Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΤΩΝ ΠΕΠ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ


tina_tsapats

Ερώτηση

Καλημέρα! μια διευκρίνηση θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε... μπορεί να μετατραπεί μία ατομική σε Ο.Ε. για να μπορέσει με το τρόπο αυτό να θεωρηθεί υπάρχουσα επιχείρηση το νομικό πρόσωπο και να καταθέσει πρόταση στο πρόγραμμα που αναμένεται τον Μάιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ατομική μπορεί να μετατραπεί σε Ο.Ε., αλλά το εύλογο ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ να γίνει κάτι τέτοιο;;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία! οι απαντήσεις σας με κάλυψαν απλά δεν ξέρω πόσο χρονοβόρη είναι και πόσο δύσκολη είναι η μετατροπή αυτή για το λογιστή και τους ίδιους τους επιχειρηματίες....

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη σχετικά με τη εύλογη απορία σας, βασικά...... αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπορώ να καταθέσω πρόταση για εκσυγχρονισμό της Ο.Ε. στα ΠΕΠ σαν επέκταση δραστηριότητας μιας από τις ατομικές των εταίρων με δημιουργία νέου υποκαταστήματος.

Με το τρόπο αυτό θα μπορούν να πάρουν επιδότηση οι τρεις επιχειρηματίες που έχουν ήδη υπάρχουσες ατομικές και θέλουν να συστήσουν μία νέα εταιρεία και να ανοίξουν ένα μαγαζί από κοινού.

Πώς το βλέπετε αυτό περπατάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ωραία! οι απαντήσεις σας με κάλυψαν απλά δεν ξέρω πόσο χρονοβόρα είναι και πόσο δύσκολη είναι η μετατροπή αυτή για το λογιστή και τους ίδιους τους επιχειρηματίες....

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη σχετικά με τη εύλογη απορία σας, βασικά...... αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπορώ να καταθέσω πρόταση για εκσυγχρονισμό της Ο.Ε. στα ΠΕΠ σαν επέκταση δραστηριότητας μιας από τις ατομικές των εταίρων με δημιουργία νέου υποκαταστήματος.

Με το τρόπο αυτό θα μπορούν να πάρουν επιδότηση οι τρεις επιχειρηματίες που έχουν ήδη υπάρχουσες ατομικές και θέλουν να συστήσουν μία νέα εταιρεία και να ανοίξουν ένα μαγαζί από κοινού.

Πώς το βλέπετε αυτό περπατάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητή Τίνα,

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί λίγο, οπότε δεν ξέρω ακριβώς σε τι να απαντήσω ... :)

Λοιπόν, ψαρεύοντας σε θολά νερά, οι τρεις αφού έχουν ατομικές, πιθανότατα, θα μπορέσουν να υποβάλλουν πρόταση, ο καθένας, στο αναμενόμενο Π.Ε.Π. . Τώρα όσον αφορά μια μελλοντική Ο.Ε., εντός του 2009, ίσως να μην υπάρχει δυνατότητα να υπαχθεί, λόγω τής ιδιότητάς της ως νεοσύστατης.

Όλα αυτά ξεκαθαρίζουν, μόνο εφόσον βγει η προκήρυξη ή έστω η προδημοσίευση αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα! μια διευκρίνηση θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε... μπορεί να μετατραπεί μία ατομική σε Ο.Ε. για να μπορέσει με το τρόπο αυτό να θεωρηθεί υπάρχουσα επιχείρηση το νομικό πρόσωπο και να καταθέσει πρόταση στο πρόγραμμα που αναμένεται τον Μάιο???

