Jump to content
Sign in to follow this  
si-fo

TIPS για Accountant No. 1

Recommended Posts

Enterprise Manager  =  Εργαλείο διαχείρισης βάσης SQL

Το χρησιμοποιείς μόνο αν ξέρεις..........

Προς Si-Fo

Πολύ φοβάμαι πως θα μετράμαι αρκετές ημέρες.

Προς George1

Εντάξει να ξεκλειδώσουμε τις ημερομηνίες ΚΒΣ μπορούμε να το κάνουμε μέσω enterprise manager, το να κάνουμε εισαγωγή δεδομένων είναι αυτό που μας καίει. Τουλάχιστον τις λιανικές.

Αγαπητέ George1 αντιλαμβάνομαι τον πυροσβεστικό λόγο της απάντησή σου αλλά , απάντηση που δεν θα εξηγεί τον τρόπο με τον οποίο δημιουργούμε το πρότυπο του Excel , καθώς και τη σύνταξη των ερωτημάτων για τη σύνδεση με τη βάση , δεν με ικανοποιεί .

Ειδικά σε ένα forum που ο συνάδελφος ΔΗΚΗΤΡΗΣ ΚΛΜ έχει στείλει ολόκληρη βάση δεδομένων για να μας βοηθήσει να κάνουμε τη δουλειά μας ευκολότερα ή και καλύτερα!

Κατά τον υπολογισμό της Εκκαθαριστικής Δήλωσης ΦΠΑ, χωρίς λόγο, πολλές φορές μου στρογγυλοποιεί όλες τις αξίες που περιλαμβάνονται στην δήλωση. Έχει συμβεί σε άλλον; γνωρίζετε που μπορεί να οφείλεται.

Πάλι εγώ.

Πως ξεκλειδώνουμε τις ημερομηνίες;

Έγινε μια λάθος εγγραφή με ημερομηνία 10/10/05 αντί για 10/1/05 και το σύστημα βλέπει ότι έγινε εγγραφή 10/10, παρότι διορθώθηκε η συγκεκριμένη εγγραφή. Βέβαια, παίρνει τις εγγραφές, αλλά βγάζει και μήνυμα ότι είμαι εκπρόθεσμος κατά 270 ημέρες.

Guest Guest

ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΝΟΥ..... ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ-ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΚΒΣ-ΚΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΟΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΛΕΙΔΟΜΑΤΟΣ.... ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ-ΕΠΑΝΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ....

SOS ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΡΕ BACKUP ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.

Πήγαινε Παράμετροι & Προτιμήσεις --> Παράμετροι Κ.Β.Σ. και ξετσεκάρησε το πεδίο να εμφανίζονται προειδοποιητικά μηνύματα για τις φραγές ΚΒΣ, αντιθέτως τσέκαρε το πεδίο οι θεωρημένες εκτυπώσσεις να ενμημερώνουν την ημερομηνία κλειδώματος.

ΑΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ.... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΩΣ GUEST ΤΟ ΛΥΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ.... ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Πάλι εγώ.

Πως ξεκλειδώνουμε τις ημερομηνίες;

Έγινε μια λάθος εγγραφή με ημερομηνία 10/10/05 αντί για 10/1/05 και το σύστημα βλέπει ότι έγινε εγγραφή 10/10, παρότι διορθώθηκε η συγκεκριμένη εγγραφή. Βέβαια, παίρνει τις εγγραφές, αλλά βγάζει και μήνυμα ότι είμαι εκπρόθεσμος κατά 270 ημέρες.

Λοιπόν ξεκινάμε:

Enterprise manager

Local windows NT

Databases

Επιλέγουμε την περιοχή εργασίας στην οποία έχουμε πρόβλημα

επιλογή tables, στο δεξί παράθυρο μας εμφανίζει πολλά αρχεία με 3 γράμματα.

επιλέγουμε αυτό με το όνομα KBS

κατόπιν

open table --> return all raws

Θα μας βγάλει σε έναν πίνακα στην τέταρτη κάθετη στήλη με το όνομα "LASTTRANSDATE"

θα βρούμε την ημερομηνία που έχει κλειδώσει, την αλλάζουμε και κλείνουμε το παράθυρο.

