Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΓΗΚΕ Η ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΜΜΕ


pandp

Ερώτηση

Βγήκε επιτέλους η προκήρυξη-προδημοσίευση του μεγαλύτερου προγράμματος του ΕΣΠΑ.

Ήδη, έχει γίνει επεξεργασία και ενοποίηση των αρχείων τα οποία υπάρχουν στο ΕΣΠΑ-FORUM.

Δυστυχώς οι ατομικές επιχειρήσεις λογιστών, συμβούλων δεν υπάγονται...

Υπομονή για το επόμενο πρόγραμμα σε λίγες ημέρες για τους ελεύθερους επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 495
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Θοδωρης-

Όταν το κτίριο που χρησιμοποιείται σαν έδρα της επιχείρησης έχει εισφερθεί κατά χρήση - κατά τη σύσταση - από έναν από τους εταίρους, γεγονός το οποίο αναγράφεται στο καταστατικό της εταιρείας, απαιτείται κάποιο άλλο δικαιολογητικό (πλην του καταστατικού) για να δικαιολογηθούν κτιριακές δαπάνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν το κτίριο που χρησιμοποιείται σαν έδρα της επιχείρησης έχει εισφερθεί κατά χρήση - κατά τη σύσταση - από έναν από τους εταίρους, γεγονός το οποίο αναγράφεται στο καταστατικό της εταιρείας, απαιτείται κάποιο άλλο δικαιολογητικό (πλην του καταστατικού) για να δικαιολογηθούν κτιριακές δαπάνες;

Αν η διάρκεια της εταιρίας είναι αόριστη ή λιγότερο απο οκτώ χρόνια πρέπει να γίνει τροποποίηση καταστατικού στην οποία η διάρκεια να ορίζεται τουλάχιστον οκτώ χρόνια απο τώρα.

Η τροποιποίηση θα γίνει αφού υπαχθεί η επένδυση στο πρόγραμμα.

Προς το παρόν θα γίνει μία υπεύθυνη δήλωση (άρθρο 8 Ν.1599/1986) στην οποία θα αναφέρεται η πιο πάνω δέσμευση.

Αν η διάρκεια της εταιρίας είναι συγκεκριμένη (όχι αόριστη) και πάνω απο οκτώ χρόνια, τότε μάλον δεν χρειάζεται τίποτα.

Αυτή είναι προσωπική μου άποψη.

Στην θέση σου όμως θάκανα και μια ερώτηση στο υπουργείο για πιο δεσμευτική απάντηση δεδομένου ότι πολλές φορές η άποψη των αξιολογητών δεν συμβαδίζει με την δική μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σε όλους.

Ερώτηση βασική, διότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη, και ψάχνοντας όλα τα θέματα στο φορουμ αλλά και τις ερωτήσείς από το ΕΣΠΑ, δεν κατάφερα να βρω σχετική απάντηση. Συγγνώμη καταρχάς αν έχει ήδη απαντηθεί και πιο πριν και απλά εγώ δεν την βρήκα.

Έχω έναν πελάτη, ηλεκτρολόγο, που έχει ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα 80% στο λιανικό εμπόριο ειδών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, επιλέξιμο.

Έχει και ένα δευτερεύοντα στις υπηρεσίες υλεκτρολόγου, 43.21.00.00, με έσοδα 20%, μη επιλέξιμο, αν και είχε ειπωθεί παλιά και από εδώ ότι θα μπουν μέσα οι ηλεκτρολόγοι, αλλά τελικά γιοκ!!

1) Γιατί η φόρμα υποβολής με υποχρεώνει να γράψω επιλέξιμο ΚΑΔ και στις υπηρεσίες στον πίνακα 2 και μου βγάζει σφάλμα στον έλεγχο ορθότητας; Αφού ο ΚΑΔ του αυτός δεν υπάρχει μέσα στα επιλέξιμα.

