Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πιστευω οτι πρεπει να καθορισουμε ελαχιστα ποσα για καθε κατηγορια βιβλιων, να λαβουμε υπ'οψιν την μισθοδοσια... δηλαδη να υπαρχουν μερικα δεδομενα και αναλογα να προσαρμοζεται το υψος. απο εκει και πέρα ο καθένας είναι ελευθερος να σταθμίσει τον ογκο δουλειας το αν μπορει ο πελατης να δωσει περισσοτερα, το πως μπορει να πετυχει μεγαλυτερη αμοιβη. απο καπου ομως πρεπει να ξεκιναμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα καθορίσουμε πχ το κατώτατο όριο για β κατηγορίας; από που θα προκύψουν τα 100-120-150 ευρώ; τι θα αντιπροσωπεύουν; το ελάχιστο κόστος μας συν το ελάχιστο κερδος μας; πως θα προσδιοριστέι αυτό το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε κάποιος να ξεκινήσει από την ώρα απασχολησής του.Εχοντας ας πούμε ένα βασικό ωρομίσθιο, και κοστολογώντας πια τα επιπλέον που θα ζητηθούν.(θεωρήσεις κ.λ.π).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι επιτελους εχει γίνει επιστήμη η αμοιβή του λογιστή κι αυτο γιατι υπάρχει μια κατηγορία (Β) βιβλίων που μπορεί να απασχολει εναν λογιστη απο μιση ωρα τον μήνα εως και 30-40 τον μηνα .

Ε, φυσιολογικό είναι οι τιμές να διαφέρουν δραματικά και η εφαρμογη ελάχιστης αμοιβής να μην είναι εφικτή (θα είναι σε βαρος του λογιστη διοτι θα δώσει επιχειρήματα σε πελάτες με μεγάλο τζίρο Β' κατ να κατεβάσει τις τιμές).

Ας κοιτάξουμε πως θα καθαρίσουμε απο τους αλεξιπτωτιστές λογιστές που κατέχουν σημαντικό μερίδιο και υπάρχουν απο την ανεπάρκεια τοσο του κράτους οσο και των φορέων μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι οδοντιατροι έχουν τιμοκαταλογο.... αλλα φυσικα δεν τηρειται σε ιδιατερες περιπτωσεις (στα κατωτατα ορια). ισως να μην τηρειται και ποτε η να βρεις πολυ σπάνια οδοντιατρο να τον τηρει.... υπαρχει ομως ο τιμοκαταλογος για να μην μπορει καποιος να ξεφτιλισει τις τιμες. αν ο τιμοκαταλογος λεει για απονευρωση 100 και το δικό μου δοντι χρειαστει 5 επισκεψεις δεν θα ζητησω να πληρώσω μόνο 100 ευρώ.... ετσι και στην β κατηγορια ειναι αδυνατον μια επιχειρηση με 500 εγγραφες το μηνα να εχει την απαιτηση να μου πληρώσει τα ιδια με ενα ζαχαροπλαστειο.. μη χαμογελατε καποιοι φτασμενοι συναδελφοι ορισμενοι εχουμε αναγκη ακομα και τον πελατη "μικρο συνοικιακο ζαχαροπλαστειο με 100 ευρω το μηνα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-episkeptis-

Μου προτεινανε να αναλάβω τα βιβλία Β κατηγορίας ταβερνας. Τις εργασίες της εναρξης θα τις κάνω εγω. Ηθελα να ξέρω αν θα είναι η αμοιβή μου ξεχωριστή για την εναρξη και ποια θα είναι, επίσης ποια θα είναι η μοιβή για την τήρηση βιβλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κουράστηκα να βλέπω τέτοια θέματα, τα οποία είναι σίγουρο ότι δεν θα βγάλουν κάποιο αποτέλεσμα σας παραθέτψ την απάντηση του συνάδελφου καίρατου, από άλλο θέμα, η οποία όμως απάντηση περιέχει την αλήθεια για το επάγγελμα του Λογιστή φοροτεχνικού, την υπευθυνότητα και τα δικαιώματα και υποχρεώσεις που δημιουργεί αυτή :

