Jump to content
Sign in to follow this  
setk

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ

Recommended Posts

Guest Guest
Αιντε ορε πατε καλα?Και τι ειναι οι επιχειρησεις να σκορπαν ετσι τα φραγκα?Και ποσα λεφτα θα βγαλει ο λογιστακος στην επιχειρηση για να του τα σκασει χοντρα?Για να σοβαρευτουμε λιγο...Οι καιροι ειναι δυσκολοι,και οταν ειναι δυσκολοι για τις επιχειρησεις ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ και για οσους τρωνε ψωμακι απ'αυτες.Αυτα...

ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ ΣΩΣΤΑ.

Guest και τι αλλο θα ακουσω

Καλημέρα,Τελικά το επαγγελμά σας διακρίνεται σε σοβαρούς και μη.(οπως μάλλον και όλοι οι άνθρωποι).Ούτε καν πρωτότυπι δεν είστε.Αλληλοφαγωμάρα για τα πτυχία σας και την υπογραφή σας αρνούμενοι να δεχτείτε τι πραγματικά μαθαίνετε στη σχολή σας και αν πραγματικά μάθατε ή κάποιος επιχειρηματίας πλήρωσε για να κάνετε τη πρακτική σας ώστε να είστε σωτήρες για τον επόμενο πελάτη.Ολοι θέλετε το τιμοκατάλογο γιατί δεν έχετε το coraso να πείτε τόσο αξίζει η δουλειά μου και άν θέλετε.... Εάν δεν θέλετε η δεν μπορείτε στο καλό και βρείτε άλλο λογιστή.Αλλά μπροστά στο σημείο του να μειωθει το "πελατολογιό σας", κάνετε τις πάπιες και πορεύεστε μέχρι να βρεθεί κάποιος να σας πάρει από το χεράκι και να πει ιδού οι επιστήμονες, προσκυνήστε. Δεν απαξιώ το κλάδο σας αλλά τις πρακτικές σας. Απαξιώνετε οτιδήποτε παληό σε αυτό το κράτος.Οτι υπήρχε πριν από εσας ήταν παράνομο και τσαπατσούλικο, μέχρι που ηρθανε οι σωτήρες των επιχειρήσεων. Παιδιά λίγο ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ δεν βλάπτει.

Guest LOGIANNIS

τι εικόνα δίνουμε;;

τι φαγωμαρα ειναι αυτή....

"εσυ δεν εισαι καλός χρεώνεις πολύ φθηνά"

"ναι σιγά τι δουλειά που κανεις για να τη χρεωσεις τόσο ακριβα"

"λογιστακοι-καταστιχογραφοι"

ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ;

ΤΕΧΝΙΚΗ; ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΑΓΑΠΗΤΕ LANDS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ Ε1 ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ) ΚΑΙ ΑΝ ΤΗ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ; ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ: Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ ΤΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΑΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ,ΤΕΧΝΙΚΗ,ΡΟΥΤΙΝΑ

ΕΠΙΣΤΗΜΗ; ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΛΑΔΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ;; ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟΥΣ;

ΟΣΟΙ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΞΕΧΑΣΕΙ (ΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΚΟΤΟΥΡΕΣ ΦΠΑ.ΑΠΔ.ΚΑΔ,ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ,Ε1,Ε9,Ε69) ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΝ-ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΙΔΑΧΘΙΚΑΤΕ (ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΚΩΣ) ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΟΣΤΟΥΣ, ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ, ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΥ, ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΩΝ, ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ... ΠΟΣΟ "ΤΕΧΝΙΚΗ" ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΤΕ...

ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΝΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.... ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ...

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΝΔΕΛΕΧΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ....

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΘΑ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ:

ΓΙΑ ΝΑ "ΑΝΕΒΕΙ" ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...

ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ

ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΟΤΙ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ

ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ, ΚΟΣΤΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.... (ΑΝΑΛΟΓΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ)

ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΓΩΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ACCOYNTANΤS ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΟΟΚΚΕΕPERS

EMEIΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΑΣ

Αιντε ορε πατε καλα?Και τι ειναι οι επιχειρησεις να σκορπαν ετσι τα φραγκα?Και ποσα λεφτα θα βγαλει ο λογιστακος στην επιχειρηση για να του τα σκασει χοντρα?Για να σοβαρευτουμε λιγο...Οι καιροι ειναι δυσκολοι,και οταν ειναι δυσκολοι για τις επιχειρησεις ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ και για οσους τρωνε ψωμακι απ'αυτες.Αυτα...