Mα γιατι να το κανει αυτο και οι ατομικες ειναι επιλεξιμες στο ΕΣΠΑ.Συναδελφοι εκτος αυτου εαν διαβασετε την προδημοσιευση λεει ξεκαθαρα οτι μπορει η εναρξη υλοποιησης του επιχειρ σχεδιου μπορει να γινεται ΜΕΤΑ την προδημοσιευση του προγραμματος -ητοι μαρτος 2009- και επισης πως η πραγματοποιηση δαπανων πριν την εγκριτικη αποφαση σε καμια περιπτωση δεν δεσμευει την επιτροπη για εγκριση.Απλα.Σαν να σου λενε περιμενε να δεις αν θα εγκριθεις κ μετα κανε εναρξη.

Οποτε τινα κανενα απο τα προβληματα σου δεν υφισταται

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητή Τίνα,

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί λίγο, οπότε δεν ξέρω ακριβώς σε τι να απαντήσω ... :)

Λοιπόν, ψαρεύοντας σε θολά νερά, οι τρεις αφού έχουν ατομικές, πιθανότατα, θα μπορέσουν να υποβάλλουν πρόταση, ο καθένας, στο αναμενόμενο Π.Ε.Π. . Τώρα όσον αφορά μια μελλοντική Ο.Ε., εντός του 2009, ίσως να μην υπάρχει δυνατότητα να υπαχθεί, λόγω τής ιδιότητάς της ως νεοσύστατης.

Όλα αυτά ξεκαθαρίζουν, μόνο εφόσον βγει η προκήρυξη ή έστω η προδημοσίευση αυτής.

΄

Ας υποθέσουμε οτι εμείς που έχουμε ατομικές επιχειρήσεις θέλουμε να συνεργαστούμε και να κάνουμε μία νέα Ο.Ε. σε μία πόλη πχ. Αθήνα. Πώς θα επιδοτηθούμε αφού θα φτιάξουμε μία νεοσύσταση Ο.Ε. (νέο ΑΦΜ) από το πρόγραμμα του εκσυχρονισμού? Αφού και οι δύο μαζί θέλουμε να μοιραστούμε τα έξοδα και να επιδοτηθούμε για το νέο μας μαγαζί?

Αν λοιπόν μπορούσαμε να μετατρέψω την ατομική μου σε Ο.Ε. και να έμπαινες εταίρος και εσύ ώστε να αντιμετωπιστεί η εταιρεία μας ως συνέχεια της ατομικής μου δεν θα μπορούσαμε να επιδοτηθούμε για τις δαπάνες στο νέο μας μαγαζί?

Έτσι έχει η περίπτωση...για αυτό και ρώτησα αν μπορεί να μετατραπεί εύκολα μία ατομική σε εταιρεία? για να χρησιμοποιήσω τη δυνατότητα επιδότησης ενός νέου υποκαταστήματος αλλά και συνάμα να συμπεριλάβω πραγματικά και τη συνεργασία μου.. γιατί το νέο μαγαζί δεν μπορώ να το ανοίξω μόνη αλλά έχω συνέταιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Mα γιατι να το κανει αυτο και οι ατομικες ειναι επιλεξιμες στο ΕΣΠΑ.Συναδελφοι εκτος αυτου εαν διαβασετε την προδημοσιευση λεει ξεκαθαρα οτι μπορει η εναρξη υλοποιησης του επιχειρ σχεδιου μπορει να γινεται ΜΕΤΑ την προδημοσιευση του προγραμματος -ητοι μαρτος 2009- και επισης πως η πραγματοποιηση δαπανων πριν την εγκριτικη αποφαση σε καμια περιπτωση δεν δεσμευει την επιτροπη για εγκριση.Απλα.Σαν να σου λενε περιμενε να δεις αν θα εγκριθεις κ μετα κανε εναρξη.

