Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι ο λογιστικός χειρισμός του δανείου μέσω ΤΕΜΠΜΕ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ Β , ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ?

Θα έλεγα μια στήλη στο εσόδων, με την επιδότηση, και μια στήλη με το ποσό δανείου.

Στο εξόδων μια στήλη με τόκους και έξοδα δανείου και μια στήλη για την πληρωμή κεφαλαίου.

Είσπραξη και πληρωμή για πληροφοριακούς λόγους, Επιδότηση και έξοδα δανείου λειτουργούν συμψηφιστικά, με ανάλογη ενημέρωση Ε3.

Περιμένω διαφωνίες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα οτι η τράπεζα δεν αναφέρει καθόλου τους τόκους ,οπότε

χρ.30,00

πιστ,74,05και

χρ.65

πιστ.30,00

Ενημερωνει ΚΕΠΥΟ οποτε θα συμφωνησω με τα ως ανω. Οσον αφορα τους τοκους οπου τους εχω αναλυτικα σε εξτρε, να χρεωπιστωσουμε τον 52?Γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ , PRO RATA EXΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ???(ΦΠΑ 0)

...... ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΦΤΑΝΑΝ ΤΑ Ε-9 κ.λ.π. ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ , PRO RATA EXΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ???(ΦΠΑ 0)

...... ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΦΤΑΝΑΝ ΤΑ Ε-9 κ.λ.π. ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ .

Δημοσίευσα παραπάνω

Μήπως

χρ. 65 με πιστ. του 45 ή του 52

με το ποσό των τόκων

και

χρ.του 45 ή του 52 με πίστωση του 74

με το τιμολόγιο

Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας

χρ. 65 με πιστ. του 45 ή του 52

με το ποσό των τόκων

και

χρ.του 45 ή του 52 με πίστωση του 65

με το τιμολόγιο

Προκειμένου να αποφύγουμε pro-rata?

Aφού πρόκειται για λογιστικά έσοδα και έξοδα.

Αλλά ....... δεν είχα γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειναι επιδότηση και ανδεν υπάρχει υποχρεωση για προρατα απο αλλο λογο

δεν υπολογίζεται προρατα

το θέμα έχει λυθει απο το ΔΙΚΤΥΩΘΗΤΕ ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τράπεζες τί κάνουν?

πιστώνουν τους τόκους ώς έσοδα και χρεώνουν το ΤΕΜΠΜΕ αντί της εταιρίας?

Η χρεώνουν την εταιρία που έχει πάρει το δάνειο και την πιστώνουν με την είσπραξη από το ΤΕΜΠΜΕ.?

Αφού είναι είναι επιδότηση τόκων σκέφτηκε κάποιος την εκδοχή το έσοδο να πάει αφαιρετικά των τόκων? (Οχι πίστωση αλλά αρνητική χρέωση)

Δεν λέω ότι είναι η πιό σωστή αντιμετώπιση , αλλά σκέφτομαι ότι αφού στην ουσία έχουμε επιδότηση του ΕΞΟΔΟΥ , και όχι επιδότηση άλλου είδους , εάν χρεώσουμε 65 και πιστώσουμε 74 παρουσιάζουμε πλασματικά κονδύλια.

Εχεις αναλύσει κανείς τον νόμο για το ΤΕΜΠΜΕ να δεί τις ακριβώς αναφέρει?

Βάζω μερικούς προβληματισμούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
Οι τράπεζες τί κάνουν?

πιστώνουν τους τόκους ώς έσοδα και χρεώνουν το ΤΕΜΠΜΕ αντί της εταιρίας?

Η χρεώνουν την εταιρία που έχει πάρει το δάνειο και την πιστώνουν με την είσπραξη από το ΤΕΜΠΜΕ.?

Αφού είναι είναι επιδότηση τόκων σκέφτηκε κάποιος την εκδοχή το έσοδο να πάει αφαιρετικά των τόκων? (Οχι πίστωση αλλά αρνητική χρέωση)

Δεν λέω ότι είναι η πιό σωστή αντιμετώπιση , αλλά σκέφτομαι ότι αφού στην ουσία έχουμε επιδότηση του ΕΞΟΔΟΥ , και όχι επιδότηση άλλου είδους , εάν χρεώσουμε 65 και πιστώσουμε 74 παρουσιάζουμε πλασματικά κονδύλια.

Εχεις αναλύσει κανείς τον νόμο για το ΤΕΜΠΜΕ να δεί τις ακριβώς αναφέρει?

Βάζω μερικούς προβληματισμούς..

Εχω εκφράσει ήδη την άποψη για χρέωση του 65 με τους τόκους και για αρνητική χρέωση του με το "εσοδο" της επιδότησης.

Θέλω όμως να βάλω και έναν άλλο προβληματισμό.

