Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν πας να ζητήσεις επιστροφή των 50 ευρώ θέλω να βιντεοσκοπήσεις την αντίδραση του υπαλλήλου και να την ανεβάσεις στο youtube ............θα έχει απίστευτα views !!!!! Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Fafouti μηδένισε το πιστωτικό και κλείσε την επιχ/ση να ηρεμήσεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους!

Κατάλαβα....επιστροφές δεν γίνονται....

Πως δεν γίνονται επιστροφές?

Η καλλίτερη τους να δίνουν επιστροφές πενηντάρικα.

Παραπάνω μη ζητήσεις γιατί ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αμαρτωλέ στην κόλαση θα πας έτσι και αλλιώς,γιατί το πειράζεις το παιδί????

Μη τον ακούς κοπέλα μου,αν δεν έχεις οποιοδήποτε πάγιο (που σίγουρα έχεις) και επειδή δεν σου ζητάνε καταστάσεις ΦΠΑ

με την διακοπή,όταν θα δώσεις την τελευταία περιοδική μηδένισε το Πιστωτικό Υπόλοιπο και τέρμα. Κοίταξε να κλείσεις την

επιχείρηση όσο το δυνατό γρηγορότερα για να ηρεμήσεις.

δικιο έχετε,θέλω να ηρεμήσω....αυτό θα κάνω με το ΠΥ.

όσον αφορά τα παρακάτω?

Στα πάγια έχει αναπόσβεστη αξία 140,00.

Οπότε τώρα θα κάνω: 140,00 x 23% φπα=32,20€?

Αυτό είναι το ΦΠΑ αυτοπαράδοσης ,σωστά?

Αν σε κάποιο πάγιο έχει περάσει η 5ετία τότε τι κάνω?το βάζω στο ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης με αξία 0,00 ή δεν το βάζω καθόλου?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το έντυπο ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ(το βρήκα από το φόρουμ) ή πρέπει να χρησιμοποιήσω θεωρημένο ΤΔΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικιο έχετε,θέλω να ηρεμήσω....αυτό θα κάνω με το ΠΥ.

όσον αφορά τα παρακάτω?

Στα πάγια έχει αναπόσβεστη αξία 140,00.

Οπότε τώρα θα κάνω: 140,00 x 23% φπα=32,20€?

Αυτό είναι το ΦΠΑ αυτοπαράδοσης ,σωστά?

Αν σε κάποιο πάγιο έχει περάσει η 5ετία τότε τι κάνω?το βάζω στο ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης με αξία 0,00 ή δεν το βάζω καθόλου?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το έντυπο ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ(το βρήκα από το φόρουμ) ή πρέπει να χρησιμοποιήσω θεωρημένο ΤΔΑ?

Βάλε και κάποιο αποσβεσμένο πάγιο στο ΕΣΑ για να "κλείσεις" τον ΦΠΑ (50,00) ευρώ σύνολο και καθάρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη δείτε σελ.2 τελευταία δημοσίευση!

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα!

Ατομική επιχ/ση που (που βρίσκεται σε μικρό χωριό) η οποία όσα χρόνια λειτουργούσε, είχε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ και είχε ασφαλιστεί στον ΟΓΑ.

Στις 24/12/2011 έκανε διακοπή εργασιών και πήρα το χαρτί της διακοπής από την εφορία.

Πήγα στον ανταποκριτή του ΟΓΑ εδώ στο χωριουδάκι να υποβάλλω αίτηση διαγραφής της από τον ΟΓΑ λόγω διακοπής εργασιών,

όμως δεν έχουν οριστεί ακόμα ανταποκριτές έως τώρα κι έτσι δεν μπορώ να υποβάλλω την αίτηση!!! (α ρε αθάνατη Ελλαδάρα.....!)

Έχει περάσει περίπου 1 μήνας από την ημερ/νία της διακοπής στην εφορία.

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός από την ημέρα που παίρνει η ατομική επιχ/ση το χαρτί της διακοπής εργασιών από την εφορία

μέχρι να καταθέσει αίτηση διαγραφής της από τον ΟΓΑ λόγω διακοπής εργασιών? Θα έχει κάποιο πρόβλημα ο φορολογούμενος;

Επειδή μέσω του ανταποκριτή (που δεν τον έχουν ορίσει ακόμα και δεν ξέρω και πότε θα τον ορίσουν), δεν βρίσκουμε άκρη....