Οποτε τινα κανενα απο τα προβληματα σου δεν υφισταται

:)

Το ερώτημά μου δεν αφορά νέα ή γυναικεία επιχειρηματικότητα γιατί οι μέτοχοι που θέλω να φτιάξουν τη νέα εταιρεία δεν έχουν προϋποθέσεις του προγράμματος είναι χρόνια επιτηδευματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
΄

Ας υποθέσουμε οτι εμείς που έχουμε ατομικές επιχειρήσεις θέλουμε να συνεργαστούμε και να κάνουμε μία νέα Ο.Ε. σε μία πόλη πχ. Αθήνα. Πώς θα επιδοτηθούμε αφού θα φτιάξουμε μία νεοσύσταση Ο.Ε. (νέο ΑΦΜ) από το πρόγραμμα του εκσυχρονισμού? Αφού και οι δύο μαζί θέλουμε να μοιραστούμε τα έξοδα και να επιδοτηθούμε για το νέο μας μαγαζί?

Αν λοιπόν μπορούσαμε να μετατρέψω την ατομική μου σε Ο.Ε. και να έμπαινες εταίρος και εσύ ώστε να αντιμετωπιστεί η εταιρεία μας ως συνέχεια της ατομικής μου δεν θα μπορούσαμε να επιδοτηθούμε για τις δαπάνες στο νέο μας μαγαζί?

Έτσι έχει η περίπτωση...για αυτό και ρώτησα αν μπορεί να μετατραπεί εύκολα μία ατομική σε εταιρεία? για να χρησιμοποιήσω τη δυνατότητα επιδότησης ενός νέου υποκαταστήματος αλλά και συνάμα να συμπεριλάβω πραγματικά και τη συνεργασία μου.. γιατί το νέο μαγαζί δεν μπορώ να το ανοίξω μόνη αλλά έχω συνέταιρο.

Tώρα μάλιστα, κατανοητό! Και επίσης ομολογώ ότι, ΕΥΡΗΚΑ!

Τώρα που το κοιτάζω υπήρχε θέμα μη επιλεξιμότητας των ατομικών επιχειρήσεων, όσον αφορά τον τότε ΣΤΑΚΟΔ 74, οπότε το ερώτημά σου έχει όντως βάση ... :)

Πάντως ξαναλέω ότι μόνο αν δημοσιευθούν επίσημα στοιχεία, θα βγει άμεσο συμπέρασμα αλλά και περαιτέρω διευκρινίσεις με την εκάστοτε αρχή.

Παραθέτω δύο ερωτήματα από το τότε Π.Ε.Π. τού 2007 προς το Υ.Π.ΟΙ.Ο καθώς και τις απαντήσεις, νομίζω ότι είναι σχετικά και ενδεικτικά. Τονίζω πάλι, με ότι ίσχυε τότε.

"Ερώτηση 27: Στον ΣΤΑΚΟΔ 74 εξαιρούνται οι ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. Μπορεί μια ατομική σήμερα επιχείρηση να ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ στο επόμενο χρονικό διάστημα σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ π.χ. ΕΤΑΙΡΕΙΑ και να καταθέσει ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ στο πρόγραμμα;

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΚΥΑ Προκήρυξης και στο Κεφάλαιο Ι του Ενημερωτικού Οδηγού:

«..δυνητικοί δικαιούχοι των ενισχύσεων είναι υφιστάμενες επιχειρήσεις που διαθέτουν επιλέξιμο κωδικό δραστηριότητας κατά ΣΤΑΚΟΔ 2003 στις 31/12/2006 σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα ΣΤ της παρούσας και θα πραγματοποιήσουν επένδυση για κωδικό δραστηριότητας κατά ΣΤΑΚΟΔ 2003 επιλέξιμο σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα ΣΤ της παρούσας στον οποίο δραστηριοποιούνταν πριν από την ημερομηνία υποβολής της επενδυτικής πρότασης»

Η ατομική επιχείρηση με ΣΤΑΚΟΔ 74 δεν ήταν επιλέξιμη πριν τις 31/12/06 σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα ΣΤ της ΚΥΑ Προκήρυξης, ως εκ τούτου ΔΕΝ μπορεί να καταθέσει επενδυτική πρόταση ακόμη και μετά από μετατροπή. "

