Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΓΗΚΕ Η ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΜΜΕ


pandp

Ερώτηση

Βγήκε επιτέλους η προκήρυξη-προδημοσίευση του μεγαλύτερου προγράμματος του ΕΣΠΑ.

Ήδη, έχει γίνει επεξεργασία και ενοποίηση των αρχείων τα οποία υπάρχουν στο ΕΣΠΑ-FORUM.

Δυστυχώς οι ατομικές επιχειρήσεις λογιστών, συμβούλων δεν υπάγονται...

Υπομονή για το επόμενο πρόγραμμα σε λίγες ημέρες για τους ελεύθερους επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 495
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αγαπητοί φίλοι,

Είναι ανεύθυνο να "παίζουμε" με επενδυτικά όνειρα επιχειρήσεων.

Τα δικαιολογητικά μαρτυρούν την έναρξη:

Ατομική : Έναρξη Δ.Ο.Υ.

Ας πάρουμε απόφαση ότι κάποιες επιχειρήσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ....

Ένας φάκελος λιγότερος...

Έχω κάποια σειρά ετών εμπειρία σε παρόντα θέματα. Θεωρώ ότι ουδείς είναι παντογνώστης ... Ο φίλος Επισκέπτης δεν απάντησε, θεώρησα ότι ίσως ήξερε κάποια λεπτομέρεια παραπάνω ...

Τώρα όσον αφορά την ηθική περί των επενδυτικών προτάσεων, επαυξάνω, και θεωρώ υποχρέωση όλων να παίζουμε καθαρά ... Και ιδίως όσον αφορά - όχι μόνο μικρές παραμέτρους - την ανάλυση των στοιχείων που συνιστούν την βαθμολογία και ενημέρωση του επιχειρηματία και τις πιθανότητες έγκρισης της πρότασής του.

Με ότι αυτό συνεπάγεται ...

Τώρα όσον αφορά τα "μαγειρεμένα" στοιχεία, γιατί κι αυτά σίγουρα έχουν υπάρξει, αυτό συνιστά έγκλημα και αποδεικνύει ότι το σύστημα είναι διάτρητο, αφού το ίδιο θα έπρεπε να είχε προβλέψει τέτοιες δόλιες ενέργειες. Με το να κάνει άμεσους ελέγχους και διασταυρώσεις στοιχείων και δεδομένων!

Ψιλά γράμματα ίσως και χρονοτριβή, αλλά εκεί βρίσκεται όλη η ουσία και η αλήθεια!

Για να μην πιάσουμε τώρα την όλη ιστορία με τις επιχορηγήσεις γιατί θα βρούμε από το Α έως το Ω, πολλά επιλήψιμα σημεία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλή σας μέρα.Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας.είμαι νέος οικονομολόγος (1 μήνα στην δουλειά) και μου ανέθεσαν να κάνω την μελέτη.Πολύ καλό κίνητρο ειλικρινά αλλά το πρόβλημα τώρα είναι ότι προσπαθώ να βρώ κάποιο υπόδειγμα ώστε να κινηθώ αναλόγως αλλά δυστυχώς τίποτα.όλους όσους έχω ρωτήσει (σχετικούς πάντα) λένε να γράψω έκθεση ιδεών...έχω αντιρρήσεις σε αυτό.μέχρι τώρα έχω αρχίσει μονάχα να συγκεντρώνω τα απαραίτητα δικαιολογητικά.Σας ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Συγγνώμη για το "άτοπο" του θέματος, αλλά επειδή άνθρωποι είμαστε και χρειαζόμαστε και μία εβδομάδα διακοπών τον Αύγουστο, έχει αρχίσει να κυκλοφορεί στους...διαδρόμους ότι το πρόγραμμα δεν πρόκειται να δημοσιευτεί πρίν από τον Σεπτέμβριο. Υπάρχει κάποια βάση σε αυτό από κάποιον..σχετικό ή καλά θα κάνει και θα με χωρίσει η γυναίκα μου που της έδωσα άκυρο για καλοκαιρινές διακοπές λόγο προγράμματος;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Καλή σας μέρα.Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας.είμαι νέος οικονομολόγος (1 μήνα στην δουλειά) και μου ανέθεσαν να κάνω την μελέτη.Πολύ καλό κίνητρο ειλικρινά αλλά το πρόβλημα τώρα είναι ότι προσπαθώ να βρώ κάποιο υπόδειγμα ώστε να κινηθώ αναλόγως αλλά δυστυχώς τίποτα.όλους όσους έχω ρωτήσει (σχετικούς πάντα) λένε να γράψω έκθεση ιδεών...έχω αντιρρήσεις σε αυτό.μέχρι τώρα έχω αρχίσει μονάχα να συγκεντρώνω τα απαραίτητα δικαιολογητικά.Σας ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια

