Jump to content

οποιος συναδελφος εχει συνεργαστει με την prosvasis και θελει να καταθεσει τη γνωμη του

Recommended Posts

σκεφτομαι να συνεργαστω και για να πω την αληθεια εχω ακουσει καλα λογια.

οποιος ή οποια συναδελφος συνεργαζεται ή συνεργαστηκε καποια στιγμη ας καταθεσει τη γνωμη του/της.

οι θετικες γνωμες θα ειναι πολυτιμες και οι αρνητικες υπερπολυτιμες!

σας ευχαριστω για το χρονο σας

Κοίτα θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατό αντικειμενικότερος .

Θεωρώ πως όλες οι εταιρείες τουλάχιστον στα βασικά δεν έχουν μεγάλες διαφορές (μιλάω για τα προγράμματα) , για μας εκεί που θεωρούμε ότι υπερτερεί είναι στις ανθρώπινες σχέσεις , δηλαδή εκτός των άλλων δε μπορείς να μη γίνεις και φίλος .

Πέρα από αυτό όμως μιλάμε και για φοβερή χρηστηκότητα των προγραμμάτων, από τα οποία είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι , ειδικά το έσοδα-έξοδα το μαθαίνεις (επαναλαμβάνω τα βασικά) το πολύ σε 10 λέπτα ........

Θα σου γράψω μόνο τα αρνητικά (τα οποία έχω ακούσει , γιατί σου επαναλαμβάνω εμείς είμαστε απολύτως ευχαριστημένοι)

Πολύ φίλοι λοιπόν στις συζητήσεις που κάνουμε εκφράζουν μια δυσαρέσκεια για το ότι τα updates γίνονται μέσω διαδικτύου και όχι με cd ............. :) , προσωπικά βέβαια αυτό το θεώρω βασικό προτέρημα και μάλιστα αμεσότερο .

Επίσης ένα άλλο είναι ότι πχ στη περιοχή μας δεν υπάρχει κάποιος τεχνικός-αντιπρόσωπος με απόλυτη γνώση του προγράμματος , εκεί ίσως έχουν ένα δίκιο (πχ μου έχει τύχει πολλές φορές να πάω σε συναδέλφους και να βοήθησω σε κάτι απλό), αλλά επειδή έχουν φοβερή υποστήριξη τηλεφωνική , πάλι προσωπικά δεν το θεωρώ ελλάτωμα (άσε που δεν θα έχεις και απορίες τρελές).

Η γνώμη μου σαν πελάτης της εταιρείς είναι ότι σου τη συστήνω με κλειστά μάτια .

Τουλάχιστον για τα εσοδα-εξοδα αβλεπί. ΦΠΑ σωστό, εκκαθαριστικές σωστές, υποστήριξη άψογη και όπως έγραψε ο "broster" οι αναβαθμίσεις άμεσα μέσω internet (βεβαίως και είναι πλεονέκτημα). Επιπλέον αλάνθαστη μεταφορά στοιχείων (βεβαιωμένο για όλα τα χρόνια ύπαρξης της εταιρείας) στο πρόγραμμα φορολογικών δηλώσεων. Θυμάμαι στην περίοδο αλλαγής συντελεστών ΦΠΑ (από 18% σε 19% κλπ), την επόμενη ημέρα το πρόγραμμα δούλευε κανονικότατα με τους νέους πλέον συντελεστές.

Αυτά.

Δουλεύω το φοροτεχνικό από το 1998 (παλιά λεγόταν dhl, σήμερα foroi) και το esex (σημερινό calculus) από το 1999.

Από το 2002 το πρόγραμμα μισθοδοσίας paycheck.

Πίστεψε με, ποτέ δεν μου έδωσαν την αιτία/αφορμή να αναζητήσω κάτι άλλο στην αγορά και όταν χρειαστήκαμε βοηθήματα για συνάφεια-περαιώσεις-Ε9-κτηματολόγιο-οικοδομές-ηλεκτρονικές αποστολές εντύπων κλπ, μας έδωσαν πολύτιμα εργαλεία να δουλέψουμε. Αν δεν είσαι "μίζερος" να συγκρίνεις τι χρεώνει η "Α" η "Β" εταιρία κλπ. θα βρείς στην εταιρία ότι καλύτερο υπάρχει για τον κλάδο μας.

Calculus, paycheck, foroi λειτουργούν άψογα.

Updetes εύχρηστα και μέσω διαδικτύου!

Τεχνική υποστήριξη τηλεφωνικά ή μέσω αντιπροσώπου άμεση και έγκυρη!

Με λίγα λόγια προτείνονται ανεπιφύλακτα!

Δουλεύω το φοροτεχνικό από το 1998 (παλιά λεγόταν dhl, σήμερα foroi) και το esex (σημερινό calculus) από το 1999.

Από το 2002 το πρόγραμμα μισθοδοσίας paycheck.