"Ερώτηση 90: Πως αντιμετωπίζονται οι μετατροπές και οι μεταβιβάσεις επιχειρήσεων οι οποίες έχουν πραγματοποιηθεί πριν την υποβολή της επενδυτικής πρότασης και σε ποιες περιπτώσεις αυτές θεωρούνται αποδεκτές;

Σε περίπτωση μετατροπής ατομικής σε Ο.Ε. θα πρέπει να συντρέχουν τα εξής: α) ο εταίρος που προέρχεται από την ατομική να είχε κατά την μετατροπή και καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα πλειοψηφικό ποσοστό β) εάν δεν έχει πλειοψηφικό ποσοστό να ήταν κατά την μετατροπή και να συνεχίζει καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα να είναι διαχειριστής γ) διατήρηση του ιδίου αντικειμένου (ή και προσθήκη συναφούς αντικειμένου δ) καθολική ανάληψη όλων των απαιτήσεων και υποχρεώσεων η οποία να φαίνεται στο καταστατικό. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Tώρα μάλιστα, κατανοητό! Και επίσης ομολογώ ότι, ΕΥΡΗΚΑ!

Τώρα που το κοιτάζω υπήρχε θέμα μη επιλεξιμότητας των ατομικών επιχειρήσεων, όσον αφορά τον τότε ΣΤΑΚΟΔ 74, οπότε το ερώτημά σου έχει όντως βάση ... :)

Πάντως ξαναλέω ότι μόνο αν δημοσιευθούν επίσημα στοιχεία, θα βγει άμεσο συμπέρασμα αλλά και περαιτέρω διευκρινίσεις με την εκάστοτε αρχή.

Παραθέτω δύο ερωτήματα από το τότε Π.Ε.Π. τού 2007 προς το Υ.Π.ΟΙ.Ο καθώς και τις απαντήσεις, νομίζω ότι είναι σχετικά και ενδεικτικά. Τονίζω πάλι, με ότι ίσχυε τότε.

"Ερώτηση 27: Στον ΣΤΑΚΟΔ 74 εξαιρούνται οι ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. Μπορεί μια ατομική σήμερα επιχείρηση να ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ στο επόμενο χρονικό διάστημα σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ π.χ. ΕΤΑΙΡΕΙΑ και να καταθέσει ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ στο πρόγραμμα;

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΚΥΑ Προκήρυξης και στο Κεφάλαιο Ι του Ενημερωτικού Οδηγού:

«..δυνητικοί δικαιούχοι των ενισχύσεων είναι υφιστάμενες επιχειρήσεις που διαθέτουν επιλέξιμο κωδικό δραστηριότητας κατά ΣΤΑΚΟΔ 2003 στις 31/12/2006 σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα ΣΤ της παρούσας και θα πραγματοποιήσουν επένδυση για κωδικό δραστηριότητας κατά ΣΤΑΚΟΔ 2003 επιλέξιμο σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα ΣΤ της παρούσας στον οποίο δραστηριοποιούνταν πριν από την ημερομηνία υποβολής της επενδυτικής πρότασης»

Η ατομική επιχείρηση με ΣΤΑΚΟΔ 74 δεν ήταν επιλέξιμη πριν τις 31/12/06 σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Παράρτημα ΣΤ της ΚΥΑ Προκήρυξης, ως εκ τούτου ΔΕΝ μπορεί να καταθέσει επενδυτική πρόταση ακόμη και μετά από μετατροπή. "

"Ερώτηση 90: Πως αντιμετωπίζονται οι μετατροπές και οι μεταβιβάσεις επιχειρήσεων οι οποίες έχουν πραγματοποιηθεί πριν την υποβολή της επενδυτικής πρότασης και σε ποιες περιπτώσεις αυτές θεωρούνται αποδεκτές;