Δηλαδή και στον παραπάνω guest που συμφωνεί όταν οι καιροί ήταν "εύκολοι" ήρθε κανένας επιχειρηματίας να πεί έλα εδώ καλέ μου λογιστή μιας και τα κονομίσαμε τώρα πάρε αυτά τα χρήματα παραπάνω ?

Guest LOGIANNIS

Και για σας κανω και μια προχειρη κοστολογηση της δουλειας μας παραθετω

μηνιαιες αποδοχες αν ημουν μισθωτος λογιστης σε Β κατηγοριας 1000 ευρω (καλα ειναι,νεος ειμαι) σε αυτά προσθεστε 44% εργοδοτικες εισφορες, 19% φπα και 20% φορο εισοδηματος και φτανουμε στα 2000.... αρα για 1 ημερα 80 ευρω αρα για μια ωρα 10 ευρω αρα αν μου 15 ωρες το μηνα η επιχειρηση 150 ευρω και στο χερι 120 ευρω(ατιμη παρακρατηση) ... μπακαλικος τρόπος συμφωνω (γιατι δεν λαμβανει υποψιν του το κοστος το πραγματικο του γραφειου μου) αλλα βοηθα τον πελατη να καταλαβει γιατι του χρεωνω τοσο....

δεκτη καθε κριτική στον τρόπο σκεψης και το αποτελεσμα αλλα θα παρακαλουσα τεκμηριωμένα ώστε να προχωρήσει η κουβεντα σε συμπερασματα

μηνιαιες αποδοχες αν ημουν μισθωτος λογιστης σε Β κατηγοριας  1000 ευρω (καλα ειναι,νεος ειμαι)  σε αυτά προσθεστε 44% εργοδοτικες εισφορες, 19% φπα και 20% φορο εισοδηματος και φτανουμε στα 2000.... αρα για 1 ημερα 80 ευρω αρα για μια ωρα 10 ευρω αρα αν μου 15 ωρες το μηνα η επιχειρηση 150 ευρω και στο χερι 120 ευρω(ατιμη παρακρατηση) ... μπακαλικος τρόπος συμφωνω  (γιατι δεν λαμβανει υποψιν του το κοστος το πραγματικο του γραφειου μου) αλλα βοηθα τον πελατη να καταλαβει γιατι του χρεωνω τοσο....

δεκτη καθε κριτική στον τρόπο σκεψης και το αποτελεσμα αλλα  θα παρακαλουσα τεκμηριωμένα ώστε να προχωρήσει η κουβεντα σε συμπερασματα

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας .

Αν είσαστε κανονικός μισθωτός δεν θα αμοιφθείτε με τη ΣΣΕ?

Μην μπλέκετε πάλι στα μονοπάτια της αμοιβής , χαρείτε λίγο τη μαγεία της δουλείας μας!

μηνιαιες αποδοχες αν ημουν μισθωτος λογιστης σε Β κατηγοριας  1000 ευρω (καλα ειναι,νεος ειμαι)  σε αυτά προσθεστε 44% εργοδοτικες εισφορες, 19% φπα και 20% φορο εισοδηματος και φτανουμε στα 2000.... αρα για 1 ημερα 80 ευρω αρα για μια ωρα 10 ευρω αρα αν μου 15 ωρες το μηνα η επιχειρηση 150 ευρω και στο χερι 120 ευρω(ατιμη παρακρατηση) ... μπακαλικος τρόπος συμφωνω  (γιατι δεν λαμβανει υποψιν του το κοστος το πραγματικο του γραφειου μου) αλλα βοηθα τον πελατη να καταλαβει γιατι του χρεωνω τοσο....

δεκτη καθε κριτική στον τρόπο σκεψης και το αποτελεσμα αλλα  θα παρακαλουσα τεκμηριωμένα ώστε να προχωρήσει η κουβεντα σε συμπερασματα

Αφού, έκανες "μια προχειρη κοστολογηση της δουλειας μας" με "μπακαλικος τρόπος συμφωνω (γιατι δεν λαμβανει υποψιν του το κοστος το πραγματικο του γραφειου μου) " κάνε και μια σοβαρή προσπάθεια (δεν χρειάζεται να βάλεις το 'κόστος τουτ γραφείου', μόνο το "εργατικό" ) για να δεις πόσα απίδια παίρνει ο σάκκος.

Guest LOGIANNIS

ΔΕΚΤΗ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΣΕ...

ΠΑΡΤΕ ΤΟ 1000 ΕΥΡΩ ΧΑΡΙΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ...

ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΑΣ; ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΟΙΒΗ ΜΑΣ.... ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΓΕΥΕΙ (ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ) ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ...

ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ TOPIC.....

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΚΛΑΔΟΣ...

ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ...

ΦΥΣΙΚΑ Η ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΕΝ ΠΟΛΛΟΙΣ ΣΕ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ... ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ (ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΝ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕ) ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΜΗΔΕΝΙΚΑ Η ΥΠΕΡΟΓΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΤΟΥ ΕΞΟΔΑ Κ.Ο.Κ....

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΒΑΣΗ;

Guest LOGIANNIS

ΣΧΕΔΟΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ LANDS

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΑΜΟΙΒΕΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΛΠ ΕΚΤΟΞΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ. ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ LAPTOP (ΟΠΩΣ ΕΥΣΤΟΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ) ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΤΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟΣ... ΜΗΔΕΝ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ (ΣΧΕΔΟΝ). ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΣΟ ΕΣΥ;

ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΑ 1000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ.

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ, ΜΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΗΡΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΑΣ ΕΞΟΔΑ. ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΘΑ ΣΚΕΦΘΕΙ : ΤΟΝ ΦΘΗΝΟ Η ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΟ; ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΟΣΟ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ; ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ;

ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ Η ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ;

ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ;

ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ "ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΣΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΤΑΔΕ" ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑ "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ";

Guest stefanos72
ΣΧΕΔΟΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ LANDS

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΑΜΟΙΒΕΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΛΠ ΕΚΤΟΞΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.  ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ LAPTOP (ΟΠΩΣ ΕΥΣΤΟΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ) ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΤΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟΣ... ΜΗΔΕΝ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ (ΣΧΕΔΟΝ). ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΣΟ ΕΣΥ;

ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΑ 1000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ.

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ, ΜΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΗΡΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΑΣ ΕΞΟΔΑ. ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΘΑ ΣΚΕΦΘΕΙ : ΤΟΝ ΦΘΗΝΟ Η ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΟ; ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΟΣΟ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ; ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ;

ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ;

ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ "ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΣΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΤΑΔΕ"  ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑ "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ";

Συνάδελφε LOGIANNIS,

Θα συμφωνήσω σε γενικές γράμμες με όσα έγραψες , ιδιαίτερα όσα τα έκανα bold , με βρίσκουν πέρα για πέρα σύμφωνο. Θεωρώ όμως ότι υπάρχει και μια μεγαλύτερη διάσταση πάνω στο θέμα της αμοιβής είτε είσαι ελεύθερος επαγγελματίας είτε μισθωτός λογιστής. Επειδή ο Λόγιστής δεν παράγει χρήμα, ο επιχειρηματίας τον βλέπει σαν έξοδο υποχρεωτικό μόνο και μόνο για την εφορία, οπότε κοιτάζει να κλείσει αυτήν την ανάγκη όσο το δυνατόν φθηνότερα.

Το κακό με το επάγγελμα μας, είναι ότι ο οποισδήποτε μπορεί να κάνει τον λογιστή, από την άλλη δες επαγγέλματα όπως τους Γιατρούς και τους Δικηγόρους , μπορεί να κάποιος να τα ασκήσει εάν δεν έχει τελείωσει την Ιατρική ή την Νομική, όχι φυσικά, αντίθετα Λογιστής δηλώνει και η "Κουτσή Μαρία".

Ό κάθε πελάτης και ο τρόπος τιμολόγησης του, και το ύψος της αμοιβής είναι θέμα που κρίνεται κατά περίσταση και κατά πελάτη , και ανάλογα τα χρονικά φορτία που εσύ θεωρείς ότι θα αφιερώσεις σε αυτόν. Για μένα ισχύει το ρητό " ένα φράγκο είναι φθηνό και ένα φράγκο είναι ακριβό".

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Λοιπόν αγαπητέ LOGIANNIS, φαίνεται ότι δεν προσέχεις αρκετά, όπως ένας Λογιστής πρέπει να προσέχει:

δεν χρειάζεται να βάλεις το 'κόστος τουτ γραφείου', μόνο το "εργατικό"

και, επιμένουμε ότι μπορεί να γίνει αντικειμενική κοστολόγηση χωρίς το 'κόστος τουτ γραφείου'. (το τελευταίο τ στο "τουτ" μας ξέφυγε, αλλά το αφήνουμε επειδή είναι χαριτωμένο)

Επίσης ποτέ δεν είπαμε ότι "ΟΛΑ ΤΑ Ε1 [είναι] ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ" . Η συντριπτική πλειοψηφία των Ε1 για μισθωτούς και συνταξιούχους όμως είναι, και για το λόγο αυτό, αργά ή γρήγορα, θα λαμβάνουν το εκκαθαριστικό τους χωρίς να υποβάλλουν δήλωση.