2) Έστω ότι μπορώ να υποβάλλω κανονικά. Ο εξοπλισμός που θα πάρει, αφορά και αρκετά εργαλεία για τις εγκαταστάσεις και εργασίες που κάνει ως ηλεκτρολόγος (γεννήτριες, εργαλεία χειρός ηλεκτρικά κλπ). Υπάρχει καμία πιθανότητα να δικαιολογήσω τις δαπάνες αυτές - ως απαραίτητες για το εμπόριο ηλεκτρικών ειδών, και καλά με το σκεπτικό ότι ναι μεν κάνει εμπόριο αλλά κάνει και συμπληρωματικές εργασίες εγκαταστάσεων για προώθηση των προϊόντων του - και να γίνουν αποδεκτές από τον αξιολογητή;

Τα φώτα σας παρακαλώ διότι έχω μπερδευτεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα σε όλους.

Ερώτηση βασική, διότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη, και ψάχνοντας όλα τα θέματα στο φορουμ αλλά και τις ερωτήσείς από το ΕΣΠΑ, δεν κατάφερα να βρω σχετική απάντηση. Συγγνώμη καταρχάς αν έχει ήδη απαντηθεί και πιο πριν και απλά εγώ δεν την βρήκα.

Έχω έναν πελάτη, ηλεκτρολόγο, που έχει ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα 80% στο λιανικό εμπόριο ειδών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, επιλέξιμο.

Έχει και ένα δευτερεύοντα στις υπηρεσίες υλεκτρολόγου, 43.21.00.00, με έσοδα 20%, μη επιλέξιμο, αν και είχε ειπωθεί παλιά και από εδώ ότι θα μπουν μέσα οι ηλεκτρολόγοι, αλλά τελικά γιοκ!!

1) Γιατί η φόρμα υποβολής με υποχρεώνει να γράψω επιλέξιμο ΚΑΔ και στις υπηρεσίες στον πίνακα 2 και μου βγάζει σφάλμα στον έλεγχο ορθότητας; Αφού ο ΚΑΔ του αυτός δεν υπάρχει μέσα στα επιλέξιμα.

2) Έστω ότι μπορώ να υποβάλλω κανονικά. Ο εξοπλισμός που θα πάρει, αφορά και αρκετά εργαλεία για τις εγκαταστάσεις και εργασίες που κάνει ως ηλεκτρολόγος (γεννήτριες, εργαλεία χειρός ηλεκτρικά κλπ). Υπάρχει καμία πιθανότητα να δικαιολογήσω τις δαπάνες αυτές - ως απαραίτητες για το εμπόριο ηλεκτρικών ειδών, και καλά με το σκεπτικό ότι ναι μεν κάνει εμπόριο αλλά κάνει και συμπληρωματικές εργασίες εγκαταστάσεων για προώθηση των προϊόντων του - και να γίνουν αποδεκτές από τον αξιολογητή;

Τα φώτα σας παρακαλώ διότι έχω μπερδευτεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο 43.21 ειναι επιλεξιμος

Δες τον οδηγο σελ 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα θέμα που είχα ξαναγράψει αλλά δεν καταλήξαμε κάπου.. επιχείρηση φορέας με στοιχεία μικρής έχει συνδεδεμένες - συνεργαζόμενες που την καθιστούν μεσαία σύμφωνα με τον κανονισμό της ΕΚ. Το έχω ψάξει στο πρόγραμμα και από 2-3 σημεία προκύπτει ότι είναι επιλέξιμη. Έχει κανείς διαφορετική εικόνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

μήπως έχει κανείς κάποιο πρόγραμμα (οχι online) που να του βγαζει βαθμολογία με τα καινούρια δεδομένα (ΑΜΕΑ)? γιατί όσα έχω βρει είναι με τα παλιά δεδομένα και έχουν αποκλίσεις μεταξύ τους.

