Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΓΗΚΕ Η ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΜΜΕ


pandp

Ερώτηση

Βγήκε επιτέλους η προκήρυξη-προδημοσίευση του μεγαλύτερου προγράμματος του ΕΣΠΑ.

Ήδη, έχει γίνει επεξεργασία και ενοποίηση των αρχείων τα οποία υπάρχουν στο ΕΣΠΑ-FORUM.

Δυστυχώς οι ατομικές επιχειρήσεις λογιστών, συμβούλων δεν υπάγονται...

Υπομονή για το επόμενο πρόγραμμα σε λίγες ημέρες για τους ελεύθερους επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 495
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

εφοσον η επιχειρηση σας δεν χρειαζεται να εχει αδεια λειτουργιας κανενα προβλημα ειναι οπως και οι καθαρα εμπορικες επιχειρησεις που δεν εχουν αδεια λειτουργιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση -επισκέπτης- όμως στα δικαιολογητικά ζητάνε <<άλλα δικαιολογητικά που να αποδεικνύουν τη νόμιμη λειτουργία της επιχείρησης ή απαλλακτικό εκδοθέν από την αρμόδια αρχή>> και δε μπορώ να καταλάβω ποια δικαιολογητικά εννοούν.

Δε μπαίνω στη διαδικασία να σας εξηγήσω γιατί επιμένω στην ερώτησή μου διότι θα μακρυγορήσω, θα σας κουράσω και σίγουρα δεν έχετε καμία διάθεση να ακούσετε ότι άκουσα κι εγώ..

Σας ευχαριστώ και πάλι...Ιάσων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ για την απάντηση -επισκέπτης- όμως στα δικαιολογητικά ζητάνε <<άλλα δικαιολογητικά που να αποδεικνύουν τη νόμιμη λειτουργία της επιχείρησης ή απαλλακτικό εκδοθέν από την αρμόδια αρχή>> και δε μπορώ να καταλάβω ποια δικαιολογητικά εννοούν.

Δε μπαίνω στη διαδικασία να σας εξηγήσω γιατί επιμένω στην ερώτησή μου διότι θα μακρυγορήσω, θα σας κουράσω και σίγουρα δεν έχετε καμία διάθεση να ακούσετε ότι άκουσα κι εγώ..

Σας ευχαριστώ και πάλι...Ιάσων

το απαλλακτικό χρειάζεται πχ σε μεταποιητικές επιχειρήσεις που έχουν μικρότερη ισχύ από κάποια όρια..

το θέμα είναι για σας απαιτείται κάποια άδεια για την νόμιμη λειτουργία σας; από ΕΣΡ μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Mπορεί να χρησιμοποιήσει την περίφημη ιδέα του υπουργείου ...

Ποιανού Υπουργείου;;; Tώρα όλοι εκεί θα βράζουν με τις εκλογές ... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ποιανού Υπουργείου;;; Tώρα όλοι εκεί θα βράζουν με τις εκλογές ... :D

τι σύμπτωση και αυτή.. να γίνονται εκλογές τώρα που προκυρήχθηκαν όλα τα προγράμματα...

2 χρόνια τώρα το καλύτερο πρόγραμμα που είχε βγει ήταν για την ψηφιακή ασφάλεια...

ευτυχώς που γίνονται κάθε διετία οι εκλογές!! αλλιώς φαντάσου να περιμέναμε μέχρι το 2011 να δουλέψουμε κανένα πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Η φόρμα υποβολής που έχουν δώσει απο το ependyseis.gr έχει πολλά λάθη! Οι πίνακες 10,12,13 δεν γίνεται να συμπληρωθούν. Έχει κάποιος συνάδελφος ενημέρωση επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η φόρμα υποβολής που έχουν δώσει απο το ependyseis.gr έχει πολλά λάθη! Οι πίνακες 10,12,13 δεν γίνεται να συμπληρωθούν. Έχει κάποιος συνάδελφος ενημέρωση επί του θέματος;

Φίλε μου υπομονή γιατί η ΜΟΔ τα έχει κάνει θάλασσα....

Θα βγει 2η έκδοση τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
τι σύμπτωση και αυτή.. να γίνονται εκλογές τώρα που προκυρήχθηκαν όλα τα προγράμματα...

