Προς το περιεχόμενο

Καινούρια συνάδελφος με δικό της γραφείο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

Χρονια πολλά χριστός ανέστη θα ήθελα την άποψη σας σαν ποιο έμπειροι λογιστές και περισσότερα χρόνια στο επάγγελμα από εμένα.

Έκανα κίνηση και άνοιξα λογιστικό γραφείο με έδρα το σπίτι μου. Τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να νοικιάσω για την ώρα μαγαζί. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε έναν τρόπο να βρω πελάτες γιατί για την ώρα δεν έχω κανέναν και έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Το γραφείο το έχω ένα μήνα τώρα. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν απελπίζεσε είναι νωρίς ακόμα εγώ έχω το γραφείο ένα χρόνο και το άνοιξα μετά απο 13 χρόνια προυπηρεσία σε Α.Ε..

Η πρώτη επιχείρηση μου ήρθε μετά απο πέντε μήνες παρά το γεγονός ότι έχω μεγάλο κύκλο στην περιοχή.Σήμερα έχω κάποιους πελάτες αλλά τα έξοδα εξακολουθούν να είναι αρκετά .

Υπομονή λοιπόν γιατί η δουλειά μας θέλει πολύ χρόνο για να πάρει μπρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει οτι το γραφείο είναι στο σπίτι και δεν είναι κάπου να φαίνεται? Σκέφτομαι και αυτό αλλά είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για να νοικιάσω. Έχω πάει σε κάποιες εταιρείες μέσω γνωστών αλλά ακόμα με παίρνουν τηλέφωνο. Τι να πω δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIBI δύσκολα θα σου έρθουν πελάτες όταν ξέρουν ότι έχεις έδρα το σπίτι σου.Ο λόγος είναι ότι αυτοί που σε ξέρουν ίσως δεν θα αισθάνονται άνετα όταν θα χρειάζεται να έρθουν για κάποια υπόθεση.΄Ισως πάλι να μην πολυεμπιστεύονται κάποιον νέο Λογιστή που έχει γραφείο στο σπίτι του.Δεδομένου ότι οι περισσότεροι πελάτες έρχονται μετά από συστάσεις ή γνωριμίες άλλων είναι διστακτικοί.Αυτοί πάλι που δεν σε ξέρουν αν δεν έχεις ένα γραφείο λίγο κεντρικό δεν θα σε μάθουν ποτέ(αυτό κυρίως για τις φορολογικές δηλώσεις και..το ένα φέρνει το άλλο..)

Υπομονή & κάνε δημόσιες σχέσεις όσο μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν άρχισα και δεν πάει καιρός μέχρι να καλύψω τα λειτουργικά έξοδα του γραφείου το έκανα παράλληλα με άλλη δουλειά. Η αλήθεια πάντως είναι πως οι καινούριοι δύσκολα και μετά από χρόνο καταφέρνουμε να ορθοποδήσουμε, μέχρι τότε υπομονή.Διαφήμιση θα πρότεινα μόνο σε τοπική εφημερίδα.Καλή αρχή και υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIBI καλή αρχή σου εύχομαι.

Για τον πρώτο καιρό καλύτερα να κρατας τα γενικα έξοδα πολυ χαμηλά και να συμπληρώνεις το εισόδημά σου δουλεύοντας έστω Part time σε εταιρία. Με τον καιρό γίνεσαι γνωστή και η καλύτερη διαφήμιση είναι οι ευχαριστημενοι πελάτες, εκει να δωσεις έμφαση!

Οταν παρέχεις καλή ποιότητα υπηρεσιών θα σε συστήσουν σε άλλους

Διαφήμιση άλλου τύπου πολύ περιορισμενα γιατι θα ξοδέψεις χρήματα και δεν θα έχεις τα αναμενόμενα.

Ενα παραδειγμα:

Ας πούμε ότι χρειάζεσαι οδοντίατρο ή δικηγόρο ή άλλο εξειδικευμενο επιστήμονα.