Το υπόδειγμα υπάρχει στον οδηγό. Μπορείς αν θες να γράψεις τα βασικά κείμενα από τώρα και να τα μεταφέρεις όταν βγει η τελική φόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εν τω μεταξύ αν κάποιος καταθέσει την 1/1/2009 πρόταση (όταν η έναρξή του ήταν στις 11/12/2007) σημαίνει ότι είναι επιλέξιμος.. ..

stars.gifΓια να είμαι ειλικρινής δεν σε έπιασα ... Τι εννοείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το θεμα της καινοτομιας.Η δημιουργια ενος ηλεκτρονικου καταστηματος θεωρειται καινοτομια?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το θεμα της καινοτομιας.Η δημιουργια ενος ηλεκτρονικου καταστηματος θεωρειται καινοτομια?ευχαριστω

Να στο θέσω αλλιώς αγαπητή Σοφία:

Ηλεκτρονικά καταστήματα υπάρχουν πολλά... Τί έχει το δικό σου που είναι καινοτόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτά τα έρμα τα κρεοπωλεία και τα μίνι μάρκετ, θεωρούνται επιλέξιμες δραστηριότητες?

μπαρντόν.....κατα λάθος δημοσίευσα στο θέμα τον υφισταμένων ενω η παρούσα ερώτηση αφορά στο πρόγραμμα ανταγωνιστικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συγγνώμη για το "άτοπο" του θέματος, αλλά επειδή άνθρωποι είμαστε και χρειαζόμαστε και μία εβδομάδα διακοπών τον Αύγουστο, έχει αρχίσει να κυκλοφορεί στους...διαδρόμους ότι το πρόγραμμα δεν πρόκειται να δημοσιευτεί πρίν από τον Σεπτέμβριο. Υπάρχει κάποια βάση σε αυτό από κάποιον..σχετικό ή καλά θα κάνει και θα με χωρίσει η γυναίκα μου που της έδωσα άκυρο για καλοκαιρινές διακοπές λόγο προγράμματος;

Ευχαριστώ.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, καλά θα κάνουμε να οργανωθούμε ...οι χωρισμένοι για να αντιμετωπίσουμε τα δικαστικά έξοδα. Πάντως οι δικοί μου....διαδρομιστές μιλάνε για εκλογές τον Σεπτέμβριο...και εκλογές χωρίς πρωτόκολλα γίνονται...δεν γίνονται...Άρα διακρίνω την έναρξη πριν απο τα πράσινα άλογα στις 20 Ιουλίου (20/6 με 10/7)...να ακούσω προβλέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το θεμα της καινοτομιας.Η δημιουργια ενος ηλεκτρονικου καταστηματος θεωρειται καινοτομια?ευχαριστω

Καινοτομία : Η Καινοτομία ορίζεται ως «η εφαρμοσμένη χρήση της γνώσης με σκοπό την παραγωγή ή/και παροχή νέων ή ουσιαστικά βελτιωμένων προϊόντων, διαδικασιών ή/και υπηρεσιών που βρίσκουν άμεσης παραγωγικής, χρηστικής ή/και εμπορικής εφαρμογής».

Επίσης, σύμφωνα με το περιεχόμενο της ανακοίνωσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 11ης Μαρτίου 2003 σχετικά με την πολιτική για την καινοτομία, αλλά και κατά τα οριζόμενα στο εγχειρίδιο του ΄Οσλο, η έννοια της καινοτομίας περιλαμβάνει τόσο την τεχνολογική όσο και την μη τεχνολογική και την οργανωτική καινοτομία. Συνεπώς, η καινοτομία μπορεί να αναφέρεται σε ένα νέο προϊόν ή μια νέα διαδικασία ή μια νέα υπηρεσία, στους τρόπους παραγωγής τους ή στην τεχνολογία που χρησιμοποιείται, όπως και στην διοικητική δομή ενός οργανισμού (εσωτερικά ή εξωτερικά σε σχέση με τους πελάτες ή καταναλωτές).

Η Καινοτομία που ενθαρρύνεται με το παρόν πρόγραμμα μπορεί να είναι Τεχνολογική (αξιοποίηση τεχνολογικής ανακάλυψης ή συνδυασμού διαθέσιμων τεχνολογιών), αλλά και μη Τεχνολογική (εφαρμογή μιας καινοτόμου ιδέας μη τεχνολογικού χαρακτήρα, που θα επηρεάσει σημαντικά και θετικά την ανταγωνιστικότητα της προς ίδρυση επιχείρησης.

Υπό αυτή την έννοια, επισημαίνεται ιδιαίτερα ότι για να χαρακτηριστεί μία πρόταση ως καινοτομική, δεν είναι αναγκαίο να συνδυάζεται αυτή με ανακάλυψη τεχνολογικού χαρακτήρα.

