Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ.

Ενεργοποίησε τα cookies και θα συνδεθείς.

Στο κάτω μερος στην status bar του internet explorer θα δεις ένα κόκκινο σημάδι, κάνεις διπλό κλικ, θα σου βγάλει έναν πίνακα όπου θα δεις την διεύθυνση του site, από εκεί επιτρέπεις την αποδοχή των cookies και είσαι έτοιμος.

I. 19/4/2002 Αποστολή φαξ στο Υπουργείο Οικονομικών

Θέμα: "Παράταση προθεσμιών υποβολής ειδικών σημειωμάτων υπολογισμού διαφορών φόρου εισοδήματος και ΦΠΑ τριετίας 1999-2001"

II. 23/4/2002 Αποστολή φαξ σε όλα τα Μέλη

Θέμα:" Υποστήριξη οποιασδήποτε κίνησης Λογιστών – Φοροτεχνικών ,προκειμένου να διεξαχθεί ομαλά η διαδικασία υποβολής της Συνάφειας. Συγκεκριμένες ενυπόγραφες προτάσεις"

III. 25/4/2002 Αποστολή φαξ σε όλα τα Μέλη

Θέμα: "Εικονική Κατάληψη του Υπουργείου Οικονομικών στις 26/4/2002"

IV. 26/4/2002 Εικονική κατάληψη του Υπουργείου Οικονομικών και συζήτηση-διαπραγμάτευση μεταξύ του Υφυπουργού κυρίου Φωτιάδη Απόστολου και των προέδρων του Λογιστικού Συλλόγου Αθηνών, ΕΦΕΕΑ, Συλλόγου Λογιστών Δυτικής Αθήνας ,ΠΟΛ και ΠΟΦΕΕ. Αιτήματα: α)παράταση υποβολής των ειδικών σημειωμάτων συνάφειας τριετίας 1999-2001 μέχρι και 28/6/2002 , β)έναρξη υποβολής σημειωμάτων συνάφειας εξαετίας από 1/11/2002 και γ) την μετάθεση όλων των προθεσμιών υποβολής των φορολογικών δηλώσεων εισοδήματος νομικών και φυσικών προσώπων που οι καταληκτικές τους ημερομηνίες αρχίζουν εντός Μαΐου 2002 κατά τουλάχιστον 20 ημέρες.

V. 18/6/2002 Αποστολή φαξ στο Υπουργείο Οικονομικών

Θέμα: " Παράταση προθεσμιών υποβολής σημειωμάτων Περαίωσης εξαετίας 1993-1998"

VI. 13/12/2002 Επιστολή φαξ προς Υπουργείο Οικονομικών. Θέμα:

" Αντίδραση και Προτάσεις για την ανακοίνωση του Υ.Ο. σύμφωνα με την οποία από 1/1/2003 δε θα παρέχεται η δυνατότητα εμφάνισης άρα και εκτύπωσης περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ"

VII. 7/3/2003 Ερωτήματα και Θέματα προς συζήτηση σε συνάντηση

με τον Υπουργό Οικονομικών στο ΕΒΕΑ.

VIII. 27/5/2003 Επιστολή προς Οικονομικό Επιμελητήριο. Θέμα: "

Προτάσεις σχετικά με την προώθηση των νέων τροποποιητικών

θέσεων τροποποιητικών θέσεων του θεσμικού πλαισίου που διέπει το

επάγγελμα του Λογιστή"

IX. 30/9/2003 Επιστολή Προς Υπουργείο Οικονομικών. Θέμα : Συμμετοχή

στην Επιτροπή για την μελέτη του περιεχομένου της υπό έκδοση

υπουργικής οδηγίας για τον καθορισμό των εκπεστέων δαπανών των

επιχειρήσεων"

Όσον αφορά τις παροχές του Συλλόγου προς τα Μέλη του είναι οι εξής:

I. Άμεση παροχή φορολογικών εντύπων νωρίτερα από το Υπουργείο και άμεση παράδοση δωρεάν με courier.

II. Έκδοση και δωρεάν παροχή Τιμοκαταλόγου ελαχίστων αμοιβών λογιστικών και φοροτεχνικών εργασιών.

III. Χρήσιμα και ενδιαφέροντα σεμινάρια με χαμηλό κόστος (συγκεκριμένα πραγματοποίηση σεμιναρίου στις 10/2/2002 στο ξενοδοχείο Novotel με θέμα:" υποβολή αναλυτικών περιοδικών δηλώσεων ΙΚΑ και διαδικασίες νέου συστήματος καταβολής ασφαλιστικών υπηρεσιών ΙΚΑ" .Εισηγητής: Καλλιαντέρης Χρήστος ).