"Ο Λογιστής είναι υπεύθυνος για την μη ενημέρωση και την λανθασμένη ενημέρωση, εφόσον είναι πράγματι λογιστής και δεν το παίζει κριμένος από την εφορία, έχοντας αυτήν την δουλειά ως δευτερεύουσα. Δηλαδή είναι υπάλληλος και κάνει αυτή τη δουλειά για τα επιπλέον χρήματα και ανεύθυνα. Ο υπεύθυνος λογιστής θα καταβάλει τα πρόστιμα που θα καταλογιστούν στην επιχείρηση εφόσον αυτά προέρχονται από πλημμελή εργασία του. Θα καταλογιστούν στον επιχειρηματία , αλλά θα τα πληρώσει ο λογιστής. Εάν το πρόστιμο προέρχεται από ευθύνη του επιχειρηματία , τότε θα το πληρώσει και δεν θα ψάχνει να βρει σε ποιον θα ρίξει τις ευθύνες.

καιρατος"

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

.... και ξανά προς την δόξα τραβά....

είπα να μην αρχίσω νέο θέμα , έτσι για να υπάρχει μια ιστορικότητα βρε παιδί μου!!!!!

Λοιπόν, σας στέλνω μια μικρή εργασία αναφορικά με τον προσδιορισμό ελάχιστης τιμολόγησης της εργατοώρας του λογιστή !!!!!

Περιμένω σχόλια, κρίσεις ακόμα και επικρίσεις (όλα καλά καλοδεχούμενα!!!)

Και με την ευκαιρία μπορούμε να προσδιορίσουμε τον χρόνο που απαιτείται για διάφορες εργασίες....

___________2.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

εγω θα ελεγα Νεκρο Σημειο εχουμε με 16,85 €

και χωρις επιχειρηματικη αμοιβη 35,55 €

μονο με επιχειρηματικη αμοιβη 30,46 €

Εγω προσωπικα θεωρο ποιο σωστο μονο την επιχειρηματικη αμοιβη. Αλλα και παλι εγω ο απειρος λογιστης μπορει να κανω μια μερα για να συμπληρωσω μια δηλωση και του χρονου να χρειαζομαι μια ωρα...δυσκολο δεν ειναι;

koufalonix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι με την εμπειρία γινόμαστε "πιο γρήγοροι" έτσι μειώνεται ο χρόνος εκτέλεσης μιας εργασίας, αλλά λόγω τις αυξημένης εμπειρίας έχουμε και αύξηση της αμοιβής μας .... οπότε μία η άλλη!

Πέραν τούτου ... δεν υπάρχουν τέλεια συστήματα κοστολόγησης απλά το κάθε ένα προσπαθεί να προσεγγίσει όσο γίνεται καλύτερα μια κατάσταση, οπότε αν έχεις να προτείνεις κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... και ξανά προς την δόξα τραβά....

είπα να μην αρχίσω νέο θέμα , έτσι για να υπάρχει μια ιστορικότητα βρε παιδί μου!!!!!

Λοιπόν, σας στέλνω μια μικρή εργασία αναφορικά με τον προσδιορισμό ελάχιστης τιμολόγησης της εργατοώρας του λογιστή !!!!!

Περιμένω σχόλια, κρίσεις ακόμα και επικρίσεις (όλα καλά καλοδεχούμενα!!!)

Και με την ευκαιρία μπορούμε να προσδιορίσουμε τον χρόνο που απαιτείται για διάφορες εργασίες....

καλο το φυλλο στο exell αλλα δεν ειδα πουθενά το κόστος μισθοδωσίας (τσάμπα δουλεύουν οι δικοί σας??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε CHRIS,

μην λησμονείς οτι μιλάμε για ελάχιστες αμοιβές,

οπότε μιλάμε για έναν νέο στο επάγγελμα

οπότε υποθέτουμε οτι εργάζεται μόνος....

και ακόμα έτσι να μην είναι μπορείς στο υπόδειγμα να προστέσεις το κόστος της εργασίας του υπαλλήλου αλλά θα πρέπει να διαμορφώσεις ανάλογα και τις διαθέσιμες ώρες εργασίας που πλέον είναι = 2000+1750=3750.

όπως αναφέρω σε ένα άλλο θέμα το κόστος έργασίας ανα εργατοώρα ενός υπαλληλου ανέρχεται περί το 1,06% επί των μικτών αμοιβών.

αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο ότι βλέπω δεν υπάρχει και τρομερή συμμετοχή!!!!