Πηγή: Προδημοσίευση Νεανικής και Γυναικείας - ΕΟΜΜΕΧ (που ακόμα προσπαθούν να αντιστοιχίσουν τους ΚΑΔ97 με ΚΑΔ08)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ E-SHOP ΣΥΝΙΣΤΑ ΝΕΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ.Η ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ ΚΑΤΙ ΓΕΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΩΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΣΤΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΤΕ ΝΕΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΤΕ ΝΕΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη episkeptis
Έχω κάποια σειρά ετών εμπειρία σε παρόντα θέματα. Θεωρώ ότι ουδείς είναι παντογνώστης ... Ο φίλος Επισκέπτης δεν απάντησε, θεώρησα ότι ίσως ήξερε κάποια λεπτομέρεια παραπάνω ...

Τώρα όσον αφορά την ηθική περί των επενδυτικών προτάσεων, επαυξάνω, και θεωρώ υποχρέωση όλων να παίζουμε καθαρά ... Και ιδίως όσον αφορά - όχι μόνο μικρές παραμέτρους - την ανάλυση των στοιχείων που συνιστούν την βαθμολογία και ενημέρωση του επιχειρηματία και τις πιθανότητες έγκρισης της πρότασής του.

Με ότι αυτό συνεπάγεται ...

Τώρα όσον αφορά τα "μαγειρεμένα" στοιχεία, γιατί κι αυτά σίγουρα έχουν υπάρξει, αυτό συνιστά έγκλημα και αποδεικνύει ότι το σύστημα είναι διάτρητο, αφού το ίδιο θα έπρεπε να είχε προβλέψει τέτοιες δόλιες ενέργειες. Με το να κάνει άμεσους ελέγχους και διασταυρώσεις στοιχείων και δεδομένων!

Ψιλά γράμματα ίσως και χρονοτριβή, αλλά εκεί βρίσκεται όλη η ουσία και η αλήθεια!

Για να μην πιάσουμε τώρα την όλη ιστορία με τις επιχορηγήσεις γιατί θα βρούμε από το Α έως το Ω, πολλά επιλήψιμα σημεία ...

Ποτέ δεν έγραψα για μαγειρεμένα στοιχεία. Τώρα... με Β΄κατηγορίας βιβλία δεν γίνεται τίποτα. Άμα ομως είχες Γ΄ κατηγορίας και με εναρξη πριν την 30/6/2007, μπορείς να μπεις (με κάποια αλλαγή - νόμιμη), εφόσον πάντα είσαι επιλέξιμος στις άλλες προϋποθέσεις. ΕΓΚΥΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση μονο....Οσες επιχειρησεις εχουν επιδοτηθεί με το προγραμμα γυναικείας επιχειρηματικότητας μπορουν να επιδοτηθουν ξανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Neos-

Φαίνεται ότι το χιλιάρικο που προβλεπεται, άνοιξε την όρεξη στις τράπεζες.

Η κουβέντα χθες σε τράπεζα ήταν "φέρνεις τον πελάτη και παίρνεις τη προμήθειά σου όταν φέρει τα χαρτιά του. Τη πρόταση την κάνουμε εμείς και το χιλιάρικο τα παίρνουμε επίσης εμείς".

Και σε άλλα με υγεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αυτά τα έρμα τα κρεοπωλεία και τα μίνι μάρκετ, θεωρούνται επιλέξιμες δραστηριότητες?

μπαρντόν.....κατα λάθος δημοσίευσα στο θέμα τον υφισταμένων ενω η παρούσα ερώτηση αφορά στο πρόγραμμα ανταγωνιστικότητας.

Επιλέξιμες μέχρι νεωτέρας...

Όπως διόρθωσαν το σφάλμα χθες με τη μεταποίηση γεωργικών προϊόντων και ακύρωσαν τυροκομεία κλπ

Οι ενεργές, ενημερωμένες, επιλέξιμες επιχειρήσεις βρίσκονται εδώ

http://www.e-espa.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=53

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φαίνεται ότι το χιλιάρικο που προβλεπεται, άνοιξε την όρεξη στις τράπεζες.

Η κουβέντα χθες σε τράπεζα ήταν "φέρνεις τον πελάτη και παίρνεις τη προμήθειά σου όταν φέρει τα χαρτιά του. Τη πρόταση την κάνουμε εμείς και το χιλιάρικο τα παίρνουμε επίσης εμείς".

Και σε άλλα με υγεία....

Οι τράπεζες έχουν ανοιχτή την όρεξη σε μόνιμη κατάσταση...Στο προηγούμενο έπερναν 2500/ανά παραδεκτή πρόταση απο το ΥΠΟιΟ, για την υποδοχή - αξιολόγηση - υλοποίηση του φακέλου.Η σκέψη είναι απλή. Δίνουμε 600 ευρώ προμήθεια για να μπάσουμε κόσμο.Δίνουμε άλλα 1000 sub-contracting σε κάποιον εξωτερικό οργανισμό - εταιρεία για να κάνει την εργασία(ή τα κρατάμε και οργανώνουμε δικό μας τμήμα) και μας μένουν και 900 επειδή τους επιτρέπουμε να μπαίνουν στα μαγαζιά μας που είναι πολλά(το 98% των υπαλλήλων θεωρεί κατόρθωμα την απλή είσοδο στο Σύστημα....το 2% καταφέρνει να κάνει και παραλαβή!!). Όποιος ξέρει πόσες προτάσεις πέσανε στο προηγούμενο ΠΕΠ ας υπολογίσει τα πόσά.....Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

