Προς το περιεχόμενο

TIPS για Accountant No. 1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΚΤΥΠΩΝΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ;ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΘΕΩΡΗΤΟ.ΒΡΙΣΚΩ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΣΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά, οι συνάδελφοι από το forum, συνεχώς με εκπλήσουν.

Μετά τη δημοσίευσή μου, ο πολύ καλός συνάδελφος si-fo, ενδιαφέρθηκε και πήρε προσωπικά τηλέφωνο, για να με βοηθήσει. Μου αφιέρωσε αρκετό χρόνο (μάλιστα με δική του χρέωση) και με βοήθησε αφάνταστα.

Δεν ξέρω τι να πω.

Ένα μεγάλο μπράβο κι ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Υ.Γ. Στο τέλος θα γεμίσω το forum με ευχαριστήριες δημοσιεύσεις. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SINGULAR ACCOUNTANT.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΚΛΕΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 2ΠΛΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΟΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ EUROFASMA.ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ.

Η ΜΟΝΗ ΜΟΡΦΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΕΛΕΓΧΟΣ ΙΔΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ......ΑΠΟ SINGULAR ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ.

THANX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SINGULAR ACCOUNTANT.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΚΛΕΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 2ΠΛΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΟΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ EUROFASMA.ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ.

Η ΜΟΝΗ ΜΟΡΦΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΕΛΕΓΧΟΣ ΙΔΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ......ΑΠΟ SINGULAR ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ.

THANX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SINGULAR ACCOUNTANT.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΚΛΕΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 2ΠΛΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΟΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ EUROFASMA.ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ.

Η ΜΟΝΗ ΜΟΡΦΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΕΛΕΓΧΟΣ ΙΔΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ......ΑΠΟ SINGULAR ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ.

THANX!

Δεν έχει φτιάξει ακόμη τη δικλείδα με τις 2πλες εγγραφές παρ'οτι έχω ενοχλήσει πολές φορές τη Singular :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SINGULAR ACCOUNTANT.

ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΚΛΕΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 2ΠΛΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΟΠΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ EUROFASMA.ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ.

Η ΜΟΝΗ ΜΟΡΦΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ-ΕΛΕΓΧΟΣ ΙΔΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ......ΑΠΟ SINGULAR ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ.

THANX!

αρχεία

λογαριασμοί

εσόδων - εξόδων & φόρων

παράμετροι διαχείρισης

τρόπος ελέγχου μοναδικότητας εγγραφών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχεία

λογαριασμοί

εσόδων - εξόδων & φόρων

παράμετροι διαχείρισης

τρόπος ελέγχου μοναδικότητας εγγραφών

TO EKANA si-fo ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓ/ΜΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ-ΠΕΛΑΤΩΝ Κ.Λ.Π. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους πελάτες – προμηθευτές κριτήριο για την αποφυγή διπλής εγγραφής είναι ο ΑΦΜ

Απάντηση στο Cel

Σχετικά με την ερώτηση που μου έκανες στο chat , το έψαξα , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω άλλο τρόπο εκτός της καταχώρησης της ΔΟΥ σε κάθε συναλλασσόμενο ξεχωριστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ,ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΒΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΟΤΑ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΣΤΟ 0% ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΑΖΑΜΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΕΜΠ/ΤΩΝ 0%.ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΜΔΕΦ,ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΧΔΕΦ ΚΑΙ Ο% ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ.ΠΟΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΒΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΟΤΑ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΣΤΟ 0% ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΑΖΑΜΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΕΜΠ/ΤΩΝ 0%.ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΜΔΕΦ,ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΧΔΕΦ ΚΑΙ Ο% ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ.ΠΟΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ;;;;;

Στους λογαριασμούς στην δεύτερη σελίδα έχει κάποιες παραμέτρους, οι οποίες αφορούν τις δηλώσεις ΦΠΑ (περιοδική & εκκαθαριστική) καθώς και την δήλωση του Ε3.