Επίσης, παρόλο που αραδιάζεις με μεγάλη ευκολία τίτλους μαθημάτων, όπως "Διοικητική Λογιστική" δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να εφαρμόσεις έστω και απλοϊκά κάτι από αυτές τις γνώσεις σε αυτό που γράφεις.

Αποφεύγεις να τεκμηριώσεις τα ποσά σου. (Αναφερόμαστε στη ΣΣΕ και την επιμονή σου να μη τη κοιτάξεις καν)

Αφήνεις σημαντικούς παράγοντες εκτός υπολογισμών. (π.χ. το πραγματικό κόστος ενός μισθωτού - Λογιστή ή όχι δεν αναφερόμαστε στη ΣΣΕ), η το πραγματικό κόστος λειτουργίας του ελεύθερου επαγγελματία. Είτε δουλεύει από ενοικιαζόμενες εγκαταστάσεις είτε από "δικές" του.

Αφιερώνεις όλο σου το σκεπτικό στη πλευρά του κόστους και καθόλου στη πλευρά της ωφέλειας.

Θεωρείς ως δεδομένα πράγματα που δεν είναι (π.χ. η "αγορά" δεν επηρεάζεται από τύπους με μια "τσάντα και ένα laptop", τόσο όσο επηρεάζεται από εφοριακούς, τραπεζικούς, ακόμα και συνάδελφους 'παράσιτα' )

Και άλλα ων ουκ έστι αριθμός, και για τα οποία μερικοί για να τα μεταδόσουν σε άλλους χρεώνουν μέχρι και 175,00€ την ώρα σεμιναρίου, και άλλοι, για να τους μεταδοθούν πληρώνουν 500άρικα και 750άρικα (το σεμινάριο)

Guest LOGIANNIS
Συνάδελφε LOGIANNIS,

Θα συμφωνήσω σε γενικές γράμμες με όσα έγραψες , ιδιαίτερα όσα τα έκανα bold , με βρίσκουν πέρα για πέρα σύμφωνο. Θεωρώ όμως ότι υπάρχει και μια μεγαλύτερη διάσταση πάνω στο θέμα της αμοιβής είτε είσαι ελεύθερος επαγγελματίας είτε μισθωτός λογιστής. Επειδή ο Λόγιστής δεν παράγει χρήμα, ο επιχειρηματίας τον βλέπει σαν έξοδο υποχρεωτικό μόνο και μόνο για την εφορία, οπότε κοιτάζει να κλείσει αυτήν την ανάγκη  όσο το δυνατόν  φθηνότερα.

Το κακό με το επάγγελμα μας, είναι ότι ο οποισδήποτε μπορεί να κάνει τον λογιστή, από την άλλη δες επαγγέλματα όπως τους Γιατρούς και τους Δικηγόρους , μπορεί να κάποιος να τα ασκήσει εάν δεν έχει τελείωσει την Ιατρική ή την Νομική, όχι φυσικά, αντίθετα Λογιστής δηλώνει και η "Κουτσή Μαρία".

Ό κάθε πελάτης και ο τρόπος τιμολόγησης του, και το ύψος της αμοιβής είναι θέμα που κρίνεται κατά περίσταση και κατά πελάτη , και ανάλογα τα χρονικά φορτία που εσύ θεωρείς ότι θα αφιερώσεις σε αυτόν. Για μένα ισχύει το ρητό " ένα φράγκο είναι φθηνό και ένα φράγκο είναι ακριβό".

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Και εγω θα συμφωνήσω μαζι σου συναδελφε και θα προσθεσω οτι ειναι στο χερι του κλαδου(στο δικό μας δηλαδή) να πεισει τους επιχειρηματιες ότι δεν ειμαστε περιττο εξοδο μόνο και μόνο για την εφορία....

΄

και για την κατα πελατη τιμολογηση συμφωνω απλά θα πρεπει να εχουμε εναν μπουσουλα, μια ελαχιστη τιμή για τον μικρότερο πελατη... ο τιμοκαταλογος του ΛΣΑ ειναι μια καλή αρχή αν και θα ηταν χρήσιμο να ξεραμε πως προεκυψαν τα ποσά.

