Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΓΗΚΕ Η ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΜΜΕ


pandp

Ερώτηση

Βγήκε επιτέλους η προκήρυξη-προδημοσίευση του μεγαλύτερου προγράμματος του ΕΣΠΑ.

Ήδη, έχει γίνει επεξεργασία και ενοποίηση των αρχείων τα οποία υπάρχουν στο ΕΣΠΑ-FORUM.

Δυστυχώς οι ατομικές επιχειρήσεις λογιστών, συμβούλων δεν υπάγονται...

Υπομονή για το επόμενο πρόγραμμα σε λίγες ημέρες για τους ελεύθερους επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 495
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στην προκήρυξη αναφέρει: "Οι δαπάνες που αφορούν κτιριακές εργασίες είναι επιλέξιμες μόνο όταν αφορούν ακίνητα αμιγώς επαγγελματικής χρήσης". Εννοεί η οικοδομική άδεια να είναι για επαγγελματική χρήση; Τι γίνεται στην περίπτωση που ένα οδοντοτεχνικό εργαστήριο στεγάζεται σε ιδιόκτητο ακίνητο με άδεια λειτουργίας αλλά η οικοδομική άδεια είναι για οικία;

Νομίζω, ότι αν κατατεθεί στην πολεοδομία οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης σε γραφείο, μπορείς να προχωρήσεις. Επισυνάπτεις Υ.Δ. του μηχανικού όπου βεβαιώνει την ανωτέρω κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιλέξιμη επιχείρηση με ΚΑΔ 81.22 επιθυμεί να αγοράσει μηχάνημα έργου (Βοθροφόρο).Άποψη μου είναι ότι μπορεί να χρηματοδοτηθεί και δεν θεωρείται επαγγελματικό μεταφορικό μέσο.Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει αντίθετη άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εκτιμώ πως η "αμιγώς επαγγελματική χρήση" τεκμέρεται ακριβώς απο την χρήση του ακινήτου και όχι απο την οικοδομική άδεια. Στην περίπτωσή σου, η ύπαρξη άδειας λειτουργείας επαγγελματικού εργαστηρίου σε συνδιασμό με την ιδιοκτησία, κρίνω ότι αποδεικνύουν την "αμιγώς επαγγελματική χρήση" του ακινήτου.

Σε κάθε περίπτωση κάνε ένα ερώτημα στους φωστήρες των τραπεζών, μόλις ανοίξει το σύστημα.

τότε προς τι το "αμιγώς" ;

άδεια λειτουργίας για ένα εργαστήριο οδοντοτεχνίτη δεν μπορεί να υπάρχει και σε ακίνητο όπου έχει ταυτόχρονα επαγγελματική χρήση και χρήση ως κατοικία; δεν ξέρω αν το θέμα είναι η οικοδομική άδεια αλλά εφόσον προκύπτει από την μίσθωση/ παραχώρηση ότι το εργαστήριο συστεγάζεται σε κατοικία δεν δίνω ελπίδες..

τώρα διάφορες περίεργες περιπτώσεις προκύπτουν πχ διώροφο κτίριο όπου το ισόγειο είναι εργαστήριο και ο όροφος κατοικία γι αυτό λέω να το ψάξει

αν ξέρει και κανένας άλλος κάτι περί χρήσης ακινήτου κλπ ας μας βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επιλέξιμη επιχείρηση με ΚΑΔ 81.22 επιθυμεί να αγοράσει μηχάνημα έργου (Βοθροφόρο).Άποψη μου είναι ότι μπορεί να χρηματοδοτηθεί και δεν θεωρείται επαγγελματικό μεταφορικό μέσο.Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει αντίθετη άποψη;

αντίθετη άποψη έχουν οι υπεύθυνοι του προγράμματος, τους οποίους είχα ακούσει ο ίδιος να λένε ότι ανεξάρτητα της χρήσης και της χρησιμότητας του μεταφορικού μέσου ΔΕΝ είναι επιλέξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μετά την 01/09 στο ependyseis.gr

σε pdf έχει ήδη βγει αν θες να το δεις αλλά δεν είναι προς χρήση

το ανέβασα..

ypoio_090824_ParartimaJ_entypo_ypovolis.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
τότε προς τι το "αμιγώς" ;

άδεια λειτουργίας για ένα εργαστήριο οδοντοτεχνίτη δεν μπορεί να υπάρχει και σε ακίνητο όπου έχει ταυτόχρονα επαγγελματική χρήση και χρήση ως κατοικία; δεν ξέρω αν το θέμα είναι η οικοδομική άδεια αλλά εφόσον προκύπτει από την μίσθωση/ παραχώρηση ότι το εργαστήριο συστεγάζεται σε κατοικία δεν δίνω ελπίδες..