αν έχει κάποιος ας με βοηθήσει παρακαλώ

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑ ΜΜΕ

ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΤΡΙΕΤΙΑς Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΤΕΚΝΑ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ !

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑ ΜΜΕ

ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΤΡΙΕΤΙΑς Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΤΕΚΝΑ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ?

δεν έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ένα θέμα που είχα ξαναγράψει αλλά δεν καταλήξαμε κάπου.. επιχείρηση φορέας με στοιχεία μικρής έχει συνδεδεμένες - συνεργαζόμενες που την καθιστούν μεσαία σύμφωνα με τον κανονισμό της ΕΚ. Το έχω ψάξει στο πρόγραμμα και από 2-3 σημεία προκύπτει ότι είναι επιλέξιμη. Έχει κανείς διαφορετική εικόνα?

Σύμφωνα με νεότερες εκτιμήσεις (οι οποίες έχουν γίνει από εγκυρότατους συνομιλητές) αν το κατ' αναλογία άθροισμα ΕΜΕ και κύκλου εργασιών σε συνεργαζόμενες-συνδεδεμένες με την αιτούσα επιχείρηση ξεπερνάει τα δεδομένα του προγράμματος (50ΕΜΕ - 10000000Ε) ΔΕΝ υπάρχει επιλεξιμότητα. Η δική μου περίπτωση με την αιτούσα να κατέχει 30,08 στο μετοχικό άλλης ΑΕ χωρίς ενοποιημένους λογαριασμούς, μάλλον με ρίχνει στα μαλακά.....(είμαι εντάξει με τα όρια)

Προτείνω να εξετάσεις ΕΜΕ και τζίρους και εαν περνούν τα παραπάνω όρια, να μην το ρισκάρεις, ή πάλι.....

Φοβάμαι ότι θα μας βγάλουν τα σκότια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Έχετε υπόψιν σας αν υπάρχει συσχετισμός των μεγεθών της επιχείρησης με το ύψος του προϋπολογισμού της επένδυσης?

Μπορεί - χωρίς περιορισμό - μία επιχείρηση με μέσο τζίρο π.χ. 60.000,00 € να υποβάλει μία πρόταση με προϋπολογισμό π.χ. 150.000,00 € ?

Θέλω να πω, εάν μια επιχείρηση έχει καταστρώσει δύο επενδυτικά σχέδια, ένα μεγάλο και ένα μικρό, μήπως είναι καλύτερα να επιδιώξει την έγκριση του μικρού, παρά να κυνηγήσει το μεγάλο και να το χάσει?

Υπάρχει τέτοιος συσχετισμός? Ή δεν λαμβάνεται καθόλου υπόψιν για την έγκριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Λοιπόν συνάδελφοι, έχω γράψει και άλλες φορές εδώ σαν ανώνυμος, το ίδιο θα κάνω και τώρα. Εσείς δεχτείτε ότι θέλετε από αυτά που θα πω, απλά σας ενημερώνω ότι δεν έχω καμιά διάθεση να χάνω τον χρόνο μου γράφοντας ανακρίβειες εδώ μέσα.

Δεν ξέρω τι ακούτε εσείς για το πρόγραμμα από τις Τράπεζες, εγώ πάντως αυτά που ακούω από τους ίδιους τους ανώτατους υπαλλήλους κάποιων τραπεζών (αρκετών) με έχουν αηδιάσει, για να μην πω τίποτα πιο βαρύ. Ποια νομιμότητα και ποια αξιοκρατία καθόμαστε και συζητάμε. Πέρα από τα ποσά που δίνουν για κάθε πρόταση που θα τους πας, εδώ κάθονται και λένε πως φέρε εσύ την πρόταση, και ας λείπουν δικαιολογητικά, και ας δεν πληρεί βασικά κριτήρια, θα τα κανονίσουμε εμείς. Φτάσανε στο σημείο να λένε πως θα δίνουν την δυνατότητα να παραποιηθεί ακόμα και η βαθμολόγηση αφού έχει βγει από την αξιολόγηση, με δικούς τους κωδικούς.