Πίστεψε με, ποτέ δεν μου έδωσαν την αιτία/αφορμή να αναζητήσω κάτι άλλο στην αγορά και όταν χρειαστήκαμε βοηθήματα για συνάφεια-περαιώσεις-Ε9-κτηματολόγιο-οικοδομές-ηλεκτρονικές αποστολές εντύπων κλπ, μας έδωσαν πολύτιμα εργαλεία να δουλέψουμε. Αν δεν είσαι "μίζερος" να συγκρίνεις τι χρεώνει η "Α" η "Β" εταιρία κλπ. θα βρείς στην εταιρία ότι καλύτερο υπάρχει για τον κλάδο μας.

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕΓΑΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ...!

ΑΛΗΘΕΙΑ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ??

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΕΥΓΕΙ Η ΤΙΜΗ....

ΚΑΙ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΩΡΩ ''ΜΙΖΕΡΙΑ'' ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΑΛΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΛΑΒΩ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ! :)

Τα προγράμματα τους είναι αξιόπιστα, εύχρηστα και δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις από υλικό (και σε μηχάνημα 5ετίας οι εφαρμογές θα "πετάνε"). Οι νέες εκδόσεις που παρέχονται μέσω ίντερνετ έχουν μικρό όγκο αρχείων και θα κατέβουν στο λεπτό και με απλή σύνδεση. Τώρα στο θέμα της τεχνικής υποστήριξης που προαναφέρθηκε δεν νομίζω ότι θα την χρειαστείς (άντε 2-3 φορές). Το μεγαλύτερο μειονέκτημα-πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι κοινό για όλα τα προγράμματα και έχει να κάνει με την συνήθεια.

Εννοώ την μετάβαση από το παλιό σου πρόγραμμα στο οποιοδήποτε νέο.

Υ.Γ.

Αν τυχαίνει να είναι το πρώτο σου πρόγραμμα δεν θα το αλλάξεις ποτέ.

Υπόψη ότι σαν εταιρία δεν πρόκειται να σου κάνει λουμπινιές.

Τα προγράμματα τους είναι αξιόπιστα, εύχρηστα και δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις από υλικό (και σε μηχάνημα 5ετίας οι εφαρμογές θα "πετάνε"). Οι νέες εκδόσεις που παρέχονται μέσω ίντερνετ έχουν μικρό όγκο αρχείων και θα κατέβουν στο λεπτό και με απλή σύνδεση. Τώρα στο θέμα της τεχνικής υποστήριξης που προαναφέρθηκε δεν νομίζω ότι θα την χρειαστείς (άντε 2-3 φορές). Το μεγαλύτερο μειονέκτημα-πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι κοινό για όλα τα προγράμματα και έχει να κάνει με την συνήθεια.

Εννοώ την μετάβαση από το παλιό σου πρόγραμμα στο οποιοδήποτε νέο.

Υ.Γ.

Αν τυχαίνει να είναι το πρώτο σου πρόγραμμα δεν θα το αλλάξεις ποτέ.

Υπόψη ότι σαν εταιρία δεν πρόκειται να σου κάνει λουμπινιές.

ΤΙΣ DATA ΔΟΥΛΕΥΩ....

ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ PROSVASIS KAI SINGULAR...

Εμένα επειδή μ ενδιαφέρει πολύ και το κομμάτι της εκκαθάρισης, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το foroi. Είναι αξιόπιστο, δεν κάνει λάθη ποτέ και δε χρειάζεται να αμφιβάλλεις για το αποτέλεσμα που θα σου δώσει.

Φόροι άψογοι...

Στο paycheck λίγο μου τα χαλάσανε τώρα τελευταία, γιατί κάνανε κάτι αναβαθμίσεις και δεν ενημερώσανε για τις συνέπειες της αναβάθμισης, αλλά σε γενικές γραμμές αρκετά ικανοποιημένος. Επίσης, σαν πρόγραμμα μισθοδοσίας δεν είναι τέλειο, αλλά γενικά καλύπτει το μεγαλύτερο φάσμα των περιπτώσεων.

Υποστήριξη άψογη...

Σαν εφαρμογές δεν απαιτούν πολλούς πόρους, είναι γρήγορες και εύχρηστες. Είναι βέβαια σε dos, αλλά είδα και τη singular που τα γύρισε σε παραθυρικές εφαρμογές... Σέρνονται, άσε που μέχρι να στρώσουν μας έβγαλε το λάδι....

Σαν εφαρμογές δεν απαιτούν πολλούς πόρους, είναι γρήγορες και εύχρηστες. Είναι βέβαια σε dos, αλλά είδα και τη singular που τα γύρισε σε παραθυρικές εφαρμογές... Σέρνονται, άσε που μέχρι να στρώσουν μας έβγαλε το λάδι....

Μόνο η μισθοδοσία είναι αποκλειστικά σε dos, τα άλλα είναι διπλού περιβάλλοντος.

Να μην ξεχάσουμε να πούμε και για τις εκτυπώσεις των εντύπων . Απλά τέλειες. Γνωρίζεται φαντάζομαι τις εκτυπώσεις των άλλων προγραμμάτων που στην ουσία είναι σκαναρισμένα έντυπα και όχι "χτισμένα από την αρχή".