τώρα διάφορες περίεργες περιπτώσεις προκύπτουν πχ διώροφο κτίριο όπου το ισόγειο είναι εργαστήριο και ο όροφος κατοικία γι αυτό λέω να το ψάξει

αν ξέρει και κανένας άλλος κάτι περί χρήσης ακινήτου κλπ ας μας βοηθήσει

Το οδοντοτεχνικό εργαστήριο (λόγω πολύ μικρής εγκατεστημένης ισχύος χαρακτηρίζεται ως επαγγελματικό εργαστήριο) παίρνει απαλλακτικό απο την Νομαρχία και δεν υποχρεούτε να εκδόσει άδεια λειτουργίας (βλέπε συνημμένο).Για να πάρει την απαλλαγή θα πρέπει να το επιτρέπουν οι χρήσεις της γης στην συγκεκριμένη περιοχή.Αν έχει πάρει απαλλακτικό (με μέσο) χρησιμοποιώντας ένα δωμάτιο στο τεσσάρι του...τι να πω.Αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Δεν μπορώ όμως να φανταστώ ότι "αμιγώς επαγγελματική χρήση" έχουν μόνο οι επιχειρήσεις στα διάφορα ΒΙΠΕ και τα βιομηχανικά κτήρια.Δηλαδή οι εταιρείες στον δεύτερο όροφο πολυκατοικίας δε είναι επαγγελματική στέγη?

Σε κάθε περίπτωση ας περιμένουμε το άνοιγμα του συστήματος (το βλέπω να κρεμάει στα πρώτα 40 λεπτά :rolleyes:

dikaiologitika_apallaktikou.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αντίθετη άποψη έχουν οι υπεύθυνοι του προγράμματος, τους οποίους είχα ακούσει ο ίδιος να λένε ότι ανεξάρτητα της χρήσης και της χρησιμότητας του μεταφορικού μέσου ΔΕΝ είναι επιλέξιμο

Προσυπογράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Παρακαλώ χρειάζομαι τις γνώσεις σας.

Προκειμένου να είναι επιλέξιμη μια επιχείρηση πρέπει να έχει ΜΕΣΟ ΟΡΟ κύκλου εργασιών τα τρία τελευταία χρόνια πάνω από 30.000 ευρώ Ή τον κάθε χρόνο να έχει από 30.000 και πάνω;;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παρακαλώ χρειάζομαι τις γνώσεις σας.

Προκειμένου να είναι επιλέξιμη μια επιχείρηση πρέπει να έχει ΜΕΣΟ ΟΡΟ κύκλου εργασιών τα τρία τελευταία χρόνια πάνω από 30.000 ευρώ Ή τον κάθε χρόνο να έχει από 30.000 και πάνω;;;

Ευχαριστώ

μέσος όρος σημαίνει μέσος όρος .. και 0 να είχες δύο χρόνια αν τον τρίτο έχεις 90.000 είσαι μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ευχαριστώ φίλε Γιάννη,

με μπέρδεψε κάποιος ειδήμων εδώ στην πόλη μου, που επέμενε να μην καταθέσω πρόταση γιατί οι κύκλοι εργασιών μου είναι 20.000, 35.000, και 48.000. Παρά το ότι είδα την προκήρυξη και δόξα τω Θεώ ξέρω να διαβάζω καλά Ελληνικά.

Και πάλι σας ευχαριστώ...

Να είσαστε καλά που μας ανοίγετε τα μάτια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το οδοντοτεχνικό εργαστήριο (λόγω πολύ μικρής εγκατεστημένης ισχύος χαρακτηρίζεται ως επαγγελματικό εργαστήριο) παίρνει απαλλακτικό απο την Νομαρχία και δεν υποχρεούτε να εκδόσει άδεια λειτουργίας (βλέπε συνημμένο).Για να πάρει την απαλλαγή θα πρέπει να το επιτρέπουν οι χρήσεις της γης στην συγκεκριμένη περιοχή.Αν έχει πάρει απαλλακτικό (με μέσο) χρησιμοποιώντας ένα δωμάτιο στο τεσσάρι του...τι να πω.Αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Δεν μπορώ όμως να φανταστώ ότι "αμιγώς επαγγελματική χρήση" έχουν μόνο οι επιχειρήσεις στα διάφορα ΒΙΠΕ και τα βιομηχανικά κτήρια.Δηλαδή οι εταιρείες στον δεύτερο όροφο πολυκατοικίας δε είναι επαγγελματική στέγη?

