Προς το περιεχόμενο

Μας ενημερώνετε για επικείμενες αλλαγές, αλλά δεν μας ενημερώνετε για το είδος των αλλαγών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς ..........

Αλλαγή, αλλαγή, δεύτερη κατανομή....

Αλλαγή και πράσινα άλογα...

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω της επικείμενης αλλαγής του κόμβου, αλλά και της κοινότητας λογιστών (Forum), είναι υποχρεωτικό τα μέλη της κοινότητας να συμπληρώσουν σωστά τα στοιχεία τους (Ονοματεπώνυμο , τηλέφωνο , επάγγελμα). Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα είναι πλέον δυνατή η είσοδος των μελών με ελλειπή/ψευδή στοιχεία στον νέο κόμβο.

Σας υπενθυμίζουμε επίσης ότι τα προσωπικά στοιχεία των μελών είναι ορατά μόνο στους ίδιους και στους διαχειριστές του κόμβου. Περισσότερα για τα προσωπικά στοιχεία μπορείτε να δείτε στους όρους χρήσης του κόμβου

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Εγώ πάντως αν και δεν με ρώτησε κανείς .. διαφωνώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς ..........

Αλλαγή, αλλαγή, δεύτερη κατανομή....

Αλλαγή και πράσινα άλογα...

Εγώ πάντως αν και δεν με ρώτησε κανείς .. διαφωνώ. :)

κι εγώ επίσης αν και ως νέο σχετικά μελος μάλλον δεν ενδιαφέρει η άποψή μου.

Θα ρωτήσω όμως για την σκοπιμότητα μιας τέτοιας κίνησης

μήπως είναι στα πλαίσια της κοινοτικής οδηγίας για καταγραφή των διαδικτυακών δεδομένων;

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1002170

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς ..........

Αλλαγή, αλλαγή, δεύτερη κατανομή....

Αλλαγή και πράσινα άλογα...

Εγώ πάντως αν και δεν με ρώτησε κανείς .. διαφωνώ. :)

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ερώτηση αλλά απόφαση....άρα είναι επιλογή μας το ναι ή το όχι......

Βασικά πιστεύω πως αν ήταν συνδρομητικό φόρουμ θα είχε βάση αυτή η απόφαση, επομένως καταλήγω ότι το απαιτεί το σύστημα ή τέλος πάντων ότι αφορά την αλλαγή αυτή και μέση λύση δεν υπάρχει.Παρ' όλα αυτά συμφωνώ με τον Θανάση, πως θα έπρεπε τα μέλη να ενημερωθούν για την επικείμενη αλλαγή εφ'όσον από αυτήν απορρεει δική τους υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Ερχομαι να συμφωνήσω με τους προδημοσιεύσαντες ανωτέρω παρότι είμαι βέβαιος ότι "ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον" και συνεπώς ήδη γνωριζόμαστε :)

Το Gus.gr / Taxheaven.gr συλλέγει προσωπικά δεδομένα όταν ο επισκέπτης/χρήστης εγγράφεται στις υπηρεσίες του, όταν χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες του και όταν επισκέπτεται τις σελίδες του.

Συγκεκριμένα συλλέγονται: το Όνομα χρήστη (username), το τηλέφωνο, ο κωδικός πρόσβασης(password), η Διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (email), η IP Address (για τεχνικούς λόγους, καθώς και για θέματα που άπτονται της ασφαλείας των συστημάτων του Gus.gr / Taxheaven.gr(server, data base, δικτύου κ.α ), ενώ παράλληλα αξιοποιείται για την συγκέντρωση στατιστικών στοιχείων) και χρησιμοποιεί cookies για την αναγνώριση του επισκέπτη

Η επίσημη καταγραφή των προσωπικών στοιχείων των μελών δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι στην εικόνα ή στην πληρότητα του forum και ομολογώ ότι δεν δείχνω καμιά κατανόηση στο ζήτημα.