Και μία παρατήρηση....ας κρατηθούν κάποιοι επαγγελματίες σύμβουλοι και ας μην κινούνται αντιεπαγγελματικά σε ότι αφορά την αμοιβή μας.Δεν λέω να κάνουμε καρτέλ.....αλλά τσάμπα ρε γαμώτο.....τσάμπα?????Όλοι κουτσά στραβά έχουμε τη συνεργασία μας με τις τράπεζες και καλά κάνουμε.Αλλά γιατί να κάνουμε τους βασιλικότερους του βασιλιά?Και αύριο που δεν θα είναι οι τράπεζες και είναι το ΥΠΑΝ ή ο ΕΟΜΜΕΧ πως θα ζητήσουμε αμοιβή για τον φάκελο αν τώρα λέμε....τσάμπα??? Πάρτε τα απο τις τράπεζες αλλά μην καταστρέφετε το επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνο

Σωστά αντιλήφθηκες την μομφή.Η αναλυτικότατη αναφορά σου στους λόγους για τους οποίους το επάγγελμα έχει πάρει την κατηφόρα, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Θα σου πω κάτι που έχω διαπιστώσει, απο την μικρή εμπειρία που έχω στο επάγγελμα του συμβούλου. Το μικρό ιστιοφόρο με την βαθιά καρίνα και τα αδιαπέραστα στεγανά επιπλέει στα 9 μποφόρ.Οι τεράστιες "παντόφλες"(για όσους έχουν υπηρετήσει στο ναυτικό ή τους πεζοναύτες είναι τα αποβατικά πλοία) δεν αντέχουν ούτε στα 6 μποφόρ.

Ο τρόπος που επιλέγει ο καθένας να προωθήσει τις υπηρεσίες του, είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση και αποκλειστική ευθύνη του ιδίου (σε αυτό το σημείο θέλω να σε συγχαρώ για την πρωτοβουλία να ανεβάσεις την φόρμα προαξιολόγησης, είναι πολύ χρήσιμη για όλους, μηδέ του γράφοντος εξαιρουμένου, και υποθέτω και για σένα).

Δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι κάποιοι "καστανάδες" κάνουν αρπαχτές.Δεν μπορούμε να σώσουμε το Εθνικό Επενδυτικό Σώμα. Θα έλεγα ότι αυτοί δημιουργούν, κατά κάποιο τρόπο, τις συνθήκες για να δουλέψουν σε δεύτερο χρόνο οι σοβαροί επαγγελματίες.Γιατί υπάρχει και πάτος στην κατηφόρα.

Με προβληματίζει έντονα το γεγονός ότι σοβαροί σύμβουλοι, στο όνομα του ανταγωνισμού, παρασύρονται προς τα κάτω.Μιλάω πάντα σε οικονομικούς όρους και όχι ποιότητας δουλειάς. Ακόμα γελάω με πρόταση που διάβασα απο πελάτη που μου ήρθε και ζητούσε καλύτερη τιμή γιατί έχει έτοιμη την πρόταση(!!!) απο το προηγούμενο ΠΕΠ.Μόλις την είδα...έπαθα.Δεν θα σε κουράσω, μπορείς να την φανταστείς.

Η δουλειά του καθενός είναι η καλύτερη διαφήμιση.

Γιατί δεν μένεις εκεί;

Γιατί ανταγωνίζεσαι τους "ασυναγώνιστους";

Οι περισσότεροι γνωρίζουμε την πραγματική δουλειά που χρειάζεται ένας φάκελος απο την αρχή μέχρι ..του αιώνος (την αποπληρωμή).Θέλεις τα μισά λεφτά για τηλέφωνα να συννενοηθείς με τον πελάτη και τα άλλα μισά για να συννενοηθείς με τα υποκαταστήματα.Άσε τα υπόλοιπα.Χρόνος, μελάνια,κούριερ,βενζίνες,διόδια,ταξίδια για τελικούς ελέγχους ,τροποποιήσεις,παρατάσεις,λάθος τιμολόγια, λάθος πληρωμές κλπ,κλπ.κλπ.

Όλη η διαδικασία δηλαδή που κάνει τον επενδυτή να λέει "αν το ήξερα δεν θα έμπλεκα" και να επαναλάβει,μόλις πάρει τα λεφτά "και πότε ανοίγει το επόμενο;"

Το γεγονός ότι μια τράπεζα (γνωστής ιδιοκτησίας και φιλοσοφίας) βγήκε παγανιά με δωρεάν φακέλους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθήσουν όλοι.Υπάρχει ένα πλεονέκτημα στους σοβαρούς συμβούλους:

Η ποιότητα της δουλειάς.

