Προς το περιεχόμενο

ΑΞΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΕΓΗΣ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Μας τυχαίνει μια ιδιάζουσα περίπτωση ΕΤΑΚ για ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ακινήτου από ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ Νομικού Προσώπου.

ΑΚΙΝΗΤΟ: Ισόγειο Εντευκτήριο Συλλόγου σε εντός σχεδίου πόλης Οικόπεδο.

Υπολογίζεται Αξία Επαγγελματικής Στέγης (με το έντυπο 2): περίπου.. 250.000,00 €

Υπολογίζεται Αξία Οικοπέδου (με έντυπο 3): περίπου …300.000,00 €.

Δηλαδή, στην περίπτωση αυτή η αξία και μόνο του Οικοπέδου υπερβαίνει την συνολική αξία του ακινήτου (κτίσμα + ποσοστό οικοπέδου) όπως υπολογίστηκε από το έντυπο 3. (αυτό συμβαίνει μάλλον λόγω του Σ.Ε. και του Σ.Α.Ο. της περιοχής που βρίσκεται). (Άρα προκύπτει για το κτίσμα 250.000,00-300.000,00= - 50.000,00 <0).

Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή μήπως ο υπολογισμός των εντύπων από το Συμβολαιογράφο μπορεί να έγινε λάθος? Αν όντως ισχύει, πως θα δηλωθούν τα ακίνητα στη δήλωση του ΕΤΑΚ ? Να δηλώσουμε μόνο την αξία του Οικοπέδου που είναι η μεγαλύτερη?

Μου είπαν από τη ΔΟΥ ότι ενδεχόμενα να μας συμφέρει να μην δηλώσουμε την ιδιόχρηση ώστε να πάνε με ένα συντελεστή και να μη γίνει διαχωρισμός αξίας κτίσματος από το συνολικό ακίνητο. Βέβαια, στην περίπτωση αυτή το οικόπεδο θα πάει με συντελεστή 3 τοις χιλίοις (ως Μη Κερδοσκοπικό) και όχι με το 6 τοις χιλίοις που είναι στα λοιπά Ν.Π.

Καμία άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, 28 Μαΐου 2008

Αρ. Πρωτ.: 1058588/604/0013

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

ΤΜΗΜΑ Φ.Μ.Α.Π.

Ταχ. Δ/νση:

Τηλέφωνο:

Email Καρ. Σερβίας 8, 10184 Αθήνα

210-337.5890

[email protected]

ΠΟΛ.1086

ΘΕΜΑ: «Ενιαίο Τέλος Ακινήτων Νομικών Προσώπων»

Με αφορμή γραπτά και προφορικά ερωτήματα, που τέθηκαν στην Υπηρεσία μας και σε συνέχεια της 1042151/396/0013/ ΠΟΛ.1075/10.4.2008, σας παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες και παρακαλούμε για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή τους.

.....................

10. Τέλος, επισημαίνουμε ότι στην περίπτωση που προκύπτει αρνητική αξία για το ιδιοχρησιμοποιούμενο κτίσμα, μετά την αφαίρεση της αξίας του αναλογούντος οικοπέδου, το εν λόγω κτίσμα θα αναγραφεί ενδεικτικά με αξία 1,00 ευρώ και το οικόπεδο θα φορολογηθεί στην αξία που υπολογίζεται με βάση τον πίνακα Η1 του εντύπου του οικοπέδου, με συντελεστή 6‰.

Ακριβές Αντίγραφο

Η Προϊσταμένη της Γραμματείας

Ο Υφυπουργός Οικονομίας & Οικονομικών

Αντώνιος Μπέζας

Εγώ τώρα που το ΑΦΜ λίγει σε 1 γιατί θα πρέπει να θεωρηθώ εκπρόθεσμος???

Εδώ και δύο εβδομάδες ψάχνω ρωτάω διαβάζω και η πρώτη-πρώτη (γιατί μετά από κάποια τηλεφωνήματα πήρα σωστή απάντηση) αντίδραση που πήρα από το υπουργείο αλλά και από κάποιες ΔΟΥ ήταν οτι δεν ξέρω τι μου γίνεται και οτι αυτό είναι αδύνατον.

Πότε θα σοβαρευτούμε επιτέλους????

Και κάτι ακόμη γιατί με το έτσι θέλω μου βάζει στο σύνολο της νέας μεγαλήτερης αντικειμενικής αξίας που θα βγεί να πληρώσω με το έτσι θέλω το 0,6% και δεν μου αφαιρεί τουλάχιστον την αξία του κτιρίου με 0,1%??? :D:P

Δεν βλέπει κανείς εκει μέσα τι γίνεται??? :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Φίλε SOULI, μου είχε διαφύγει αυτό. Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση.

Φαντάζομαι πάντως, ερμηνεύοντας το παραπάνω άρθρο 10 της ΠΟΛ, ότι στην περίπτωση αυτή (δηλ. αρνητικής αξίας ιδιοχρησιμοποιούμενου κτίσματος) ΔΕΝ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ η φορολόγηση με το 1€/ τ.μ. των κτισμάτων, ώστε να φορολογείται τελικά και το κτίσμα και το οικόπεδο????

Σωστά το λέω?

Ως προς την δεύτερη απάντηση του κ. “a.a.” : Αν κατάλαβα καλά αναφέρθηκε στο προηγούμενο άρθρο «ΗΜΙΤΕΛΗ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ κλπ κλπ» μόνο ως προς το Ν.Π. ΜΗ Κερδοσκοπικού χαρακτήρα?

Εννοείτε ότι ΔΕΝ ισχύει ο χαμηλότερος φορολογικός συντελεστής (0,3 τοις εκατό) για όλα τα Μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα Ν.Π.?

(Στην περίπτωσή μας πρόκειται για Ένωση Ομογενών Κωνσταντινουπολιτών). Υπάρχει περίπτωση να μην δεχθεί η ΔΟΥ το χαμηλό συντελεστή και να το φορολογήσει με 0,6%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...