Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΓΗΚΕ Η ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΜΜΕ


pandp

Ερώτηση

Βγήκε επιτέλους η προκήρυξη-προδημοσίευση του μεγαλύτερου προγράμματος του ΕΣΠΑ.

Ήδη, έχει γίνει επεξεργασία και ενοποίηση των αρχείων τα οποία υπάρχουν στο ΕΣΠΑ-FORUM.

Δυστυχώς οι ατομικές επιχειρήσεις λογιστών, συμβούλων δεν υπάγονται...

Υπομονή για το επόμενο πρόγραμμα σε λίγες ημέρες για τους ελεύθερους επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 495
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Οχι τα στοιχεία για τις ΕΜΕ προκύπτουν απο τις θέσεις εργασίας 1/1-31/12/2008 και για να γίνει αποδεκτή η αίτηση θα πρέπει τουλάχιστον να διατηρήσει τις υφιστάμενες θέσεις (4) και αν παει για +2 πρέπει να φτάσει στις 6.

Υποκριτήριο 4.1. Διατήρηση θέσεων απασχόλησης (ΝΑΙ –ΟΧΙ)

Η δέσμευση για τη διατήρηση των θέσεων απασχόλησης του έτους 2008 (σε

Ετήσιες Μονάδες Εργασίας, [ΕΜΕ]), δηλώνεται από τους δυνητικούς δικαιούχους

της ενίσχυσης κατά τη φάση της υποβολής της επενδυτικής πρότασης.

Επισημαίνεται ότι η διατήρηση των θέσεων απασχόλησης των δικαιούχων της

ενίσχυσης ελέγχεται για το έτος 2010 και έκτοτε μέχρι και δύο (2) έτη μετά την

έκδοση της απόφασης ολοκλήρωσης βάσει του έντυπου Ε7.

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

θα ηθελα να ρωτησω γοα το ΕΣΠΑ ΓΙΑ φροντιστηριο ξενων γλωσων το ΦΠΑ μπορει να θεωρηθει επιλεξιμη δαπανη διαβαζω τον οδηγο και λει οτι ο ΦΠΑ που δεν μπορει να ανακτηθει απο τον δικαιουχο μπορει να θεωρηθει επιλεξιμη δαπανη τι σημαινει αυτο ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έχει ζήτηση το πρόγραμμα ή όχι;

Απο κατάστημα με ενημέρωσαν ότι καταργήθηκε η ιδία συμμετοχή. Μπορούμε να βάλουμε το σπίτι μας. Οπότε ούτε μέσα εξαμηνιαία, ούτε ρευστά, όλοι μέσα.....

Το άλλο που μου είπαν και με χάλασε είναι οτι δεν περνάει εκπρόθεσμη μεταβολή στην ΔΟΥ για προσθήκη ΚΑΔ. Ή τον είχες ή δεν τον είχες.

Τώρα τί να κάνω που υπέβαλα δύο προτάσεις με μεταβολές μέσα στο 2009 για προσθήκη ΚΑΔ που δεν είχαν; Να τους αποσύρω; Ξέρει κανείς κάτι ανάλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

θα ηθελα να ρωτησω γοα το ΕΣΠΑ ΓΙΑ φροντιστηριο ξενων γλωσων το ΦΠΑ μπορει να θεωρηθει επιλεξιμη δαπανη διαβαζω τον οδηγο και λει οτι ο ΦΠΑ που δεν μπορει να ανακτηθει απο τον δικαιουχο μπορει να θεωρηθει επιλεξιμη δαπανη τι σημαινει αυτο ?????

Ναι ακριβώς ετσι είναι, ο ΦΠΑ είναι επιλέξιμη δαπάνη για τις απαλασσόμενες επιχειρήσεις. Δλδ θα επιδοτηθεί και για το κόστος του ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ναι ακριβώς ετσι είναι, ο ΦΠΑ είναι επιλέξιμη δαπάνη για τις απαλασσόμενες επιχειρήσεις. Δλδ θα επιδοτηθεί και για το κόστος του ΦΠΑ.

Ακριβώς, επαυξάνω.