Guest LOGIANNIS

LANDS διακρινω μια επιθετικότητα.... αλλά μπορει να κανω και λάθος

η "προχειρη" απο μέρους μου κοστολόγηση ήταν ελλειπης πρόχειρη και μπακαλίστικη γιατι έγινε πληκτρολογόντας και οχι υπολογίζοντας.... δεν είναι σκοπός μου να κααρτίσω μεσω του φόρουμ τον τιμοκαταλογο απλά προτείνω δρομους που θα μπορουσαν να ακολουθηθουν για την κοστολόγηση της εργασίας μας. εξ΄αλλου αν εχω καταλαβει καλά θεωρείς ότι δεν γίνεται να υπάρξει κατάλογος κατώτερων τιμων, οπότε οποιο και να ειναι το σκεπτικό μου θα το θεωρήσεις λάθος

υπάρχουν εδω μέσα πολύ πιο εμπειροι και παλαιοι στο χώρο για να εφαρμόσουν αυτά που οπως λες δεν τα εφαρμόζω ουτε απλοικά αλλά το TOPIC ΑΥΤΟ ΕΦΤΑΣΕ ΤΙΣ 3 ΣΕΛΙΔΕΣ LANDS ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗΣ.... ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝΑΛΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΠΟΙΟΣ ΧΡΕΩΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΚΛΕΒΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ΛΕΞΗ

ΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ TOPIC ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ

ΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ

ΕΓΩ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ.... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

................................................................................

.................................

Επειδή ο Λόγιστής δεν παράγει χρήμα, ο επιχειρηματίας τον βλέπει σαν έξοδο υποχρεωτικό μόνο και μόνο για την εφορία, οπότε κοιτάζει να κλείσει αυτήν την ανάγκη  όσο το δυνατόν  φθηνότερα.

................................................................................

...................................

Στέφανος

Αγαπητέ Στέφανε, έχουμε συμφωνήσει, νομίζω, στο παρελθόν στα άλλα που έσβησα.

Επισημαίνω ειδικά το παραπάνω, όχι ότι δεν συμφωνώ, συμφωνώ αλλά και επαυξάνω στο ότι συνιστά παθολογία του επαγγέλματος του Λογιστή ο συγκερασμός του με το επάγγελμα του Φοροτέχνη, και ως εκ τούτου, με τη τοποθέτησή του όχι δίπλα στον επιχειρηματία ως συνεργάτη (όπως τοποθετείται ο παρέχων εξαρτημένη εργασία Λογιστής), αλλά μεταξύ του επιχειρηματία και των αρχών ως (αναγκαίο κακό) μεσολαβητή.

Επαυξάνω επίσης και το παρακάτω:

.................................

...................................

Στέφανος

Τόσο η Ιατρική όσο και τα Νομικά δεν διδάσκονται σε ΙΕΚ. Ούτε έχει προβλεφθεί ειδικότητα γιατρών ή δικηγόρων συμβατή με αποφοίτηση από ΙΕΚ ( ή και, "γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε", από ΤΕΙ ) που μετά από 14 χρόνια υπηρεσίας να γίνεται γιατρός ή δικηγόρος κατόπιν εξετάσεων ή κατόπιν (επί πληρωμή) παρακολούθησης του ΙΙΕΚ του αντίστοιχου ΙΣΑ ή ΔΣΑ.

Δεν υπάρχει δηλαδή "βοηθός Παθολόγος", ούτε "βοηθός Δικηγόρος" (υπάρχει στον τελευταίο ο "ασκούμενος" αλλά είναι Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης) , και ούτε διανοείται κανείς να προτείνει στη Πολιτεία να θεσμοθετήσει "Γιατρούς εμπειροτέχνες" (κοινώς ..... κομπογιαννίτες), ούτε καν για τους ακτινολόγους. Επίσης, παρόλο που οι καλύτεροι χειρουργοί λένε ότι "μια ώρα πάνω στο τραπέζι είναι ένας χρόνος στα θρανία", και ότι δεν θα ήταν "επιτυχημένοι χωρίς την ειδικευμένη νοσηλεύτρια", δεν σκέφτονται να τη κάνουν χειρουργό, όσα χρόνια πείρας και να έχει "στο τραπέζι", (ούτε η "ειδικευμένη νοσηλεύτρια", το σκέφτεται, γιατί ξέρει, άλλο αν το ονειρεύεται)

Τώρα, αντικειμενικά, και ιδωμένο σε σχέση με τη προηγούμενη επισήμανση συμφωνίας, ένας Λογιστής-Φοροτέχνης, όπως τον έχουμε στο μυαλό μας οι περισσότεροι, μπορεί να προκύψει από την πιάτσα, από ΙΕΚ, από ΤΕΙ, από ΑΕΙ.