Αντιλαμβάνομαι βεβαίως ότι ο νοικοκύρης έχει δικαίωμα να επιλέγει τους προσκεκλημένους του.

Μένει στους προσκεκλημένους να αποδεχθούν ή όχι την πρόσκληση με τους όρους που τίθενται από εκείνον.

Συνεπώς δοθέντος ότι:

Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα είναι πλέον δυνατή η είσοδος των μελών με ελλειπή/ψευδή στοιχεία στον νέο κόμβο.

και καθώς δεν γνωρίζω πότε θα λάβει χώρα αυτή η αλλαγή σπεύδω να χαιρετίσω όσους κατά καιρούς έτυχε να αναπτύξουμε μια παραπάνω κουβέντα είτε σε θέματα επαγγελματικά είτε σε άλλα ευρύτερου ενδιαφέροντος.

Σ΄αυτά τα 3 χρόνια της συμμετοχής μου πήρα αρκετά και ελπίζω να έδωσα και κάτι. Τουλάχιστον ελπίζω να μην ενόχλησα κανέναν και να μην παρεξέκλινα των κανόνων και της δεοντολογίας.

Για όσο ισχύει το παρόν καθεστώς θα εξακολουθώ να επισκέπτομαι το φόρουμ.

Αν τελικώς η απόφαση αυτή είναι ειλημμένη σας εύχομαι καλή συνέχεια.

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Στο νέο Forum - κόμβο ο οποίος είναι έτοιμος και βρίσκεται στο στάδιο των δοκιμών , οι δημοσιεύσεις θα επιτρέπονται μόνο από μέλη.

Μέλη θα μπορούν να εγγράφονται μόνο πρόσωπα που ανήκουν στους χώρους που έχουμε επιλέξει εδώ και καιρό για να συμμετέχουν στις συζητήσεις. (Λογιστές , φοροτεχνικοί δικηγόροι ,υπάλληλοι υπουργείων , Δ.Ο.Υ.,Ι.Κ.Α. κλπ)

Τα μέλη που ήδη υπάρχουν θα ελεγχθούν , και θα διαγραφούν όσοι είναι ιδιώτες .

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουν τα στοιχεία τους ενημερωμένα.

Τόσο απλό είναι.

Η κίνηση αυτή γίνεται για να γίνει το Forum πιο "συναδελφικό" με ότι συνεπάγεται αυτό. (Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει συνδρομητικό. )

Ενδεικτικά λοιπόν σας αναφέρουμε ότι τόσα χρόνια που οι εγγραφές στο forum ήταν ανεξέλεγκτες καταγράφηκαν τα κατωτέρω :

Συνολικές εγγραφές μελών. :18.010

Σημερινά μέλη :4.400

Συνολικά δημοσιευμένα θέματα :66.360

Θέματα που υπάρχουν σήμερα :28.479

διαγραφές θεμάτων = :37.881

Συνολικές δημοσιεύσεις :301.646

Δημοσιεύσεις που υπάρχουν σήμερα :193.371

Διαγραφές δημοσιεύσεων = :108.275

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και άνοιξα το θέμα .. όχι λόγω της αυθεντικότητας των στοιχείων που μπαίνει.. αλλά γιατί με "ενόχλησε" ή αναφορά σε αλλαγές που δεν προσδιοριζόντουσαν.. (Τα δικά μου στοιχεία είναι ήδη γνωστά)..

Δέχομαι και τους προβληματισμούς των υπολοίπων συναδέλφων, που για οποιονδήποτε λόγο, δεν είναι σε θέση να δώσουν αυτά τα στοιχεία.

Μου έρχονται ήδη στο μυαλό κάποια γνωστά μέλη, που για δικούς τους (σεβαστούς) λόγους, επικοινωνούν μαζί μας μόνον ως επισκέπτες και θα με στεναχωρήσει η απουσία τους.

Πάντως αν οι αλλαγές περιορίζονται σ'αυτές που αναφέρει παραπάνω ο Κώστας..δεν έχω προσωπικό κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

Τα μέλη που ήδη υπάρχουν θα ελεγχθούν , και θα διαγραφούν όσοι είναι ιδιώτες .