IV. Συνεργασία με εκπαιδευτικούς φορείς για την κατάρτιση των ιδιοκτητών των λογιστικών γραφείων ,αλλά και των επιχειρηματιών , σε τρέχοντα και επείγοντα θέματα σχετικά με την καθημερινή τους λειτουργία και τις υποχρεώσεις τους. Το Κ.Ε.Κ. με το οποίο συνεργαζόμαστε είναι το Ενοριακό Κέντρο Καματερού.

V. Δημιουργία Βάσης Δεδομένων "ασυνεπών πελατών", με όνομα BLACK LIST. Η Βάση περιλαμβάνει στοιχεία πελατών οι οποίοι δεν είναι τυπικοί όσον αφορά τις οικονομικές τους υποχρεώσεις ως προς τους Λογιστές τους.

VI. Προσπάθεια ίδρυσης ταμείου αιμοδοσίας όπου όλα τα Μέλη και οι συγγενείς πρώτου βαθμού , θα μπορούν σε ώρες ανάγκης να χρησιμοποιούν αυτό.

VII. Διάθεση φορολογικών βιβλίων όλων των εκδόσεων σε τιμές εξαιρετικά χαμηλές σχετικά με αυτές της αγοράς.

VIII. Επίλυση κάθε θέματος λογιστικού περιεχομένου που απασχολεί

τον λογιστή. Απάντηση ερωτημάτων και μέσω Υπουργείου Οικονομικών , σε περίπτωση αδυναμίας απάντησης από τον Σύλλογο

IX. Σύνταξη Ιδιωτικού Συμφωνητικού για την προστασία του Λογιστή

ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

Αθήνα, 12 Μαρτίου 2004

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

Προς: Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών

Υπ’ όψιν: Υπουργού κ. Γεώργιου Αλογοσκούφη

Υφυπουργού κ. Αδάμ Ρεγκούζα

Κοινοποίηση:

Γεν. Διευθυντή Φορολογίας κ. Διονύση Κουνάδη

Διευθυντή Φορολογίας Εισοδήματος κ. Σπύρου Βούλγαρη

Θέμα: “ Παράταση προθεσμιών υποβολής φορολογικών δηλώσεων “

Αγαπητοί κύριοι , παρακαλούμε να προβείτε άμεσα στις σχετικές ενέργειες , για την παράταση των προθεσμιών της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων που ξεκινούν από Δευτέρα 15 Μαρτίου 2004 , λόγω καθυστερημένης έκδοσης των σχετικών ερμηνευτικών εγκυκλίων αφενός και καθυστερημένης παραλαβής , από τους φορολογούμενους, διαφόρων δικαιολογητικών ( π.χ. βεβαιώσεων για τα τεκμήρια αυτοκινήτων, βεβαιώσεων ασφαλιστικών ταμείων επαγγελματιών ,βεβαιώσεων δικαιολογητικών τραπεζών κ.τ.λ.) αφετέρου.

Κατανοώντας ότι τα προβλήματα αυτά προήλθαν από το γεγονός της διεξαγωγής των βουλευτικών εκλογών (π.χ. καθυστερήσεις ΕΛΤΑ , λόγω αποστολής προεκλογικού υλικού), παρακαλούμε θερμά να προβείτε εναλλακτικά : α) στην παράταση κατά μία εβδομάδα τουλάχιστον των προθεσμιών που ξεκινούν από την προαναφερόμενη ημερομηνία ή β) τη δυνατότητα εμπρόθεσμης υποβολής των δηλώσεων ανεξαρτήτως αριθμού φορολογικού μητρώου, στην καταληκτική τους ημερομηνία.

Περιμένουμε άμεσα ενέργειες σας.