Σε περίπτωση μετατροπής ατομικής σε Ο.Ε. θα πρέπει να συντρέχουν τα εξής: α) ο εταίρος που προέρχεται από την ατομική να είχε κατά την μετατροπή και καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα πλειοψηφικό ποσοστό β) εάν δεν έχει πλειοψηφικό ποσοστό να ήταν κατά την μετατροπή και να συνεχίζει καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα να είναι διαχειριστής γ) διατήρηση του ιδίου αντικειμένου (ή και προσθήκη συναφούς αντικειμένου δ) καθολική ανάληψη όλων των απαιτήσεων και υποχρεώσεων η οποία να φαίνεται στο καταστατικό. "

αααα! πολύ χαίρομαι που συννενοηθήκαμε! ναι αυτό ακριβώς θέλω να κάνω και εγώ και μάλιστα το παράδειγμα ως δραστηριότητα είναι άτοπο, συγκεκριμένα ο εν δυνάμει επενδυτής είναι εστιατόρια οπότε προχωράμε..

ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως καλού κακού εσύ, κάνε απο τώρα μια μεταβολή στην ΔΟΥ και βάλτου και την ή τις δραστηριότητες που θέλεις να έχει η μελλοντική ΟΕ.

...καλού κακού.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τα εγκλήματα του προηγούμενου ΠΕΠ θα γίνει κάποια στιγμή κουβέντα;

Θα γίνει κάποια στιγμή διαβούλευση;

Ή τα λέμε μετά τις εκλογές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! τελικά όσον αφορά τα κτιριακά έβαλαν σαν επιλέξιμες δαπάνες την δημιουργία, επέκταση και αποπεράτωση για μεταοποίηση και εμπόριο-υπηρεσίες ? αυτό είναι πολύ καλό όπως και το 20% της ιδίας συμμετοχής χωρίς το περιορισμό του μέσου εξαμηνιαίου υπολοίπου ίσο με 70% της ιδίας συμμετοχής!! τι σου είναι οι εκλογές... αυτό που δεν μ αρέσει όμως είναι το μαχαίρι στην αμοιβή των συμβούλων τσ τσ τσ πισώπλατο...καθήστε "καλέ κύργιε" κοντά είσαι να μας πεις οτι θα τα αναλάβουν όλα οι Τράπεζες... που τις έχεις και πληρωμένες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα! μια διευκρίνηση θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε... μπορεί να μετατραπεί μία ατομική σε Ο.Ε. για να μπορέσει με το τρόπο αυτό να θεωρηθεί υπάρχουσα επιχείρηση το νομικό πρόσωπο και να καταθέσει πρόταση στο πρόγραμμα που αναμένεται τον Μάιο???

Εδώ μπορείς να βρείς το πλήρες κείμενο της προδημοσίευσης της σχετικής προκήρυξης:

http://www.thesis.net.gr/Files/Products/Pr...ile1.prodim.pdf

και όλες τις λεπτομέρειες αρχεία αιτήσεων κλπ στην ιστοσελίδα του υπουργείου οικονομικών.

arxeia.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από τις πιο άρτιες και ολοκληρωμένες εκτιμήσεις που έχω δει...

Είχε δίκο το συνεταιράκι μου ο Χονδράκης Χρήστος που μου είπε να του "ρίξω" μια ματιά...

Δεν ξέρω αν έχω κότσια (αν με αφήνει και ο "mythos") να την στείλω στις εφημερίδες...

Αλλά μετά πάλι ποιος ακούει του Τραπεζικούς, τους - κάποιους - συναδέλφους μελετητές και πως θα μπω σε Τράπεζα να εξυπηρετήσω έναν πελάτη μου...

Θα το σκεφτώ καλά πρωτού αποφασίσω...

Χμ.. <_<

Και να το δημοσιεύσεις, όλα τα ίδια μένουν και παραμένουν...

