Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΓΗΚΕ Η ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΜΜΕ


pandp

Ερώτηση

Βγήκε επιτέλους η προκήρυξη-προδημοσίευση του μεγαλύτερου προγράμματος του ΕΣΠΑ.

Ήδη, έχει γίνει επεξεργασία και ενοποίηση των αρχείων τα οποία υπάρχουν στο ΕΣΠΑ-FORUM.

Δυστυχώς οι ατομικές επιχειρήσεις λογιστών, συμβούλων δεν υπάγονται...

Υπομονή για το επόμενο πρόγραμμα σε λίγες ημέρες για τους ελεύθερους επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 495
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δέντρα σε γλάστρες (φυτοφράκτης βιοτεχνίας)

Κτιριακά (διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου) ή εξοπλισμός.

Παρακαλώ για γνώμες συναδέλφων. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Δέντρα σε γλάστρες (φυτοφράκτης βιοτεχνίας)

Κτιριακά (διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου) ή εξοπλισμός.

Παρακαλώ για γνώμες συναδέλφων. :mellow:

Νομίζω εξοπλισμός (εφόσον είναι κινητός) - αν ήταν φυτεμένα δέντρα τότε σίγουρα θα ήταν διαμόρφωση περιβάλλοντος.

Υπάρχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να θεωρηθεί καινοτομία σε εμπορική επιχείρηση (μαγαζί που πουλάει ενδύματα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

RFID - Barcodes

πωλησεις online, καρτες πιστων πελατων και πολλα αλλα....

Μπορει να μου πει εμενα καποιος τι καινοτομο να βαλω στο λογιστικο γραφειο???

Να διευκρινησω οτι δεν ασχολουμε με προγραμματα επιδοτησεων, μονο το δικο μας κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ 3ΕΤΙΑς ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΑΚΝΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΟΡΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ!

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΟΔΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΑ ΕΣΠΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ

ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ , ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ Κ.Λ.Π ,

Η ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον υπολογισμό των κερδών προ αποσβέσεων και φόρων για Β' κατ. βιβλίων περνουμε το ποσο του κελιού 346 και προσθετουμε τις αποσβέσεις (κελιά 541, 542, 543);; ή προσθέτουμε και τις αμοιβές και έξοδα τρίτων;; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για τον υπολογισμό των κερδών προ αποσβέσεων και φόρων για Β' κατ. βιβλίων περνουμε το ποσο του κελιού 346 και προσθετουμε τις αποσβέσεις (κελιά 541, 542, 543);; ή προσθέτουμε και τις αμοιβές και έξοδα τρίτων;; Ευχαριστώ.

Ότι λέει ο τύπος κέρδη προ αποσβέσεων και φόρων.Τι δουλειά έχουν οι αμοιβές και έξοδα τρίτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για τον υπολογισμό των κερδών προ αποσβέσεων και φόρων για Β' κατ. βιβλίων περνουμε το ποσο του κελιού 346 και προσθετουμε τις αποσβέσεις (κελιά 541, 542, 543);; ή προσθέτουμε και τις αμοιβές και έξοδα τρίτων;; Ευχαριστώ.

Κελί 571 (καθαρό κέρδος με λογιστικό προσδιορισμό) + αποσβέσεις (541+542+543).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με ένα θέμα που έχει πέσει στο φόρουμ τον Ιούνιο αλλά ΔΕΝ έκλεισε οριστικά και αμετάκλητα:

Μπορεί η ίδια συμμετοχή (ή μέρος της) να πιστοποιηθεί με εξοφλημένα τιμολόγια δαπανών?

Εννοείται ότι μιλάμε για τιμολόγια και εξοφλήσεις που έγιναν ΜΕΤΑ τις 25/05/2009 και πάντα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Οδηγού (κατάθεση σε λογαριασμό, δίγραμμες, extrait κλπ). Το μόνο που βρήκα σχετικά είναι μια απάντηση στις συχνές ερωτήσεις του προγράμματος Νεανική/Γυναικείας Επιχειρηματικότητας του ΕΟΜΜΕΧ (Συχνές Ερωτήσεις ΕΟΜΜΕΧ). Στην ερώτηση 14 ξεκαθαρίζεται ότι:

Βεβαίως τα εξοφλημένα τιμολόγια που αντιστοιχούν σε δαπάνες του προτεινόμενου εξοπλισμού, εφ'όσον έχουν εξοφληθεί σύμφωνα με τον κανονισμό τεκμηριώνουν την ίδια συμμετοχή του Χρηματοδοτικού Σχήματος

Αυτή η απάντηση όμως ΔΕΝ νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί ότι δεσμεύει και τους αξιολογητές του ΠΕΠ Μικρών επιχειρήσεων...

Υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση από Infoespa/τράπεζες?

Ευχαριστώ,

Alx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σας. Επειδή δεν είδα κάτι αντιστοίχο για το πρόγραμμα σε αυτό το thread, θα ήθελα να ζητήσω την άποψη σας για το πόσες προτάσεις αναμένετε και θεωρείτε πιθανόν ότι θα κατέβουν. Αυτό σας το ρωτάω διότι υπέβαλα εχθές μία πρόταση, και πήρα αριθμό πρωτοκόλλου 2000 περίπου. Αυτό τι σημαίνει τώρα; Ότι σε όλη την Ελλάδα έχουν κατατεθεί μόνο 2000 προτάσεις έως τώρα; Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο ένα μήνα πριν το τέλος του προγράμματος; Τα φώτα σας παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, έχεις δίκιο, σημαίνει ότι έχουν κατατεθεί μόνο 2000 προτάσεις! Τα επιβεβαίωσα και με άλλο συνάδελφο. Αυτό μπορεί να σημαίνει τουλάχιστον 3 πράγματα:

1. Ως γνήσιοι Ελληνάρες όλοι θα καταθέσουν τελευταία στιγμή και μπορεί σε 1 μήνα οι προτάσεις να γίνουν 20000.

2. Όντως θα κατατεθούν λίγες προτάσεις με αποτέλεσμα να πέσουν οι βάσεις (αισιόδοξη πρόβλεψη).

3. Όντως θα κατατεθούν λίγες προτάσεις και γι'αυτό θα δωθεί παράταση (απαισιόδοξη πρόβλεψη)!

Τι να πω, θα δείξει...

Alx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με την προηγούμενή μου ερώτηση:

Μπορεί η ίδια συμμετοχή (ή μέρος της) να πιστοποιηθεί με εξοφλημένα τιμολόγια δαπανών?

Έλαβα απάντηση τόσο από την Κύπρου, όσο και από την Εθνική ότι στα ΠΕΠ ΔΕΝ συνυπολογίζονται εξοφλημένα τιμολόγια στην ίδια συμμετοχή.

Τώρα, με ποια λογική υπάρχει αυτή η αντίθετη στάση στα ΠΕΠ σε σχέση με τα προγράμματα του ΕΟΜΜΕΧ..... Εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει το ελληνικό κράτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σχετικά με την προηγούμενή μου ερώτηση:

Μπορεί η ίδια συμμετοχή (ή μέρος της) να πιστοποιηθεί με εξοφλημένα τιμολόγια δαπανών?

Έλαβα απάντηση τόσο από την Κύπρου, όσο και από την Εθνική ότι στα ΠΕΠ ΔΕΝ συνυπολογίζονται εξοφλημένα τιμολόγια στην ίδια συμμετοχή.

Τώρα, με ποια λογική υπάρχει αυτή η αντίθετη στάση στα ΠΕΠ σε σχέση με τα προγράμματα του ΕΟΜΜΕΧ..... Εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει το ελληνικό κράτος!

Τα προγράμματα τρέχουν με βάση τους οδηγούς τους. Απο την στιγμή που για το ΕΣΠΑ δεν προβλέπεται η κάλυψη της ιδίας συμμετοχής με εξωφλημένα τιμολόγια ρητώς, τότε δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αυτόν τον σκοπό. Στο πρόγραμμα του ΕΟΜΜΕΧ προβλέπεται, οπότε και ισχύει.

