Προς το περιεχόμενο

Ευρωεκλογές , θεσεις απόψεις σχολιασμοί, οεο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τώρα μπορούμε να πάμε ΟΛΟΙ για Μπάνιο

Και το στέγνωμα ΔΩΡΕΑΝ!

Μια ευγενική χορηγία από την "Ελλάς, Ελλήνων Καταστηματαρχών" και την ΑΠΟΧΗ!

http://naftilos.blogspot.com/2009/06/blog-post_5947.html

αρχηγέ, αν μιλάς σοβαρά....

1. έχω εντύπωση ότι υπερβάλεις.... αρκετά....

2. για ευθύνες, ψάξε πουθενά αλλού..... δεν τις δέχομαι.... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://naftilos.blogspot.com/2009/06/blog-post_5947.html

Ας μην μιλήσω ,

γιατι θα πώ μεγάλες χοντραδες και δεν θελω.

Απλά ντροπή και οι εικόνες και η χρησιμοποίηση τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τα μηνύματα ήτανε σαφή. Τα δύο μεγάλα κόμματα τα έλαβαν. Όμως, προς τα έξω συνεχίζουν να δείχνουν αυτή την ψεύτικη Η ψήφος στο ΛΑΟΣ ήταν ψήφος διαμαρτυρίας των νεοδημοκρατών και το ΛΑΟΣ μια μέρα θα διαλυθεί και ο Καρατζαφέρης θα επιστρέψει στο μαντρί, όπως ακριβώς συνέβη με την Πολιτική Άνοιξη και τον Σαμαρά. Θα διαλυθεί όπως το ΔΗΚΚΙ...

Η άκρα δεξιά παραδοσιακά στην Ελλάδα δεν έχει πάνω από 1-2% (βλ.ΕΠΕΝ και λοιπούς σχηματισμούς κατά καιρούς).

Η Ε.Ε. έχει σοβαρό πρόβλημα με τη μετανάστευση και τους λαθρομετανάστες. Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό και όσο δεν το βλέπει κατάματα η Αριστερά και οι σοσιαλιστές τόσο θα ανεβαίνει πανευρωπαϊκώς η άκρα δεξιά και γενικά ο κόσμος θα αναδιπλώνεται και θα προτιμά "λύσεις Μπερλουσκόνι" αφού λύσεις τύπου "μπάτε σκύλοι αλέστε" είναι εκτός πραγματικότητας και ουτοπικές.

Οι ψηφοφόροι έστειλαν το μήνυμα, οι παραλήπτες όμως το δίνουν ο ένας στον άλλον. Μέχρι στις επόμενες εκλογές..."

Δημήτρη τα πράγματα έχουν φτάσει σε οριακή κατάσταση. Το αυγό του φιδιού δεν επωάζεται πλέον, έχει σπάσει το τσόφλι και ξεπρόβαλλαν τα ξυρισμένα κεφαλάκια σε όλη την Ευρώπη μαζί και στην Ελλάδα.

πχ. στην Ουγγαρία την χώρα που χρεοκόπησε δεύτερη μετά την Ισλανδία μετράμε το τελευταίο εξάμηνο εννέα ρατσιστικές δολοφονίες τσιγγάνων.

Πρώτα ήρθαν για τους Εβραίους

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν Εβραίος

Έπειτα ήρθαν για τους κομμουνιστές

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής

Έπειτα ήρθαν για τους συνδικαλιστές

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής

Έπειτα ήρθαν για εμένα

και δεν υπήρχε κανένας

να μιλήσει για εμένα.

Pastor Niemoller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τα μηνύματα ήτανε σαφή. Τα δύο μεγάλα κόμματα τα έλαβαν. Όμως, προς τα έξω συνεχίζουν να δείχνουν αυτή την ψεύτικη Η ψήφος στο ΛΑΟΣ ήταν ψήφος διαμαρτυρίας των νεοδημοκρατών και το ΛΑΟΣ μια μέρα θα διαλυθεί και ο Καρατζαφέρης θα επιστρέψει στο μαντρί, όπως ακριβώς συνέβη με την Πολιτική Άνοιξη και τον Σαμαρά. Θα διαλυθεί όπως το ΔΗΚΚΙ...

Η άκρα δεξιά παραδοσιακά στην Ελλάδα δεν έχει πάνω από 1-2% (βλ.ΕΠΕΝ και λοιπούς σχηματισμούς κατά καιρούς).

Η Ε.Ε. έχει σοβαρό πρόβλημα με τη μετανάστευση και τους λαθρομετανάστες. Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό και όσο δεν το βλέπει κατάματα η Αριστερά και οι σοσιαλιστές τόσο θα ανεβαίνει πανευρωπαϊκώς η άκρα δεξιά και γενικά ο κόσμος θα αναδιπλώνεται και θα προτιμά "λύσεις Μπερλουσκόνι" αφού λύσεις τύπου "μπάτε σκύλοι αλέστε" είναι εκτός πραγματικότητας και ουτοπικές.

Οι ψηφοφόροι έστειλαν το μήνυμα, οι παραλήπτες όμως το δίνουν ο ένας στον άλλον. Μέχρι στις επόμενες εκλογές..."

Δημήτρη τα πράγματα έχουν φτάσει σε οριακή κατάσταση. Το αυγό του φιδιού δεν επωάζεται πλέον, έχει σπάσει το τσόφλι και ξεπρόβαλλαν τα ξυρισμένα κεφαλάκια σε όλη την Ευρώπη μαζί και στην Ελλάδα.

πχ. στην Ουγγαρία την χώρα που χρεοκόπησε δεύτερη μετά την Ισλανδία μετράμε το τελευταίο εξάμηνο εννέα ρατσιστικές δολοφονίες τσιγγάνων.

Πρώτα ήρθαν για τους Εβραίους

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν Εβραίος

Έπειτα ήρθαν για τους κομμουνιστές

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής

Έπειτα ήρθαν για τους συνδικαλιστές

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής

Έπειτα ήρθαν για εμένα

και δεν υπήρχε κανένας

να μιλήσει για εμένα.

Pastor Niemoller

Ο φόβος φυλάει τα έρμα -> Better safe than sorry

Η παροιμία του τίτλου αυτού του νήματος αναφέρεται στο ότι κάποιος δεν τολμά να κάνει κάτι επειδή φοβάται ενδεχόμενη τιμωρία.

Από το ΛΚΝ: ΠAP O φόβος φυλάει τα έρημα / έρμα, η πιθανότητα ενδεχόμενης τιμωρίας δρα αποτρεπτικά, ακόμα κι όταν δεν υπάρχει άμεσος, ορατός κίνδυνος αποκάλυψης μιας παράνομης πράξης.

Αποτελεί τη φράση-σύμβολο της επιβαλλόμενης πειθαρχίας, και (ειδικά για εφαρμογή στο πολιτικό πεδίο) πάει αγκαζέ με την επίσης βουκολική παροιμία Όποιο πρόβατο βγαίνει απ΄ το μαντρί, το τρώει ο λύκος.

http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=22484.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηνύματα ήτανε σαφή. Τα δύο μεγάλα κόμματα τα έλαβαν. Όμως, προς τα έξω συνεχίζουν να δείχνουν αυτή την ψεύτικη εικόνα, που τόσο έχει βαρεθεί ο κόσμος, πλην των δεδομένων ψηφοφόρων τους.

Η Αριστερά κατακερματισμένη για άλλη μια φορά απλώς κρατήθηκε με μικρές απώλειες και με τη δημιουργία ενός τρίτου πόλου εντός της, αυτού των Οικολόγων Πρασίνων, πράσινα άλογα δηλαδή...

Η ψήφος στο ΛΑΟΣ ήταν ψήφος διαμαρτυρίας των νεοδημοκρατών και το ΛΑΟΣ μια μέρα θα διαλυθεί και ο Καρατζαφέρης θα επιστρέψει στο μαντρί, όπως ακριβώς συνέβη με την Πολιτική Άνοιξη και τον Σαμαρά. Θα διαλυθεί όπως το ΔΗΚΚΙ...

Η άκρα δεξιά παραδοσιακά στην Ελλάδα δεν έχει πάνω από 1-2% (βλ.ΕΠΕΝ και λοιπούς σχηματισμούς κατά καιρούς).

Η Ε.Ε. έχει σοβαρό πρόβλημα με τη μετανάστευση και τους λαθρομετανάστες. Το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό και όσο δεν το βλέπει κατάματα η Αριστερά και οι σοσιαλιστές τόσο θα ανεβαίνει πανευρωπαϊκώς η άκρα δεξιά και γενικά ο κόσμος θα αναδιπλώνεται και θα προτιμά "λύσεις Μπερλουσκόνι" αφού λύσεις τύπου "μπάτε σκύλοι αλέστε" είναι εκτός πραγματικότητας και ουτοπικές.

Οι ψηφοφόροι έστειλαν το μήνυμα, οι παραλήπτες όμως το δίνουν ο ένας στον άλλον. Μέχρι στις επόμενες εκλογές...

doctor

Θα μπορούσα να πώ ότι είναι περίπου έτσι ............

Θα έλεγα δε ότι κι ως μέλος εφορευτικής επιτροπής είδα ανθρώπους που περιμένοντας έξω από το παραβάν ξεφύλλιζαν τα ψηφοδέλτια και ξεχώριζαν αυτά της ΝΔ και του ΛΑΟΣ και είναι προφανές ότι αποφάσιζαν μεταξύ των δύο την τελευταία στιγμή.

Είναι προφανές ότι έχουμε μια στροφή προς την άκρα δεξιά έστω και σαν διαμαρτυρία.

Με αυτή την έννοια νομίζω ότι έχει δίκιο ο συνάδελφος παρακάτω.......

Δημήτρη τα πράγματα έχουν φτάσει σε οριακή κατάσταση. Το αυγό του φιδιού δεν επωάζεται πλέον, έχει σπάσει το τσόφλι και ξεπρόβαλλαν τα ξυρισμένα κεφαλάκια σε όλη την Ευρώπη μαζί και στην Ελλάδα.

πχ. στην Ουγγαρία την χώρα που χρεοκόπησε δεύτερη μετά την Ισλανδία μετράμε το τελευταίο εξάμηνο εννέα ρατσιστικές δολοφονίες τσιγγάνων.

Πρώτα ήρθαν για τους Εβραίους

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν Εβραίος

Έπειτα ήρθαν για τους κομμουνιστές

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής

Έπειτα ήρθαν για τους συνδικαλιστές

και δεν μίλησα

γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής

Έπειτα ήρθαν για εμένα

και δεν υπήρχε κανένας

να μιλήσει για εμένα.

Pastor Niemoller

και με αυτή την έννοια νομίζω ότι χρειάζεται να αντιδράσουμε πριν είναι αργά.

Μπορεί ο Τζαφέρι να ξαναγυρίσει στο μαντρί όπως λες, αλλά αυτό δεν θα γίνει όπως έγινε με τον Σαμαρά.

Δεν θα γυρίσει μόνος του και υποκύπτοντας στους όρους του μαντριού, θα φέρει και παρέα και θα διεκδικήσει και ανταμοιβή πέρα από την προσωπική και για τους άλλους.

Και βέβαια θα διεκδικήσει και πολιτικές προς την κατεύθυνση των τωρινών λόγων του.

Κι αυτό θα γίνει πριν την επιστροφή του, ΑΜΕΣΑ.

η Τζαβέλα δήλωνε την Κυριακή το βράδυ στον ΣΚΑΙ πως περισσότερο από την εκλογή της την χαροποιεί η πτώση του ΣΥΡΙΖΑ γιατί με αυτήν ηττήθηκε η αντίληψη του για τους μετανάστες και την ανοιχτή κοινωνία.

(και να σκεφτεί κανείς ότι η Τζαβέλα ξεκίνησε από το ΠΑΣΟΚ, πέρασε απο την ΝΔ του Μητσοτάκη και είχε της αποδοχή του Σημίτη. http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...t&p=307350)

Αυτή η αντίληψη είναι η επικίνδυνη αν περάσει στον κόσμο.

Σε σχέση με την αποχή θα έλεγα ότι μπορεί να προβληματίζει αλλά δεν χαλάει τα σχέδια κανενός.

Οι έδρες καλύφθηκαν όλες με τρόπο που εξυπηρετεί τα συμφέροντα.

Και οι ευρωβουλευτές κάποιες φορές (γιατί συχνότερα αποφασίζουν οι ΥΠΕΞ και τα συμβούλια κορυφής) ψηφίζουν θέματα που μας αφορούν. Δεν νομίζω οι 8 της ΝΔ και οι 8 του ΠΑΣΟΚ να λάβουν υπόψιν τους την αποχή όταν θα ψηφίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας παίρνει όση αλήθεια "αντέχει", την υπόλοιπη την περνάει στα "ανεπιθύμητα".

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά καθώς η δημοσίευση σου ακολουθεί την δική μου.........

θα ήθελα να ρωτήσω:

πως ξεχωρίζεις την αλήθεια που ίσως δεν βλέπουμε από αυτήν που δεν αντέχουμε;

Δείξε μου την αλήθεια που ίσως δεν βλέπω και θα σου πω αν την αντέχω. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά καθώς η δημοσίευση σου ακολουθεί την δική μου.........

θα ήθελα να ρωτήσω:

πως ξεχωρίζεις την αλήθεια που ίσως δεν βλέπουμε από αυτήν που δεν αντέχουμε;

Δείξε μου την αλήθεια που ίσως δεν βλέπω και θα σου πω αν την αντέχω. :unsure:

Θα σου έκανα quote :D

Απλά, διατύπωσα την σκέψη μου-συμπέρασμα, σχετικά με την χιλιοταλαιπωρημένη "επόμενη Δευτέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα ελήφθη .

Θα επικεντρωθούμε στο τεράστιο πρόβλημα της χώρας ,

που είναι , η επικοινωνία μεταξύ κόμματος και κυβέρνησης .

Το προβλημα θα λυθεί με τον σουφλιά και τον μειμαράκη .

Κατι σαν τον κοπτοράπτη , ο ένας θα βλέπει , ο άλλος θα ακούει .

Ονειρικές καταστάσεις .

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=244

Σε γουστάρω ρε κώστα , γιατί τα έχεις όλα υπο έλεγχο.

Βρήκες το πρόβλημα το ευρωπαικό του τόπου τούτου ,

και το έλυσες .

Μπράβο ρε κώστα ανηψιέ , μπράβο .

Μονο μην ξεχάσεις το ασανσέρ , της πολυκατοικίας ,

χρησιμοποίησε το , μπορείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εκπομπή του Κώστα Τριπολίτη στο Β΄Πρόγραμμα: "H Πολιτική κατάντησε να είναι οίκος αποχής" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...