• 0
Sign in to follow this  
CHRIST

Ασφάλιση στο ΙΚΑ εταίρου ΟΕ και απαλλαγή εισφορών ΟΑΕΕ ?

Question

Καλησπέρα. Γνωρίζετε εάν μια εταιρεία ΟΕ (φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ) μπορεί να ασφαλίζει τον ένα εταίρο στο ΙΚΑ λόγω διδασκαλίας (καθηγητής) και να έχει αυτός απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ? (νέος ασφαλισμένος) Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα στο ΙΚΑ και στην εφορία και να θεωρηθούν κέρδη της εταιρείας ?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

56 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Δήμητρα

Καλησπέρα,

ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και μπορεί καποιος να βοηθήσε.

Είμαι στον ΟΑΕΕ ως διαιτολόγος αλλά παράλληλα διδάσκω σε κάποιο ΙΕΚ, όπου μου βάζουν υποχρεωτικά ένσημα στο ΙΚΑ. θέλω, λοιπόν, να κάνω εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ, εφόσον μπορώ (το τσέκαρα) αλλά η απορία μου είναι τι ποσό θα καταβάλλω στο ΙΚΑ με την εξαίρεση?

ρωτάω γιατί αν δεν με συμφέρει θα τρέχω για το τίποτα και θα πληρώνω λεφτά συνέχεια. δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο site με πληροφορίες σχετικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest OAEE emp.

Καλησπέρα,

ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και μπορεί καποιος να βοηθήσε.

Είμαι στον ΟΑΕΕ ως διαιτολόγος αλλά παράλληλα διδάσκω σε κάποιο ΙΕΚ, όπου μου βάζουν υποχρεωτικά ένσημα στο ΙΚΑ. θέλω, λοιπόν, να κάνω εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ, εφόσον μπορώ (το τσέκαρα) αλλά η απορία μου είναι τι ποσό θα καταβάλλω στο ΙΚΑ με την εξαίρεση?

ρωτάω γιατί αν δεν με συμφέρει θα τρέχω για το τίποτα και θα πληρώνω λεφτά συνέχεια. δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο site με πληροφορίες σχετικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Τα ένσημα ΙΚΑ τα πληρώνει ο εργοδότης.

Αν εννοείς επιβάρυνση λόγω της εξαίρεσης από τον ΟΑΕΕ, όχι.

OAEE emp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Δήμητρα

Τα ένσημα ΙΚΑ τα πληρώνει ο εργοδότης.

Αν εννοείς επιβάρυνση λόγω της εξαίρεσης από τον ΟΑΕΕ, όχι.

OAEE emp.

ΝΑΙ, στο ΙΕΚ αλλα εγς θα πληρωνω αντιστοιχα ενα ποσο στο ΙΚΑ αντι του ΟΑΕΕ. αυτο το ποσο δεν γνωριζω.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Βλέπω ότι στο νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, άρθρο 23 "Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες" δεν αναφέρει τις δαπάνες μισθοδοσίας εταίρου σε Ο.Ε. ως μη εκπιπτόμενες. Άρα ένας νεοασφαλισμένος εταίρος σε ΟΕ μπορεί πλέον να προσληφθεί σε αυτή και οι δαπάνες μισθοδοσίας να εκπίπτουν;

Έχω περίπτωση που οι γονείς είναι εταίροι σε ΟΕ, στην οποία τα δύο παιδιά είναι υπάλληλοι και θέλουν να τους μεταβιβάσουν τα μερίδιά τους. Άρα τα παιδιά-υπάλληλοι της εταιρείας θα γίνουν εταίροι. Αν το έχω καταλάβει σωστά μπορούν να συνεχίσουν την ασφάλισή τους στο ΙΚΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.