Η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ BACKUP

Βλέπεις τις προειδοποιήσεις αλλά εφ' όσον δεν έχεις κλειδωμένες τις εγγραφές με τις ημερομηνίες θεωρημένης εκτύπωσης κινδυνεύεις να περαστούν εγγραφές πίσω οι οποίες δεν θα εμφαίζονται στα θεωρημένα.

Προς Si-Fo

Πολύ φοβάμαι πως θα μετράμαι αρκετές ημέρες.

Προς George1

Εντάξει να ξεκλειδώσουμε τις ημερομηνίες ΚΒΣ μπορούμε να το κάνουμε μέσω enterprise manager, το να κάνουμε εισαγωγή δεδομένων είναι αυτό που μας καίει. Τουλάχιστον τις λιανικές.

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ

ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΛΙΑΝΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ?

ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΧΕΙΟ?

ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ EXCEL ?

ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟ EXCEL ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ?

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ?

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ

ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΛΙΑΝΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ?

ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΧΕΙΟ?

ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ EXCEL ?

ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟ EXCEL ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ?

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ?

Λοιπόν έχω πάρει εκτύπωση σε αρχείο asci το ανοίγω με excel. Τα δεδομένα λιανικές πωλήσεις θέλω να τα κάνω εισαγωγή στην βάση της εταιρίας και όχι να τα καταχωρήσω. Αυτό.

Guest Guest

ΟΤΑΝ ΕΚΤΥΠΩΝΩ ΒΓΑΖΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΧΩ ΚΙΝΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΟΠΩΣ ΣΤΑ DOS.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ;ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΣΤΕΝΕΨΩ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΑΣ ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΥΤΗ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ;

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΖΩ ΤΗΛΕΚΑΤΡΕΣ,ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ,ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΛΠ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 0%;

Στην περίπτωση που δεν ενημερώνεται ο Πίνακας η)Λογιστικός Προσδιορισμός καθαρών κερδών επιχειρήσεων με βιβλία Β' κατηγορίας στη Φορολογική Δήλωση E322002 κάνετε εισαγωγή από: Ειδικές Εργασίες --> Φορολογικές Δηλώσεις --> Εισαγωγή Στοιχείων το παρακάτω αρχείο αφού το αποθηκεύσετε σε κάποιο σημείο του δίσκου.

e32004.txt

Ζητώ την συνεργασία του grzokas, si-fo, neos και όποιου άλλου μπορεί να βοηθήσει να δημιουργήσουμε στις φορολογικές δηλώσεις το έντυπο ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ Φ.Π.Α. Ν. 3296/04 γιατί από την Singular δεν βλέπουμε φως.

Ζητώ την συνεργασία του grzokas, si-fo, neos και όποιου άλλου μπορεί να βοηθήσει να δημιουργήσουμε στις φορολογικές δηλώσεις το έντυπο ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ Φ.Π.Α. Ν. 3296/04 γιατί από την Singular δεν βλέπουμε φως.

Δημήτρη από εμένα ότι θέλεις ΑΡΚΕΙ να μπορώ :( Οι γνώσεις μου για να ξέρεις είναι εμπειρικές και αποτελέσματα καταστροφών.

Το κουβεντιάζουμε και ξεκινάμε.

Και από εμένα την πονεμένη από την εν λόγω εταιρεία, ότι νομίζεις ότι χρειάζεται να βοηθήσω. Φαντάζομαι να ξεκινήσουμε από κάτι απλό όπως EXCEL?

Κατά τον υπολογισμό της Εκκαθαριστικής Δήλωσης ΦΠΑ, χωρίς λόγο, πολλές φορές μου στρογγυλοποιεί όλες τις αξίες που περιλαμβάνονται στην δήλωση. Έχει συμβεί σε άλλον; γνωρίζετε που μπορεί να οφείλεται.

Εγώ εντόπισα άλλο πρόβλημα. Τα ποσά που έχουν πληρωθεί με έκτακτη περιοδική, στην εκκαθαριστική τα βάζει στα αφαιρούμενα!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...