μήπως ξέρετε αν μπορεί ο φορολογούμενος να πάει από κοντά στα κεντρικά του ΟΓΑ στην Αθήνα να καταθέσει την αίτηση(θα είναι Αθήνα για λίγες μέρες για άλλο λόγο)

ή θα του πουν αναγκαστικά μέσω ΟΓΑ?

Στο site του ΟΓΑ δεν λέει κάτι! Επίσης στον ΟΓΑ που παίρνω τηλέφωνο δεν απαντάνε ποτέ!!!

Για αυτό απευθύνομαι σε εσάς ,

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη δείτε σελ.2 τελευταία δημοσίευση!

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα!

Ατομική επιχ/ση που (που βρίσκεται σε μικρό χωριό) η οποία όσα χρόνια λειτουργούσε, είχε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ και είχε ασφαλιστεί στον ΟΓΑ.

Στις 24/12/2011 έκανε διακοπή εργασιών και πήρα το χαρτί της διακοπής από την εφορία.

Πήγα στον ανταποκριτή του ΟΓΑ εδώ στο χωριουδάκι να υποβάλλω αίτηση διαγραφής της από τον ΟΓΑ λόγω διακοπής εργασιών,

όμως δεν έχουν οριστεί ακόμα ανταποκριτές έως τώρα κι έτσι δεν μπορώ να υποβάλλω την αίτηση!!! (α ρε αθάνατη Ελλαδάρα.....!)

Έχει περάσει περίπου 1 μήνας από την ημερ/νία της διακοπής στην εφορία.

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός από την ημέρα που παίρνει η ατομική επιχ/ση το χαρτί της διακοπής εργασιών από την εφορία

μέχρι να καταθέσει αίτηση διαγραφής της από τον ΟΓΑ λόγω διακοπής εργασιών? Θα έχει κάποιο πρόβλημα ο φορολογούμενος;

Επειδή μέσω του ανταποκριτή (που δεν τον έχουν ορίσει ακόμα και δεν ξέρω και πότε θα τον ορίσουν), δεν βρίσκουμε άκρη....

μήπως ξέρετε αν μπορεί ο φορολογούμενος να πάει από κοντά στα κεντρικά του ΟΓΑ στην Αθήνα να καταθέσει την αίτηση(θα είναι Αθήνα για λίγες μέρες για άλλο λόγο)

ή θα του πουν αναγκαστικά μέσω ΟΓΑ?

Στο site του ΟΓΑ δεν λέει κάτι! Επίσης στον ΟΓΑ που παίρνω τηλέφωνο δεν απαντάνε ποτέ!!!

Για αυτό απευθύνομαι σε εσάς ,

Ευχαριστώ

βρε παιδιά κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14b2j4n.jpg τηλέφωνο ΟΓΑ

κάποιος θα απάντηση

Το τηλεφωνικό κέντρο με αριθμό κλήσης 1510 είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας.

Για να επικοινωνήσετε με τον ΟΓΑ μπορείτε να καλείτε το τηλ. κέντρο στον αριθμό 213 1519 100.

ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΟΓΑ ΑΝΑ ΝΟΜΟ:


  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Όλες οι υπηρεσίες για τους νομούς:
    Θεσσαλονίκης- Ημαθίας - Κιλκίς - Πέλλας - Πιερίας - Σερρών -Χαλκιδικής)
    2313 324900

  • ΠΑΤΡΑΣ (Όλες οι υπηρεσίες για τους νομούς:
    Αχαϊας -Ηλείας -Αιτωλοακαρνανίας)
    2613 615 722, -718, -729


  • ΚΡΗΤΗΣ (Όλες οι υπηρεσίες για τους νομούς:

    Χανίων -Ρεθύμνης -Ηρακλείου -Λασιθίου)

    2813 407200, -201



  • ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση, Επιδόματα, Συντάξεις
    για τους νομούς : Δράμας , Κομοτηνής, Έβρου, Ξάνθης, Καβάλας)

    25313 55200



  • ΛΑΜΙΑΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση & Παροχές, Επιδόματα

    για τους νομούς: Φωκίδας, Φθιώτιδας, Ευρυτανίας, Βοιωτίας)

    22313 55300



  • ΛΑΡΙΣΑΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση, Επιδόματα, Συντάξεις πλην αναπηρίας ,για τους νομούς :Μαγνησίας, Λαρίσης, Τρικάλων , Καρδίτσας)

    2413 509447



  • ΤΡΙΠΟΛΗΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση & Παροχές, Συντάξεις Ανασφαλίστων Υπερηλίκων , Επιδόματα για τους νομούς:

    Λακωνίας, Μεσσηνίας, Αρκαδίας, Αργολίδας)

    2713 602780



  • ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση & Παροχές, Επιδόματα

    για τους νομούς: Ιωαννίνων, Άρτας, Πρεβέζης, Θεσπρωτίας)

    26513 70801


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη βοηθεια για ΟΓΑ!