Πάγια αρχή όλων που ασχολούνται με τα προγράμματα θα πρέπει να είναι ότι απο με βάση τους οδηγούς, ισχύει ότι είναι "γραμμένο". Δεν "υπονοείται" τίποτα. Εδώ ζητάνε μισθωτήριο 8ετίας, ενώ είναι γνωστό οτι οι επαγγελματικές μισθώσεις ισχύουν αυτόματα για 12ετία, ανεξαρτήτως του χρόνου που αναγράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΙΛΕ ORFEA

ΣΕ παραπανω ερωτηση ειναι κερδη προ φορων και αποσβεσεων αρα 571 κελι μειον 541 οχι οπως το γραφεις συν την αποσβεση ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΦΙΛΕ ORFEA

ΣΕ παραπανω ερωτηση ειναι κερδη προ φορων και αποσβεσεων αρα 571 κελι μειον 541 οχι οπως το γραφεις συν την αποσβεση ......

Συνάδελφε επετρεψε μου να διαφωνήσω για την αποφυγή λανθασμένων εντυπώσεων τοσο απο εσενα οσό και απο άλλους αναγνώστες. Ειναι οπως πολύ σωστά το έγραψε ο Ορφέας 571 + 541. Κέρδη πρό αποσβέσεων (πρίν, χωρίς τις αποσβέσεις) αρα αφου το αποτελεσμα του 571 προκυπτει μετα των αποσβέσεων, οφείλουμε να προσθέσουμε το ποσό του 541 για να ερθει στην επιθυμητή κατάσταση πρό αποσβέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφε επετρεψε μου να διαφωνήσω για την αποφυγή λανθασμένων εντυπώσεων τοσο απο εσενα οσό και απο άλλους αναγνώστες. Ειναι οπως πολύ σωστά το έγραψε ο Ορφέας 571 + 541. Κέρδη πρό αποσβέσεων (πρίν, χωρίς τις αποσβέσεις) αρα αφου το αποτελεσμα του 571 προκυπτει μετα των αποσβέσεων, οφείλουμε να προσθέσουμε το ποσό του 541 για να ερθει στην επιθυμητή κατάσταση πρό αποσβέσεων.

Έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, έχω ένα πρόβλημα.

Πελάτης μου στον οποίο είπα ότι δεν είναι επιλέξιμος, καθώς έχει κάνει έναρξη μέσα στο 2007, επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε ότι ήρθε σε επαφή του μια εταιρεία Europress από την Αθήνα και του είπε ότι δεν έχει σημασία, αρκεί το ότι έχει κλείσει ημερολογιακά δύο χρήσεις!

Το ξέρω ότι δεν είναι έτσι και ότι μάλλον πάνε να του φάνε προκαταβολή, αλλά εγώ τι μπορώ να κάνω? Βασικά τους ξέρει κανείς? Στο internet δεν υπάρχουν πουθενά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Alx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι, έχω ένα πρόβλημα.

Πελάτης μου στον οποίο είπα ότι δεν είναι επιλέξιμος, καθώς έχει κάνει έναρξη μέσα στο 2007, επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε ότι ήρθε σε επαφή του μια εταιρεία Europress από την Αθήνα και του είπε ότι δεν έχει σημασία, αρκεί το ότι έχει κλείσει ημερολογιακά δύο χρήσεις!

Το ξέρω ότι δεν είναι έτσι και ότι μάλλον πάνε να του φάνε προκαταβολή, αλλά εγώ τι μπορώ να κάνω? Βασικά τους ξέρει κανείς? Στο internet δεν υπάρχουν πουθενά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Alx

Δεν το έχεις εσύ το πρόβλημα συνάδελφε, ο πελάτης σου το έχει.

Βεβαίως - και προς τιμή σου - προσπαθείς να τον προστατεύσεις.Πρέπει όμως να έχεις στο μυαλό σου ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει πάντα.

Αν το έχει η κούτρα του να κατεβάζει ψείρες......

Παγκοσμίως ...άγνωστοι οι συγκεκριμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν το έχεις εσύ το πρόβλημα συνάδελφε, ο πελάτης σου το έχει.

Βεβαίως - και προς τιμή σου - προσπαθείς να τον προστατεύσεις.Πρέπει όμως να έχεις στο μυαλό σου ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει πάντα.

Αν το έχει η κούτρα του να κατεβάζει ψείρες......

Παγκοσμίως ...άγνωστοι οι συγκεκριμένοι.