Θα ανοίξεις Χρυσό οδηγό;

Θα απαντήσεις σε κάποιον διαφημιζόμενο σε τοπική εφημερίδα;

Η θα ρωτήσεις φίλους και γνωστούς να σου συστήσουν έναν καλό;

Ακόμα και με έδρα το σπίτι ο καλός λογιστής δουλεύει.ειδικα στην εποχή μας το γραφειο σου μπορεί να είναι μόνο ένα laptop και καλή σύνδεση στο Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

Χρονια πολλά χριστός ανέστη θα ήθελα την άποψη σας σαν ποιο έμπειροι λογιστές και περισσότερα χρόνια στο επάγγελμα από εμένα.

Έκανα κίνηση και άνοιξα λογιστικό γραφείο με έδρα το σπίτι μου. Τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να νοικιάσω για την ώρα μαγαζί. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε έναν τρόπο να βρω πελάτες γιατί για την ώρα δεν έχω κανέναν και έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Το γραφείο το έχω ένα μήνα τώρα. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Ευχαριστώ πολύ

STEP 1.

ξεκίνα με ένα ερωτηματολόγιο για τα προσόντα σου..

π.χ.. κατηγορία αδείας - αντικείμενο εξειδίκευσης - καλή υγεία - ελάχιστο βιοποριστικό εισόδημα - οικογενειακή κατάσταση υποχρεώσεις κ.λ.π

STEP 2.

εαν ανακαλύψεις ό,τι έχεις θετικό ισοζύγιο μπες στο επάγγελμα.. αργά ή γρήγορα θα φτάσεις ..κάπου (εδώ, δλδ. σ΄αυτό το περιγάλι ή forum υπάρχει μεγάλος πλούτος γνώσεων και πολλά .. κορόιδα..!!! που βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά)

STEP 3.

εαν όχι, τότε αναζήτησε γρήγορα αλλού την τύχη σου...

εαν δεν πληρείς τις ελάχιστες προδιαγραφές μην τρως το χρόνο σου τζάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζήτησες στον ΟΑΕΔ πρόγραμμα νέων επαγγελματιών; Θα μπορούσες έτσι να μισθώσεις ένα γραφείο ώστε να έχεις παρουσία στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIBI καλή αρχή σου εύχομαι.

Για τον πρώτο καιρό καλύτερα να κρατας τα γενικα έξοδα πολυ χαμηλά και να συμπληρώνεις το εισόδημά σου δουλεύοντας έστω Part time σε εταιρία. Με τον καιρό γίνεσαι γνωστή και η καλύτερη διαφήμιση είναι οι ευχαριστημενοι πελάτες, εκει να δωσεις έμφαση!

Οταν παρέχεις καλή ποιότητα υπηρεσιών θα σε συστήσουν σε άλλους

Διαφήμιση άλλου τύπου πολύ περιορισμενα γιατι θα ξοδέψεις χρήματα και δεν θα έχεις τα αναμενόμενα.

Ενα παραδειγμα:

Ας πούμε ότι χρειάζεσαι οδοντίατρο ή δικηγόρο ή άλλο εξειδικευμενο επιστήμονα.

Θα ανοίξεις Χρυσό οδηγό;

Θα απαντήσεις σε κάποιον διαφημιζόμενο σε τοπική εφημερίδα;

Η θα ρωτήσεις φίλους και γνωστούς να σου συστήσουν έναν καλό;

Ακόμα και με έδρα το σπίτι ο καλός λογιστής δουλεύει.ειδικα στην εποχή μας το γραφειο σου μπορεί να είναι μόνο ένα laptop και καλή σύνδεση στο Internet.

Καλησπέρα

Έτσι το είχα ξεκινήσει δούλευα σε μια εταιρεία και παράλληλα και το γραφείο.

Αλλα δυστυχώς η εταιρεία έκλεισε βράδυ χωρίς να πάρουμε αποζημιώσεις και είχαμε να πληρωθούμε από το Νοέμβριο και μείναμε μην εκφραστώ πως.

Είπα και εγώ μετά για να μην μπλέξω με κανέναν @&^%$# πάλι να συνεχίσω αυτό που άρχισα.