Αν η επιδότηση εμφανισθεί ώς έσοδο και όχι ως αρνητικό έσοδο ,

τί γίνεται στην περίπτωση που ο συνυπολογισμός ΄της στά έσοδα έχει σαν αποτέλεσμα τα έσοδα να υπερβούν (ενώ αν δεν συνυπολογιζόταν, όχι) το όριο της αυτοπεραίωσης ??

Χάνεται η αυτοπεραίωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εκφράσει ήδη την άποψη για χρέωση του 65 με τους τόκους και για αρνητική χρέωση του με το "εσοδο" της επιδότησης.

Θέλω όμως να βάλω και έναν άλλο προβληματισμό.

Αν η επιδότηση εμφανισθεί ώς έσοδο και όχι ως αρνητικό εξοδο

τί γίνεται στην περίπτωση που ο συνυπολογισμός ΄της στά έσοδα έχει σαν αποτέλεσμα τα έσοδα να υπερβούν (ενώ αν δεν συνυπολογιζόταν, όχι) το όριο της αυτοπεραίωσης ??

Χάνεται η αυτοπεραίωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Η τράπεζα στο extrai που εκδίδει χρεώνει το δάνειο με τους τόκους του εξαμήνου

οπότε πρέπει να γίνει εγγραφή : χρέωση του 65 σε πίστωση του δανέιου.

Εν συνεχεία ζητάει από τον δανειολήπτη να εκδόση ισόποσο των τόκων τιμολόγιο προς το

ΤΕΜΠΜΕ ( Χρέωση του 30 σε πίστωση του 74)

Όταν με το καλό η τράπεζα εισπράξει από το ΤΕΜΠΜΕ το ποσό των τόκων και το εμφανίσει στο

extrai του δανείου θα πιστώσουμε τον 30 (ΤΕΜΠΜΕ) σε χρέωση του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα μια στήλη στο εσόδων, με την επιδότηση, και μια στήλη με το ποσό δανείου.

Στο εξόδων μια στήλη με τόκους και έξοδα δανείου και μια στήλη για την πληρωμή κεφαλαίου.

Είσπραξη και πληρωμή για πληροφοριακούς λόγους, Επιδότηση και έξοδα δανείου λειτουργούν συμψηφιστικά, με ανάλογη ενημέρωση Ε3.

Περιμένω διαφωνίες :(

Στα Β όλα αυτά?

Για ξανασκέψου το!!

Παρακολουθούμε ταμειακές εγγραφές στα Β?

Τα δάνεια δεν καταχωρούνται!

Μόνο οι τόκοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δάνεια δεν καταχωρούνται!

Μόνο οι τόκοι!

Μαρινα το οτι δεν το κανουμε δεν σημαινει οτι δεν πρεπει κιολας.

(αν και για να πω την αληθεια σε μια περιπτωση που εχω (του αδελφου μου, ειπαμε ειμαι μισθωτος) το κανω.)

ΠΔ 186/92 αρθρο 6 παραγραφος 4 περιπτωση δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρινα το οτι δεν το κανουμε δεν σημαινει οτι δεν πρεπει κιολας.

(αν και για να πω την αληθεια σε μια περιπτωση που εχω (του αδελφου μου, ειπαμε ειμαι μισθωτος) το κανω.)

ΠΔ 186/92 αρθρο 6 παραγραφος 4 περιπτωση δ

Τάσο μου, θα διαφωνήσω.....και δεν θα διαφωνήσω!

Τα βιβλία Γ κατηγ. είτε ημερολόγια είτε καθολικά, απεικονίζουν τις οικονομικές συναλλαγές μιας επιχείρησης.

Τα βιβλία Β κατηγ, λέγονται Εσόδων-Εξόδων, και ώς εκ τούτου εγγραφές που δεν ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες, μόνο ώς πληροφορίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Οχι όμως ώς αναγκαστικές εγγραφές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΤΗΣ ΕΚΚΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΦΠΑ

Σημειώνεται ότι, με τις διατάξεις του νόμου 2954/01, δεν υπάρχει υποχρέωση δημιουργίας του κλάσματος της pro-rata (για τον προσδιορισμό του εκπιπτόμενου φόρου των κοινών εισροών), στην περίπτωση που ο υποκείμενος στο φόρο έχει εκτός από έσοδα με δικαίωμα έκπτωσης και έσοδα εξαιρούμενα του ΦΠΑ (π.χ. αποζημιώσεις, επιχορηγήσεις, οικονομικές ενισχύσεις κλπ.).

Αντίθετα, την υποχρέωση της δημιουργίας του κλάσματος της pro-rata, έχει ο υποκείμενος ο οποίος εκτός από τα έσοδα με δικαίωμα έκπτωσης έχει και έσοδα που δεν παρέχουν δικαίωμα έκπτωσης, όπως πράξεις του άρθρου 22 (εκπαίδευση, υγεία, ασφάλειες, χρηματοοικονομικές), του άρθρου 44 (μεταπωλητές ή λιανοπωλητές βιομηχανοποιημένων καπνών), πώλησης εφημερίδων και περιοδικών.

