Jump to content
Sign in to follow this  
setk

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ

Recommended Posts

Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας χρεώνει ότι πιστεύει ότι καλύπτει το κόστος της εργασίας του + τους φόρους (φπα, εισόδημα) + ένα λογικό (για αυτόν) κέρδος.

Τα έχουμε πει πολλές φορές σε διάφορα θέματα, ότι θες χρεώνεις...

Σε αυτό που ρωτάς πάντως, για πελάτη που απαλλάσσεται του ΦΠΑ και δεν θα έχει και πολλές εγγραφές λογικά - 50 το μήνα δεν είναι και άσχημα και ας τσαντίζεται ο Καβοντόρος... Εξαρτάται πόσο σου κοστίζει και πόσο θες τον πελάτη, εγώ θα έλεγα παραπάνω αλλά κοστολογικά θα είμουν κερδισμένος και με τα 50 (θα χρέωνα εξτρά και μερικά πραγματάκια ακόμα και το μέσο μηνιαίο θα ανέβαινε...).

Υ.Γ: Κατώτατες αμοιβές δεν πρόκειται να υπάρξουν αν θέλετε πάρτε το απόφαση, και ο λόγος είναι ότι δεν είμασταν ούτε είμαστε ενωμένος σαν κλάδος....

Αμα θέλετε να κάνετε κώλο το επάγγελμα κάντε το ,εγώ αλά ρωτάω ποιος απο σας για να ανταποκριθεί στην δουλειά του διαβάζει

2-3 ώρες κάθε μέρα ,γιατί οποιος πει οτι θέλει λιγότερες λέει ψεματα πρώτα στον εαυτό του και μετά στους άλλους.Αυτές τις ώρες

ποιός θα τις πηρώσει?Μιλάμε για συναδέλφους που θέλουν να κάνουν σωστα τη δουλειά τους και όχι για κάποιους που έχουν ένα για να

μαζεύει τα τιμολόγια με το μηχανάκι και καναδυό κοπέλες με τρεις και εξήντα για τις καταχωρήσεις ,χωρίς κανένα έλεγχο,και μετά πίσω τα

χαρτιά και εκεί τελείωσε η δουλειά,μα τώρα αρχίζει η δουλειά .τα άλλα είναι εμπορική επιχείρηση .η δική μας η δουλειά είναι τεχνικοεπιστημονική

και όχι εμπόριο.Αλλά τι να πούμε αφού έτσι μας κατάντησαν και εμείς πάντα βλέπουμε το τυρί και όχι τη φάκα.Αμα έχεις 100 πελάτες με 70 ευρώ θα

έχεις 7000 ευρώ αμα βγάλεις ενοίκιο μισθούς φώτα νερα τηλέφωνα μηχανάκια φπα εφορία πως να βγείς ,αρα θα κοιτάξεις να τους κάνεις 200 ,αλλά τότε

έχασες το παιχνίδι ,γιατί που χρόνος για ενημέρωση οπ'οτε αμα θέλεις να κοιμάσε ήσυχος τους κάνεις 50 με σωστή αμοιβή και όλα οκ,διαφορετικά θα τα

βρείς μπροστά σου και πάντα θα υπάρχει ο απέναντι με λιγότερη αμοιβή απο σένα,γιατυτό λέω να ισχύσει ο τιμοκατάλογος που υπάρχει και μην κοιτάει

ο καθένας πως θα πάρει τον πελάτη του άλλου.Γιατί έτσι θα μας έχουν όλοι για φτύσιμο.Βέβαια πιστεύω οτι κάποιος με καποιο πτυχίο και αξιοπρέπεια

γιατί έχω συζητήσει με πολλούς ,σκέφτεται όπως εγώ,οι άλλοι ας κάνουν οτι θέλουν.

Υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι συνάδελφοι, που δουλεύουν μόνο με εργολάβους, αγρότες, εκμεταλλευτές ακινήτων, με χαμηλές τιμές και πλήθος πελατών, γιατί λένε ότι εκεί έχει ψωμί. Ποιά Λογιστική, ποια φοροτεχνική επιστήμη και κολοκύθια. Και εμείς στοχεύουμε σε Α.Ε. και Ε.Π.Ε. γιατί εκεί εφαρμόζουμε όσα μάθαμε στα χρόνια που κάναμε στα έδρανα και παλεύουμε να βγάλουμε τουλάχιστον το κόστος από την απασχόλησή μας. Λοιπόν, αξίζει τον κόπο να σπουδάσει ο γιός μου; Γιατί να μην πάει σε μια μονοετή σχολή (ΙΕΚ κ.λ.π.) και να γίνει καταστιχογράφος ή όπως λέμε σήμερα "Λογιστής μηχανογράφος"! Και δεν αναφέρομαι στα παιδιά που για διάφορους λόγους δεν προχώρησαν σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ, γιατί αυτά πρόκοψαν μόνο με την θέλησή τους να μάθουν. Αναφέρομαι στους σκιτζήδες, στους αλεξιπτωτιστές του επαγγέλματός μας . όπως αυτοί που διαφημίζουν την πραμμάτειά τους (ότι πάρετε μόνο 20 ευρώ) σκοτώνοντας κυριολεκτικά τον κλάδο μας (αν αλλάξετε το πρώτο ο με α κυριολεκτείτε ακόμα πιο πολύ). Πως λοιπόν θα καταφέρουμε να κάνουμε μια ταρίφα , όπως οι δικηγόροι με την χρονοχρέωση, οι μηχανικοί με την επιμέτρηση, οι τεχνικοί με την ελάχιστη αμοιβή μόνο για την εξέταση του προβλήματος. Που είναι ο συντονισμός από τις ενώσεις που λένε ότι μας αντιπροσωπεύουν, που είναι η πίεση να καθιερωθεί ένα ενιαίο τιμολόγιο, κάτω από το οποίο, να ελέγχεται η διαφορά και από το ΣΔΟΕ, σαν απόκρυψη εισοδήματος; Για σκεφτείτε πόσο πιο άνετα θα κάναμε την δουλειά μας και πόσο θα ανέβαινε η ποιότητα των υπηρεσιών μας, αν ξέρουμε ότι δεν θα είχαμε απέναντί μας τους κάθε λογής αεριτζήδες. Για σκεφτείτε το...

Υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι συνάδελφοι, που δουλεύουν μόνο με εργολάβους, αγρότες, εκμεταλλευτές ακινήτων, με χαμηλές τιμές και πλήθος πελατών, γιατί λένε ότι εκεί έχει ψωμί. Ποιά Λογιστική, ποια φοροτεχνική επιστήμη και κολοκύθια. Και εμείς στοχεύουμε σε Α.Ε. και Ε.Π.Ε. γιατί εκεί εφαρμόζουμε όσα μάθαμε στα χρόνια που κάναμε στα έδρανα και παλεύουμε να βγάλουμε τουλάχιστον το κόστος από την απασχόλησή μας. Λοιπόν, αξίζει τον κόπο να σπουδάσει ο γιός μου; Γιατί να μην πάει σε μια μονοετή σχολή (ΙΕΚ κ.λ.π.) και να γίνει καταστιχογράφος ή όπως λέμε σήμερα "Λογιστής μηχανογράφος"! Και δεν αναφέρομαι στα παιδιά που για διάφορους λόγους δεν προχώρησαν σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ, γιατί αυτά πρόκοψαν μόνο με την θέλησή τους να μάθουν. Αναφέρομαι στους σκιτζήδες, στους αλεξιπτωτιστές του επαγγέλματός μας . όπως αυτοί που διαφημίζουν την πραμμάτειά τους (ότι πάρετε μόνο 20 ευρώ) σκοτώνοντας κυριολεκτικά τον κλάδο μας (αν αλλάξετε το πρώτο ο με α κυριολεκτείτε ακόμα πιο πολύ). Πως λοιπόν θα καταφέρουμε να κάνουμε μια ταρίφα , όπως οι δικηγόροι με την χρονοχρέωση, οι μηχανικοί με την επιμέτρηση, οι τεχνικοί με την ελάχιστη αμοιβή μόνο για την εξέταση του προβλήματος. Που είναι ο συντονισμός από τις ενώσεις που λένε ότι μας αντιπροσωπεύουν, που είναι η πίεση να καθιερωθεί ένα ενιαίο τιμολόγιο, κάτω από το οποίο, να ελέγχεται η διαφορά και από το ΣΔΟΕ, σαν απόκρυψη εισοδήματος; Για σκεφτείτε πόσο πιο άνετα θα κάναμε την δουλειά μας και πόσο θα ανέβαινε η ποιότητα των υπηρεσιών μας, αν ξέρουμε ότι δεν θα είχαμε απέναντί μας τους κάθε λογής αεριτζήδες. Για σκεφτείτε το...

Σωστός ο Σαρακινός ,γιατί πρέπει να ακούγονται και αλήθειες απο δώ.Οι άλλοι βέβαια αφού ο απέναντι έχει τη μανέστρα 2 ευρώ εγώ 1,80 έλεος...............

Σωστός ο Σαρακινός ,γιατί πρέπει να ακούγονται και αλήθειες απο δώ.Οι άλλοι βέβαια αφού ο απέναντι έχει τη μανέστρα 2 ευρώ εγώ 1,80 έλεος...............