Δεν είδες σήμερα καταχώρηση σε όλες τις εφημερίδες απο την τράπεζα Πειραιώς για δωρεάν σύνταξη και υποβολή φακέλου;

Μέχρι να μας πάρουν χαμπάρι απο τις Βρυξέλλες. Μετά, μπορεί να γίνουμε σαν την Βουλγαρία, που τους διέκοψαν την ροή των κονδυλίων, για άλλους λόγους βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα! μια διευκρίνηση θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε... μπορεί να μετατραπεί μία ατομική σε Ο.Ε. για να μπορέσει με το τρόπο αυτό να θεωρηθεί υπάρχουσα επιχείρηση το νομικό πρόσωπο και να καταθέσει πρόταση στο πρόγραμμα που αναμένεται τον Μάιο???

Αγαπητή Τίνα,

Σε περίπτωση μετατροπής ατομικής σε Ο.Ε. θα πρέπει να συντρέχουν τα εξής: α) ο εταίρος που προέρχεται από την ατομική να είχε κατά την μετατροπή και καθ' όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα πλειοψηφικό ποσοστό β) εάν δεν έχει πλειοψηφικό ποσοστό να ήταν κατά την μετατροπή και να συνεχίζει καθ' όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα να είναι διαχειριστής γ) διατήρηση του ιδίου αντικειμένου (ή και προσθήκη συναφούς αντικειμένου δ) καθολική ανάληψη όλων των απαιτήσεων και υποχρεώσεων η οποία να φαίνεται στο καταστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητή Τίνα,

Σε περίπτωση μετατροπής ατομικής σε Ο.Ε. θα πρέπει να συντρέχουν τα εξής: α) ο εταίρος που προέρχεται από την ατομική να είχε κατά την μετατροπή και καθ' όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα πλειοψηφικό ποσοστό β) εάν δεν έχει πλειοψηφικό ποσοστό να ήταν κατά την μετατροπή και να συνεχίζει καθ' όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα να είναι διαχειριστής γ) διατήρηση του ιδίου αντικειμένου (ή και προσθήκη συναφούς αντικειμένου δ) καθολική ανάληψη όλων των απαιτήσεων και υποχρεώσεων η οποία να φαίνεται στο καταστατικό.

Σωστό! Αλλά, ελπίζω χωρίς να φανεί ότι γίνομαι κακός, στο παρόν θέμα έχει δοθεί η απάντηση, και μάλιστα σε καίριο χρόνο ... coolgleamA.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητή Τίνα,

Σε περίπτωση μετατροπής ατομικής σε Ο.Ε. θα πρέπει να συντρέχουν τα εξής: α) ο εταίρος που προέρχεται από την ατομική να είχε κατά την μετατροπή και καθ' όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα πλειοψηφικό ποσοστό β) εάν δεν έχει πλειοψηφικό ποσοστό να ήταν κατά την μετατροπή και να συνεχίζει καθ' όλη την διάρκεια της περιόδου μέχρι και σήμερα να είναι διαχειριστής γ) διατήρηση του ιδίου αντικειμένου (ή και προσθήκη συναφούς αντικειμένου δ) καθολική ανάληψη όλων των απαιτήσεων και υποχρεώσεων η οποία να φαίνεται στο καταστατικό.

Προβοκάτορα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σωστό! Αλλά, ελπίζω χωρίς να φανεί ότι γίνομαι κακός, στο παρόν θέμα έχει δοθεί η απάντηση, και μάλιστα σε καίριο χρόνο ... coolgleamA.gif

Αγαπητέ δεν είσαι κακός...

Για τους ανθρώπους σφάλματα... Τουλάχιστον αφορούσε το σφάλμα περίσσεια και όχι έλλειψη....