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουν τα στοιχεία τους ενημερωμένα.

..................

Αν και δεν έχω πρόθεση να υποδείξω σε κανένα πως θα χειρίζεται τα του οίκου του, σκέφτομαι αν θα έπρεπε να υποχρεώσω πχ τον soulis να δηλώσει τα στοιχεία του για να επιβεβαιώσω ότι είναι λογιστής.

Αν έτσι θεωρείτε ότι γίνεται λειτουργικότερο το site εγώ δεν έχω λόγο στις αποφάσεις σας.

Απλά με ενοχλεί η καταγραφή των προσωπικών δεδομένων σε διάφορους server ανεξάρτητα από τις πιθανές ή απίθανες προθέσεις εκμετάλλευσης τους ή διαρροής τους ή ότι ήθελε κανείς σκεφθεί.

Εν πάσει περιπτώσει it's up to you που λένε στο χωριό μου. :)

Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθανάσιε το Forum είναι, ή τουλάχιστον προσπαθούμε να το κάνουμε, ένα επαγγελματικό "εργαλείο" .

Δεν νοείτε να συμμετέχεις σε ένα επαγγελματικό forum χωρίς τουλάχιστον να θέλεις να δώσεις το όνομά σου και το τηλέφωνό σου.

Σε ποιο άλλο φορέα/μέσο που χρησιμοποιείς για το επάγγελμά σου έχει δώσει ψευδή στοιχεία.?

Πήγες μήπως στο Ο.Ε.Ε. με το ψευδώνυμο soulis ?

Στα σεμινάρια συμμετέχεις με το ψευδώνυμο σου ?

να μη συνεχίσω γιατί η λίστα είναι μεγάλη.

Ως Διαχειριστές του forum , οφείλουμε να το περιφρουρήσουμε .

Και αυτό θα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά με ενοχλεί η καταγραφή των προσωπικών δεδομένων σε διάφορους server ανεξάρτητα από τις πιθανές ή απίθανες προθέσεις εκμετάλλευσης τους ή διαρροής τους ή ότι ήθελε κανείς σκεφθεί.

Μιλάμε για το τηλέφωνο και το ονοματεπώνυμο στην ουσία σε περίπτωση που δεν έχει γίνει κατανοητό στην ανακοίνωση.

Για τα υπόλοιπα ισχύει η απάντηση που που έδωσα στον Θανάση .

(Φαντάζομαι ότι στο Taxis δίνετε τα πραγματικά σας στοιχεία!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλο που η άποψή μου , σαν μέλος που απέχει από το λογιστικό forum , δεν έχει βαρύτητα, θα πω την γνώμη μου κι ας την πάρει ο άνεμος!

α) Αν οι επισκέπτες δεν μπορούν να δημοσιεύσουν, τότε πάλι μου θυμίζει "συνδρομητικό" forum... ή τέλος πάντων κλειστή κοινότητα...Δεν θα βγει σε καλό ΑΥΤΗΣ της κοινότητας...

β) Και καλά να μπει στον κόπο κάποιος να κάνει εγγραφή...με ποια κριτήρια θα κριθούν σαν αληθή- ψευδή , τα όποια στοιχεία που θα δώσει?

Εν κατακλείδει λογικά δεν πείθομαι για τα παραπάνω ( η σύγκριση δεν ευσταθεί), παρ' ολα αυτά "ανάγκα και οι θεοί πείθονται"....και το σταματώ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστές είναι όλες οι απόψεις .

Οσο για το παρακάτω

α) Αν οι επισκέπτες δεν μπορούν να δημοσιεύσουν, τότε πάλι μου θυμίζει "συνδρομητικό" forum... ή τέλος πάντων κλειστή κοινότητα...Δεν θα βγει σε καλό ΑΥΤΗΣ της κοινότητας...