2 χρόνια τώρα το καλύτερο πρόγραμμα που είχε βγει ήταν για την ψηφιακή ασφάλεια...

ευτυχώς που γίνονται κάθε διετία οι εκλογές!! αλλιώς φαντάσου να περιμέναμε μέχρι το 2011 να δουλέψουμε κανένα πρόγραμμα

Αν δεν τα πάρουν δωρεάν οι τράπεζες.....

Τι γίνεται με αυτό το θέμα, υπάρχει κάποια ενημέρωση, κάποια κίνηση από κάποιον, για αθέμιτο ανταγωνισμό κτλ κτλ κτλ...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση:

έχω μια επιχείρηση με μικτή δραστηριότητα (Εμπόριο + Υπηρεσίες). Ο ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα ανήκει στο Εμπόριο και είναι μη-επιλέξιμος. Έχω 2ο ΚΑΔ στο Εμπόριο που είναι επιλέξιμος και έχει τζίρο > 30.000 ευρώ.

Η επιχείρηση θεωρείται επιλέξιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια ερώτηση:

έχω μια επιχείρηση με μικτή δραστηριότητα (Εμπόριο + Υπηρεσίες). Ο ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα ανήκει στο Εμπόριο και είναι μη-επιλέξιμος. Έχω 2ο ΚΑΔ στο Εμπόριο που είναι επιλέξιμος και έχει τζίρο > 30.000 ευρώ.

Η επιχείρηση θεωρείται επιλέξιμη;

όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια ερώτηση:

έχω μια επιχείρηση με μικτή δραστηριότητα (Εμπόριο + Υπηρεσίες). Ο ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα ανήκει στο Εμπόριο και είναι μη-επιλέξιμος. Έχω 2ο ΚΑΔ στο Εμπόριο που είναι επιλέξιμος και έχει τζίρο > 30.000 ευρώ.

Η επιχείρηση θεωρείται επιλέξιμη;

Ναι

Οι επιχειρήσεις με μικτή δραστηριότητα (δηλ. σε διαφορετικές θεματικές ενότητες)

μπορεί να είναι δυνητικοί δικαιούχοι ενίσχυσης υπό την προϋπόθεση ότι

υποβάλλουν επενδυτική πρόταση στη θεματική ενότητα που αντιστοιχεί στην

δραστηριότητα με τα μεγαλύτερα έσοδα (όπως αυτό προκύπτει από τον μέσο όρο

του κύκλου εργασιών τριετίας τους και αποδεικνύεται από τα σχετικά φορολογικά

τους έντυπα) και η επιχειρηματική δραστηριότητα της επιχείρησης που αντιστοιχεί

στην εν λόγω θεματική ενότητα είναι επιλέξιμη. Επιπλέον, το επενδυτικό σχέδιο

πρέπει να περιλαμβάνει δαπάνες τουλάχιστον 40% (σαράντα) σχετικές με αυτήν

τη θεματική ενότητα. Το υπόλοιπο 60% των δαπανών μπορεί να αφορά σε άλλη

θεματική ενότητα στην οποία δραστηριοποιούνται, σε επιλέξιμη δραστηριότητα που

ήδη διέθεταν πριν την 01/01/2009.

Εγώ καταλαβαίνω ότι αφού έχεις επιλέξιμο ΚΑΔ στο εμπόριο(ασκείς δλδ επιλέξιμη επιχειρηματική δραστηριότητα στη συγκεκριμένη θεματική) δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια ερώτηση:

έχω μια επιχείρηση με μικτή δραστηριότητα (Εμπόριο + Υπηρεσίες). Ο ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα ανήκει στο Εμπόριο και είναι μη-επιλέξιμος. Έχω 2ο ΚΑΔ στο Εμπόριο που είναι επιλέξιμος και έχει τζίρο > 30.000 ευρώ.