Μόνο που στα έσοδα-έξοδα σε win περίμενα περισσότερα πράγματα. 'Οπως έντυπα Μ1, Μ2, κλπ., άνοιγμα καρτέλας παγίων άμεσα κατά την καταχώρηση παγίου κ.α. Βέβαια η εταιρεία αναφέρει ότι θα δούμε αρκετά στο μέλλον. Αναμένουμε και πιστεύω ότι για άλλη μια φορά θα προσφέρουν αυτά που υπόσχονται.

Το πιο σημαντικό όμως, όπως είπε και ο Grzokas, είναι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Είναι φοβερό να ξέρεις ότι όλα υπολογίζονται και μεταφέρονται σωστά. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό για μένα είναι ότι έχω μειώσει τον χρόνο εργασίας με την ταχύτητα που προσφέρουν και την άψογη μεταφορά δεδομένων.

• 1 year later...

Συνεργάζομαι απο το 1993 πολααααα χρόνια Πάντα Αξιόπιστοι Πάντα εξυπηρετικοί

Μπορει να κρατησαν πολυ το DOS αλλα τωρα εξελισσονται πολυ καλα και στα windows. Το business suite... με όοοολα τα έντυπα και το anazitisis με πολύ καλη βάση δεδομενων είναι άψογα.

-Πρωτοι στις μεταβολες

-Πάντα σωστες δηλώσεις

-Εξυπηρέτηση

-Σωστη αναλογία κόστους-ωφελειας ή Αγγλιστί ότι καλύτερο σε value for money

ΥΓ

Και σήμερα με το χαος της νεας πλατφόρμας του ΙΚΑ ολόσωστες ΑΠΔ απο το πρόγραμμα μισθοδοσίας

Μπράβο Prosvasis!

Κι εγώ απο το 1998 συνεργάζομαι .

Τα προγράμματα της είναι χρηστικά , εύκολα στην χρήση και ανταποκρίνονται στις όποιες απαιτήσεις

άψογα.

Όσο για την τεχνική υποστήριξη... δεν παίζονται!!!

Ισχύουν όλα τα θετκά που έχουν παρατεθεί απο όλους παραπάνω.

Ανεπιφύλακτα συστήνω την συνεργασία λοιπόν .

Συνεργάζομαι με τη Prosvasis από τότε που ήταν Ipirotiki. Βασικά ξεκίνησα με τους φόρους και το περιοδικό. Όταν έγινε η νέα εταιρεία δικτυώθηκε καλύτερα στη περιοχή μας, συνεργάσθηκε με τοπικό αντιπρόσωπο, γνώστη τόσο των προγραμμάτων όσο και της λογιστικής και έτσι από τότε χρησιμοποιώ και το Calculus και το Paycheck. Η μόνη μου αγωνία είναι μήπως αλλάξει κάτι στην εταιρεία και αναγκαστώ ν' αλλάξω συνεργάτη!

ΑΨΟΓΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΛΙΓΟ..... ΧΟΛΕΝΕΙ

ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ 1997. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ Υ/Η

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ COOL ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς

Guest HARHS_K

Για δες και τα προγράμματα της epsilon net , της ορθής επιλογής προηγείται η πολύπλευρη έρευνα της σχετικής αγοράς.

Για δες και τα προγράμματα της epsilon net , της ορθής επιλογής προηγείται η πολύπλευρη έρευνα της σχετικής αγοράς.

HARHS-K δες και το sap καλουτσικο ειναι

Συνεργάζομαι με τη Prosvasis από τότε που ήταν Ipirotiki. Βασικά ξεκίνησα με τους φόρους και το περιοδικό. Όταν έγινε η νέα εταιρεία δικτυώθηκε καλύτερα στη περιοχή μας, συνεργάσθηκε με τοπικό αντιπρόσωπο, γνώστη τόσο των προγραμμάτων όσο και της λογιστικής και έτσι από τότε χρησιμοποιώ και το Calculus και το Paycheck. Η μόνη μου αγωνία είναι μήπως αλλάξει κάτι στην εταιρεία και αναγκαστώ ν' αλλάξω συνεργάτη!

Τι εννοείς να αλλάξει κάτι στην εταιρία?. Την αλλαγή από περιβάλλον dos σε παραθυρικό?.Αν εννοείς αυτό ούτε να το σκέφτεσαι.

Το pbs-δηλώσεις-εντυπα -σσε είναι πολύ πιο απλό και λειτουργικό στη χρήση από το foroi. Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβεί και με την εξέλιξη των άλλων προγραμμάτων.Απ ότι κατάλαβα θα τα συννενώσουν όλα σ΄αυτήν την πλατφόρμα.Αν δεν ζαλιζόμαστε κοιτώντας τα όλα σε μια οθόνη θα είναι τέλεια.

Αν εννοείς κάτι άλλο εξήγησε το να καταλάβω.

mad.gifΦτου ............... σκουληκομυρμηγκότρυπα !!!!sad.gif