλι τις περιόδους χρήσης: Στην τρέχουσα χρήση ως πρώτη περίοδος ορίζεται η 1/3/1999 έως και 31/1/2000 (συμπιέζουμε δηλαδή το σχετικό χρονικό διάστημα) ως δεύτερη περίοδος τίθεται η 1/2/2000 έως 29/2/2000, τρίτη η 1/3/2000 έως 31/3/2000 μέχρι την τελευταία περίοδο πού είναι από 1/12/2000 έως 31/12/2000.

4. Και πάλι, αμέσως μετά τον ανακαθορισμό των περιόδων χρήσης εκτελούμε reupdate σε όλες τις ενότητες (Αποθήκης, Πελατών, Προμηθευτών και Λογιστικής). Η εργασία είναι [Οργάνωση - Service tools – Re-update tools - Re-update masters]). Ειδικά στην ενότητα Γενικής Λογιστικής, στο διάλογο που προηγείται της εργασίας reupdate η ερώτηση «Ελεγχος η Διόρθωση» πρέπει να απαντηθεί με «Διόρθωση».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Γνωρίζει κανείς πως γίνεται η διαμόρφωση των περιόδων, στην περίπτωση εκκαθαρίσεως ΕΠΕ, στο Κεφάλαιο 4 (v.453b);

 

Η περίοδος ενάρξεως εκκαθαρίσεως έχει ορισθεί από 01/01/2013-13/09/2013. Στην πράξη θέλω να κάνω ενδιάμεσο άνοιγμα χρήσης (κλείνοντας την προηγούμενη 1/1-13/09/13).

 

Ο κάτοχος του προγράμματος δεν έχει καταβάλει στην Altec το κόστος της ανανέωσης τα τελευταία 2 χρόνια, γιατί είχε κατα νου να κλείσει την επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς πως γίνεται η διαμόρφωση των περιόδων, στην περίπτωση εκκαθαρίσεως ΕΠΕ, στο Κεφάλαιο 4 (v.453b);

 

Η περίοδος ενάρξεως εκκαθαρίσεως έχει ορισθεί από 01/01/2013-13/09/2013. Στην πράξη θέλω να κάνω ενδιάμεσο άνοιγμα χρήσης (κλείνοντας την προηγούμενη 1/1-13/09/13).

 

Ο κάτοχος του προγράμματος δεν έχει καταβάλει στην Altec το κόστος της ανανέωσης τα τελευταία 2 χρόνια, γιατί είχε κατα νου να κλείσει την επιχείρηση.

Καλησπέρα,

εάν κατάλαβα καλά η εταιρεία τέθηκε σε εκκαθάριση στις 13/9.

Αραγε η ενδεδειγμένη λύση είναι να ανοίξει μια νέα χρήση στο κεφάλαιο με περίοδο χρήσης Σεπτέμβριο 13 εώς Αυγουστο 14.

Στην παλιά χρήση δεν αλλάζουν οι χρήσεις, το κλείσιμο όμως θα γίνει με ημερομηνία 13/9.

Ελπίζω να το έκανα κατανοητό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εάν κατάλαβα καλά η εταιρεία τέθηκε σε εκκαθάριση στις 13/9.

Αραγε η ενδεδειγμένη λύση είναι να ανοίξει μια νέα χρήση στο κεφάλαιο με περίοδο χρήσης Σεπτέμβριο 13 εώς Αυγουστο 14.

Στην παλιά χρήση δεν αλλάζουν οι χρήσεις, το κλείσιμο όμως θα γίνει με ημερομηνία 13/9.

Ελπίζω να το έκανα κατανοητό...