Ρίξε μια ματιά σε αυτές και πάρε την απόφαση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη μάλλον  έχεις αρκετό καιρό να κάνεις  δημιουργία περιοχής εργασίας διότι υπάρχουν λογαριασμοί και για χονδρικές και για λιανικές πωλήσεις .

Τώρα που το ξαναβλέπω ποιό ήρεμα υπάρχουν βέβαια στις νέες εκδόσεις διαχωρισμός χονδρικών και λιανικών πωλήσεων, αλλά επειδή εγώ ζητάω ανάλυση ανά συντελεστή έχω δημιουργήσει 4βάθμιους λογ/σμούς με τέσσερα στοιχεία η ανάλυση του 4βάθμιου ώστε να πετύχω τούτο.

π.χ.

70.00.01.1801 Πωλήσεις Ενδυμάτων Λιαν.18%

70.00.01.1802 Πωλήσεις ΥποδημάτωνΛιαν.18%

Στην εταιρία πρότυπο σε όλους τους 3βάμιους λογ/σμούς έχω δημιουργήσει 5 αναλυτικούς σε κάθε συντελεστή ΦΠΑ, στους οποίους έχω στήσει όλες τις γέφυρες π.χ. ......1801 ......1802 .......1803 ......1804 .......1805, .....0801 .....0802 κλπ

και έτσι καλύπτω σχεδόν όλες τις νέες περιοχές εργασίας που πρόκειται να δημιουργήσω στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους προμηθευτές αγρότες, στα έσοδα έξοδα τους δήλωνα καθεστώς ΚΕΠΥΟ μη υπόχρεος. Τώρα βλέπω όσους μετέφερα στο accountant, πήραν αυτόματα καθεστώς υπόχρεοι. Πως πρέπει να τους δηλώσουμε για να μας βγει σωστά το ΚΕΠΥΟ;

Πιστεύω μη υπόχρεοι, αλλά επιβεβαιώστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρεί κατι καλά υπογλώσσια χαπάκια προκειμένου να τα βγάλουμε πέρα με το πρόγραμμα.... Στη διάθεση σας για πληροφορίες και για δοσολογίες!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρεί κατι καλά υπογλώσσια χαπάκια προκειμένου να τα βγάλουμε πέρα με το πρόγραμμα.... Στη διάθεση σας για πληροφορίες και για δοσολογίες!! :D

Πλάκα πλάκα είναι αρκετά δύσκολο το πρόγραμμα, σιγά σιγά όμως θα μπούμε την φιλοσοφία του. Το πότε είναι το θέμα.

Πρός Si-Fo,

Γίνεται να κάνουμε είσαγωγή κινήσεων-εγγραφών από ένα αρχείο του Excel?

Ζητάω πολλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός Si-Fo,

Γίνεται να κάνουμε είσαγωγή κινήσεων-εγγραφών από ένα αρχείο του Excel?

Ζητάω πολλά?

Πρώτα απ’ όλα Γρηγόρη για τα χρήματα που πληρώνουμε στη singular ( και στην κάθε singular ) , ότι και να ζητήσουμε , όσο «παράλογο» και αν φαίνεται , δεν θα ζητάμε πολλά !

Γι αυτό που με ρωτάς έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να γίνει . Το αντίθετο γίνεται . Δηλαδή να πάρεις σε Excel οποιαδήποτε εκτύπωση θέλεις χρησιμοποιώντας το MIS .

Που πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο θα βοηθούσε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ έχεις κάποιον πελάτη με εμπορική διαχείρηση άλλης εταιρίας, πάιρνεις την εκτύπωση που σε ενδιαφέρει σε ένα αρχειάκι το οποίο μετά το κάνεις εισαγωγή. Το αποτέλεσμα θα είναι να έχεις έτοιμες εγγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να κάνουμε είσαγωγή κινήσεων-εγγραφών από ένα αρχείο του Excel?

Βεβαίως. Μέσω Enterprise Manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...