Τονίζεται ότι, στην περίπτωση που υποκείμενος έχει την υποχρέωση δημιουργίας του κλάσματος δεν θα συμπεριλάβει στον παρανομαστή του κλάσματος τυχόν εξαιρούμενα έσοδα, παρά μόνον τις επιδοτήσεις, επιχορηγήσεις, οικονομικές ενισχύσεις που δεν αποτελούν μέρος της φορολογητέας αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρινα το οτι δεν το κανουμε δεν σημαινει οτι δεν πρεπει κιολας.

(αν και για να πω την αληθεια σε μια περιπτωση που εχω (του αδελφου μου, ειπαμε ειμαι μισθωτος) το κανω.)

ΠΔ 186/92 αρθρο 6 παραγραφος 4 περιπτωση δ

ΣΥΜΦΩΝΩ

ΠΔ 186/92 αρθρο 6 παραγραφος 4 περιπτωση δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάσο μου, θα διαφωνήσω.....και δεν θα διαφωνήσω!

Τα βιβλία Γ κατηγ. είτε ημερολόγια είτε καθολικά, απεικονίζουν τις οικονομικές συναλλαγές μιας επιχείρησης.

Τα βιβλία Β κατηγ, λέγονται Εσόδων-Εξόδων, και ώς εκ τούτου εγγραφές που δεν ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες, μόνο ώς πληροφορίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Οχι όμως ώς αναγκαστικές εγγραφές!

Μαρινα θα συμφωνησω οτι οι συγκεκριμενες εγγραφες μονο ως πληροφιακες μπορουν να χρησιμοποιηθουν.

Γραφει ομως ο Σταματοπουλος (ΚΒΣ εκδοση 2008 σελ.332):

"Με τον τροπο αυτο ο ελεγχος διαπιστωνει τα δανεια που εχει λαβει η επιχειρηση, τα ποσα των δοσεων που εχει καταβαλει και το οφειλομενο εκαστοτε υπολοιπο, αποκομιζοντας μια αποψη, κατα κανονα, για τη λειτουργια της επιχειρησης και των ταμειακων δυνατοτητων της."

Απο την αλλη οταν εχω ενα μεγαλο δανειο για αγορα επαγγελματικης στεγης, για ποιον λογο να διακινδυνεψω μια πιθανη απορριψη της δαπανης των τοκων;

Για πολλα πραγματα πανω στην δουλεια δεν βρισκω νοημα γιατι τα κανω, αλλα τα κανω επειδη το λεει ο ταδε νομος ή η ταδε αποφαση. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρινα θα συμφωνησω οτι οι συγκεκριμενες εγγραφες μονο ως πληροφιακες μπορουν να χρησιμοποιηθουν.

Γραφει ομως ο Σταματοπουλος (ΚΒΣ εκδοση 2008 σελ.332):

"Με τον τροπο αυτο ο ελεγχος διαπιστωνει τα δανεια που εχει λαβει η επιχειρηση, τα ποσα των δοσεων που εχει καταβαλει και το οφειλομενο εκαστοτε υπολοιπο, αποκομιζοντας μια αποψη, κατα κανονα, για τη λειτουργια της επιχειρησης και των ταμειακων δυνατοτητων της."

Απο την αλλη οταν εχω ενα μεγαλο δανειο για αγορα επαγγελματικης στεγης, για ποιον λογο να διακινδυνεψω μια πιθανη απορριψη της δαπανης των τοκων;

Για πολλα πραγματα πανω στην δουλεια δεν βρισκω νοημα γιατι τα κανω, αλλα τα κανω επειδη το λεει ο ταδε νομος ή η ταδε αποφαση. :(

Το ότι εξυπηρετούνται ελεγκτικές διαδικασίες .....είναι γεγονός.

Το μη αναγκαστικό του πράγματος εγω τόνισα......οχι το πληροφοριακό-προαιρετικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ , ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ , ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΕΣ-ΕΞ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΤΕΛΙΚΑ

ΑΝ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΕΣΟΔΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΤΠΥ ΤΕΜΠΜΕ - ΜΕ ΧΑΡ/ΜΟ ΤΟΥ ΛΟΓ/ΜΟΥ ΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ( CALCULUS PROSVASIS ) -

ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΚΩΝ ΚΛΠ ( ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ )

ΚΑΙ Ο ΛΟΓ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΠΟΘΕΝΑ ( Ε3 - ΕΚΚΑΘ ΦΠΑ )

ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΠΗΡΕ 15000 ΔΑΝΕΙΑ ΤΕΜΠΜΕ ΑΠΟ ΑΛΦΑ ΜΠΑΝΚ,,ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.,,ΤΙ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ??? ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΩΣ ΕΞΟΔΟ ΤΟΚΟΙ

**** ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ.ΟΕΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...