Η επιχείρηση θεωρείται επιλέξιμη;

Τα έσοδα στο Ε3 δεν αναλύονται βάσει ΚΑΔ. Επιμερίζονται βάσει θεματικών.Στην δική σου περίπτωση έχεις ακαθάριστα έσοδα απο Εμπορία (263 και 266 του Ε3) και απο Υπηρεσίες ( πεδίο ε του Ε3).(αν σφάλω να με διορθώσει κάποιος οικονομικός)

Μπορείς να μας πεις το σύνολο της Εμπορίας και το σύνολο των Υπηρεσιών ποιό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έχω μια επιχείρηση με μικτή δραστηριότητα (Εμπόριο + Υπηρεσίες). Ο ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα ανήκει στο Εμπόριο και είναι μη επιλέξιμος. Έχω 2ο ΚΑΔ στο Εμπόριο που είναι επιλέξιμος και έχει τζίρο > 30.000 ευρώ.

Η επιχείρηση θεωρείται επιλέξιμη;

Αν έχεις δεύτερο Κ.Α.Δ. στο Εμπόριο είσαι έτσι κι αλλιώς επιλέξιμος. Αν αυτός ο Κ.Α.Δ. είναι στις Υπηρεσίες, βάσει της προκήρυξης, και αντιστοιχεί σε μικρότερα έσοδα, δεν είσαι επιλέξιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν έχεις δεύτερο Κ.Α.Δ. στο Εμπόριο είσαι έτσι κι αλλιώς επιλέξιμος. Αν αυτός ο Κ.Α.Δ. είναι στις Υπηρεσίες, βάσει της προκήρυξης, και αντιστοιχεί σε μικρότερα έσοδα, δεν είσαι επιλέξιμος.

Συμφωνώ.Εκεί θέλω να καταλήξω. Φοβάμαι μήπως απο κεκτημένη ταχύτητα έχει μπερδευτεί, και ο δεύτερος ΚΑΔ είναι στις υπηρεσίες.

Απο κεκτημένη ταχύτητα θα το μπέρδεψε και ο φίλος GiannisM. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Τα έσοδα στο Ε3 δεν αναλύονται βάσει ΚΑΔ. Επιμερίζονται βάσει θεματικών.Στην δική σου περίπτωση έχεις ακαθάριστα έσοδα απο Εμπορία (263 και 266 του Ε3) και απο Υπηρεσίες ( πεδίο ε του Ε3).(αν σφάλω να με διορθώσει κάποιος οικονομικός)

Μπορείς να μας πεις το σύνολο της Εμπορίας και το σύνολο των Υπηρεσιών ποιό είναι;

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έσοδα από Εμπόριο = 1.000.000 εκ των οποίων τα 900.000 είναι από μη-επιλέξιμο ΚΑΔ και οι 100.000 από επιλέξιμο ΚΑΔ. Έσοδα από Υπηρεσίες = 350.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συμφωνώ.Εκεί θέλω να καταλήξω. Φοβάμαι μήπως απο κεκτημένη ταχύτητα έχει μπερδευτεί, και ο δεύτερος ΚΑΔ είναι στις υπηρεσίες.

Απο κεκτημένη ταχύτητα θα το μπέρδεψε και ο φίλος GiannisM. B)

η αλήθεια είναι ότι απάντησα με κεκτημένη ταχύτητα γιατί δεν μου έχει τύχει (ευτυχώς) τέτοια περίπτωση.. αλλά και τώρα που το ξαναβλέπω προσεκτικά δεν είμαι σίγουρος ότι απάντησα λάθος .. δηλαδή όταν λέει:

...και η επιχειρηματική δραστηριότητα της επιχείρησης που αντιστοιχεί στην εν λόγω θεματική ενότητα είναι επιλέξιμη..

φοβάμαι ότι εδώ ως επιχειρηματική δραστηριότητα εννοεί αυτή με τα μεγαλύτερα έσοδα και όχι αυτήν της επένδυσης, οπότε ο φίλος μας έχοντας ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα σε μη επιλέξιμη δραστηριότητα κόβεται..

έχετε κάνει καμία ερώτηση επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα,

Ερώτηση: Μεταποιητική με μέσο κύκλο εργασιών 49200ευρώ πως γίνεται να ενταχθεί;;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

Γειά σας,

ξέρετε μήπως αν τρέχουν αυτή την εποχή αγροτικές επιδοτήσεις;;;

Με συγχωρείτε που η ερώτηση είναι εκτός θέματος σε αυτή τη σελίδα αλλά σας παρακολουθώ εδώ και μέρες και σκέφτηκα ότι ίσως γνωρίζετε και για αυτό το θέμα..