14b2j4n.jpg τηλέφωνο ΟΓΑ

κάποιος θα απάντηση

Το τηλεφωνικό κέντρο με αριθμό κλήσης 1510 είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας.

Για να επικοινωνήσετε με τον ΟΓΑ μπορείτε να καλείτε το τηλ. κέντρο στον αριθμό 213 1519 100.

ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΟΓΑ ΑΝΑ ΝΟΜΟ:


  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Όλες οι υπηρεσίες για τους νομούς:
    Θεσσαλονίκης- Ημαθίας - Κιλκίς - Πέλλας - Πιερίας - Σερρών -Χαλκιδικής)
    2313 324900

  • ΠΑΤΡΑΣ (Όλες οι υπηρεσίες για τους νομούς:
    Αχαϊας -Ηλείας -Αιτωλοακαρνανίας)
    2613 615 722, -718, -729


  • ΚΡΗΤΗΣ (Όλες οι υπηρεσίες για τους νομούς:

    Χανίων -Ρεθύμνης -Ηρακλείου -Λασιθίου)

    2813 407200, -201



  • ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση, Επιδόματα, Συντάξεις
    για τους νομούς : Δράμας , Κομοτηνής, Έβρου, Ξάνθης, Καβάλας)

    25313 55200



  • ΛΑΜΙΑΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση & Παροχές, Επιδόματα

    για τους νομούς: Φωκίδας, Φθιώτιδας, Ευρυτανίας, Βοιωτίας)

    22313 55300



  • ΛΑΡΙΣΑΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση, Επιδόματα, Συντάξεις πλην αναπηρίας ,για τους νομούς :Μαγνησίας, Λαρίσης, Τρικάλων , Καρδίτσας)

    2413 509447



  • ΤΡΙΠΟΛΗΣ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση & Παροχές, Συντάξεις Ανασφαλίστων Υπερηλίκων , Επιδόματα για τους νομούς:

    Λακωνίας, Μεσσηνίας, Αρκαδίας, Αργολίδας)

    2713 602780



  • ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ( Ιατρ/κή Περίθαλψη, Ασφάλιση & Παροχές, Επιδόματα

    για τους νομούς: Ιωαννίνων, Άρτας, Πρεβέζης, Θεσπρωτίας)

    26513 70801


Ευχαριστώ πολύ αλλά τα τηλέφωνα τα έχω κι εγώ!

Άσε που δεν βλέπω πουθενά τηλέφωνα για τα νησιά(εκτός από Κρήτη..)!!! ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ?

Επίσης το θέμα είναι ότι δεν τα σηκώνουν τα τηλέφωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα!

Είμαι νέος στο επάγγελμα και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Ατομική επιχείρηση είχε κάνει έναρξη επαγγέλματος το 1995 που δραστηριοποιούταν με εκμετάλλευση ηλεκτροκίνητων αυτοκινήτων (συγκρουόμενα αυτοκίνητα) και δούλεψε έως και το 1996.

Στο χειρόγραφο βιβλίο εσόδων εξόδων ο τότε λογιστής έχει περασμενα τις αγορές των παγίων αλλά όχι τις αποσβέσεις που αναλογούσαν..

Η επιχείρηση ήταν ξεχασμένη καθως απ' το 96 και μετα αύτε μια κίνηση είχε. Από δηλώσεις ΦΠΑ και εισοδήματος είμαι καλυμένος καθώς είναι μηδενικά όλα αυτά τα χρόνια.

Είχε θεωρήσει 4 Α.Π.Υ. και το βιβλίο. Οι ΑΠΥ έχουν χαθεί καθώς και τα πάγια δεν υπάρχουν (ούτε ο ίδιος ο επιχερηματίας δεν ξέρει που είναι).

Ξέρω οτι σε περίπτωση διακοπής έχω πρόστιμο απο τον ΚΒΣ για απώλεια στοιχείων 800 ευρώ (4*200=800).