Δεν ξέρω τι σπουδές μπορεί να χρειάζονται για το εμπόριο της μανέστρας κι ούτε υποτιμώ την αξία του συγκεκριμένου ζυμαρικού (άλλωστε είμαι και λάτρης/μακαρονάς από τα γεννοφάσκια μου).

Αυτό που ξέρω όμως είναι πως μια 4ετία πλήρωναν οι γονείς μου για να σπουδάσω σε μια πόλη μακριά τους.

Πως από τότε που τελείωσα τις σπουδές, αγόραζα βιβλία για να διαβάζω για τη εργασία που επέλεξα να κάνω.

Πως όταν ξεκίνησα να εργάζομαι, ακόμη κι αν ήμουν άλλη μια "εσωτερική" υπάλληλος, έβγαλα άδεια και πλήρωνα συνδρομές σε περιοδικά για να έχω έστω κάποια στοιχειώδη ενημέρωση για το επάγγελμά μου.

Πως από τότε που άνοιξα το γραφείο (που ειλικρινά τότε άρχισα πραγματικά να καταλαβαίνω τι σημαίνει λογιστής-φοροτέχνης), το 1/4 του χρόνου που απασχολούμαι είναι εργασία και τα υπόλοιπα 3/4 διάβασμα και ψάξιμο σε ΠΟΛ, νόμους, εγκυκλίους, ερμηνευτικές και δε συμμαζεύεται... (Άσε για τις συνεχείς ενοχλήσεις σε "παλιούς" του επαγγέλματος, για απαντήσεις κι επιβεβαιώσεις! Πότε θα με βρίσουν, δεν ξέρω μόνο!)

Και που θέλω να καταλήξω?

Ο πελάτης μπορεί να βλέπει μόνο το αποτέλεσμα -σειρές και στήλες συμπληρωμένες στα εσόδων/εξόδων, νουμεράκια μέσα σε διάφορα "κουτάκια" στα ΦΠΑ και στα Ε1 κ.λ.π.-.

Γι'αυτό το αποτέλεσμα όμως κάποιοι έχουν κοπιάσει! Οι γονείς που πλήρωναν, εγώ που διαβάζω, εσείς που κάθεστε κι ασχολείστε με τις όποιες απορίες μου.....

Κι αυτόν τον κόπο εγώ θα τον κοστολογήσω όπως του αξίζει!

Θέλω να "εργάζομαι"!

Όχι να "δουλεύω"!

Κι ο νοών νοείτω.....

Την καλημέρα μου.

Μφχ,

Νατάσσα

Μιλάμε για συναδέλφους που θέλουν να κάνουν σωστα τη δουλειά τους και όχι για κάποιους που έχουν ένα για να μαζεύει τα τιμολόγια με το μηχανάκι και καναδυό κοπέλες με τρεις και εξήντα για τις καταχωρήσεις ,χωρίς κανένα έλεγχο,και μετά πίσω τα χαρτιά και εκεί τελείωσε η δουλειά,μα τώρα αρχίζει η δουλειά .τα άλλα είναι εμπορική επιχείρηση .η δική μας η δουλειά είναι τεχνικοεπιστημονική και όχι εμπόριο.Αλλά τι να πούμε αφού έτσι μας κατάντησαν και εμείς πάντα βλέπουμε το τυρί και όχι τη φάκα.

Αύτη είναι η μία άποψη...

Υπάρχει και η άποψη που λέει,,,

Έχεις ένα παιδί για να μαζεύει τα τιμολόγια...

Έχεις και μερικούς για να τα περνάνε... (Και όχι με 3 και 60).

Έχεις και έναν - δύο για να τα τσεκάρουν (όλα) και να τυπώνουν.

Και εκεί δεν τελειώνει η δουλειά σου, εκεί τελειώνει η τήρηση βιβλίων που είναι βασικό μεν αλλά έχεις άλλα 50 πράγματα να κάνεις... (Μισθοδοσία, συμβουλευτικά σε 1002 πράγματα - προτάσεις στον πελάτη και δεν τόσα άλλα).

Καλός λογιστής δε σημαίνει ότι κάνει τη συλλογή των παραστατικών και την ενημέρωση μόνος του, σημαίνει ότι αν έχει αρκετούς πελάτες έχει προσωπικό και έχει θέσει τις διαδικασίες για να γίνεται σωστά η ενημέρωση και έχει μόνο εποπτικό ρόλο σε κάποια πράγματα... Πάντως έτσι το κόστος τήρησης πέφτει και σίγουρα μπορεί να κάνει καλύτερα κουμάντα με τις τιμές - όταν μιλάμε για το κομμάτι της τήρησης βιβλίων. Ουδέποτε έχω πάρει πελάτη από συνάδελφο λόγω τιμής πάντως.