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θοδωρής

Στο Παράρτημα Γ' (Τυπικά Δικαιολογητικά Συμμετοχής) στο 5.Τεκμηρίωση της δυνατότητας κάλυψης της ίδιας συμμετοχής, αναφέρονται:

1. Ισολογισμοί, δηλώσεις, κλπ. όπου φαίνεται η κερδοφορία

2. Βεβαιώσεις μέσου εξαμηνιαίου υπολοίπου λογαριασμών, από τις οποίες να προκύπτει η διαθεσιμότητα τουλάχιστον του 70% της ίδιας συμμετοχής

3. Λοιπά διαθέσιμα, ομόλογα, ακίνητα, κλπ.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Η κάλυψη του 70% της ίδιας συμμετοχής πρέπει να προκύπτει μόνο από τους τραπεζικούς λογαριασμούς ή συνδυαστικά (αθροιστικά) και από τα τρία παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στο Παράρτημα Γ' (Τυπικά Δικαιολογητικά Συμμετοχής) στο 5.Τεκμηρίωση της δυνατότητας κάλυψης της ίδιας συμμετοχής, αναφέρονται:

1. Ισολογισμοί, δηλώσεις, κλπ. όπου φαίνεται η κερδοφορία

2. Βεβαιώσεις μέσου εξαμηνιαίου υπολοίπου λογαριασμών, από τις οποίες να προκύπτει η διαθεσιμότητα τουλάχιστον του 70% της ίδιας συμμετοχής

3. Λοιπά διαθέσιμα, ομόλογα, ακίνητα, κλπ.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Η κάλυψη του 70% της ίδιας συμμετοχής πρέπει να προκύπτει μόνο από τους τραπεζικούς λογαριασμούς ή συνδυαστικά (αθροιστικά) και από τα τρία παραπάνω?

Θα έλεγα να βγάλεις τα ακίνητα για ασφάλεια και από τους ισολογισμούς μπορείς να κρατήσεις μόνο τυχόν φορολογηθέντα αποθεματικά και υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει αντίστοιχο ποσό στα διαθέσιμα σε βάθος εξαμήνου... τα υπόλοιπα άθροισε τα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γειά σας,

ξέρετε μήπως αν τρέχουν αυτή την εποχή αγροτικές επιδοτήσεις;;;

Με συγχωρείτε που η ερώτηση είναι εκτός θέματος σε αυτή τη σελίδα αλλά σας παρακολουθώ εδώ και μέρες και σκέφτηκα ότι ίσως γνωρίζετε και για αυτό το θέμα..

Ευχαριστώ πολύ

Στα ΠΕΠ μόνο το εμπόριο αγροτικών ειδών.

Περιληπτικά στο Μέτρο 1.2.3 Α: επενδύσεις μεταποίησης, τυποποίησης, συσκευασίας αγροτικών προϊόντων για:

Ατομικές επιχειρήσεις, ΑΕ, ΕΠΕ, ΟΕ, ΕΕ, Αγροτικές Συνεταιριστικές Οργανώσεις κάθε βαθμίδας, για προϋπολογισμό 100.000 έως 15.000.000 με ποσοστά που παίζουν ανά περιοχή από 30% έως 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο να καλύπτει τουλάχιστον το 70% της ιδίας συμμετοχής και ταυτόχρονα το τρέχον υπόλοιπο να καλύπτει το 100% της ιδίας συμμετοχής.To 70% αναφέρεται αποκλειστικά όταν επιλέξεις ως τεκμηρίωση ιδίας συμμετοχής βεβαιώσεις καταθέσεων και μόνον. Δεν πάει συνδυαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο να καλύπτει τουλάχιστον το 70% της ιδίας συμμετοχής και ταυτόχρονα το τρέχον υπόλοιπο να καλύπτει το 100% της ιδίας συμμετοχής.To 70% αναφέρεται αποκλειστικά όταν επιλέξεις ως τεκμηρίωση ιδίας συμμετοχής βεβαιώσεις καταθέσεων και μόνον. Δεν πάει συνδυαστικά.

Σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...