Σε κάθε περίπτωση ας περιμένουμε το άνοιγμα του συστήματος (το βλέπω να κρεμάει στα πρώτα 40 λεπτά :rolleyes:

αμιγώς επαγγελματική χρήση έχουν και οι χώροι γραφείου που στεγάζουν εταιρείες, αν όμως έχεις κατοικία στην οποία έχει μισθωθεί / παραχωρηθεί χώρος για έδρα επιχείρησης (για εργαστήρια δεν παίζει κάτι τέτοιο) τότε δεν είναι αμιγώς επαγγελματική χρήση..

υποθέτω ότι ισχύει αυτό που είπε ο προηγούμενος ότι μπορείς να αλλάξεις την χρήση του χώρου, όπου βέβαια είναι αυτό δυνατό και με την σημείωση ότι όταν έρθει ο έλεγχος θα πρέπει να δει αποκλειστικά επαγγελματικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς: Μέλη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

Τετάρτη , 26 Αυγούστου 2009

Συνάδελφοι,

Με μεγάλη ικανοποίηση σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν προσπαθειών της Ομοσπονδίας μας, το επάγγελμα μας εντάχθηκε στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ 2007-2013 για την Ενίσχυση Μικρών και Πολύ Μικρών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στους τομείς Μεταποίησης - Τουρισμού - Εμπορίου ? Υπηρεσιών μέσα από τα Περιφερειακά Επιχειρησιακά Προγράμματα (ΠΕΠ).

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να ανατρέξετε στην ιστοσελίδα του ΕΣΠΑ που είναι η εξής: www.espa.gr

Άντε βρε, καλώς ήρθατε...και εαν χρειασθείτε κάποια διευκρίνηση, εδώ είμαστε.

(Μετά και τους επαγγελματίες των κατασκευών, με το σημερινό, εκτιμώ ότι ανέβηκε κατά 5% η βάση για τις προτάσεις που θα πληρωθούν τελικά).Εκτίμησή μου το 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
......Παράλληλα, όσοι επιχειρηματίες από τους τέσσερις αυτούς κλάδους επιθυμούν να βελτιώσουν τα οικονομικά στοιχεία της δραστηριότητάς τους, ώστε να εντάσσονται στα απαιτούμενα όρια του κύκλου εργασιών της προκήρυξης, μπορούν να προβούν σε συμπληρωματικές και τροποιητικές δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος καθώς και σε τροποποιητικές εκκαθαριστικές δηλώσεις ΦΠΑ.....

Τα φώτα των οικονομικών μας στο forum:

Πως γίνεται αυτό ρε σύντεκνοι; Θα πάνε να πούνε ....συγνώμη λάθος τα προηγούμενα στοιχεία, είχαμε και δέκα χιλιαρικάκια επιπλέον έσοδα, αλλά δεν τα είχαμε δει;

Ρε δουλευόμαστε ή εγω δεν έχω γυρίσει ακόμη και μαζεύω αχινούς;

Τι κάνουν; Βάζουν "προγραμματική περαίωση" απο την πίσω πόρτα;

Έκπληξη μου προκάλεσε κι εμένα η παραπάνω δημοσιεύση.

Δηλαδή να παρακινήσουμε τους πελάτες να "φουσκώσουν¨ τα έσοδα τους κι ας χάσουν την περαίωση (αν δεν απατώμαι χάνεις την αυτοπεραίωση όταν καταθέτεις τροπ/κες δηλώσεις εισοδήματος κ' φπα - ή κάνω λάθος; );.

Εδω ΓΕΛΑΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

μπορειτε να μου εξηγησεται τι σημαινει η ανακοινωση της ΠΟΦΕΕ ξεραμε οτι στο ΕΣΠΑ μονο οι εταιρειες φοροτεχνικων υπαγονται αλλαξε κατι ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

μπορειτε να μου εξηγησεται τι σημαινει η ανακοινωση της ΠΟΦΕΕ ξεραμε οτι στο ΕΣΠΑ μονο οι εταιρειες φοροτεχνικων υπαγονται αλλαξε κατι ?????

μπήκαν και οι ατομικές επιχειρήσεις στον 69.20.23.01 Υπηρεσίες οργανωμένων γραφείων τήρησης λογιστικών βιβλίων που στην προδημοσίευση ήταν στην απ έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOS-

Καλημέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας.

Το 2006 πήρα μια ΟΕ η οποία είχε δύο εταίρους. Το Νοέμβριο του 2007 βγήκε ο ένας από τους εταίρους και μπήκα εγώ στην εταιρεία. Το Μάρτιο του 2008 βγήκε και ο δεύτερος και μπηκε η γυναίκα μου και κάναμε και αλλαγή επωνυμίας. Ο ΑΦΜ παρέμεινε ο ίδιος που είχε από την ίδρυσή της η εταιρεία.