Με εκτίμηση

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΟΛΥΓΓΕΡ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΑΛΩΝΙΑΤΗΣ

μια μικρή σύνοψη αγαπητέ συναδελφε σαν κάλυψη της παρατηρησή σου ( που καλά κάνεις και την θέτεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

Σε προηγούμενες συζητήσεις είχαμε εντοπίσει το πρόβλημα που δημιουργείται στον κλάδο μας όταν παραμενουμε μοιρασμένοι σε πολλούς συλλόγους, σωματεία, ενώσεις κ.λ.π.

Κάποιοι έχουν συμφέρον να εφαρμόζουν την πολιτική: "Διαίρει και βασίλευε" στην δική μας πλάτη.

Αν είναι να μας ενώσει ο Λ.Σ.Α. δεν έχω καμμιά αντίρρηση γιατί ήδη βοηθά πολύ τον κλάδο μας.

Αυτο όμως σημαίνει και συνέπεια απο μέρους μας, εαν δηλαδή εφαρμοσουμε τον τιμοκαταλογο του ΛΣΑ έστω και με απόκλιση κατα περίπτωση ( π.χ. 10-20% έκπτωση σε μικρες επιχειρήσεις ) πρέπει να παραμείνουμε συνεπείς και να μην εξευτελίζουμε την αξία της εργασίας μας υποτιμολογώντας την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τη ROXANNE. Αν υποτιμολογούμε τις αμοιβές για τις υπηρεσίες που προσφέρουμε σε εξευτελεστικές τιμές , ουσιαστικά υποβαθμίζουμε το επαγγελμα μας. Σκέφτομαι τι θα λέει ενας υποψήφιος πελάτης διαβάζοντας την επιστολή που έστειλε εκείνο το Λογ. γραφείο (που ανέφερε άλλος επισκέπτης με τις εξευτιλιστικές τιμές κατά τη γνώμη μου ). Αφού ζητά για τήρηση βιβλίων β΄κατηγορίας 30 ευρώ μηνιαίως με όλα τα υπόλοιπα (φπα , δηλώσεις κλπ ) τότε θα πεί ο πελάτης: Αφου ζητά τόσα λίγα σιγά τη δουλειά που κάνει ενας λογιστης!!!

Έχουμε ξαναπεί πως οι αμοιβές είναι συνάρτηση του όγκου δουλειάς της κάθε επιχείρησης , αλλά οχι κι έτσι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΙΤΕ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ SITE  efeeth.gr  ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ  ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Γράψαμε ότι έπρεπε να είχαμε διδαχτεί από τη σχετική επιτυχία της Θεσσαλονίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

Σε προηγούμενες συζητήσεις είχαμε εντοπίσει το πρόβλημα που δημιουργείται στον κλάδο μας όταν παραμενουμε μοιρασμένοι σε πολλούς συλλόγους, σωματεία, ενώσεις κ.λ.π.

Κάποιοι έχουν συμφέρον να εφαρμόζουν την πολιτική: "Διαίρει και βασίλευε" στην δική μας πλάτη.

Αν είναι να μας ενώσει ο Λ.Σ.Α. δεν έχω καμμιά αντίρρηση γιατί ήδη βοηθά πολύ τον κλάδο μας.

Αυτο όμως σημαίνει και συνέπεια απο μέρους μας, εαν δηλαδή εφαρμοσουμε τον τιμοκαταλογο του ΛΣΑ έστω και με απόκλιση κατα περίπτωση ( π.χ. 10-20% έκπτωση σε μικρες επιχειρήσεις ) πρέπει να παραμείνουμε συνεπείς και να μην εξευτελίζουμε την αξία της εργασίας μας υποτιμολογώντας την.

Κάπως αλλιώς ήταν παλαιότερα η υπογραφή σου Roxane.

The minute you settle for less than you deserve, you deserve less than you get.

Ή κάτι τέτοιο περισσότερο επώδυνο από τη σημερινή σου.

Νάσαι καλά ! Ο μπόμπιρας πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τη ROXANNE. Αν υποτιμολογούμε τις αμοιβές για τις υπηρεσίες που προσφέρουμε σε εξευτελεστικές τιμές , ουσιαστικά υποβαθμίζουμε το επαγγελμα μας. Σκέφτομαι τι θα λέει ενας υποψήφιος πελάτης διαβάζοντας την επιστολή που έστειλε εκείνο το Λογ. γραφείο (που ανέφερε άλλος επισκέπτης με τις εξευτιλιστικές τιμές κατά τη γνώμη μου ). Αφού ζητά για τήρηση βιβλίων β΄κατηγορίας 30 ευρώ μηνιαίως με όλα τα υπόλοιπα (φπα , δηλώσεις κλπ ) τότε θα πεί ο πελάτης: Αφου ζητά τόσα λίγα σιγά τη δουλειά που κάνει ενας λογιστης!!!