Επειδή δεν μαρέσουν οι "ισοπεδωτικές" θέσεις και δή σε περίοδο που για το συγκεκεριμένο θέμα οι "..νύχτες είναι γκαστρωμένες", κατα την προσφιλή δήλωση του αξέχαστου Χαρίλαου, λέω μήπως....

Μιας και η ανταπόκριση των επενδυτών είναι απο υποτονική έως μηδαμινή, λέω μήπως δοθεί καμιά παράταση για μέσα Φλεβάρη (φημολογείται έντονα αυτό σε... τραπεζικά πηγαδάκια),ή και καμιά.... τροποποιησούλα της ΚΥΑ, οπότε μήπως και... τότε με κάποιο τρόπο αποκτήσει δικάιωμα επιλεξιμότητας και ο εν λόγω πελάτης του φίλου μας...

Τώρα το άν οι εν λόγω φίλοι μας (μελετητές), έχουν και καμιά "καλή" άκρη με το Υπουργείο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επειδή δεν μαρέσουν οι "ισοπεδωτικές" θέσεις και δή σε περίοδο που για το συγκεκεριμένο θέμα οι "..νύχτες είναι γκαστρωμένες", κατα την προσφιλή δήλωση του αξέχαστου Χαρίλαου, λέω μήπως....

Μιας και η ανταπόκριση των επενδυτών είναι απο υποτονική έως μηδαμινή, λέω μήπως δοθεί καμιά παράταση για μέσα Φλεβάρη (φημολογείται έντονα αυτό σε... τραπεζικά πηγαδάκια),ή και καμιά.... τροποποιησούλα της ΚΥΑ, οπότε μήπως και... τότε με κάποιο τρόπο αποκτήσει δικάιωμα επιλεξιμότητας και ο εν λόγω πελάτης του φίλου μας...

Τώρα το άν οι εν λόγω φίλοι μας (μελετητές), έχουν και καμιά "καλή" άκρη με το Υπουργείο.......

Δεν θα δοθεί παράταση μιας και το ΠΕΠ έσπασε σε δύο φάσεις.

Ούτε και η αναμενόμενη παράταση για 9 Ιανουαρίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σχετικά με τη αίτηση υποβολής στο πρόγραμμα των ΜΜΕ, στον πίνακα 8 (οικονομικά στοιχεία), στα κελιά

1. Αγορές κατά την περίοδο ν-1

2. Πληρωμές προς τρίτους κατά την περίοδο ν-1

βάζουμε τα κελιά 251+252 και 525+526+527 αντίστοιχα;

Επίσης, σχετικά με το υποκριτήριο 5.4 χρειάζεται να προσκομίσουμε κάποια δικαιολογητικά ή πέρνουμε τα στοιχεία από Ε7 και από συμβάσεις υπερεργολαβειών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σχετικά με τη αίτηση υποβολής στο πρόγραμμα των ΜΜΕ, στον πίνακα 8 (οικονομικά στοιχεία), στα κελιά

1. Αγορές κατά την περίοδο ν-1

2. Πληρωμές προς τρίτους κατά την περίοδο ν-1

βάζουμε τα κελιά 251+252 και 525+526+527 αντίστοιχα;

Επίσης, σχετικά με το υποκριτήριο 5.4 χρειάζεται να προσκομίσουμε κάποια δικαιολογητικά ή πέρνουμε τα στοιχεία από Ε7 και από συμβάσεις υπερεργολαβειών;

Δες αυτά ίσως σε βοηθήσουν.

bathmolog_v4.zip

odhgies_v3.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εταιρεία Ανακύκλωσης υποβάλλει πρόταση για να υλοποιήσει Κέντρο Διαχείρισης Οχημάτων Τέλους Κύκλου Ζωής (ΟΤΚΖ). Είναι επιλέξιμη η δαπάνη για "Σύνταξη Μελέτης Οργάνωσης και προετοιμασία φακέλου για Άδεια Διαχείρισης (Αποθήκευση και Επεξεργασία) Μη Επικίνδυνων Στερεών Αποβλητων (ΟΤΚΖ)"?