Ας ενισχύσουμε λοιπόν το συγκεκριμένο και δεν πειράζει....λιγότερους φακέλους,τι να κάνουμε...και εαν τα πράγματα σκουρήνουν ιδιαίτερα (αθέμυτος ανταγωνισμός,καταστρατήγηση νόμων και διατάξεων απο τραπεζικές και διατραπεζικές και πολυτραπεζικές επιτροπές) ....εγώ είμαι έτοιμος να προχωρήσουμε και ένα βήμα παραπέρα.....πάντα με έντιμο εγωισμό και αξιοπρέπεια.

Αυτά, συνέχισε με το ευδιάκριτο πάθος, και να είσαι δυνατός σε ότι κάνεις

Ορφέας

(τα στοιχεία μου είναι στην διάθεσή σου απο τον διαχειριστή.Μιας και ξεκίνησα Ορφέας λέω να μην στραβώσω στο δρόμο)

Κύριε διαχειριστή,παρακαλώ να δοθούν τα στοιχεία μου στην Πάνο, αν ζητηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνο

Σωστά αντιλήφθηκες την μομφή.Η αναλυτικότατη αναφορά σου στους λόγους για τους οποίους το επάγγελμα έχει πάρει την κατηφόρα, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Θα σου πω κάτι που έχω διαπιστώσει, απο την μικρή εμπειρία που έχω στο επάγγελμα του συμβούλου. Το μικρό ιστιοφόρο με την βαθιά καρίνα και τα αδιαπέραστα στεγανά επιπλέει στα 9 μποφόρ.Οι τεράστιες "παντόφλες"(για όσους έχουν υπηρετήσει στο ναυτικό ή τους πεζοναύτες είναι τα αποβατικά πλοία) δεν αντέχουν ούτε στα 6 μποφόρ.

Ο τρόπος που επιλέγει ο καθένας να προωθήσει τις υπηρεσίες του, είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση και αποκλειστική ευθύνη του ιδίου (σε αυτό το σημείο θέλω να σε συγχαρώ για την πρωτοβουλία να ανεβάσεις την φόρμα προαξιολόγησης, είναι πολύ χρήσιμη για όλους, μηδέ του γράφοντος εξαιρουμένου, και υποθέτω και για σένα).

Δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι κάποιοι "καστανάδες" κάνουν αρπαχτές.Δεν μπορούμε να σώσουμε το Εθνικό Επενδυτικό Σώμα. Θα έλεγα ότι αυτοί δημιουργούν, κατά κάποιο τρόπο, τις συνθήκες για να δουλέψουν σε δεύτερο χρόνο οι σοβαροί επαγγελματίες.Γιατί υπάρχει και πάτος στην κατηφόρα.

Με προβληματίζει έντονα το γεγονός ότι σοβαροί σύμβουλοι, στο όνομα του ανταγωνισμού, παρασύρονται προς τα κάτω.Μιλάω πάντα σε οικονομικούς όρους και όχι ποιότητας δουλειάς. Ακόμα γελάω με πρόταση που διάβασα απο πελάτη που μου ήρθε και ζητούσε καλύτερη τιμή γιατί έχει έτοιμη την πρόταση(!!!) απο το προηγούμενο ΠΕΠ.Μόλις την είδα...έπαθα.Δεν θα σε κουράσω, μπορείς να την φανταστείς.

Η δουλειά του καθενός είναι η καλύτερη διαφήμιση.

Γιατί δεν μένεις εκεί;

Γιατί ανταγωνίζεσαι τους "ασυναγώνιστους";

Οι περισσότεροι γνωρίζουμε την πραγματική δουλειά που χρειάζεται ένας φάκελος απο την αρχή μέχρι ..του αιώνος (την αποπληρωμή).Θέλεις τα μισά λεφτά για τηλέφωνα να συννενοηθείς με τον πελάτη και τα άλλα μισά για να συννενοηθείς με τα υποκαταστήματα.Άσε τα υπόλοιπα.Χρόνος, μελάνια,κούριερ,βενζίνες,διόδια,ταξίδια για τελικούς ελέγχους ,τροποποιήσεις,παρατάσεις,λάθος τιμολόγια, λάθος πληρωμές κλπ,κλπ.κλπ.

Όλη η διαδικασία δηλαδή που κάνει τον επενδυτή να λέει "αν το ήξερα δεν θα έμπλεκα" και να επαναλάβει,μόλις πάρει τα λεφτά "και πότε ανοίγει το επόμενο;"

Το γεγονός ότι μια τράπεζα (γνωστής ιδιοκτησίας και φιλοσοφίας) βγήκε παγανιά με δωρεάν φακέλους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθήσουν όλοι.Υπάρχει ένα πλεονέκτημα στους σοβαρούς συμβούλους:

Η ποιότητα της δουλειάς.