Έχουμε ξαναπεί πως οι αμοιβές είναι συνάρτηση του όγκου δουλειάς της κάθε επιχείρησης , αλλά οχι κι έτσι......

Συμφωνώ και εγώ.Πέρα από το ότι θα λέει σιγά τη δουλειά όμως , θα σκεφτεί <γιατί να πάω εκεί με τα 100-150 ευρώ και να μην πάω στον άλλο με τα 30.>.Σίγουρα βέβαια δε γίνεται όλοι να έχουν ίδιες τίμες , αλλά πιστεύουμε ότι μια σύμφωνη ελάχιστη τίμη τουλάχιστον κατά περιοχή , πρέπει να υπάρχει.Για να γίνει αυτό , χρειάζεται να οργανωθούν οι κατά τόπους σύλλογοι.Νομίζω ότι κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή δεν υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω (που λέει και ο καψής)  :D

Το θέμα είναι ότι ο τιμοκατάλογος που έχει η σελλίδα του ΛΣΑ είναι όχι μόνο

τρελλός αλλά μάλλον εκτός πραγματικότητας, μακάρι να υπήρχαν αυτές οι αμοιβές

αλλά δυστηχώς δεν είναι τα πράγματα έτσι και για να δείς ότι δεν είναι έτσι και πόσο χαμηλά έχουν φτάσει οι τιμές στην τήρηση βιβλίων είπα απλά να ανοίξεις μια χρυσή ευκαιρία να δεις καταχωρήσεις που αναλαμβάνουν βιβλία με 20 και 50 ευρώ το σχόλιο για αλλαγή που αναφέρεσαι σε 1 ωρα και 53 λεπτά δεν το καταλαβαίνω (Καψής), μακάρι να παίρναμε 200 Ε σε Β κατηγορίας βιβλία (που έπρεπε κανονικά γιατί τελικά περισσότερο σε απασχολούν με χίλια δυό προβλήματα) αλλά δεν μπορείς να το κάνεις όταν μεγάλα γραφεία ξεφτιλίζουν τόσο της τιμές σε 20 και 30 Ε. Το θέμα είναι πως υπάρχει ελεύθερη αγορά ποτέ δεν μπορεί να εφαρμοστεί τιμοκατάλογος για λογιστικές υπηρεσίες.

Δεν συμφωνώ μαζί σου, σε άλλες χώρες οι Λογιστές έχουν Τιμοκαταλόγους και άξιους μάλιστα. Γιατί και όχι στην Ελλάδα? Οι Δικηγόροι και Συμβολαιογράφοι πως έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Παλιό το θέμα .... αλλά πάντα επίκαιρο....

Προσπάθησα να διαβάσω τις παραπάνω θέσεις, ίσως όχι και με την δέουσα προσοχή, λόγω πίεσης χρόνου...

Κάπου το θέμα ξέφυγε κατά την άποψη μου και απόκτησε μια συνδικαλιστική γεύση...

Πράγματι πιστεύω οτι ένας συνδικαλιστικός φορέας θα μπορούσε να βοηθήσει

στην καθιέρωση ελαχίστων αμοιβών, γιατί αυτό είναι το θέμα μας.

ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ!!!! ΟΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ!!!

Οι οποίες θα εξασφαλίζουν την δίκαιη ανταμοιβή του λογιστή, αλλά και την εξασφάλιση της επιχείρησης!

Οπότε το θέμα μας είναι η τιμολόγηση....όμως για να προβούμε σε σωστή τιμολόγηση δεν θα πρέπει να κάνουμε πρώτα κοστολόγηση;;;;

Πόσο κοστίζει (ΟΧΙ πόσο τιμολογείτε) η καταχώρηση ενός παραστατικού σε Β' και Γ';;; πόσο κοστίζει η μία εργατοώρα ενός λογιστή;;;;

Οι "μεγάλες" λογιστικές-ελέγκτικές εταιρείες χρεώνουν με την ώρα (αν και υπάρχει μια τάση μεταστροφής) γιατί όχι και ο λογιστής;

Δεν είναι θέση... είναι υλικό προβληματισμού ....σε όσο πιο επιστημονική βάση γίνεται...γιατί διαφορετικά θα παίζουμε την κολοκυθιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ .

ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗΣ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΠΤΙΚΑ 10 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΜΟΙΒΕΣ.

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ,ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΠΙΧ/ΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...

ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΛΟΓ/ΜΟ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΛΗ Η ΤΟΥ Ο.Ε.Ε. ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΣΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ.

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΩΧΝΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ.ΘΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΛΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΝΟΜΙΜΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΑΣ

ΝΟΜΙΖΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ , ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ .

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΣ ,ΠΟΣΟ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ.

ΜΙΑ ΚΑΤΑΛΗΨΗ Δ.Ο.Υ. ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΙΝ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΥΡΑΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΨΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΟΣΑΚΗ.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως αλλιώς ήταν παλαιότερα η υπογραφή σου Roxane.

The minute you settle for less than you deserve, you deserve less than you get.

Ή κάτι τέτοιο περισσότερο επώδυνο από τη σημερινή σου.

Νάσαι καλά ! Ο μπόμπιρας πως πάει;

Lands καλημερα, τωρα είδα την δημοσίευση ( καλλιο αργα παρα ποτε)!

Σ΄ευχαριστω που ρωτάς, καλα παει ο μπομπιρας με λίγες ιωσεις και γκρινιες, όμως αποτελεί την απόλυτη ισορροπία απο το τρελλοκομειο της δουλειάς μας.

Η υπογραφη δεν άλλαξε, και την πιστεύω και προσπαθω να την εφαρμόσω γιατι στην πορεία έχει βγει πολύ αληθινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ .

ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗΣ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΠΤΙΚΑ 10 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΜΟΙΒΕΣ.

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πούμε πολλά πράγματα για να μπορέσουμε να βρούμε άκρη.

Λέμε όμως τούτο προς το παρών.

Ανανέωση αδείας λογιστή – φοροτεχνικού;

Μάλιστα μαζί με τα λεφτά την ταυτότητα του ΟΕΕ και την απόδειξη του επαγγελματικού συλλόγου ότι έχεις πληρώσει την συνδρομή σου.

¨όχι για να αποκτήσουν λεφτά οι σύλλογοι και όχι βέβαια για να πληρώνουμε και να μην συμμετέχουμε, να προσθέσουμε ένα ακόμη βάρος  στο λογιστή – φοροτεχνικό.

Η ενεργή συμμετοχή σε συλλόγους θα αποφέρει και την κάθαρση του χώρου, και την δημιουργία μιας ενιαίας ομοσπονδίας και το ξεπέταγμα από τα συνδικαλιστικά όργανα των λογιστών – φοροτεχνικών των «εκπροσώπων» του κλάδου.

Κακά τα ψέματα οι «εκπρόσωποι» του κλάδου και οι συνδικαλιστικό πατέρες επιβιώνουν γιατί εμείς είμαστε στα σπίτια μας (καλέ ντε μην βαράτε ένα αστείο είπα) στα γραφεία μας ή τις επιχειρήσεις που υπηρετούμε και δεν ενδιαφερόμαστε για τίποτε άλλο.

Αν όμως συμμετέχουμε ενεργά σε ένα σύλλογο και πιέσουμε ο καθένας από των σύλλογο του την ΕΦΕΑ, το Λογιστικό Σύλλογό ή τους λογιστικούς συλλόγους της πόλης μας για μια ομοσπονδία, όλα τα λαμόγια και οι λογιστικό πατέρες θα πάνε σπίτι τους ή για την ακρίβεια θα τους πάνε σπίτι τους οι λογιστές.

Βασικό λοιπόν πλεονέκτημα μας πρέπει να είναι η κοινή δράση και η οργάνωση του χώρου.

το επαναφερω γιατι το θεωρώ μια πρόταση-λύση για τα προβλήματα που ταλαιπωρούν τον κλάδο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΓΝΩΜΗ.....