Να είσαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα ήθελα να συμπληρώσω στο συλλογισμό σου ότι το ΥΠΟΙΟ γνώριζε από το 2007 όλη τη λογική των τραπεζών καθώς είχε γίνει επερώτηση στη βουλή και είχε απαντήσει ο ............................ ότι πιο άσχετο μπορείς να φανταστείς. Παράλληλα πριν από 15 ημέρες σε γραπτό ερώτημα επιχειρηματία προς το ΥΠΟΙΟ η αξιότιμη κα .................... απάντησε εγγράφως ότι απαγορεύεται η σύνταξη φακέλων από τις τράπεζες. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί της μετά τη γραπτή απάντηση ανακοίνωσε με μεγάλη χαρά ότι οι τράπεζες κάνουν δωρεάν συμβουλευτική υποστήριξη (βρήκαν το κόλπο) το οποίο αναφέρεται στις υποχρεώσεις μεταξύ ΕΦΔ - ΥΠΟΙΟ (σύμβαση). ΄Οταν της είπαν ότι υπάρχουν καταχωρήσεις σε εφημερίδες για δωρεάν σύνταξη φακέλου την καλούσαν και έπρεπε να κλείσει. Όλα γίνονται με τις ευλογίες του ΥΠΟΙΟ. Όσον αφορά το Διεθνή Διαγωνισμό για την επιλογή των Αναδόχων που περήφανα συζητούν στο ΥΠΟΙΟ ήταν μόνο στα χαρτιά. Οι αρμόδιοι το γνωρίζουν.

Όσον αφορά την αμοιβή των τραπεζών ανέρχεται σε 1200 ευρώ για κάθε παραδεκτή πρόταση, 700 για κάθε σύμβαση, 1500ευρώ για επενδύσεις εως 50.000 ευρώ ενώ για επενδύσεις πάνω από 50.000 η αμοιβή της τράπεζας γίνεται κλιμακωτά.

Συνεπώς υπάρχουν σύμβουλοι οι οποίοι διεκδικούν τα δικαιώματα τους και ζητούν ίση μεταχείριση. Αγωνιζόμαστε αλλά στην Ελλάδα όποιος αγωνίζεται γίνεται γραφικός. Αναρωτιέμαι οι Βρυξέλλες γνωρίζουν;

Αδιαφορώντας για τους επι παντός επιστητού συμβούλους του forum (ofreas, stirixis κ.α.), που πέρα απο το να γαυγίζουν καθημερινά, δεν βοηθούν πραγματικά κανένα, επανέρχομαι σε προηγούμενο συλλογισμό μου και προσθέτωντας ορισμένες παραμέτρους στο ανωτέρω σκεπτικό της Τίνας, θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα που με τρώνε κάθε μέρα, και κανονικά θα έπρεπε να τρώνε και όλους σας.

Γιατί το έντυπο υποβολής δεν μπορεί να υπολογισεί την βαθμολογία της κάθε πρότασης, απο την στιγμή που έχει το 95% των βαθμών που μπορούν να υπολογισθούν, με εξαιρέση το ποιοτικό κριτήριο της τεκμηρίωσης της πρότασης; Γιατί θα πρέπει να πάει κάποιος σε σύμβουλο ή να αγοράσει προγράμματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο; Ούτε την βαθμολογία της βιωσιμότητας δεν μπορούν να βγάλουν; Η΄ μήπως δεν θέλουν;

Γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος για την Eurobank που διαφημίζει (σε εφημερίδες και στην τηλεόραση) την υποστήριξη στην σύνταξη της μελέτης (κάτι που δεν κάνει καμία άλλη τράπεζα); Μήπως αυτό δεν επιτρέπεται απο την ΕΕ, αλλά επειδή "κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει" και επειδή όλοι το κάνουν αλλά κανείς δεν φαίνεται, όλα πάνε καλά;

Πως υπάρχει διασφάλιση για το οτι το ίδιο πρόσωπο συντάσει, υποβάλλει, αξιολογεί και ελέγχει τις προτάσεις, υπο την ομπρέλα της ίδιας τράπεζας - επιχείρησης; Δεν γνωρίζουν οι φωστήρες του υπουργείου, ότι μπορείς να έχεις 2,3,4 και όσους τελώς πάντων χρειάζεται κωδικούς πρόσβασης, για να "φαίνεται" ότι όλοι αυτοί είναι διαφορετικά άτομα, ενώ είναι στην ουσία ο ίδιος;