Θέλω να του κάνω διακοπή με 31/12/2010 για να μην του υπολογιστεί το τέλος επιτηδεύματος για το 2011 καθώς και για τα επόμενα χρόνια..

Θελω να ρωτήσω τι κάνω με τα πάγια αυτοπαράδοση και ας μην υπάρχουν στην πραγματικότητα ή υπαρχει κάποια άλλη διαδικασία που μου διαφεύγει?

Κι αν κάνω αυτοπαράδοση πόση αξία μου προτείνεται (να σημειώσω πως η άξια αγορών των πάγίων τότε ήταν 750.000 δρχ περίπου).

Υπάρχει θέμα διακανονισμού ΦΠΑ παγίων με την συγκεκριμένη ημερομηνία διακοπής

Επίσης ξέρω πως αν κάνω με 31/12/2010 διακοπή θα πάω σε έλεγχο.. πιστεύεται ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα εκέι?

Ελεγκτής εφορίας μου πρότεινε να κάνω διακοπή απο σήμερα (11/6/2012) ένα χρόνο πίσω ώστε να μην πάω σε έλεγχο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλησπέρα κ καλή χρονια. Κατα την διακοπή εργασιων φυσικού προσώπου ο επόπτης ελέγχου διαπιστώνει πως δεν εχουν υποβληθεί συγκ. Καταστασεις κεπυο έτους 2012 ενώ υπήρχε υποχρέωση κ δεν δέχεται την διακοπη εάν δεν υποβληθεί η συγκεντρωτική κατάσταση. Δεν λέω πως δεν υπαρχει υποχρέωση αλλά είναι άσχετο με την δηλωση διακοπής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ καλή χρονια. Κατα την διακοπή εργασιων φυσικού προσώπου ο επόπτης ελέγχου διαπιστώνει πως δεν εχουν υποβληθεί συγκ. Καταστασεις κεπυο έτους 2012 ενώ υπήρχε υποχρέωση κ δεν δέχεται την διακοπη εάν δεν υποβληθεί η συγκεντρωτική κατάσταση. Δεν λέω πως δεν υπαρχει υποχρέωση αλλά είναι άσχετο με την δηλωση διακοπής

 

Καλή χρονία

Δυστυχώς έτσι κάνουν πάντα. Νομίζω οτι πρέπει να την υποβάλετε (για να μπορέσετε να προχωρήσετε δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ΠΟΛ1006/2013 για διακοπή εργασιών:

3. Πριν την καταχώρηση της δήλωσης στο μηχανογραφικό σύστημα, ακυρώνονται υποχρεωτικά τα θεωρημένα φορολογικά στοιχεία, η θεώρηση των οποίων, διενεργήθηκε από το χρόνο παραγωγικής λειτουργίας του σχετικού υποσυστήματος TAXIS, σε κάθε Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) και υποβάλλεται από το φορολογούμενο υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν.1599/1986, με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής του, με την οποία δηλώνεται ότι, δεν υφίστανται αποθέματα της επιχείρησης, πάγια ή εμπορεύσιμα, χρηματικές απαιτήσεις ή υποχρεώσεις.
4. Η διακοπή της επιχείρησης, ολοκληρώνεται, ανεξάρτητα της ύπαρξης βεβαιωμένων χρεών ή της μη εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων των φορολογουμένων.
5. Με την καταχώρηση της δήλωσης αυτής στο υποσύστημα Μητρώου ολοκληρώνεται η διαδικασία διακοπής της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας.

 

Η συγκεντρωτική θα υποβληθεί αν όχι τώρα αργότερα και θα πληρωθεί και το πρόστιμο. Αυτό που με εκνευρίζει είναι πως θα μπορούσα να είχα τελειώσει σήμερα και να μην τρέχω ξανά στην Δ.Ο.Υ μέσα στην εβδομάδα για να προλάβω το 10ήμερο και ένα ακόμα πρόστιμο. Και όχι γιατί ζητάω χάρη αλλά γιατί έτσι είναι η διαδικασία. Έπρεπε σήμερα να γίνει δεκτή η δήλωση διακοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ΠΟΛ1006/2013 για διακοπή εργασιών:

3. Πριν την καταχώρηση της δήλωσης στο μηχανογραφικό σύστημα, ακυρώνονται υποχρεωτικά τα θεωρημένα φορολογικά στοιχεία, η θεώρηση των οποίων, διενεργήθηκε από το χρόνο παραγωγικής λειτουργίας του σχετικού υποσυστήματος TAXIS, σε κάθε Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) και υποβάλλεται από το φορολογούμενο υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν.1599/1986, με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής του, με την οποία δηλώνεται ότι, δεν υφίστανται αποθέματα της επιχείρησης, πάγια ή εμπορεύσιμα, χρηματικές απαιτήσεις ή υποχρεώσεις.