Ο ΦΠΑ σε τέτοιες επιχειρήσεις αθροίζεται στην καθαρή αξία στα έξοδα....Οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

θα ηθελα να ρωτησω γοα το ΕΣΠΑ ΓΙΑ φροντιστηριο ξενων γλωσων το ΦΠΑ μπορει να θεωρηθει επιλεξιμη δαπανη διαβαζω τον οδηγο και λει οτι ο ΦΠΑ που δεν μπορει να ανακτηθει απο τον δικαιουχο μπορει να θεωρηθει επιλεξιμη δαπανη τι σημαινει αυτο ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΑ ηθελα μια διευκρινηση σε παιδοτοπο που ειναι επιλεξιμη επιχειρηση μεγαλο φουσκωτο παιχνιδι που ειναι απαραιτητο για την επιχειρηση ειναι επιλεξιμη δαπανη ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, όντως σύμφωνα με τον οδηγό, για τις επιχειρήσεις που απαλλάσσονται από ΦΠΑ, ο ΦΠΑ των τιμολογίων θεωρείται επιλέξιμη δαπάνη.

Αυτό όμως που δεν έχει ξεκαθαριστεί πλήρως είναι αν μια επιχείρηση π.χ Τουρισμού που απαλλάσσεται από ΦΠΑ μπορεί να καταθέσει επενδυτικό για 250.000 και να επιδοτηθεί ΚΑΙ για το ΦΠΑ, δηλαδή συνολικά για 297.500 ή αν θα επιδοτηθεί για 250.000 στις οποίες θα συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ.

99% ισχύει η δεύτερη περίπτωση, εκεί όμως μπορεί να προκύψουν προβλήματα στη συμπλήρωση της αίτησης, καθώς στον Αναλυτικό Πίνακα Δαπανών πρέπει να συμπληρωθεί η καθαρή αξία των προτιμολογίων (χωρίς ΦΠΑ). Νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένουμε διευκρινίσεις από το Υπουργείο και πιθανώς νέα έκδοση της Αίτησης με πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ρε παιδιά, η επαγγελματική εμπειρία μπορεί να τεκμηριωθεί με την προσκόμιση ενσήμων σε σχετικό αντικείμενο ή αρκεί η αναφορά στο βιογραφικό; Έχω έναν πελάτη που έχει κάνει έναρξη εδώ και 8 χρόνια αλλά εμπειρία στον κλάδο του έχει πάνω από 20. Για βοηθήστε σας παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ρε παιδιά, η επαγγελματική εμπειρία μπορεί να τεκμηριωθεί με την προσκόμιση ενσήμων σε σχετικό αντικείμενο ή αρκεί η αναφορά στο βιογραφικό; Έχω έναν πελάτη που έχει κάνει έναρξη εδώ και 8 χρόνια αλλά εμπειρία στον κλάδο του έχει πάνω από 20. Για βοηθήστε σας παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει..

Βγάλε τα ένσημα φωτοτυπία. Αφού τα έχει. Να μην έχεις κανένα πρόβλημα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βγάλε τα ένσημα φωτοτυπία. Αφού τα έχει. Να μην έχεις κανένα πρόβλημα!!!!

Σωστός ο Chriss

Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιος δίνει τέτοιες απαντήσεις ρε παιδιά...????????

Ερώτηση 241: Στα βαθμολογούμενο κριτήριο της «Απασχόλησης» παρατηρείται το γεγονός ότι όσες επιχειρήσεις είχαν προσωπικό το έτος 2008, έχουν δυσμενέστερη βαθμολογία από όσες δεν είχαν. Ελλοχεύει επομένως ο κίνδυνος επιχειρήσεις να μην δηλώσουν τις υφιστάμενες θέσεις απασχόλησης για το 2008 (και φυσικά να μην προσκομίσουν τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά). Υπάρχει τρόπος για την επαλήθευση των μη δηλούμενων ΕΜΕ του 2008 ή αρκεί η Υ.Δ. ότι δεν απασχολούσε προσωπικό;

Απάντηση: Εφόσον η επιχείρηση απασχολεί προσωπικό (το οποίο φαίνεται από τις δηλούμενες δαπάνες για αμοιβές προσωπικού), είναι υποχρεωτική η υποβολή του εντύπου Ε7 για το έτος 2008. Άλλως, θα πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση από τον οικεία ασφαλιστικό φορέα ή την Επιθεώρηση Εργασία που να αποδεικνύει ότι δεν απασχολεί προσωπικό.