οπότε εύλογα υποθέτω οτι το όλο ζήτημα ενδιαφέρει του συναδέλφους ακαδημαϊκά ή απλά περιμένουν εξ άνωθεν επιβολή.....(αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα ..αναζητούμε ελευθερία αλλά τελικά επιθυμούμε πατερναλισμό!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς δηλαδή τώρα νομίζεται ότι ο "λογιστάκος" δεν τα αξίζει αυτά τα λεφτά?

Και επειδή ο καιροί είναι δύσκολοι και θα έρθουν και δυσκολότεροι κάντε μια αυξησούλα στον "λογιστάκο" σας απλά για να πάρει ψωμάκι....

Απλά είναι τα πράγματα σύντεκνε...

Και ο ελευθερος επαγγελματιας "μηχανικακος" αξιζει και με το παραπανω καποιες φορες να παιρνει την προβλεπομενη απο το νομο αμοιβη του φιλε μου, ομως δεν διανοειται να την ζητησει απο ιδιωτη.Χρεωνει πολυ λιγοτερα.Επιπλεον το γελοιο ελληνικο κρατος εχει φροντισει ωστε τη στιγμη που ο "λογιστακος" κανει μια χαρα τη δουλεια του χωρις τη συνδρομη ας πουμε "μηχανικακου", το αντιθετο απο ο,τι βλεπω ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο να συμβει...Και διερωτομαϊ: Γιατι αραγε να με αναγκαζει το γελοιο ελληνικο κρατος, με το ελεϊνο φορολογικο του συστημα να πληρωνω "νταβατζηλικι" σε λογιστες απλα και μονο για να μην παω φυλακη ακομα και αν σχεδον δεν ασκω το επαγγελμα μου;;; Δεν ειναι αδικο;

Φροντιστε να κανετε οσο καλυτερα γινεται τη δουλεια σας και σταματηστε να κλαιγεστε.Ολες οι συντεχνιες εχουν προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο ελευθερος επαγγελματιας "μηχανικακος" αξιζει και με το παραπανω καποιες φορες να παιρνει την προβλεπομενη απο το νομο αμοιβη του φιλε μου, ομως δεν διανοειται να την ζητησει απο ιδιωτη.Χρεωνει πολυ λιγοτερα.Επιπλεον το γελοιο ελληνικο κρατος εχει φροντισει ωστε τη στιγμη που ο "λογιστακος" κανει μια χαρα τη δουλεια του χωρις τη συνδρομη ας πουμε "μηχανικακου", το αντιθετο απο ο,τι βλεπω ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο να συμβει...Και διερωτομαϊ: Γιατι αραγε να με αναγκαζει το γελοιο ελληνικο κρατος, με το ελεϊνο φορολογικο του συστημα να πληρωνω "νταβατζηλικι" σε λογιστες απλα και μονο για να μην παω φυλακη ακομα και αν σχεδον δεν ασκω το επαγγελμα μου;;; Δεν ειναι αδικο;

Φροντιστε να κανετε οσο καλυτερα γινεται τη δουλεια σας και σταματηστε να κλαιγεστε.Ολες οι συντεχνιες εχουν προβληματα.

το ελληνικο κράτος δεν υποχρεώνει (τουλάχιστον στο επίπεδο του ελεύθερου επαγγελματια μηχανικού) να πληρώνεται κανέναν λογιστή! αυτό αποτελεί δικιά σας επιλογή. Σαφώς υπάρχουν πολύ μηχανικοί που επιλέγουν να τηρούν τα βιβλία τους μόνοι τους και καλά κάνουν!!!! Αν όμως κοστολογούν την ώρα τους περισσότερο από την αμοιβή του λογιστή τότε μπορούν να επιλέξουν ένα λογιστή να αναλάβει την τήρηση των φορολογικών υποχρεώσεων του! Αν πάλι κάνω λάθος και το κράτος σας υποχρέωνει, παρακαλώ ενημερώστε με για την σχετική απόφαση μιας και θα με βοηθούσε να αυξήσω το προσωπικό μου εισόδημα!!!! Αν πάλι χωρίς να σας υποχρεώνει το κράτος επιλέγετε να πληρώνεται "νταβατζιλίκι" όπως αδόκιμα χαρακτηρίζεται την αμοιβή του λογιστή (υπονοώντας ίσως οτι είναι υπερβολική) τότε αυτή η επιλογή ανήκει στην σφαίρα των πνευματικών νοσημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Φίλε μου "μηχανικάκε"... "λογιστάκος" εδώ.