Και θα μου πείτε τώρα εσείς, ότι αυτοί λένε ότι θέλουνε για να προσελκύσουν πελάτες, και θα έρθω εγώ να σας απαντήσω ότι και εγώ αυτό νόμιζα, μέχρι που είδα συγκεκριμένα παραδείγματα παλαιότερης...κοπής. Τι είναι αυτά ρε παιδιά; Σοβαρολογούμε τώρα; Τι κάθομαι και σκοτώνομαι στη δουλειά μέχρι τώρα; Γιατί διώχνω πελάτες εγώ και κάποιοι άλλοι "αετοί" τους τσιμπάνε και καταστρατηγούν κάθε έννοια νομιμότητας και αξιοκρατίας; Και άντε μετά να πείσω εγώ τους πελάτες μου ότι όλα γίνονται νόμιμα και με τυπικά κριτήρια βγαίνουν οι βαθμολογίες. Καλά κρασία.

Αν είσαστε από τους "αετούς", τα θερμά μου συγχαρητήρια.

Αν είσαστε από τα "περιστέρια", τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν συνάδελφοι, έχω γράψει και άλλες φορές εδώ σαν ανώνυμος, το ίδιο θα κάνω και τώρα. Εσείς δεχτείτε ότι θέλετε από αυτά που θα πω, απλά σας ενημερώνω ότι δεν έχω καμιά διάθεση να χάνω τον χρόνο μου γράφοντας ανακρίβειες εδώ μέσα.

Δεν ξέρω τι ακούτε εσείς για το πρόγραμμα από τις Τράπεζες, εγώ πάντως αυτά που ακούω από τους ίδιους τους ανώτατους υπαλλήλους κάποιων τραπεζών (αρκετών) με έχουν αηδιάσει, για να μην πω τίποτα πιο βαρύ. Ποια νομιμότητα και ποια αξιοκρατία καθόμαστε και συζητάμε. Πέρα από τα ποσά που δίνουν για κάθε πρόταση που θα τους πας, εδώ κάθονται και λένε πως φέρε εσύ την πρόταση, και ας λείπουν δικαιολογητικά, και ας δεν πληρεί βασικά κριτήρια, θα τα κανονίσουμε εμείς. Φτάσανε στο σημείο να λένε πως θα δίνουν την δυνατότητα να παραποιηθεί ακόμα και η βαθμολόγηση αφού έχει βγει από την αξιολόγηση, με δικούς τους κωδικούς.

Και θα μου πείτε τώρα εσείς, ότι αυτοί λένε ότι θέλουνε για να προσελκύσουν πελάτες, και θα έρθω εγώ να σας απαντήσω ότι και εγώ αυτό νόμιζα, μέχρι που είδα συγκεκριμένα παραδείγματα παλαιότερης...κοπής. Τι είναι αυτά ρε παιδιά; Σοβαρολογούμε τώρα; Τι κάθομαι και σκοτώνομαι στη δουλειά μέχρι τώρα; Γιατί διώχνω πελάτες εγώ και κάποιοι άλλοι "αετοί" τους τσιμπάνε και καταστρατηγούν κάθε έννοια νομιμότητας και αξιοκρατίας; Και άντε μετά να πείσω εγώ τους πελάτες μου ότι όλα γίνονται νόμιμα και με τυπικά κριτήρια βγαίνουν οι βαθμολογίες. Καλά κρασία.

Αν είσαστε από τους "αετούς", τα θερμά μου συγχαρητήρια.