Ας ενισχύσουμε λοιπόν το συγκεκριμένο και δεν πειράζει....λιγότερους φακέλους,τι να κάνουμε...και εαν τα πράγματα σκουρήνουν ιδιαίτερα (αθέμυτος ανταγωνισμός,καταστρατήγηση νόμων και διατάξεων απο τραπεζικές και διατραπεζικές και πολυτραπεζικές επιτροπές) ....εγώ είμαι έτοιμος να προχωρήσουμε και ένα βήμα παραπέρα.....πάντα με έντιμο εγωισμό και αξιοπρέπεια.

Αυτά, συνέχισε με το ευδιάκριτο πάθος, και να είσαι δυνατός σε ότι κάνεις

Ορφέας

(τα στοιχεία μου είναι στην διάθεσή σου απο τον διαχειριστή.Μιας και ξεκίνησα Ορφέας λέω να μην στραβώσω στο δρόμο)

Κύριε διαχειριστή,παρακαλώ να δοθούν τα στοιχεία μου στην Πάνο, αν ζητηθούν.

Αγαπητέ και Εκλεκτέ Ορφέα,

Ένα πράγμα έχω να σου πω:

Είσαι παλικάρι και λεβέντης.

Δυο λέξεις που υπάρχουν μόνο στο ελληνικό λεξιλόγιο.

Δεν χρειάζεται να σου πω κάτι άλλο παρά το ότι συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Stirixis

Ατομική επιχείρηση με εμπειρία του επιχειρηματία 11-15 χρόνια, απόφοιτο λυκείου και με τα πιο κάτω οικονομικά στοιχεία:

Κύκλο Εργασιών : 2008= 400.000, 2007=350.000, 2006=300.000

Κερδη 2008= 30.000, 2007= 25.000

και για το 2008:

Εσοδα 400.000

Αγορές 250.000

Αμοιβές & εξοδα 20.000

Με κανένα εργαζόμενο και πρόθεση να προσλάβει ένα πλήρους απασχόλησης,

Και ύψος επένδυσης 250.000

Χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν :

Α) Το κριτήριο 5.1 (Περιβαλλοντικά)

Β) Το κριτήριο 5.2 (Καινοτομίες)

Γ) Το κριτήριο 5.3 (Τεχνολογίες – Πληροφορική)

Δ)Το κριτήριο 5.4 (Τοπική ανάπτυξη)

Ε)Το κριτήριο 5.5 (Τεκμηρίωση)

Την βαθμολογείς με 57,46

Υπόψιν ότι τα κριτήρια αυτά που δεν λαμβάνεις υπόψιν (διότι δεν ζητάς στοιχεία), έχουν 30 μόρια.

Εμείς εδώ με τα δικά μας προγράμματα, με μηδενικά τα πιο πάνω κριτήρια θα την βαθμολογήσουμε με 34,414

Υπάρχει μια διαφορά 23 μόρια. (επι των 30 των κριτηρίων που δεν ζητάς στοιχεία)

Πώς τα υπολογίζεις αυτά?

Η αναλυτική βαθμολογία των δικών μας προγραμμάτων είναι η εξής:

1.1 Εμπειρία 5

1.2 Σπουδές 2,8

3.1 Ρυθμός αύξησης 4,5

3.2 Κερδοφορία 0,731

3.3 Προστ. αξία ανα εργαζόμενο 7

3.4 Κάλυψη επένδυσης απο κέρδη 1,76

4.2 Ποσοστό αύξησης απασχόλησης 10

4.3 Συμβολή στην αύξηση της απασχόλησης 2.623

Ολα μαζί 34,414

Μόνο η βιωσιμότητα 13,991

Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα μια σύντομη απάντηση.

Φιλικά

M.Sioumis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φίλε Stirixis

Ατομική επιχείρηση με εμπειρία του επιχειρηματία 11-15 χρόνια, απόφοιτο λυκείου και με τα πιο κάτω οικονομικά στοιχεία:

Κύκλο Εργασιών : 2008= 400.000, 2007=350.000, 2006=300.000

Κερδη 2008= 30.000, 2007= 25.000

και για το 2008:

Εσοδα 400.000

Αγορές 250.000

Αμοιβές & εξοδα 20.000

Με κανένα εργαζόμενο και πρόθεση να προσλάβει ένα πλήρους απασχόλησης,

Και ύψος επένδυσης 250.000

Χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν :

Α) Το κριτήριο 5.1 (Περιβαλλοντικά)

Β) Το κριτήριο 5.2 (Καινοτομίες)

Γ) Το κριτήριο 5.3 (Τεχνολογίες – Πληροφορική)

Δ)Το κριτήριο 5.4 (Τοπική ανάπτυξη)

Ε)Το κριτήριο 5.5 (Τεκμηρίωση)

Την βαθμολογείς με 57,46

Υπόψιν ότι τα κριτήρια αυτά που δεν λαμβάνεις υπόψιν (διότι δεν ζητάς στοιχεία), έχουν 30 μόρια.

Εμείς εδώ με τα δικά μας προγράμματα, με μηδενικά τα πιο πάνω κριτήρια θα την βαθμολογήσουμε με 34,414

Υπάρχει μια διαφορά 23 μόρια. (επι των 30 των κριτηρίων που δεν ζητάς στοιχεία)

Πώς τα υπολογίζεις αυτά?