Εδώ και 10 περίπου μήνες οι επισκέπτες μπορούν μόνο να απαντήσουν, και όχι να ανοίξουν νέο θέμα/ερώτηση.

Συνέπεια αυτού του μέτρου ήταν να αυξηθούν κατακόρυφα οι εγγραφές νεων μελών.

Και αυτό προσπαθούμε να διορθώσουμε τώρα.

β) Και καλά να μπει στον κόπο κάποιος να κάνει εγγραφή...με ποια κριτήρια θα κριθούν σαν αληθή- ψευδή , τα όποια στοιχεία που θα δώσει?

Γιαυτό είμαστε εδώ, για να δίνουμε λύσεις σε τέτοιου είδους προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορουμ επισκεπτων δεν θα υπαρχει ?

Δεν υπάρχει εδώ και δέκα μήνες....αν εννόησα καλά ,λόγω και των ημερών... :)

Ας αναλυθώ....βάσει αυτού"Στο νέο Forum - κόμβο ο οποίος είναι έτοιμος και βρίσκεται στο στάδιο των δοκιμών , οι δημοσιεύσεις θα επιτρέπονται μόνο από μέλη" υποθέσαμε και οι δυο μας ότι θα καταργηθει...μάλλον παραφράσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι αυτο που κατάλαβα , είναι ότι οι επισκέπτες και όσοι δεν ασχολουνται με το αντικειμενο γενικότερα , θα μπορουν να παρακολουθουν όλα τα θεματα , θα μπορουν να βρισκουν τις απαντησεις που ήδη υπάρχουν , αλλα δεν θα μπορουν να κάνουν δικές τους ερωτησεις καθως και να απαντουν στα θεματα .

Αν καποιος επισκεπτης έχει σχεση με το αντικειμενο θα μπορεί να κανει εγγραφή με τα πραγματικα του στοιχεια και να συμμετεχει κανονικά .

Εμείς τωρα θα πρεπει να εχουμε σωστα τα στοιχεια μας .

Εγω ας πουμε ειχα ως επάγγελμα , κυνηγος ονειρων και το αλλαξα .

Γενικότερα δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικες οι αλλαγες που να μας κανουν να δηλώσουμε αποχώρηση .

Εκτος αν δεν εχω καταλάβει σωστα κάτι .

Ετσι και αλλιώς που να ψάχνουμε να βρούμε τέτοια καθημερινή παρέα σαν και αυτην εδω,

έχει και ο εθισμός τις υποχρεώσεις του. :):P

Υ.Γ Ακόμα ψάχνω για να βρώ , που στο καλό εδώ και τόσα χρόνια διάφορες ΠΕΦΕ ΜΕΦΕ ΑΚΙΟΕ κλπ κλπ έχουν βρει το mail μου , πάντως απο το φόρουμ δεν το εχουν βρει δίοτι δεν ήμουνα μέλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά νομίζω ότι κάθε σοβαρή απόφαση, (νόμος, ΠΔ , πολ και λοιπά κακοποιά στοιχεία) πρέπει πέρα από όλα τ άλλα να ορίζει και προθεσμία. (όπως η περαίωση, η ρύθμιση ληξιπροθέσμων και ένα σωρό τέτοιες διατάξεις που προέβλεπαν αυστηρά προθεσμία λήξης).

Εδώ τίποτα, έτσι γενικά και αόριστα σαν την απόφαση για την αλλαγή των ΚΑΔ .

Βάλτε ρε παιδιά μια προθεσμία να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο (και να μπορούμε να γράφουμε θέματα δέκα και βάλε σελίδων του στυλ ¨θα δώσουν παράταση ?¨ )

Γράψτε ¨μέσα σε τόσα τέρμηνα θα πρέπει να γράψεις φίλε τα στοιχεία σου, αλλιώς θα κινηθούν οι διαδικασίες των διατάξεων κλπ κλπ κλπ . ¨

έτσι νάχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο είναι ωραίο..

Αλλά το παλιό είναι αλλιώς..

Πάνω στις δηλώσεις?