Μπορώ να επιδοτηθώ ή δε γίνεται επειδή είμαστε νέα μέλη;;;;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας.

Το 2006 πήρα μια ΟΕ η οποία είχε δύο εταίρους. Το Νοέμβριο του 2007 βγήκε ο ένας από τους εταίρους και μπήκα εγώ στην εταιρεία. Το Μάρτιο του 2008 βγήκε και ο δεύτερος και μπηκε η γυναίκα μου και κάναμε και αλλαγή επωνυμίας. Ο ΑΦΜ παρέμεινε ο ίδιος που είχε από την ίδρυσή της η εταιρεία.

Μπορώ να επιδοτηθώ ή δε γίνεται επειδή είμαστε νέα μέλη;;;;

Σας ευχαριστώ

εφόσον ο φορέας είναι ο ίδιος (ασχέτως αν έγιναν μετατροπές σε εταιρική σύνθεση και επωνυμία) δεν υπάρχει πρόβλημα από όσο ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αντίθετη άποψη έχουν οι υπεύθυνοι του προγράμματος, τους οποίους είχα ακούσει ο ίδιος να λένε ότι ανεξάρτητα της χρήσης και της χρησιμότητας του μεταφορικού μέσου ΔΕΝ είναι επιλέξιμο

Δηλαδή με τη λογική αυτή ένας εκσαφέας ερπυστιοφόρος ΔΕΝ είναι επιλέξιμος;

Η απαραίτητο μηχανήμα για την επιχείρηση και όχι μεταφορικό μέσο.

Τις γνώμες σας σας παρακαλώ

Κατερινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μπήκαν και οι ατομικές επιχειρήσεις στον 69.20.23.01 Υπηρεσίες οργανωμένων γραφείων τήρησης λογιστικών βιβλίων που στην προδημοσίευση ήταν στην απ έξω

Πάντως στα δικά μου κετάπια, (Παράρτημα ΣΤ2) απο τον κωδικό 69 εξαιρούνται οι ατομικές επιχειρήσεις.

Υπάρχει τίποτα νεώτερο GiannisM ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή με τη λογική αυτή ένας εκσαφέας ερπυστιοφόρος ΔΕΝ είναι επιλέξιμος;

Η απαραίτητο μηχανήμα για την επιχείρηση και όχι μεταφορικό μέσο.

Τις γνώμες σας σας παρακαλώ

Κατερινα

Πάντως στα περασμένα ΠΕΠ, οι νεκροφόρες (μοναδικός θάλεγα σοβαρός εξοπλισμός των γραφείων κηδειών), ήταν απέξω.....

Καθώς και τα σκαπτικά μηχανήματα επιχείρησης με δραστηριότητα "Χωματουργικές εργασίες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή με τη λογική αυτή ένας εκσαφέας ερπυστιοφόρος ΔΕΝ είναι επιλέξιμος;

Η απαραίτητο μηχανήμα για την επιχείρηση και όχι μεταφορικό μέσο.

Τις γνώμες σας σας παρακαλώ

Κατερινα

Ο εκσκαφέας αν δεν κάνω λάθος δεν έχει άδεια κυκλοφορίας και δεν θεωρείται μεταφορικό μέσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν μια επιχείρηση έχει αγοράσει και εξοφλήσει κάτι πριν από την ημερομηνία υποβολής, τελικά τι γίνεται με την ιδία συμμετοχή; Δηλαδή, θα πρέπει να την δείξει ολόκληρη ή η εξόφληση μετράει ως ιδία συμμετοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πάντως στα δικά μου κετάπια, (Παράρτημα ΣΤ2) απο τον κωδικό 69 εξαιρούνται οι ατομικές επιχειρήσεις.

Υπάρχει τίποτα νεώτερο GiannisM ?

στο παράρτημα της δημοσίευσης έχει μεν στον 69.20 ότι εξαιρούνται οι ατομικές επιχειρήσεις (όπως και στην προδημοσίευση), από κάτω όμως για τον 8ψήφιο 69.20.23.01 Υπηρεσίες Οργανωμένων Γραφείων Τήρησης Λογιστικών Βιβλίων λέει ΟΛΕΣ ΟΙ ΝΟΜΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ... εξ ου και η ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
στο παράρτημα της δημοσίευσης έχει μεν στον 69.20 ότι εξαιρούνται οι ατομικές επιχειρήσεις (όπως και στην προδημοσίευση), από κάτω όμως για τον 8ψήφιο 69.20.23.01 Υπηρεσίες Οργανωμένων Γραφείων Τήρησης Λογιστικών Βιβλίων λέει ΟΛΕΣ ΟΙ ΝΟΜΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ... εξ ου και η ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ

δείτε το

07_ParartimaST_KAD_Emporio_Yphresies.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...