Δεν γνωρίζω αν συμφωνείς ή συμφωνούν όλοι οι συνάδελφοι με αυτές τις "επαυξήσεις". Αν όχι, ζητώ συγνώμη που εκμεταλεύτηκα για αυτές, τις επισημάνσεις του Στέφανου.

Guest LOGIANNIS

με τα παραπάνω θα συμφωνήσω απόλυτα με τον LANDS ειδικα στο

"Τόσο η Ιατρική όσο και τα Νομικά δεν διδάσκονται σε ΙΕΚ. Ούτε έχει προβλεφθεί ειδικότητα γιατρών ή δικηγόρων συμβατή με αποφοίτηση από ΙΕΚ ( ή και, "γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε", από ΤΕΙ ) που μετά από 14 χρόνια υπηρεσίας να γίνεται γιατρός ή δικηγόρος κατόπιν εξετάσεων ή κατόπιν (επί πληρωμή) παρακολούθησης του ΙΙΕΚ του αντίστοιχου ΙΣΑ ή ΔΣΑ.

Δεν υπάρχει δηλαδή "βοηθός Παθολόγος", ούτε "βοηθός Δικηγόρος" (υπάρχει στον τελευταίο ο "ασκούμενος" αλλά είναι Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης) , και ούτε διανοείται κανείς να προτείνει στη Πολιτεία να θεσμοθετήσει "Γιατρούς εμπειροτέχνες" (κοινώς ..... κομπογιαννίτες), ούτε καν για τους ακτινολόγους. Επίσης, παρόλο που οι καλύτεροι χειρουργοί λένε ότι "μια ώρα πάνω στο τραπέζι είναι ένας χρόνος στα θρανία", και ότι δεν θα ήταν "επιτυχημένοι χωρίς την ειδικευμένη νοσηλεύτρια", δεν σκέφτονται να τη κάνουν χειρουργό, όσα χρόνια πείρας και να έχει "στο τραπέζι", (ούτε η ούτε η "ειδικευμένη νοσηλεύτρια", το σκέφτεται, γιατί ξέρει, άλλο αν το ονειρεύεται)"

θα προσθέσω όμως ότι το προγραμμα σπουδων στα ΑΕΙ απο τα οποία αποφοιτουν οι λογιστές έχει απιστευτα κενά και παραλείψεις που δεν υπάρχουν πιστευω στη Νομική και στη Ιατρική, όπως και χαμηλότερη ποιότητα καθηγητών είδικα στην παράμετρο της συνδεσης με τον πραγματικο εξω κόσμο... μήπως πρέπει να πιέσου και προς αυτή την κατευθυνση;;

LANDS διακρινω μια επιθετικότητα.... αλλά μπορει να κανω και λάθος

η "προχειρη" απο μέρους μου κοστολόγηση ήταν ελλειπης πρόχειρη και μπακαλίστικη γιατι έγινε πληκτρολογόντας και οχι υπολογίζοντας.... δεν είναι σκοπός μου να κααρτίσω μεσω του φόρουμ τον τιμοκαταλογο απλά προτείνω δρομους που θα μπορουσαν να ακολουθηθουν για την κοστολόγηση της εργασίας μας. εξ΄αλλου αν εχω καταλαβει καλά θεωρείς ότι δεν γίνεται να υπάρξει κατάλογος κατώτερων τιμων, οπότε οποιο και να ειναι το σκεπτικό μου θα το θεωρήσεις λάθος

...............

Ναι, αλλά εσύ δίνεις στον εαυτό σου το δικαίωμα να κάτις κάτι πληκτρολογώντας και όχι υπολογίζοντας, από τους άλλους όμως, αμέσως μετά από τη μη-υπολογιστική πληκτρολόγηση ζητάς:

.............................

....................

TOPIC ΑΥΤΟ ΕΦΤΑΣΕ ΤΙΣ 3 ΣΕΛΙΔΕΣ LANDS ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗΣ.... ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝΑΛΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΠΟΙΟΣ ΧΡΕΩΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΚΛΕΒΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ΛΕΞΗ

ΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ TOPIC ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ

ΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ

ΕΓΩ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΩ.... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Δηλαδή, ο ΛΣΑ έφτιαξε τυχαία τον τιμοκατάλογο.

Δηλαδή ο Setk που τον θεωρεί ακριβό, το έκανε επειδή του "ξημέρωσε" έτσι.