Γιατί επιτρέπεται σε συγκεκριμένες τράπεζες να υποβάλλου σκουπίδια, μόνο και μόνο για να εισπράξουν την ελάχιστη αμοιβή απο το κράτος;

Γιατί το σύστημα επιτρέπει την υποβολή προτάσεων, που απο τα οικονομικά τους δεν έχουν την ελάχιστη βιωσιμότητα, ούτε μέσο όρο τζίρου πάνω απο τον ελάχιστα αποδεκτό; Δεν θα μπορούσε να απαγορεύσει την υποβολή; Μας περισσεύουν λεφτά ώς κράτος ή μήπως είναι θύματα τα golden boys της ΕΕ, και μας τα δίνουν όλα αβέρτα, χωρίς έλεγχο;

Γιατί ορισμένες τράπεζες υπόσχονται ότι μπορούν να "βελτιώσουν" τις βαθμολογίες μετά τις υποβολές; Πως το κάνουν, για να μας το πούν και σε μας, να τους φέρουμε πελάτες. Αλήθεια, η γνωστή στρίγκλα - αρμόδια για το πρόγραμμα, υπεύθυνη θεωρητικά για τις τράπεζες, θα κάνει κανέναν σοβαρό έλεγχο στις μεταβολές ανάμεσα στις υποβολές και στην αξιολόγηση, απο την στιγμή που τώρα όλα υπολογίζονται με βάση δαπάνες και δεν είναι υποκειμενικά; Φαντάζομαι γνωρίζεται όλοι ότι στο προηγούμενο πρόγραμμα, 35.000 προτάσεις πήραν άριστα σε τεκμηρίωση, καινοτομία, κ.α.. Είναι απορίας άξιο πώς με τόση ευρηματικότητα η Ελληνική ανταγωνιστικότητα βρίσκεται στα τάρταρα...

Θα μάθουμε ποτέ ποιά τράπεζα έχει την μεγαλύτερη απορροφητικότητα κονδυλίων και σε ποιά έχουν επιβληθεί καμπάνες για λάθη και εσκεμμένες παραλείψεις; Όλοι έχουν κάνει άριστα την δουλειά τους; Ή μήπως επειδή έχουν χρήμα απο το πακέτο ενίσχυσης της προηγούμενης κυβέρνησης γράφουν υπερκέρδη και μπορούν να πληρώνουν και να καλύπτουν τα όποια λάθη; Αληθεύει ότι οι Εurobank και Πειραιώς έχουν 30 με 40% αποτυχία σε συμβασιοποιημένες προτάσεις, γιατί υπέβελαν άχρηστες προτάσεις ή γιατί διαπίστωσαν μετά ότι είχαν τεράστιες αστοχίες στην αξιολόγηση τις οποίες προσπάθησαν να καλύψουν, παραιτώντας τους με συνοπτικές διαδικασίες;

Γιατί το υπουργείο διοργανώνει ημερίδες για την παρουσίαση του ΕΣΠΑ αποκλειστικά για τις τράπεζες, με την αίθουσα να σφίζει απο "μιλημένους" μεγαλοσύμβουλους, που απλά "είδαν φώς και μπήκαν";

Θα γίνει και αυτήν την φορά η ομορφιά του Εμπορίου, όπου μετά τις υποβολές απαντούσαν σε ερωτήσεις που είχαν υποβληθεί σε προγενέστερους χρόνους; Και πόσες ακόμα αναβαθμίσεις θα απαιτηθούν για την φόρμα υποβολής; Τελικά ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους ή θα πρέπει η νέα κυβέρνηση να μας απαλάξει απο την παρουσία τους;

Αυτά για την ώρα. Ι 'll be back.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...