Η αναλυτική βαθμολογία των δικών μας προγραμμάτων είναι η εξής:

1.1 Εμπειρία 5

1.2 Σπουδές 2,8

3.1 Ρυθμός αύξησης 4,5

3.2 Κερδοφορία 0,731

3.3 Προστ. αξία ανα εργαζόμενο 7

3.4 Κάλυψη επένδυσης απο κέρδη 1,76

4.2 Ποσοστό αύξησης απασχόλησης 10

4.3 Συμβολή στην αύξηση της απασχόλησης 2.623

Ολα μαζί 34,414

Μόνο η βιωσιμότητα 13,991

Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα μια σύντομη απάντηση.

Φιλικά

M.Sioumis

Αγαπητέ μου φίλε,

Η εν λόγω προαξιολόγηση είναι ποιοτική και όχι ποσοτική.

Ουσιαστικά λειτουργεί για να αποκλείσει περιπτώσεις κι όχι να βαθμολογήσει προτάσεις.

Δεν μπήκαν όλα τα κριτήρια γιατί:

α)θα ήταν εκτενέστατη η φόρμα και

β)μας ενδιέφεραν όσα στοιχεία ΔΕΝ μπορούμε να αλλάξουμε στη σύνταξη της πρότασης.

Σαφώς και δεν χρησιμοποιήσαμε βαθμολογία με άριστα το σύνολο των βαθμολογουμένων κριτηρίων διότι όλοι θα νόμιζαν πως είναι κάτω από τη βάση (30-45 μόρια οι συνηθέστερες προτάσεις).

Για να το διορθώσουμε αισθητικά, τροποποιήσαμε τον αλγόριθμο έτσι ώστε τα μόρια να βγαίνουν πάνω του 50, όταν τα στοιχεία αυτά είναι σε αποδεκτό από εμάς επίπεδο.

Ο τρόπος που απεστάλη η ενημέρωση για την προαξιολόγηση,

ήταν μέσω email στο οποίο υπήρχε η σημείωση:

Προσοχή: Ο υπολογισμός που γίνεται είναι προσεγγιστικός και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δέσμευση της επιχείρησής μας για την τελική βαθμολογία της πρότασης. Είναι μια προαξιολόγηση για να ξεκαθαρίσουν όσοι ΔΕΝ έχουν πιθανότητα έγκρισης στη δράση, ώστε να αποφύγουν ενέργειες που θα είναι παντελώς αναποτελεσματικές. Η τελική βαθμολογία της πρότασης είναι πολυπαραγοντική και εξαρτάται από τις δαπάνες του επενδυτικού σχεδίου, την τεκμηρίωση που θα υπάρχει στην πρόταση, στην καινοτομία της επένδυσης.

Σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου, αφορμή για διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ μου φίλε,

Η εν λόγω προαξιολόγηση είναι ποιοτική και όχι ποσοτική.

Ουσιαστικά λειτουργεί για να αποκλείσει περιπτώσεις κι όχι να βαθμολογήσει προτάσεις.

Δεν μπήκαν όλα τα κριτήρια γιατί:

α)θα ήταν εκτενέστατη η φόρμα και

β)μας ενδιέφεραν όσα στοιχεία ΔΕΝ μπορούμε να αλλάξουμε στη σύνταξη της πρότασης.

Σαφώς και δεν χρησιμοποιήσαμε βαθμολογία με άριστα το σύνολο των βαθμολογουμένων κριτηρίων διότι όλοι θα νόμιζαν πως είναι κάτω από τη βάση (30-45 μόρια οι συνηθέστερες προτάσεις).

Για να το διορθώσουμε αισθητικά, τροποποιήσαμε τον αλγόριθμο έτσι ώστε τα μόρια να βγαίνουν πάνω του 50, όταν τα στοιχεία αυτά είναι σε αποδεκτό από εμάς επίπεδο.

Ο τρόπος που απεστάλη η ενημέρωση για την προαξιολόγηση,

ήταν μέσω email στο οποίο υπήρχε η σημείωση:

Προσοχή: Ο υπολογισμός που γίνεται είναι προσεγγιστικός και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δέσμευση της επιχείρησής μας για την τελική βαθμολογία της πρότασης. Είναι μια προαξιολόγηση για να ξεκαθαρίσουν όσοι ΔΕΝ έχουν πιθανότητα έγκρισης στη δράση, ώστε να αποφύγουν ενέργειες που θα είναι παντελώς αναποτελεσματικές. Η τελική βαθμολογία της πρότασης είναι πολυπαραγοντική και εξαρτάται από τις δαπάνες του επενδυτικού σχεδίου, την τεκμηρίωση που θα υπάρχει στην πρόταση, στην καινοτομία της επένδυσης.

Σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου, αφορμή για διευκρινίσεις.