Δηλαδή οι συνάδελφοι έχουν διαπραγματευτεί, συμβιβαστεί, επιτύχει αμοιβές βασισμένες στο "τσαμπουκά τους" , ή στην έλλειψή του, και όχι σε αντικειμενικούς υπολογισμούς.

Ακόμα και ο εντοπισμός λαθών στη προσσέγγισή σου, σε οδήγησε, όχι στο να αντικρούσεις ότι είναι λάθη (αν δεν τα παραδέχεσαι ως τέτοια) αλλά να τα δικαιολογήσεις και να περάσεις ........ στην αντεπίθεση με τη "μοναδικότητα" της προσπάθειάς σου.

Για την ιστορία, ρίξε μια ματιά παραπάνω και στα άλλα topics αυτής της ενότητας, για το αν υπάρχουν σοβαρές ή όχι προσπάθειες στη διερεύνηση του θέματος.

Guest anaman

Καλημέρα και από εμένα. Αλήθεια παιδια έχετε αναλογιστεί ποτέ πόσοι ασκούμενοι προσλαμβάνονται από επιχειρήσεις (και λογιστικά γραφεία!!) ως βοηθοί Λογιστών προκειμένου να έχουν το λιγότερο δυνατό κόστος? Τα λογιστικά γραφεία που αναλαμβάνουν την επάνδρωση των λογιστηρίων τι συναδέλφους προτιμούν? Κάποιον έμπειρο (που μπορεί κάποια στιγμή να αναλάβει και μόνος του) ή παιδια των ΙΕΚ και ΤΕΙ. Αυτό που θέλω να πω έστω και μακρυγορώντας είναι ότι και κάποιοι που δεν αποδέχονται τον θεσμό των ΙΕΚ τον χρησιμοποιούν.

Guest LOGIANNIS
Ναι, αλλά εσύ δίνεις στον εαυτό σου το δικαίωμα να κάτις κάτι πληκτρολογώντας και όχι υπολογίζοντας, από τους άλλους όμως, αμέσως μετά από τη μη-υπολογιστική πληκτρολόγηση ζητάς:

Δηλαδή, ο ΛΣΑ έφτιαξε τυχαία τον τιμοκατάλογο.

Δηλαδή ο Setk που τον θεωρεί ακριβό, το έκανε επειδή του "ξημέρωσε" έτσι.

Δηλαδή οι συνάδελφοι έχουν διαπραγματευτεί, συμβιβαστεί, επιτύχει αμοιβές βασισμένες στο "τσαμπουκά τους" , ή στην έλλειψή του, και όχι σε αντικειμενικούς υπολογισμούς.

Ακόμα και ο εντοπισμός λαθών στη προσσέγγισή σου, σε οδήγησε, όχι στο να αντικρούσεις ότι είναι λάθη (αν δεν τα παραδέχεσαι ως τέτοια) αλλά να τα δικαιολογήσεις και να περάσεις ........ στην αντεπίθεση με τη "μοναδικότητα" της προσπάθειάς σου.

lands δεν νομίζω οτι ΔΕΝ παραδεχτηκα το λάθος στον υπολογισμό μου.... και δεν θεωρω τον υπολογισμό μου απολυτο... ουτε ηταν αυτος ο σκοπός μου. ηθελα αυτο ακριβως που σου απαντησα, να δειξω εναν τρόπο για να συμφωνήσουμε (αν γίνεται)σε εναν ελαχιστο τιμοκατάλογο. επελεξα τον τρόπο της κοστολόγησης από την πλευρά του πελάτη, με την οποία συμφώνησε πχ ο Στεφανος. κάποιος άλλος μπορεί να έχει άλλο τρόπο υπόψιν του. δεν προτεινα ποσό προτεινα τρόπο αλλά εσύ επιμένεις να αντικρούεις τα αριθμητικα λάθη του προχειρου οπως απο την αρχή παραδέκτηκα παραδειγματος μου. οσοι συνάδελφοι (πχ setkπου αναφερες) τους φαινεται ακριβός ο ΛΣΑ (και μενα ακριβος μου φαινεται σε καποια ποσά) και εφαρμόζουν άλλοι τιμολόγηση θα περιμενα να καταθέσουν εδω το σκεπτικό της τιμολόγησης τους, και όποιος γνωρίζει πως υπολογίστηκε ο καταλογος του ΛΣΑ, επίσης θα ταν χρήσιμο να μας το πει.... αλλα αντι αυτου βρήκα μόνο φαγωμάρα και ανουσιες αντιπαραθεσεις

δεν είδα καμμιά πρόταση για το πως να γίνεται η κοστολόγηση.