Ναι, και θα θα πάρει....... να μην πω τι........

Ερώτηση 245: Στο παράρτημα Γ' του οδηγού, με βάση την από 30/09/2009 τελευταία τροποποίησή του (αρ. πρωτ. 48908/ΕΥΣ8007), προβλέπεται για τις ατομικές επιχειρήσεις με βιβλία Β' κατηγορίας, η καταχώριση της ιδίας συμμετοχής στο «βιβλίο Εσόδων-Εξόδων» αλλά ΚΑΙ στο «Μητρώο Παγίων».

Στο βιβλίο «Εσόδων - Εξόδων» υπάρχει μία σχετική διάταξη για την υποχρέωση αυτή, η οποία όμως δεν εφαρμόζεται από καμία επιχείρηση (καθώς δεν υπάρχει καμία ποινή από τον ελεγκτικό μηχανισμό), στο δε «Μητρώο Παγίων», δεν είναι γνωστή και δεν εντοπίστηκε η διάταξη βάσει της οποίας προκύπτει τέτοια υποχρέωση ώστε να είναι δυνατή η απάντηση / ενημέρωση των επενδυτών.

Ακόμα, είναι εφικτή η έκδοση κάποιας επίσημης οδηγίας, προς τις εφορίες, για την υπενθύμιση - αναβίωση της σχετικής διάταξης του ΚΒΣ, για την υποχρέωση καταχώρισης στο βιβλίο Εσόδων - Εξόδων, καθώς δεν πραγματοποιούνται τέτοιες εγγραφές με την αιτιολογία ότι είναι φορολογικά «προβληματικές» και αποτελούν σημείο ελέγχου σε ενδεχόμενο φορολογικό έλεγχο;

Απάντηση: Θα πρέπει να εφαρμοστεί η διάταξη που ισχύει περί αναγραφής στα βιβλία Εσόδων - Εξόδων.

Το μητρώο παγίων είναι πλέον αθεώρητο, οπότε δεν υπάρχει κάποια σχετική διάταξη για παρόμοια υποχρέωση. Ωστόσο, αν η ίδια συμμετοχή αποδεικνύεται μέσο κάποιου παγίου, παρέχεται η δυνατότητα εναλλακτικά, για αναγραφή των σχετικών στοιχείων εκεί. Στην περίπτωση αυτή ενδείκνυται να ζητηθεί από τον αρμόδιο Έφορο, η θεώρηση της σελίδας αυτής του μητρώου παγίων.

Επιπλέον, να υπενθυμίσουμε ότι υποχρέωση αναγραφής στα παραπάνω αναφερόμενα βιβλία υπάρχει και τις επενδύσεις σε πάγια που θα ενταχθούν στο πρόγραμμα.

Άντε, μπράβο του που το ξέρει ότι το μητρώο είναι αθεώρητο... Ξέρει ότι και το βιβλίο εσόδων εξόδων (το μηχανογραφικό, που τα περισσότερα πλέον είναι) αθεώρητο είναι και αυτό....???????

Αμ το άλλο, να πας να σου θεωρήσουν λέει το φύλλο από το μητρώο παγίων στον έφορο κι όλας.... Ότι θα πάρει και στην προηγούμενη ερώτηση όποιος πάει..........

Ερώτηση 248: Στον οδηγό που αναρτήθηκε στις 09/09/2009 αναγράφεται στην σελίδα 82 ότι κατά την πιστοποίηση των δαπανών «δεν λαμβάνονται υπόψη πληρωμές υπό μορφή προκαταβολών για τις οποίες δεν έχει εκδοθεί τιμολόγιο ή Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών», γεγονός που έρχεται σε αντίθεση με τα συναλλακτικά ήθη της αγοράς, όπου για οποιαδήποτε συμφωνία αγοράς ή παροχή υπηρεσίας (είτε από προμηθευτή εσωτερικού είτε εξωτερικού) απαιτείται και προκαταβολή κάποιου ποσού (με τις αποδείξεις προκαταβολών να έχουν ημερομηνία μετά τις 25/05/2009);

Απάντηση: Στην προκήρυξη των προγραμμάτων δεν λαμβάνονται υπόψη τα συναλλακτικά ήθη της αγοράς, αλλά όλες οι νόμιμες διαδικασίες που προβλέπονται από την Ελληνική και Κοινοτική νομοθεσία. Άλλωστε για την πιστοποίηση των δαπανών θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της συναλλαγής (έκδοση των σχετικών παραστατικών δαπάνης και εξόφλησης.)