4. Η διακοπή της επιχείρησης, ολοκληρώνεται, ανεξάρτητα της ύπαρξης βεβαιωμένων χρεών ή της μη εκπλήρωσης των φορολογικών υποχρεώσεων των φορολογουμένων.

5. Με την καταχώρηση της δήλωσης αυτής στο υποσύστημα Μητρώου ολοκληρώνεται η διαδικασία διακοπής της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας.

 

Η συγκεντρωτική θα υποβληθεί αν όχι τώρα αργότερα και θα πληρωθεί και το πρόστιμο. Αυτό που με εκνευρίζει είναι πως θα μπορούσα να είχα τελειώσει σήμερα και να μην τρέχω ξανά στην Δ.Ο.Υ μέσα στην εβδομάδα για να προλάβω το 10ήμερο και ένα ακόμα πρόστιμο. Και όχι γιατί ζητάω χάρη αλλά γιατί έτσι είναι η διαδικασία. Έπρεπε σήμερα να γίνει δεκτή η δήλωση διακοπής.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου...

Απλά έχω βαρεθεί να τσακώνομαι με τους "συναδέλφους". Δεν βγαίνει άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνει ανάγνωση μνήμησ της ΦΤΜ σήμερα 10/1/2015 ,μπορώ τη δευτέρα να κάνω διακοπή με 31/12/2014? διότι η επιχείρηση έχει σταματήσει γύρω στις 15/12/2014 την λειτουργία της. Φοβάμαι πώς όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνει ανάγνωση μνήμησ της ΦΤΜ σήμερα 10/1/2015 ,μπορώ τη δευτέρα να κάνω διακοπή με 31/12/2014? διότι η επιχείρηση έχει σταματήσει γύρω στις 15/12/2014 την λειτουργία της. Φοβάμαι πώς όχι...

 

 

κοίτα εγω σαν τεχνικος θα κόψω  ΤΠΥ με σημερινή ημερομηνία κλπ κλπ,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εγω σαν τεχνικος θα κόψω  ΤΠΥ με σημερινή ημερομηνία κλπ κλπ,,

ο τεχνικός δεν έκοψε παραστατικό επειδή δεν τον χρέωσε. Βέβαια εκδόθηκε "ζ" μηδενικό με ημερομηνία 10/1/15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περίπτωση διακοπής ατομικής ενός ψητοπωλείου έχω την εξής απορία για τα πάγια..όταν έκανε έναρξη έκοψα τίτλο κτήσης για την αγορά του πάγιου εξοπλισμού του ψητοπωλείου και πλήρωσα χαρτόσημο. Τώρα στην διακοπή θα πρέπει να κόψω στοιχείο αυτοπαράδοσης, οκ? Ο πάγιος εξοπλισμός όμως του ψητοπωλείου ουσιαστικά θα μείνει στο ακίνητο του ιδιοκτήτη. Στο ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης θα γράψω ότι τα αυτοπαραδίδει στον εαυτό του ο πελάτης μου αλλά σε ποιά διεύθυνση, του σπιτιού του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περίπτωση διακοπής ατομικής ενός ψητοπωλείου έχω την εξής απορία για τα πάγια..όταν έκανε έναρξη έκοψα τίτλο κτήσης για την αγορά του πάγιου εξοπλισμού του ψητοπωλείου και πλήρωσα χαρτόσημο. Τώρα στην διακοπή θα πρέπει να κόψω στοιχείο αυτοπαράδοσης, οκ? Ο πάγιος εξοπλισμός όμως του ψητοπωλείου ουσιαστικά θα μείνει στο ακίνητο του ιδιοκτήτη. Στο ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης θα γράψω ότι τα αυτοπαραδίδει στον εαυτό του ο πελάτης μου αλλά σε ποιά διεύθυνση, του σπιτιού του?

??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ,το σοβαρο ειναι αν εχει γινει αποσβεση , αν εχει γινει βαλε καποιο ποσο και εισαι οκ...αν υπολείπεται φπα πχ 2/5 βαλε κατά τι απραπανω και παλι εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...