Ίσως να μην είναι στις προδιαγραφές του συναδέλφου αλλά μεταξύ άλλων έχουν γίνει και οι παρακάτω συζητήσεις στο forum.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5485

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5770

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=2505

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=4552

Guest LOGIANNIS
Ίσως να μην είναι στις προδιαγραφές του συναδέλφου αλλά μεταξύ άλλων έχουν γίνει και οι παρακάτω συζητήσεις στο forum.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5485

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5770

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=2505

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=4552

θεωρώ τουλάχιστον κακεντρεχές το σχόλιο και με παντελή έλλειψη σεβασμού σε έναν άγνωστο συνομιλιτή γιατί...

δεν με ξέρεις LandS για αυτο και δεν ξέρεις αν έχω διαβάσει αυτές τις συζητήσεις.

τις εχω διαβάσει δεν καλυφθηκα γι αυτο και συμμετεχω και σε αυτην

και στην ψηφοφορία σου πήρα μέρος

άλλωστε και οι υπόλοιποι διαβάσαν και συμετειχαν σε αυτές τις συζητήσεις αλλά συμμετεχουν και σε αυτην γιατί προφανώς δεν καλύφθηκε το θέμα

οπότε δεν κατάλαβα κακό είναι που σε αυτή τη συζήτηση προτείνω έναν τρόπο κοστολόγησης;;

τον οποίο δεν κανεις τον κόπο να σχολιάσεις ενώ κάνεις τον κόπο να είσαι επιθετικός και κακεντρεχής λες και με ξερεις λες και έχουμε κατι να χωρισουμε

γιατι;

να διευκρινήσω ότι θεωρώ το σχόλιο σου κακεντρεχες γιατί θεωρείς εξ ορισμού οτι δεν έχω διαβάσει το φορουμ και ότι μιλάω στον αερα....

.......................

οπότε δεν κατάλαβα κακό είναι που σε αυτή τη συζήτηση προτείνω έναν τρόπο κοστολόγησης;;

.....................

Τελικά προτείνεις "τρόπο κοστολόγησης" ; ή "μπακαλίστικο και πρόχειρο τρόπο κοστολόγησης" όπως έχεις πει.

Δέχομαι, ότι εγώ δεν μπορώ να φτάσω τη ποιότητα της δικής σου ανάλυσης.

Εσύ την έχεις φτάσει; ( τη δική σου έ! )

Guest LOGIANNIS

ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΥΠΟΤΙΜΙΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ :

"ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ, ΜΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΗΡΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΑΣ ΕΞΟΔΑ. ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΘΑ ΣΚΕΦΘΕΙ : ΤΟΝ ΦΘΗΝΟ Η ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΟ; ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΟΣΟ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ; ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ;

ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ;"

ΤΟ ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.....ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

τα περι ποιοτητας τα προσπερνω, ο καθένας κρίνεται απο τις πραξεις του.

δεν ισχυρίστικα τίποτα για την ποιότητα μου η την ποιότητα σου ή την ποιότητα των αναλύσεων σου (που πάντα διαβάζω με ενδιαφερον σε άλλες συζητήσεις θεωρώντας τις πάντα καίριες και ουσιώδεις άσχετα αν συμφωνώ ή όχι)

Σ ευχαριστώ για τη συνεχιζόμενη κακεντρεχεια και ειλικρινά συγνώμη απο τα μελη του φορουμ που εδω και μια ώρα διαβάζουν και από εμένα μια ανόύσια αντιπαραθεση που δεν εχει προσφερει ουτε ενα λιθαρακι στην όλη κουβέντα...

Συνάδελφοι δεν υπάρχει λόγος τέτοιας αντιπαράθεσης.....

Η κουβέντα αυτή οπως και οι υπόλοιπες δεν έχουν καταλήξει ποτέ και πουθενά

Θα προτείνω στον gus να μην ξανα-ανοίξει ποτέ topic με τιμοκατάλογο γιατί ακρή δεν βρίσκουμε ;) .

Ακόμα και άκρη να βρούμε και να τα "μιλήσουμε και να τα συμφωνήσουμε" πάντα κάποιος θα βρεθεί να βάλει λίγο "μαρουλάκι" μέσα στο τοστ και να κάνει την δουλειά του.

Guest Guest

Για το Λογιστή είναι προτιμότερο να γνωρίζει επακριβώς το λάθος από το να γνωρίζει κατά προσέγγιση το σωστό.

φοβάμαι περισσότερο τους βλάκες παρά τους κακούς.

ΩΧ ΜΑΝΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ,ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ.ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΖΟΥΝ ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΑΝΕ.