Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΟΡΟΥ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠ' ΟΨΙΝ ΟΙ ΧΡΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΕΡΔΗ;


elias stratakis

Ερώτηση

Συνάδελφοι πείτε μου την γνώμη σας, αλλά παρακαλώ, τεκμηριωμένα (με νόμους, αποφάσεις, κτλ).

Έχω μια επιχείρηση Ο.Ε. με βιβλία Β΄ κατηγορίας της οποίας μεταβιβάζονται τα μερίδια κατά 67%.

Η επιχείρηση λειτουργεί από το 2005.

Τα καθαρά κέρδη για τις χρήσεις 2005 και 2006 είναι μηδενικά.

Τα καθαρά του 2007 : 27.133,41

Τα καθαρά του 2008 : 51.506,51

Κατά τον προσδιορισμό του μέσου όρου των καθαρών κερδών εγώ υπολόγισα και τα τέσσερα έτη και βγήκε : 19.659,98.

Ο αρμόδιος υπάλληλος όμως διαφωνεί (προφανώς διότι δεν προκύπτει υπεραξία) και υποστηρίζει ότι πρέπει να λάβω υπ’ όψη μου μονάχα τα δύο τελευταία χρόνια, ώστε ο μέσος όρος να βγει: 39.139,96 και να προκύψει υπεραξία.

Ισχυρίζεται ότι εφόσον η επιχείρηση δεν έχει κέρδη για αυτές τις χρήσεις δεν πρέπει να τις λάβουμε υπόψη.

Εγώ τώρα τι να κάνω;

Πως θα αποδείξω τα αυταπόδεικτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Τα καθαρά κέρδη είναι μηδενικά, γιατί η επιχείρηση δεν είχε καμμια κίνηση; ή υπήρχαν ζημιές οι οποίες δεν έχουν αλλά πρέπει να συνυπολογισθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι πείτε μου την γνώμη σας, αλλά παρακαλώ, τεκμηριωμένα (με νόμους, αποφάσεις, κτλ).

Έχω μια επιχείρηση Ο.Ε. με βιβλία Β΄ κατηγορίας της οποίας μεταβιβάζονται τα μερίδια κατά 67%.

Η επιχείρηση λειτουργεί από το 2005.

Τα καθαρά κέρδη για τις χρήσεις 2005 και 2006 είναι μηδενικά.

Τα καθαρά του 2007 : 27.133,41

Τα καθαρά του 2008 : 51.506,51

Κατά τον προσδιορισμό του μέσου όρου των καθαρών κερδών εγώ υπολόγισα και τα τέσσερα έτη και βγήκε : 19.659,98.

Ο αρμόδιος υπάλληλος όμως διαφωνεί (προφανώς διότι δεν προκύπτει υπεραξία) και υποστηρίζει ότι πρέπει να λάβω υπ’ όψη μου μονάχα τα δύο τελευταία χρόνια, ώστε ο μέσος όρος να βγει: 39.139,96 και να προκύψει υπεραξία.

Ισχυρίζεται ότι εφόσον η επιχείρηση δεν έχει κέρδη για αυτές τις χρήσεις δεν πρέπει να τις λάβουμε υπόψη.

Εγώ τώρα τι να κάνω;

Πως θα αποδείξω τα αυταπόδεικτα;

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ: 1066328-1394

ΕΤΟΣ: 2003

ΕΚΔΟΥΣΑ ΑΡΧΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ:

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Δ12)

ΤΜΗΜΑΤΑ: ΑΆ-ΒΆ

ΤΙΤΛΟΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ:

Προσδιορισμός της φορολογητέας αξίας κατά τη μεταβίβαση με επαχθή αιτία ολόκληρης επιχείρησης, εταιρικών μεριδίων ή μερίδων, ποσοστών συμμετοχής και μετοχών μη εισηγμένων στο Χ.Α.Α.

ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ:

Αθήνα, 16 Ιουλίου 2003

Αρ. Πρωτ.: 1066328/1394/Α0012

Σχετικά με το παραπάνω θέμα, σας παρέχουμε τις ακόλουθες διευκρινίσεις: .................................................................

2.1. Αϋλη Αξία

Η άυλη αξία (όπως αυτή αναφέρεται στην παρ. 2.1 του άρθρου 1 του Κεφαλαίου Α' του πρώτου μέρους της Απόφασης του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών) προκύπτει εάν ο μέσος όρος των καθαρών δηλωθέντων κερδών της τελευταίας πενταετίας πριν από τη μεταβίβαση μειωθεί:

ΕΧΕΙ ΚΟΛΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ...... ΥΠΕΒΑΛΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ 4ΕΤΙΑΣ ( ΜΗΔΕΝ ή ΖΗΜΙΕΣ ) ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΦΥΛΛΟ ΕΛΕΓΧΟΥ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα έσοδα είναι μηδενικά διότι το 2005 και το 2006 ανέγειρε οικοδομή η οποία πουλήθηκε το 2007.

Τα έξοδα 2005 - 2006 έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία και στο Ε3.

Το φορολογητέο εισόδημα από την οικοδομή προσδιορίστηκε με αντικειμενικό τρόπο βάση της τότε νομοθεσίας περί οικοδομικών - τεχνικών επιχειρήσεων με οικοδομική άδεια έκδοσης 2005.

Για αυτόν το λόγο αυτό και δεν υπολογίζω ζημιές αλλά μηδενικά κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα έσοδα είναι μηδενικά διότι το 2005 και το 2006 ανέγειρε οικοδομή η οποία πουλήθηκε το 2007.

Τα έξοδα 2005 - 2006 έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία και στο Ε3.

Το φορολογητέο εισόδημα από την οικοδομή προσδιορίστηκε με αντικειμενικό τρόπο βάση της τότε νομοθεσίας περί οικοδομικών - τεχνικών επιχειρήσεων με οικοδομική άδεια έκδοσης 2005.

Για αυτόν το λόγο αυτό και δεν υπολογίζω ζημιές αλλά μηδενικά κέρδη.

Καλημέρα,

θα ήθελα την άποψη σας γιατί είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με μεταβίβαση μεριδίων.

Συγκεκριμένα Ο.Ε. με 2 εταίρους 70% & 30%. 0 δεύτερος θέλει να μεταβιβάσει το μερίδιο του σε τρίτο πρόσωπο. Η εταιρεία έχει έναρξη εργασίων 2008 με χρήσεις 2008 & 2009 ζημιογόνες. Διαβάζω την πολ 1053/2003 και παραδείγματα και η απορία μου είναι η εξής:

Ενώ για τον υπολογισμό της καθαρής θέσης είναι ξεκάθαρο, για τον υπολογισμό της άυλης αξίας τι θα υπολογίσω;

Αύλη αξία : Μ.Ο. ΖΗΜΙΩΝ Π.Χ. -15.000

-ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΚΛΠ, με συνέπεια να βγει αρνητική Αύλη αξία; ή βάζω 0,00 στην άυλη και προκύπτει η υπεραξία μόνο από την καθαρή θέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...