Προς το περιεχόμενο

ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΟΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΤΑΚ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω το εξής θέμα:

ΟΕ κατασκευαστική, αγόρασε οικόπεδο με σκοπό να ανεγείρει πολυκατοικία. Μέχρι σήμερα είναι στο στάδιο έκδοσης οικοδομικής άδειας. Το ερώτημά μου είναι: το οικόπεδο θα πρέπει να δηλωθεί κανονικά στο ΕΤΑΚ και να φορολογηθεί με 6%ο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω το εξής θέμα:

ΟΕ κατασκευαστική, αγόρασε οικόπεδο με σκοπό να ανεγείρει πολυκατοικία. Μέχρι σήμερα είναι στο στάδιο έκδοσης οικοδομικής άδειας. Το ερώτημά μου είναι: το οικόπεδο θα πρέπει να δηλωθεί κανονικά στο ΕΤΑΚ και να φορολογηθεί με 6%ο?

Δεν βλέπω κάποια εξαίρεση, οπότε ναι....

Δες και εδώ μια πολύ καλή προσέγγιση, πιστεύω ότι θα βοηθήσει να ξεδιαλύνεις όποια μαύρα σημεία....

http://www.taxad.gr/images/stories/etak280508.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως το οικόπεδο που έχει αγοράσει η κατασκευαστική εταιρεία με σκοπό την ανέγερση οικοδομής και την πώληση των διαμερισμάτων θα φορολογηθεί για το ΕΤΑΚ με 6%ο ή με 1%ο λόγω ιδιοχρησιμοποίησης για την παραγωγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως το οικόπεδο που έχει αγοράσει η κατασκευαστική εταιρεία με σκοπό την ανέγερση οικοδομής και την πώληση των διαμερισμάτων θα φορολογηθεί για το ΕΤΑΚ με 6%ο ή με 1%ο λόγω ιδιοχρησιμοποίησης για την παραγωγή?

0.6%

Που είδες την ιδιοχρησιμοποίηση (που μάλιστα αναφέρεται στα κτίσματα που ιδιοχρησιμοποιεί και όχι στο οικόπεδο)??????

Μελέτησε, αν θες, το άρθρο στο link που έδωσα...... θα σου λύσει κάθε απορία......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δηλαδή χτύσει και κάποιο από τα ακίνητα το κρατήσει ως γραφείο τότε μόνο θα έχει 1%ο, αν το κατάλαβα καλά

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...