Φυσικά θα περίμενα μια λιγώτερο "θολή" απάντηση.

τί είδους "προσεγγιστικός υπολογισμός" είναι αυτός που δίνετε ακρίβια (αυθαίρετη??) δύο δεκαδικών.

Θα περίμενα κάτι πιο "πειστικό" και φυσικά μια "υποτυπώδη" ανάλυση - εστω των κριτηρίων που .... εξετάζετε.

κάτι σαν αυτό που σου επισυνάπτω ας πούμε ....ή σχεδόν.

...και φυσικά ξαναδές αυτό το....

"Για να το διορθώσουμε αισθητικά, τροποποιήσαμε τον αλγόριθμο έτσι ώστε τα μόρια να βγαίνουν πάνω του 50, όταν τα στοιχεία αυτά είναι σε αποδεκτό από εμάς επίπεδο"....

...αποδεκτό απο εσας???

...και με αυτά...πείθεται.... ο ...πελάτης....για την βιωσιμότητα της επένδυσής του???

post-7751-1244468372_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φυσικά θα περίμενα μια λιγώτερο "θολή" απάντηση.

τί είδους "προσεγγιστικός υπολογισμός" είναι αυτός που δίνετε ακρίβια (αυθαίρετη??) δύο δεκαδικών.

Θα περίμενα κάτι πιο "πειστικό" και φυσικά μια "υποτυπώδη" ανάλυση - εστω των κριτηρίων που .... εξετάζετε.

κάτι σαν αυτό που σου επισυνάπτω ας πούμε ....ή σχεδόν.

...και φυσικά ξαναδές αυτό το....

"Για να το διορθώσουμε αισθητικά, τροποποιήσαμε τον αλγόριθμο έτσι ώστε τα μόρια να βγαίνουν πάνω του 50, όταν τα στοιχεία αυτά είναι σε αποδεκτό από εμάς επίπεδο"....

...αποδεκτό απο εσας???

...και με αυτά...πείθεται.... ο ...πελάτης....για την βιωσιμότητα της επένδυσής του???

post-7751-1244468372_thumb.jpg

Αγαπητέ φίλε,

Δεν φιλοδοξούμε να δώσουμε online ένα "εργαλείο υπολογισμού μορίων" για όλους τους επαγγελματίες (και μη-φυσικά δεν εννοώ εσένα, για άλλους που προανέφερα χτυπάει η "καμπάνα") που αναλαμβάνουν να υποβάλουν επενδυτικές προτάσεις στα πλαίσια του ΠΕΠ 2009.

Αν αυτό είχες σκοπό να ανακαλύψεις στη φόρμα προαξιολόγησης, μάλλον δεν θα συμβεί.

Πρόκειται για φόρμα που οδηγεί εμάς (STIRIXIS ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ) στην απόφαση να εντάξουμε στα πλαίσια της προνομιακής οικονομικής μας προσφοράς αναλαμβάνοντας το επιχειρηματικό ρίσκο του κόστους σύνταξης και υποβολής, επενδυτικές προτάσεις επιχειρήσεων.

Όποιος υπογράφει μαζί μας συμφωνητικό συνεργασίας, έχει στη διάθεσή του -εφόσον το επιθυμεί- άλλη φόρμα αξιολόγησης, η οποία περιέχει πλήρως όλα τα κριτήρια της επίσημης βαθμολόγησης των προτάσεων της δράσης των ΠΕΠ.

Γιατί τόση αναστάτωση;

Και να πώ ότι παίρνουμε προκαταβολές; Θα μπορούσες να ισχυριστείς ότι έχουμε φόρμα "μαϊμού" για να συμπεριφερθούμε ως τυχοδιώκτες. Τη στιγμή που λαμβάνουμε πληρωμή μόνο εφόσον εγκριθεί κάποιος επενδυτής, πού είναι το πρόβλημά σου; Και ο χαρακτηρισμός για "θολότητα" στηρίζεται πού;

Η κάθε επιχείρηση διασφαλίζει τις επιχειρηματικές της ενέργειες με κατάλληλα στεγανά ώστε να επιτύχει τους σκοπούς της. Έτσι κι εμείς, έχουμε "μπερδέψει" λίγο τη φόρμα, ακριβώς για να μην χρησιμοποιείται από άλλους για "διευκολύνσεις". Κακό και αυτό;

Ξαναλέω: Υπάρχει δουλειά για όλους. Για όλους όσους συγκεντρώνονται στη δουλειά τους και στους πελάτες τους. Δεν είμαι εδώ για να κάνω μαθήματα επαγγελματικής συμπεριφοράς. Απλά μιλώ για εμάς.

Από εκεί και μετά, να είμαστε καλά, να έχουμε υγεία και όρεξη για δουλειά.

Υ.Γ. Πολύ όμορφη φόρμα υπολογισμού μορίων. Πραγματικά την είδα και την ζηλεύω. Κοστολογικά όμως, μου είναι απαγορευτική στα πλαίσια της προνομιακής μου οικονομικής προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...