(Το Χριστό μου)

Άποψη για τα χρώματα έχουμε?

Demo θα δούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Στο νέο Forum - κόμβο ο οποίος είναι έτοιμος και βρίσκεται στο στάδιο των δοκιμών , οι δημοσιεύσεις θα επιτρέπονται μόνο από μέλη.

Μέλη θα μπορούν να εγγράφονται μόνο πρόσωπα που ανήκουν στους χώρους που έχουμε επιλέξει εδώ και καιρό για να συμμετέχουν στις συζητήσεις. (Λογιστές , φοροτεχνικοί δικηγόροι ,υπάλληλοι υπουργείων , Δ.Ο.Υ.,Ι.Κ.Α. κλπ)

Τα μέλη που ήδη υπάρχουν θα ελεγχθούν ,ΠΩΣ ; και θα διαγραφούν όσοι είναι ιδιώτες .

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουν τα στοιχεία τους ενημερωμένα.

Τόσο απλό είναι.

Η κίνηση αυτή γίνεται για να γίνει το Forum πιο "συναδελφικό" με ότι συνεπάγεται αυτό. (Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει συνδρομητικό. ) ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΗ

Ενδεικτικά λοιπόν σας αναφέρουμε ότι τόσα χρόνια που οι εγγραφές στο forum ήταν ανεξέλεγκτες καταγράφηκαν τα κατωτέρω :

Συνολικές εγγραφές μελών. :18.010

Σημερινά μέλη :4.400

Συνολικά δημοσιευμένα θέματα :66.360

Θέματα που υπάρχουν σήμερα :28.479

διαγραφές θεμάτων = :37.881

Συνολικές δημοσιεύσεις :301.646

Δημοσιεύσεις που υπάρχουν σήμερα :193.371

Διαγραφές δημοσιεύσεων = :108.275

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟ 1/10 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πέσουμε στο άλλο άκρο.

Πάντως, οι διευκρινίσεις που δόθηκαν με την ερώτηση του Soulis ήταν χρήσιμες και δεν νομίζω ότι μένει καμιά αμφιβολία ότι τα στοιχεία μας δεν θα τύχουν ανάρμοστης χρήσης.

Η ανώνυμη περιήγηση στο forum, για όποιον την προτιμά, θα είναι, από ότι καταλαβαίνω, ακόμη δυνατή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την απάντηση τώρα την είδα.. :P

......

Σε ποιο άλλο φορέα/μέσο που χρησιμοποιείς για το επάγγελμά σου έχει δώσει ψευδή στοιχεία.?

Πήγες μήπως στο Ο.Ε.Ε. με το ψευδώνυμο soulis ?

Στα σεμινάρια συμμετέχεις με το ψευδώνυμο σου ?

να μη συνεχίσω γιατί η λίστα είναι μεγάλη.

..

Ποιος σου είπε βρε Κώστα ότι το Soulis είναι ψευδώνυμο? Το χαϊδευτικό μου είναι.. έτσι με προσφωνούν.

Όπου συμμετέχω, σαν Σούλης συμμετέχω .. άντε σαν exsoulis αν οι θερμοσίφωνες έχουν καπαρώσει το όνομα.. :)

Σε σεμινάρια δεν συμμετέχω έτσι κι αλλιώς..

Υ.Γ. Με την ευκαιρία να καταγγείλω, ότι κάποιο μέλος (βλ. ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ).. έχει δώσει ψευδή στοιχεία.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι αυτο που κατάλαβα , είναι ότι οι επισκέπτες και όσοι δεν ασχολουνται με το αντικειμενο γενικότερα , θα μπορουν να παρακολουθουν όλα τα θεματα , θα μπορουν να βρισκουν τις απαντησεις που ήδη υπάρχουν , αλλα δεν θα μπορουν να κάνουν δικές τους ερωτησεις καθως και να απαντουν στα θεματα .

Αν καποιος επισκεπτης έχει σχεση με το αντικειμενο θα μπορεί να κανει εγγραφή με τα πραγματικα του στοιχεια και να συμμετεχει κανονικά .