 

Επομένως δεν το αντιμετωπίζω όπως την υπερδωδεκάμηνη, οπου συμπιέζαμε το διάστημα από την έναρξη έως την 31/01 του επομένου έτους και εν συνεχεία οι υπόλοιπες περίοδοι αφορούσαν τους μήνες Φεβρουάριο-Δεκέμβριο του έτους συμπλήρωσης του υπερδωδεκαμήνου, αλλά αντίθετα επιλέγω το κλείσιμο της χρήσης (Μέθοδος Α) και άνοιγμα νέας εταιρείας με περίοδο από 14/09/2013-13/09/2014;

 

Και κανονικά εγγραφή ανοίγματος με τα υπόλοιπα λογαριασμών του κλεισίματος της περιόδου ενάρξεως εκκαθαρίσεως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως δεν το αντιμετωπίζω όπως την υπερδωδεκάμηνη, οπου συμπιέζαμε το διάστημα από την έναρξη έως την 31/01 του επομένου έτους και εν συνεχεία οι υπόλοιπες περίοδοι αφορούσαν τους μήνες Φεβρουάριο-Δεκέμβριο του έτους συμπλήρωσης του υπερδωδεκαμήνου, αλλά αντίθετα επιλέγω το κλείσιμο της χρήσης (Μέθοδος Α) και άνοιγμα νέας εταιρείας με περίοδο από 14/09/2013-13/09/2014;

 

Και κανονικά εγγραφή ανοίγματος με τα υπόλοιπα λογαριασμών του κλεισίματος της περιόδου ενάρξεως εκκαθαρίσεως;

Η περίοδος εκκαθάρισης είναι μια νέα διαχειριστική περίοδος και γι αυτό θεωρώ ότι χρειάζεται άνοιγμα νέας χρήσης.

Αλλωστε θα πρέπει να γίνει Ισολογισμός για την χρήση έως την ημέρα που τέθηκε σε εκκαθάριση,Δήλωση Φόρου Εισοδήματος,Εκκ/κή ΦΠΑ και όλο το σετ.

Μία χρήση λοιπόν 1/1-13/9 και μιά άλλη από 13/9 έως όσο πάει η εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση.

 

Τα διαδικαστικά τα ξέρω γιατί τα τελευταία χρόνια δυστυχώς τα έχω κάνει αρκετές φορές. Το όλο ζήτημα ήταν με τον χειρισμό του Κεφαλαίου, σαν πρόγραμμα.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση.

 

Τα διαδικαστικά τα ξέρω γιατί τα τελευταία χρόνια δυστυχώς τα έχω κάνει αρκετές φορές. Το όλο ζήτημα ήταν με τον χειρισμό του Κεφαλαίου, σαν πρόγραμμα.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Παρακαλώ δεν έκανα κάτι. Να είσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα μιας και βρήκα ανοιχτό θέμα?

Μια εταιρεία έχει το kefalaio4, όμως δεν έχει πληρώσει συνδρομή οπότε έχει παλιά έκδοση.

Το θέμα μου είναι το εξής : θέλω να ετοιμάσω το ισοζύγιο για κατάθεση αλλά ο υπολογιστής που έχει το πρόγραμμα δεν έχει δισκέτα. Πώς μπορώ να το γράψω σε cd? Ξέρει κανείς συνάδελφος? Δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την altec μιας και το sn φαίνεται απλήρωτο...

Θα εκτιμούσα απεριόριστα μια απάντηση!!!! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα μιας και βρήκα ανοιχτό θέμα?

Μια εταιρεία έχει το kefalaio4, όμως δεν έχει πληρώσει συνδρομή οπότε έχει παλιά έκδοση.

Το θέμα μου είναι το εξής : θέλω να ετοιμάσω το ισοζύγιο για κατάθεση αλλά ο υπολογιστής που έχει το πρόγραμμα δεν έχει δισκέτα. Πώς μπορώ να το γράψω σε cd? Ξέρει κανείς συνάδελφος? Δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την altec μιας και το sn φαίνεται απλήρωτο...

Θα εκτιμούσα απεριόριστα μια απάντηση!!!! Ευχαριστώ!

Καλημέρα,

δίνετε drive C:/ στην μηχανογραφική έκδοση ισοζυγίου και μετά copy-paste το αρχείο .trb στο cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...