Στην πραγματικότητα μάλλον αντίθετα είναι τα πράγματα αλλά ή δεν τα βλέπεις ή δεν θέλεις να τα δεις.

Εγώ σας "λογιστάκος" θέλω να κάνω ένα (π.χ.) σπίτι, μπορώ να πάω στην πολεοδομία χωρίς υπογραφή μηχανικού ;;; Γιατί να μην μπορώ ;;; Θα κάτσω να διαβάσω 2 βιβλία για τις (π.χ. πάλι) στατικότητες (ή όπως αλλιώς τα λέτε) και θα το φτιάξω. Τώρα αν στο τέλος θα πέσει να με πλακώσει... εεε στο κάτω κάτω δικαίωμά μου είναι.

Από την άλλη ο Νόμος σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις μόνος σου τη δήλωση. Γιατί ;;; Και αν στο τέλος από τα πολλά λάθη που (ίσως) κάνεις, πέσει η "δήλωση και σε πλακώσει" (ή πας φυλακή όπως καλά λες), επιλογή σου δεν είναι ;

Γιατί εσύ να έχεις επιλογές και εγώ υποχρεώσεις ;;;

Και στο κάτω κάτω αν δεν θέλεις να πληρώνεις "λογιστάκους", πάνε κανά δυο χρονάκια για να σπουδάσεις το "howto : μην με πάνε φυλακή λόγω εφορίας" ή πάρε και κανά δεύτερο πτυχίο (όπως ας πούμε χρειάζομαι εγώ για να φτιάξω το παραπάνω "σπίτι" που λέγαμε) και μετά θα είσαι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ & ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

1. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ Α' ΚΑΙ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΒΣ.

Ι. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ & ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΠΑΓΓ/ΤΩΝ : 150,00 ΕUR

ΙΙ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΕΣ: 190,00 ΕUR

ΙΙΙ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΙΚΤΕΣ : 230,00 ΕUR

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Στις παραπάνω επιχειρήσεις εάν απασχολείτε προσωπικό πάνω από 1 άτομο θα υπάρχει μηνιαία επιβάρυνση στις ανωτέρω τιμές 15,00 ευρώ κατ' απασχολούμενο άτομο. Οι αμοιβές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ , οι δε ετήσιες αποδοχές θα περιλαμβάνουν 14 μηνιαίες, όπου η σχέση εργασίας δεν είναι εξαρτημένη. Εννοείται ότι δεν λαμβάνεται ιδιαίτερη αμοιβή για τις δηλώσεις εισοδήματος της επιχείρησης.Τέλος οι αμοιβές διαμορφώνονται πρός τα πάνω λαμβανομένων υπόψη των ακαθάριστων εσόδων της επιχείρησης.

2. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΒΣ

Ι. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ 350,00 ΕUR

ΙΙ. ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ Ο.Ε. & Ε.Ε . 550,00 ΕUR

ΙΙΙ. ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ Ε.Π.Ε. 600,00 ΕUR

ΙV. ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ Α.Ε. 700,00 ΕUR

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στις παραπάνω επιχειρήσεις εάν απασχολείται προσωπικό πάνω απο 1 άτομο θα υπάρχει μηνιαία επιβάρυνση στις ανωτέρω τιμές 30,00 ευρώ κατ' απασχολούμενο άτομο. Οι αμοιβές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ , οι δε ετήσιες αποδοχές θα περιλαμβάνουν 14 μηνιαίες, όπου η σχέση εργασίας δεν είναι εξαρτημένη. Εννοείται ότι δεν λαμβάνεται ιδιαίτερη αμοιβή για τις δηλώσεις εισοδήματος της επιχείρησης.Τέλος οι αμοιβές διαμορφώνονται πρός τα πάνω λαμβανομένων υπόψη των ακαθάριστων εσόδων της επιχείρησης.

οι τιμές αυτές ισχύουν και σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΘΙΕΡΩΣΗ ΠΑΝΕΛΑΔΙΚΗΣ ΕΝΙΑΙΑΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ 50 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

ΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμές αυτές ισχύουν και σήμερα?

ατομικη με γ' κατηγορίας βιβλία και χαμηλό τζίρο με 3 ατομα προσωπικο, δεν πέρνετε 350,00€/ μηνα?

Και αρκετά παραπάνω..

Αλλά τι τζίρο έχει και είναι τρίτης?

Αν θέλει να πληρώνει λιγότερα ας τα κάνει Β'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...