Εμείς τωρα θα πρεπει να εχουμε σωστα τα στοιχεια μας .

Εγω ας πουμε ειχα ως επάγγελμα , κυνηγος ονειρων και το αλλαξα .

Γενικότερα δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικες οι αλλαγες που να μας κανουν να δηλώσουμε αποχώρηση .

Εκτος αν δεν εχω καταλάβει σωστα κάτι .

Ετσι και αλλιώς που να ψάχνουμε να βρούμε τέτοια καθημερινή παρέα σαν και αυτην εδω,

έχει και ο εθισμός τις υποχρεώσεις του. :):P

Υ.Γ Ακόμα ψάχνω για να βρώ , που στο καλό εδώ και τόσα χρόνια διάφορες ΠΕΦΕ ΜΕΦΕ ΑΚΙΟΕ κλπ κλπ έχουν βρει το mail μου , πάντως απο το φόρουμ δεν το εχουν βρει δίοτι δεν ήμουνα μέλος .

Δεν μου αρέσει να συνεχίζω το θέμα, άλλωστε είπα εκ των προτέρων

Αν και δεν έχω πρόθεση να υποδείξω σε κανένα πως θα χειρίζεται τα του οίκου του, ........

να ξεκαθαρίσω ωστόσο ότι δεν δήλωσα αποχώρηση. Μάλλον για έξωση το βλέπω. :)

Απλά μη γνωρίζοντας τον χρόνο των αλλαγών έστειλα νωρίς τον χαιρετισμό μου αποδεχόμενος τις "συνέπειες" της άποψής μου.

Βεβαίως δεν έχω πρόβλημα να βρεθούμε να γνωριστούμε και να σου πώ:

"χαίρω πολύ, τάδε ταδε! γνωστός ως ype"

απλά όπως προείπα

.......................

Απλά με ενοχλεί η καταγραφή των προσωπικών δεδομένων σε διάφορους server ανεξάρτητα από τις πιθανές ή απίθανες προθέσεις εκμετάλλευσης τους ή διαρροής τους ή ότι ήθελε κανείς σκεφθεί.

.................

Ίσως είμαι υπερβολικός, ίσως φταίνε τα βιώματα, είμαι και κάποιας ηλικίας και έχω και αναμνήσεις της εποχής της καύσης των φακέλλων στην υψικάμινο τό πάλαι ποτέ.

και μου κάνει εντύπωση το πόσο εύκολα σήμερα οι άνθρωποι (νέοι συνήθως) δηλώνουν τα στοιχεία τους σε διάφορα λεγόμενα "κοινωνικά sites" τύπου facebook, myspace κλπ

Εν πάσει περιπτώσει.

....................... it's up to you που λένε στο χωριό μου. :D

Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος.

ωστόσο........

....................

Μένει στους προσκεκλημένους να αποδεχθούν ή όχι την πρόσκληση με τους όρους που τίθενται από εκείνον.

.......................

και πάλι φίλοι :)B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παλιο και αξιολογοτατο μελος με βαρυνουσα αποψη και γνωμη και με εξοχως μεγαλη συμμετοχη στις λογιστικες φοροτεχνικες κυριως, αλλα και στις γενικου ενδιαφεροντος συζητησεις και με αδιαμφισβητητη προσφορα στα μουσικα πραγματα του φορουμ............ τι ηθελα να πω?...ξεχασα.... :)

ααα ναι...

η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω αυτη την ευαισθησια για τα ευαισθητα δεδομενα, την στιγμη που καθημερινα, ταχυδρομικα και τηλεφωνικα κατακλυζομαστε απο διαφορες μεριες, οπου σε εκατονταδες λιστες ειναι καταγραμμενα, οχι μονο ονοματα και τηλεφωνα αλλα και πολλα αλλα πιο ευαισθητα στοιχεια μας.