Εννοείται ότι πήγα και σε συνεντεύξεις για δουλειά στο ενδιάμεσο και αμα σου πω κάτι ωράρια που άκουσα και τα λεφτά θα τρελαθείς. 9 το πρωι με 7.30 το βράδυ μου είπαν οι περισσότεροι και ο μισθός 700 ευρώ.

Δεν θα έβλεπα καθόλου το παιδάκι μου να μεγαλώνει.

Ο βασικότερος λόγος που έκανα το γραφείο είναι η μικρή μου γιατί είναι 3 ετών και δεν την έχω χωρτάσει. Θέλω να την έχω κοντά μου.

Ευχαριστώ.

Είπα να συνεχίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζήτησες στον ΟΑΕΔ πρόγραμμα νέων επαγγελματιών; Θα μπορούσες έτσι να μισθώσεις ένα γραφείο ώστε να έχεις παρουσία στην αγορά.

Θα πάω αύριο το πρωί να το δω στον ΟΑΕΔ. Να δω τι προυποθέσεις χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζήτησες στον ΟΑΕΔ πρόγραμμα νέων επαγγελματιών; Θα μπορούσες έτσι να μισθώσεις ένα γραφείο ώστε να έχεις παρουσία στην αγορά.

Προς το παρόν δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου αυτη ειναι ο μεγαλύτερος θησαυρός!

Οσο για τις επιδοτησεις, αναζητησε και την γυναικεια ή νεανικη επιχειρηματικότητα, νομιζω κάτω απο προυποθεσεις ότι υπάγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται λογικά μέσω ΕΟΜΜΕΧ υπάρχει η γυναικεία επιχειρηματικότητα θα το κοιτάξω να δω τι γίνεται και εκεί.

Ευχαριστώ όλους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέγεις αυτό το επάγγελμα για να βλέπεις την κορούλα σου έχασες.Εκτός και αν έχεις κατά νου να κρατήσεις περιορισμένο πελατολόγιο και εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι δεν είναι το ίδιο να είσαι σε μια εταιρεία να φεύγεις το πρωι και να έρχεσαι το βράδυ από το να έχεις την δικιά σου δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό σου κουράγιο ,

εγώ έχω 2 παιδια ( 4,5 + 6,5 ) και φέτος είχαμε και Ά δημοτικού !!

ενω λοιπον κάποτε , το έβλεπα τραγικό το όλο θέμα , τελικά , μετά από 11 χρόνια , και πο΄λύ κόπο , ολα γινονται με οργάνωση και μεθοδικοτητα

Είμαι ευχαριστημένη που όταν γυρίζω σπίτι μου είμαι μαμά , και όταν μπαίνω στο γραφείο μου είμαι επαγγελματίας .

Υπομονή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΙΒΙ καλησπέρα!

Για εμένα, πρέπει να εκμεταλλευτείς την περίοδο των Φορολογικών Δηλώσεων για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη των γειτόνων-ιδιωτών και σίγουρα όλο και κάτι θα πουν στους φίλους-συγγενείς επαγγελματίες. Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που σου ανέφεραν όλοι, η δουλειά μας για να ορθοποδήσει, θέλει πολύ ιδρώτα και χρόνο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό νέο ξεκίνημα!!!

Βασικά θέλει υπομονή και να εκμεταλλευτείς όλες σου τις γνωριμίες (με την καλή έννοια)...Από προσωπική μου εμπειρία σου συστήνω να αποφύγεις δουλειές που μπορεί να σου προταθούν από άλλους λογιστές με την δικαιολογία ότι δεν προλαβαίνουν κ.λ.π...κ.λ.π. - να 'σαι πολύ προσεκτίκη στις επιλογές αυτές - συνήθως έχει λάκκο η φάβα!!! Επίσης προσοχή στους συγγενείς.....(δεν έρχονται πάντα για καλό). Ακολούθησε αυτά που γράφουν και υπόλοιποι για να διαφημιστείς και θα βρεις το δρόμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...