Του είπε κανείς ότι προκαταβολές δεν προβλέπονται από την Ελληνική Νομοθεσία....??????

Τι λέτε ρε.......???????????? Πως την είδατε τη δουλειά, θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε......???????????

Θα μας τρελάνετε τελείως.......????????????? :o:):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Και μετά αναρωτίόμαστε για το ποιός φταίει:σύμβουλοι,επενδυτές,λογιστές,τράπεζες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Παιδιά καλημέρα σας, με συγχωρειτε που παρεμβαίνω αλλα μήπως θα ηταν ευκολο καποιος να μου λυσει μια απορία;

Η ίδια συμμετοχή για μία ατομικη επιχειρηση θεωρείται οτι μπορει να καλυφθεί απο τα καθαρά κέρδη που δήλωσε την προηγουμενη χρονιά;

Δηλαδή για προυπολογισμό π.χ 30.000 ευρώ η ίδια συμμετοχή (με παραλληλο δάνειο) είναι 6.000 ευρώ για την περιφέρεια.Οπότε αρκει ο επιχειρηματίας να έχει κέρδη πάνω απο 6.000 ευρώ ή πρεπει να παρουσιάσουμε τραπεζικούς λογαριασμούς με το ανωτέρο ποσό;

Σας ευχαριστώ πολυ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η ίδια συμμετοχή για μία ατομικη επιχειρηση θεωρείται οτι μπορει να καλυφθεί απο τα καθαρά κέρδη που δήλωσε την προηγουμενη χρονιά;

Δηλαδή για προυπολογισμό π.χ 30.000 ευρώ η ίδια συμμετοχή (με παραλληλο δάνειο) είναι 6.000 ευρώ για την περιφέρεια.Οπότε αρκει ο επιχειρηματίας να έχει κέρδη πάνω απο 6.000 ευρώ ή πρεπει να παρουσιάσουμε τραπεζικούς λογαριασμούς με το ανωτέρο ποσό;

Όχι, δεν μπορεί να το αποδείξει με τα κέρδη μέσω Ε3 και Ε1. Μέσω των τραπεζικών λογαριασμών, με την προϋπόθεση που τίθεται. Δες σελίδες 65 και 66 του Ενημερωτικού Οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όχι, δεν μπορεί να το αποδείξει με τα κέρδη μέσω Ε3 και Ε1. Μέσω των τραπεζικών λογαριασμών, με την προϋπόθεση που τίθεται. Δες σελίδες 65 και 66 του Ενημερωτικού Οδηγού.

Αγαπητοί φίλοι,

εγώ διαφωνώ. Το γιατί βρίσκεται στο Παράρτημα Γ της ΚΥΑ, στην παράγραφο 5 που αναφέρεται στα δικαιολογητικά (Στοιχεία για την τεκμηρίωση της δυνατότητας κάλυψης της ίδιας συμμετοχής):

Α) Ρευστά διαθέσιμα επιχείρησης ή εταίρων / μετόχων:

- Ισολογισμοί και αποτελέσματα χρήσης ή φορολογικές δηλώσεις

τελευταίας κλεισμένης διαχειριστικής χρήσης από τα οποία να προκύπτει

κερδοφορία ικανή να καλύψει την ίδια συμμετοχή του προτεινόμενου

χρηματοδοτικού σχήματος της επένδυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητοί φίλοι,

εγώ διαφωνώ. Το γιατί βρίσκεται στο Παράρτημα Γ της ΚΥΑ, στην παράγραφο 5 που αναφέρεται στα δικαιολογητικά (Στοιχεία για την τεκμηρίωση της δυνατότητας κάλυψης της ίδιας συμμετοχής):

Α) Ρευστά διαθέσιμα επιχείρησης ή εταίρων / μετόχων:

- Ισολογισμοί και αποτελέσματα χρήσης ή φορολογικές δηλώσεις

τελευταίας κλεισμένης διαχειριστικής χρήσης από τα οποία να προκύπτει

κερδοφορία ικανή να καλύψει την ίδια συμμετοχή του προτεινόμενου

χρηματοδοτικού σχήματος της επένδυσης

Εγώ θα ρωτήσω κάτι πολύ απλό και θα ρωτήσω ΟΛΟΥΣ τους ΦΩΣΤΗΡΕΣ παλιά και νεας κυβέρνησης να μου απαντήσουςν (σιγα... μην το κάνουν....)