Στον Οδηγό αναφέρει ότι "δεν περιλαμβάνονται οι δαπάνες έκδοσης αδειών". Δεδομένου ότι εδώ δεν μιλάμε για παράβολα αδειών αλλά για μελέτη από μηχανικό, απαραίτητη για την υλοποίηση του έργου, μήπως μπορεί να περάσει?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εταιρεία Ανακύκλωσης υποβάλλει πρόταση για να υλοποιήσει Κέντρο Διαχείρισης Οχημάτων Τέλους Κύκλου Ζωής (ΟΤΚΖ). Είναι επιλέξιμη η δαπάνη για "Σύνταξη Μελέτης Οργάνωσης και προετοιμασία φακέλου για Άδεια Διαχείρισης (Αποθήκευση και Επεξεργασία) Μη Επικίνδυνων Στερεών Αποβλητων (ΟΤΚΖ)"?

Στον Οδηγό αναφέρει ότι "δεν περιλαμβάνονται οι δαπάνες έκδοσης αδειών". Δεδομένου ότι εδώ δεν μιλάμε για παράβολα αδειών αλλά για μελέτη από μηχανικό, απαραίτητη για την υλοποίηση του έργου, μήπως μπορεί να περάσει?

Ευχαριστώ!

Στην προκειμένη περίπτωση η Μελέτη Οργάνωσης και προετοιμασία φακέλου για Άδεια Διαχείρισης (Αποθήκευση και Επεξεργασία) Μη Επικίνδυνων Στερεών Αποβλητων (ΟΤΚΖ)", χωρίς να ταυτίζεται με το επενδυτικό σχέδιο, έχει να δείξει τον τρόπο με τον οποίο θα υλοποιηθεί η προτεινόμενη επένδυση.Σωστά; Δεν....... ( αυτό είναι το δεδομένο....δεν πληρώνετε)

Και τέλος πάντων, αν υπάρχει επενδυτής, ας ρίξει μια ματιά σε κάνα άλλο ρεύμα αποβλήτων του 2939/2001... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα σας

Εταιρεία απασχολούσε το 2008 4 άτομα και μέσα στο 2009 έδιωξε τους 2, ενώ στην πρόταση θέλει να κατεβάσει 2 νέες θέσεις εργασίες για να τους προσλάβει αν εγκριθεί.

Σε αυτήν την περίπτωση τι βάζουμε στα αντίστοιχα πεδία; Μπορούμε να βάλουμε στην αιτιολόγηση 4 υφιστάμενες, να αιτιολογήσουμε στον πίνακα 20β ότι έδιωξε τους 2 το 2009 και στις νέες θέσεις εργασίας να βάλουμε 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα σας

Εταιρεία απασχολούσε το 2008 4 άτομα και μέσα στο 2009 έδιωξε τους 2, ενώ στην πρόταση θέλει να κατεβάσει 2 νέες θέσεις εργασίες για να τους προσλάβει αν εγκριθεί.

Σε αυτήν την περίπτωση τι βάζουμε στα αντίστοιχα πεδία; Μπορούμε να βάλουμε στην αιτιολόγηση 4 υφιστάμενες, να αιτιολογήσουμε στον πίνακα 20β ότι έδιωξε τους 2 το 2009 και στις νέες θέσεις εργασίας να βάλουμε 2;

Οχι τα στοιχεία για τις ΕΜΕ προκύπτουν απο τις θέσεις εργασίας 1/1-31/12/2008 και για να γίνει αποδεκτή η αίτηση θα πρέπει τουλάχιστον να διατηρήσει τις υφιστάμενες θέσεις (4) και αν παει για +2 πρέπει να φτάσει στις 6.

Υποκριτήριο 4.1. Διατήρηση θέσεων απασχόλησης (ΝΑΙ –ΟΧΙ)

Η δέσμευση για τη διατήρηση των θέσεων απασχόλησης του έτους 2008 (σε

Ετήσιες Μονάδες Εργασίας, [ΕΜΕ]), δηλώνεται από τους δυνητικούς δικαιούχους

της ενίσχυσης κατά τη φάση της υποβολής της επενδυτικής πρότασης.

Επισημαίνεται ότι η διατήρηση των θέσεων απασχόλησης των δικαιούχων της

ενίσχυσης ελέγχεται για το έτος 2010 και έκτοτε μέχρι και δύο (2) έτη μετά την

έκδοση της απόφασης ολοκλήρωσης βάσει του έντυπου Ε7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...