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ;

Η Η ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ....;;;

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ.... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΓΝΩΜΗ.....

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ;

Η Η ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ....;;;

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ.... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ...

Πάντα κατα την δική μου άποψη δεν μπορεί να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορεί....

όμως όπως και να έχει...δεν θα πρέπει να εστιάσουμε στο προκείμενο;;;

Σίγουρα πρέπει να εστιάσουμε στο σκέλος "Τιμοκατάλογος"

Αρκετά χρόνια στο επάγγελμα έχω δει πολλούς τιμοκαταλόγους που κυκλοφορούν ...έτσι για τα μάτια, είναι μόνο μιά αόριστη βάση διαπραγμάτευσης και τίποτε άλλο.

Καταστρατηγούνται πριν ακόμα εφαρμοστούν ακομα και σε πολύ μικρές πόλεις.

Εντάξει σε ελεύθερη οικονομία ζούμε και οι εκπτώσεις δρουν υπερ του καταναλωτή. Οχι όμως πάντα.

Γιατι πουλάμε υπηρεσία δεν πουλάμε σοκολάτες.

-Αν θέλουμε να μειώσουμε την τιμη της σοκολάτας χωρίς να επηρεάσουμε την ποιότητα μειώνουμε την ποσότητα.

- Αν θέλουμε να μειώσουμε την τιμη της υπηρεσίας τι μας έμεινε να μειώσουμε???

ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ

Δεν προτείνω μονοπωλιακές τακτικές, προτείνω κατοχύρωση ελαχίστων αμοιβών και αυτο γίνεται μόνο μεσω της συνδικαλιστικής οδού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και την ποσότητα....ειδικά στις υπηρεσίες....αν δεν μπορούμε στις υπηρεσίες που μπορούμε στα παπούτσια;

απλά υπάρχει ένα ελάχιστο ανεκτό όριο παροχής υπηρεσιών .... και μια ελάχιστη ανεκτή αμοιβή...

Λοιπόν, με το πρώτο μου μήνυμα σ'αυτό το θέμα έθεσα το ζήτημα της κοστολόγησης

δεδομένου οτι αν δεν κοστολογήσουμε τις υπηρεσίες μας , πως θα τις τιμολογήσουμε;

Επί αυτής της θέσης δεν εκφράστηκε κάποια άποψη. Οπότε αναμένω, έτσι ώστε να εξελιχθεί έαν επικοδομητικός διάλογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αναμένω, έτσι ώστε να εξελιχθεί έαν επικοδομητικός διάλογος.

Ηδη έχουμε εποικοδομητικό διάλογο.

Εννοείς ποσότητα υπηρεσιών το εάν θα κάνουμε επιπλέον εργασίες ( π.χ. εξωτερικές)?

Γιατι οι στάνταρ εργασιες ( βιβλια - δηλώσεις ) πρέπει να γινουν ούτως ή άλλως.Δεν μειώνουμε ποσοτητα εδω απλά δεν γίνεται

Κοστολόγηση υπηρεσιας = εργατοώρα & κόστος εξοπλισμού & γενικες δαπάνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ευχαριστω να βλέπει οτι πέρα απο εσένα και την παρέα σου και αλλοι συνάδελφοι προβληματίζονταιγια το αυρίο του κλάδου

βεβαια θα μου πεις στο φορουμ μια παρέα εχουμε γινεί μεχρι και ο Βαβιλής εναι μεσα σε αυτό!!!

μια παρέμβαση μόνο στον διαλόγο, μιας και τα εχουμε γράψει πολλά.

το θέμα της συνδικαλιστικής οργάνωσης αφορα την ένωση των δυνάμεων.

οσο ποιο δυνατοι και οργανομένοι πάμε απέναντι στην οποια εξουσία τόσα περισσοτερα θα πετυχουμε και τόσο καλύτερα θα περιφρουρήσουμε το χώρο μας, τον κλάδο μας απο τους παρησακτους και τους "εκπροσωπους".

τα παραδειγματα πολλά κια εχουν αναφερθεί.

δεν πάμε να συνδικαλίσουμε κανένα με το ξορι. ομως σκορπια διαδήλωση δεν εφερε οτε αποτέλεσμα.