Ομως αυτο δεν σημαινει πως δεν σεβομαι την επιλογη καποιων, που για τους δικους τους λογους θελουν την ανωνυμια τους. Γι αυτο θελω να πιστευω πως το φορουμ των επισκεπτων θα συνεχισει να υπαρχει οπως σημερα και επισης θα μπορουν οι επισκεπτες να παρακολουθουν τα θεματα.

Κατα τα αλλα και στο παρελθον ημουν επιφυλακτικη με διαφορους χειρισμους σε αλλα θεματα, αλλα τελικα δεν με απογοητευσαν.

Θα ηθελα μονο να ξερω αν απο τα θεματα και τις δημοσιευσεις που υπαρχουν θα χασουμε κατι ή θα μεταφερθουν στο νεο φορουμ? Οχι μονο τα λογιστικα αλλα και τα γενικα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήσαμε μια ψευδαίσθηση (σ' ένα βαθμό, και για όσο τη ζήσαμε..) του τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτό που ονομάζουμε "επανάσταση της πληροφορίας".. "Γνωρίζουμε"- "ξέρουμε" όλοι μας πως κάποια στιγμή θα χρησιμοποιηθεί και αυτό σαν ένα μέσο χειραγώγησης..

Αυτό που μ' ανησυχεί δεν είναι το να δώσουμε τα στοιχεία μας (άλλωστε τα δικά μου οι διαχειριστές τα γνωρίζουν ήδη).

Αλλά η μεθόδευση. Ο απώτερος στόχος όλων αυτών, για μας και για τα παιδιά μας. Θα υπάρχει πλέον Ελευθερία μόνο

σ' όσους θα εξυπηρετούν τα συμφέροντα του εκάστοτε μεγάλου αδελφού.. Η αρχή έγινε.. (κάποτε θα συνέβαινε και αυτό).

Το θέμα είναι πολύ πολύ σοβαρό.. Είναι το ΘΕΜΑ για τις κοινωνίες που έπονται. Κάπως έτσι αντιλαμβανόμουν όλα αυτά τα

περί "πληροφορικής επανάστασης". Τα αιτήματα για δημοκρατία, σεβασμό στη διαφορετικότητα και κυρίως και πάνω απ' όλα

στον άνθρωπο δεν θα πάψουν να απασχολούν.

Καταλαβαίνω το βάρος και τις ευθύνες των διαχειριστών. Σέβομαι τον αγώνα, τις προσπάθειές τους, την προσφορά τους και θα ήθελα να τους ευχαριστήσω για μια φορά ακόμα.

Όμως, δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω με τον συνάδελφο ype.

Αυτό που είναι εμφανές αντιμετωπίζεται. Οι υπόγειες μεθοδεύσεις είναι πολύ πιο επικίνδυνες. (και δεν αναφέρομαι στους διαχειριστές αυτού του φόρουμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι Κώστα μου (Gus)..

Αντί να βγάζεις ξαφνικά μια απρόσωπη ξερή ανακοίνωση..

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω της επικείμενης αλλαγής του κόμβου, αλλά και της κοινότητας λογιστών (Forum), είναι υποχρεωτικό τα μέλη της κοινότητας να συμπληρώσουν σωστά τα στοιχεία τους (Ονοματεπώνυμο , τηλέφωνο , επάγγελμα). Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα είναι πλέον δυνατή η είσοδος των μελών με ελλειπή/ψευδή στοιχεία στον νέο κόμβο.

θα μπορούσες να το πεις με τρόπο..

Το πλαστό το πασαπόρτι

Υ.Γ.

Άσχετο με το θέμα.. πιάνομαι από τα λόγια του Θεόφιλου..

Ζήσαμε μια ψευδαίσθηση (σ' ένα βαθμό, και για όσο τη ζήσαμε..)

αλλά ακούω από το ράδιο αυτή την στιγμή..

Μαθητής σχολής ΟΑΕΔ μπήκε με πιστόλι στο σχολείο .. πυροβόλησε τρεις συμμαθητές του και αυτοπυροβολήθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...