Αν είσαστε από τα "περιστέρια", τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Γιατί αγάπη μου δεν μας λες το ονοματάκι σου να δούμε τι λαμόγιο είσαι κι εσύ που συζητάς όλα αυτά με τις Τράπεζες (και ανώτατους μάλιστα υπάλληλους!!!! σιγά ρε μεγάλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το "ανώτατους".. μεγάλε.., το έβαλα για να δείξω ότι δεν μίλησα με έναν απλό υπάλληλο που δέχεται τον φάκελο όταν τον πάω στην τράπεζα, αλλά με άλλους, προϊστάμενους για να στο θέσω και στα απλά ελληνικά, που με παίρνουν τηλέφωνο για ραντεβού μετά από μέρες στα γραφεία τους για να συζητήσω τα καθέκαστα, όταν βλέπουν ότι τους έχω πάει πάνω από 5 φακέλους. Και δεν μου έτυχε μία, αλλά δύο φορές ήδη.

Και αν ήμουν λαμόγιο, έξυπνε, εδώ θα καθόμουν να κλαίγομαι. Αλλά είπαμε, ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει εδώ μέσα. Εγώ θέλω να αναδείξω ένα θέμα, και εσύ... κουκουβάουνες.. ΆΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΙΚΥ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Καλησπέρα,

Θα παρακαλέσω για την βοήθεια σας και ελπίζω σε αυτή.Είμαι μια νέα, φοιτήτρια οικονομικού πανεπιστημίου που της έτυχε η πρόκληση να υποβάλει μια πρόταση για το πρόγραμμα ΠΕΠ, για λογαριασμό συγγενικού προσώπου(πολύ αγαπημένου).

Θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στα κριτήρια βαθμολόγησης:

Για εταιρεία με Β' κατηγορίας βιβλία για το πεδίο αγορές χρήσης , υπολογίσουμε και τις αγορές παγίων? Και μια δεύτερη σύντομη ερώτηση, για τον κύκλο εργασιών υπολογίζεται το πεδίο 571 ή 346

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα,

Θα παρακαλέσω για την βοήθεια σας και ελπίζω σε αυτή.Είμαι μια νέα, φοιτήτρια οικονομικού πανεπιστημίου που της έτυχε η πρόκληση να υποβάλει μια πρόταση για το πρόγραμμα ΠΕΠ, για λογαριασμό συγγενικού προσώπου(πολύ αγαπημένου).

Θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στα κριτήρια βαθμολόγησης:

Για εταιρεία με Β' κατηγορίας βιβλία για το πεδίο αγορές χρήσης , υπολογίσουμε και τις αγορές παγίων? Και μια δεύτερη σύντομη ερώτηση, για τον κύκλο εργασιών υπολογίζεται το πεδίο 571 ή 346

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αγορές = Πίνακας στ - α251+β252

Κύκλος εργασιών= Πίνακας στ - γ540+ε547+ζ283

Κέρδη Προ αποσβ και φορ= Πίνακας στ - η571+δ541+542+543

Αμοιβές και έξοδα τρίτων=Πίνακας στ - δ525+526+527

Καλή τύχη :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΙΚΥ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Αγορές = Πίνακας στ - α251+β252

Κύκλος εργασιών= Πίνακας στ - γ540+ε547+ζ283

Κέρδη Προ αποσβ και φορ= Πίνακας στ - η571+δ541+542+543

Αμοιβές και έξοδα τρίτων=Πίνακας στ - δ525+526+527

Καλή τύχη :unsure:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια καθώς και για την άμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια καθώς και για την άμεση απάντηση.

Στη διάθεσή σου, για οτιδήποτε χρειασθείς κατά την σύνταξη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ( ΕΜΠΟΡΙΟ ).

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ( 47.23.15.00 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΑΡΙΩΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΩΝ ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ.

ΔΙΑΘΕΤΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ 9 ΑΚΟΜΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΕΣ ΚΑΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΙ ( πχ 47.21.12.09 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΩΝ ).

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ( ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ) ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΘΕΝΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΚΑΔ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ( ΕΜΠΟΡΙΟ ).

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ( 47.23.15.00 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΑΡΙΩΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΩΝ ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ.

ΔΙΑΘΕΤΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ 9 ΑΚΟΜΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΕΣ ΚΑΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΙ ( πχ 47.21.12.09 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΩΝ ).

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ( ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ) ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΘΕΝΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΚΑΔ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ναι μπορείς, για τους πιο κάτω λόγους και με τις επισης πιο κάτω προυποθέσεις.

1. Ο τζίρος σου στο Ε3 δεν ξεχωρίζει βέβαια πόσο μέρος είναι απο εμπορία ψαριών και πόσος απο λαχανικά.

2. Η επένδυση που θα κάνεις πρέπει να δουλευτεί έτσι ώστε οι δαπάνες που θα κάνεις να φαίνεται ότι γίνονται για την δραστηριότητα των λαχανικών.

Αν παρεις ένα ψυγείο, ας πούμε, μην το βαφτίσεις "ψυγείο ψαριών", αλλα στην παράγραφο που λέει "τεκμηρίωση συμβατότητας με την επένδυση", θα αναφέρεις, ...."απαραίτητο για την διατήρηση των λαχανικών".

Γενικά πρέπει η τεκμηρίωση των δαπανών να προσανατολίζει ότι καλύπτεις τις ανάγκες της δραστηριότητος της εμπορίας των λαχανικών....

Με λίγη προσπάθεια, μπορεί να "στηθεί", ωραιότατα η πρόταση και φυσικά, άν έχεις και καλα οικονομικά και άλα στοιχεία, να έχεις πολλές πιθανότητες να περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ( ΕΜΠΟΡΙΟ ).

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ( 47.23.15.00 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΑΡΙΩΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΩΝ ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ.

ΔΙΑΘΕΤΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ 9 ΑΚΟΜΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΕΣ ΚΑΔ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΙ ( πχ 47.21.12.09 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΩΝ ).

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ( ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ) ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΘΕΝΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΚΑΔ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης GIORGIO
Ναι μπορείς, για τους πιο κάτω λόγους και με τις επισης πιο κάτω προυποθέσεις.

1. Ο τζίρος σου στο Ε3 δεν ξεχωρίζει βέβαια πόσο μέρος είναι απο εμπορία ψαριών και πόσος απο λαχανικά.

2. Η επένδυση που θα κάνεις πρέπει να δουλευτεί έτσι ώστε οι δαπάνες που θα κάνεις να φαίνεται ότι γίνονται για την δραστηριότητα των λαχανικών.

Αν παρεις ένα ψυγείο, ας πούμε, μην το βαφτίσεις "ψυγείο ψαριών", αλλα στην παράγραφο που λέει "τεκμηρίωση συμβατότητας με την επένδυση", θα αναφέρεις, ...."απαραίτητο για την διατήρηση των λαχανικών".

Γενικά πρέπει η τεκμηρίωση των δαπανών να προσανατολίζει ότι καλύπτεις τις ανάγκες της δραστηριότητος της εμπορίας των λαχανικών....

Με λίγη προσπάθεια, μπορεί να "στηθεί", ωραιότατα η πρόταση και φυσικά, άν έχεις και καλα οικονομικά και άλα στοιχεία, να έχεις πολλές πιθανότητες να περάσει.

ΟΝΤΩΣ Ο ΤΖΙΡΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ( ΣΤΟ Ε3 ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ "ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ")

ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κέρδη Προ αποσβ και φορ= Πίνακας στ - η571+δ541+542+543

Δεν νομίζω!! :rolleyes: Ειδικά στα Β' Κατηγορίας Βιβλία οι αποσβέσεις είναι ουσιαστικά ενσωματωμένες στο λειτουργικό κόστος. Τώρα για Ισολογισμούς υπάρχει η ανάλυση και η εξαγωγή του αποτελέσματος.

Μόνο ο κωδικός 571.

Παρακαλώ γνώμες κι από άλλους συναδέλφους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...