η οργάνωση της δυναμης μας θα δωσει και τα αποτελέσματα οπως ο τιμοκαταλογος, η συνδεση λογιστή επιχ/σης, η μαζική αποστολη δηλώσεων στο taxis και οχι να μπαινουμε και να βγαίνουμε με διαφορετικούς κωδικούς και να κανουμε χιλιες ωρές, αλλά και η υποχρεωτική υπογραφή στις φορολογικές και οικονομικές καταστασεις περισσότερων εταιρίων με την τροποποίηση του αρθρου 38.

αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε α.α.,

θα βάλω μια τελεία σε αυτήν την θεματική ενότητα περί των συνδικαλιστικών και θα σε παραπέμψω σε μια καινούργια.

Αγαπητή Roxanne,

επί το προκέιμενο θέμα, δεν θα έλεγα οτι η συζήτηση είναι ιδιαίτερα εποικοδομητική, μιας και μετά από 70 απαντήσεις και 7000 αναγνώσεις δεν νομίζω ότι εχουν γίνει ουσιαστικά βήματα και το μόνο που προκύπτει ( περά από τα ορθογραφικά μου λάθη) είναι υπάρχει ενδιαφέρον για το όλο θέμα.

ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΗ ΩΡΑ = ΚΟΣΤΟΣ ΕΡΓΑΤΟΩΡΑΣ + ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΑΡΘΑΡΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ

Ο Σ.Κ.Κ. προβλέπει 50% Ή 55% ας πάρουμε 50%

οπότε ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΗ ΩΡΑ= 2* ΚΟΣΤΟΣ ΕΡΓΑΤΟΩΡΑΣ

αναμένω παρατηρήσεις για συνέχεια του λογισμού μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ .

ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗΣ ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΠΤΙΚΑ 10 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΜΟΙΒΕΣ.

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ,ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΠΙΧ/ΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...

ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΛΟΓ/ΜΟ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΛΗ Η ΤΟΥ Ο.Ε.Ε. ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙΣΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ.

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΩΧΝΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ.ΘΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΛΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΝΟΜΙΜΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΑΣ

ΝΟΜΙΖΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ , ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ .

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΣ ,ΠΟΣΟ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ.

ΜΙΑ ΚΑΤΑΛΗΨΗ Δ.Ο.Υ. ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ  ΠΡΙΝ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΥΡΑΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΨΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΟΣΑΚΗ.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΣΦΑΛΛΙΣΗ ΤΗΣ ΑΜΙΒΗΣ ΜΑΣ ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι και αυτός ο τροπος εχει προταθει συναδελφε αλλα οταν ειπαμε με κάθε δηλώση να βγαινει και παραβολό για την πληρωμή μας με τις ελαχιστες τιμες πέσανε να μας φάνε ενθεν και ενθεν

βεβαια τοτε ολοι ή οι περισσότεροι πληρωνονταν απο τις εταιριες δεν ξερω σημερα που τα φεσια πάνε συνεφο αν επανεφερουε την πρόταση γινει αποδεχτεί

μόλις ξελασκάρουμε θα γράψω ενα κειμενο με της κατα καιρους προτάσεις του ΛΣΑ για το θέμα της κατοχηρωσης του επαγγέλματος και θα το ανεβάσω στο φορουμ.

Οι προτάσεις αυτές έχουν γίνει σε συναντησεις με τους αλλους φορείς και στο υπουργείο.

και μιλω για τη κατοχηρωση του επαγγέλματος γιατι εμεις σο ΛΣΑ θεωρούμε οτι το ωράριο (που πηραμε) η συνδεση του λογιστή με την επιχειρηση, η τροποποίηση του αρθρου 38, οι ελάχιστες τιμές φορολογιστικών εργασίων, η συνεχεις εκπαιδευση των λογιστων φοροτεχνικών, η παραλαβει και εκκαθαρηση απο τα λογιστικά γραφεία φορολογικών δηλώσεων, ο τρόπος έκδοσης των αδειων και μια σειρα άλλα πράγματα, αφορούν βηματα στην κατοχηρωση του επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΛΕΦΤΑ. ΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΜΕΧΡΙ 31/12/04 ΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΣΟΔΑ? (ΕΚΤΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΟΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ Ο ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΝ ΑΝΕΛΕΓΚΤΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΕΙΣΗΓΜΕΝΩΝ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...