Εχω επιχείρηση η οποία για λογους καθαρά marketing ΕΠΡΕΠΕ να λειτουργήσει ένα συγκεκριένο project τον Οκτώμβριο.

Υπέβαλα λοιπόν ΕΓΩ σαν ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ τη πρόταση τον Ιούλιο.

Η επειχείρηση αγόρασσε τα μηχανήματα CAD (cαsh against document). - μετρητοίς έναντι φορτωτικών εγγράφων.

Δηλαδή... για εμας τους Ελληνες αλλα και για τους φωστήρες του ... προγράματος, ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ....και μάλλιστα ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Με την βούλα όλως των παρεμβαλλομένων ... σχεττικών φορέων (Τελωνεία- τραπ.Ελλάδος, επιμελητηρίων και ότι άλλο κέρατο θέλετε)

Τα μηχανήματα ήρθαν, η επιχείρηση δουλευει και .... ο επιχειρηματίας περιμένει τη επιχορήγηση......

(Το άν περιμνένει το παράσιμο της ανοιχτής παλάμης ... που επένδυσε τα 200 χιλαρικάκια του εδώ και όχι στην %$@#^%*&^(ειναι άλλο θέμα......

Εγώ τώρα ΤΙ ΝΑ ΠΩ στον επενδυτή................?

Πήγαινε και γλυψε την κωλοτράπεζα να μας δώσει μια βεβαίωση ..... μέσου υπολοίπου εξαμήνου..........? ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΞΩΦΛΗΜΕΝΑ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.....?

Δεν τραβάτε τα.... μύδια σας να.... μακρύνουν...................................

Αει σιχτίρ πια κωλοτράπεζες και όσους... κωλοσφουγκάριους.... βολεύετε....................

ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΑΓΝΟΩ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΣΧΑΛΗ ΤΟΝ ΕΠΕΝΔΥΤΗ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ...ή στηνΜΠΟΤΟΥΤΣΟΥΑΝΑ...

Αντε και ....ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ.....

.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητοί φίλοι,

εγώ διαφωνώ. Το γιατί βρίσκεται στο Παράρτημα Γ της ΚΥΑ, στην παράγραφο 5 που αναφέρεται στα δικαιολογητικά (Στοιχεία για την τεκμηρίωση της δυνατότητας κάλυψης της ίδιας συμμετοχής):

Α) Ρευστά διαθέσιμα επιχείρησης ή εταίρων / μετόχων:

- Ισολογισμοί και αποτελέσματα χρήσης ή φορολογικές δηλώσεις

τελευταίας κλεισμένης διαχειριστικής χρήσης από τα οποία να προκύπτει

κερδοφορία ικανή να καλύψει την ίδια συμμετοχή του προτεινόμενου

χρηματοδοτικού σχήματος της επένδυσης

Nαι, ΟΚ! Έχεις καταθέσει πρόταση για ατομική ή εταιρεία (Βιβλία Β' Κατηγορίας) που να καλύπτει την ίδια συμμετοχή από τα κέρδη τής τελυταίας χρήσης των Ε3 και Ε1;;; Aν ναι, τότε πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ θα ρωτήσω κάτι πολύ απλό και θα ρωτήσω ΟΛΟΥΣ τους ΦΩΣΤΗΡΕΣ παλιά και νεας κυβέρνησης να μου απαντήσουςν (σιγα... μην το κάνουν....)

Εχω επιχείρηση η οποία για λογους καθαρά marketing ΕΠΡΕΠΕ να λειτουργήσει ένα συγκεκριένο project τον Οκτώμβριο.

Υπέβαλα λοιπόν ΕΓΩ σαν ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ τη πρόταση τον Ιούλιο.

Η επειχείρηση αγόρασσε τα μηχανήματα CAD (cαsh against document). - μετρητοίς έναντι φορτωτικών εγγράφων.

Δηλαδή... για εμας τους Ελληνες αλλα και για τους φωστήρες του ... προγράματος, ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ....και μάλλιστα ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Με την βούλα όλως των παρεμβαλλομένων ... σχεττικών φορέων (Τελωνεία- τραπ.Ελλάδος, επιμελητηρίων και ότι άλλο κέρατο θέλετε)

Τα μηχανήματα ήρθαν, η επιχείρηση δουλευει και .... ο επιχειρηματίας περιμένει τη επιχορήγηση......

(Το άν περιμνένει το παράσιμο της ανοιχτής παλάμης ... που επένδυσε τα 200 χιλαρικάκια του εδώ και όχι στην %$@#^%*&^(ειναι άλλο θέμα......

Εγώ τώρα ΤΙ ΝΑ ΠΩ στον επενδυτή................?

Πήγαινε και γλυψε την κωλοτράπεζα να μας δώσει μια βεβαίωση ..... μέσου υπολοίπου εξαμήνου..........? ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΞΩΦΛΗΜΕΝΑ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.....?

Δεν τραβάτε τα.... μύδια σας να.... μακρύνουν...................................

Αει σιχτίρ πια κωλοτράπεζες και όσους... κωλοσφουγκάριους.... βολεύετε....................

ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΑΓΝΟΩ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΣΧΑΛΗ ΤΟΝ ΕΠΕΝΔΥΤΗ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ...ή στηνΜΠΟΤΟΥΤΣΟΥΑΝΑ...

Αντε και ....ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ.....

.....

Αγαπητέ φίλε,

Αναφορικά με τα τιμολόγια τα εξοφλημένα:

Θεωρώ πως τα εξοφλημένα τιμολόγια όταν συνοδεύονται από παραστατικά πληρωμής, δύνανται να αποτελέσουν την ίδια συμμετοχή σε ατομική επιχείρηση. Αλλιώς, να κάνει γρήγορα μια αύξηση εταιρικού κεφαλαίου στο ύψος της ίδιας για τους σκοπούς της επένδυσης. Ελπίζω να μην είναι ΑΕ ή ΕΠΕ ο πελάτης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το (2) αυτοακυρώνεται από το "ατομική"

Δεν είναι στο χέρι των Τραπεζών να θεωρήσουν ή όχι. Όταν στο επενδυτικό σχέδιο περιλαμβάνονται οι αναγνωρίσιμες εξοφλημένες (μετά την 25η Μαϊου) δαπάνες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ να μην αναγνωρίσουν. Τελεία και παύλα. Ας ρωτήσουν τους προϊσταμένους τους. Ποιων τραπεζών υποκαταστήματα είναι; (άντε να τους κράξω για τους "επενδυτικούς συυμβούλους τους")

ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΔΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΙΔΙΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΕΛΟΣ. ΡΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΞΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το (2) αυτοακυρώνεται από το "ατομική"

Δεν είναι στο χέρι των Τραπεζών να θεωρήσουν ή όχι. Όταν στο επενδυτικό σχέδιο περιλαμβάνονται οι αναγνωρίσιμες εξοφλημένες (μετά την 25η Μαϊου) δαπάνες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ να μην αναγνωρίσουν. Τελεία και παύλα. Ας ρωτήσουν τους προϊσταμένους τους. Ποιων τραπεζών υποκαταστήματα είναι; (άντε να τους κράξω για τους "επενδυτικούς συυμβούλους τους")

Δεν είναι μιάς, αλλα δύο τραπεζών. Σε συνάντηση που είχαμε εδώ στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΣΤΑΝ, προχθές με κλιμάκια και των δύο τραπεζών που ήρθαν απο το... κρατος των Αθηνών (μιας και εμείς εδώ -σαν πνευματικά καθυστερημένους που μας θεωρούν - είμαστε ανίκανοι να ερμηνεύσουμε τις επιταγές των υπουργείων). Μας διεμήνυσαν λοιπόν και τα δύο κιλμάκια, την θέση του υπουργείου, έτσι απλά και ξεκάθαρα ..."ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ", τελεία και παύλα.

Αν επιμένεις να σου πώ τις τράπεζες για να τους ... ταβήξεις το αυτί, στείλε ΡΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...