Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ αναζητώ τον συνημμένο πίνακα της ΠΟΛ 1141 του 2008


notisjunior

Ερώτηση

Χρειάζομαι τον συνημμένο πίνακα της ΠΟΛ_1141_2008 που να εμπεριέχει τα απάλλασσόμενα οχήματα του τέλους κυκλοφορίας.

Ο πίνακας έχει αυτό μάλλον το όνομα. Χρειάζομαι τον φετινό.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν νομίζω βαγγέλη να είναι αυτό. έχω βρει ένα παλαιότερο αλλά χρειάζομαι το φετινό για τυχόν αλλαγές. Χρειάζομαι τους δικαιούχους του μειωμένου τέλους κυκλοφορίας.. πχ όπως ανάπηροι πολέμου. τις κατηγορίες. Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
δεν νομίζω βαγγέλη να είναι αυτό. έχω βρει ένα παλαιότερο αλλά χρειάζομαι το φετινό για τυχόν αλλαγές. Χρειάζομαι τους δικαιούχους του μειωμένου τέλους κυκλοφορίας.. πχ όπως ανάπηροι πολέμου. τις κατηγορίες. Ευχαριστώ πάντως.

Καλημέρα ,

η διαταγή που αναφέρει ο Βαγγέλης είναι μια χαρά , πιο πρόσφατη δεν υπάρχει ,

ΠΟΛ.1141/24.10.2008 Διάθεση και διακίνηση ειδικών σημάτων τελών κυκλοφορίας αυτοκινήτων οχημάτων και μοτοσικλετών έτους 2009

Αντιγράφω από την παραπάνω διαταγή ,

Ι. ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΗΜΑΤΩΝ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ ΕΤΟΥΣ 2009

1. ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΗΜΑΤΟΣ

• Η προμήθεια είναι εμπρόθεσμη όταν γίνεται από 01-11-2008 μέχρι 31-12-2008.

• Τα τέλη κυκλοφορίας είναι ετήσια και αδιαίρετα.

A. Υποχρεούνται στην προμήθεια ειδικού σήματος τελών κυκλοφορίας έτους 2009 όλα τα αυτοκίνητα οχήματα και οι μοτοσικλέτες, συμπεριλαμβανομένων και:

α) των οχημάτων για τα οποία προβλέπεται απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας, έναντι ποσού 3 ευρώ που αποτελεί το κόστος παραγωγής και διάθεσης αυτού (άρθρα 28 και 31 του ν. 2873/2000).

β) των αυτοκινήτων οχημάτων των Δημοσίων Υπηρεσιών, Διπλωματικού Σώματος, Προξενικού Σώματος και Ξένων Αποστολών, που απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας αλλά έχουν συμβατικές πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, με δωρεάν χορήγηση αυτού.

Β. Δεν υποχρεούνται στην προμήθεια ειδικού σήματος τελών κυκλοφορίας έτους 2009, τα οχήματα των κατωτέρω περιπτώσεων:

α) Όταν από τις πινακίδες κυκλοφορίας τους προκύπτει ότι πρόκειται για οχήματα που ανήκουν σε πρόσωπα απαλλασσόμενα από τα τέλη κυκλοφορίας.

Από το συνδυασμό των διατάξεων του άρθρου 17 του ν.2367/1953, όπως ισχύει και του π.δ. 351/6.10.90 «Προσδιορισμός των διαφόρων κατηγοριών αυτοκινήτων οχημάτων, των υπΆ αυτών ρυμουλκούμενων και των μοτοσικλετών, με βάση τον αριθμό κυκλοφορίας τους», προκύπτει ότι ειδικά για τις κατωτέρω κατηγορίες των οχημάτων, που φέρουν χαρακτηριστικές πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, προβλέπεται απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας και μη χορήγηση ειδικού σήματος τελών κυκλοφορίας:

1) αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες Κρατικών Υπηρεσιών με την ένδειξη Κ.Υ. και Μ.Κ.Υ.

2) » Διπλωματικού Σώματος » Δ.Σ.

3) » Προξενικού Σώματος » Π.Σ.

4) » Ξένων Αποστολών » Ξ.Α.

5) » Αναπήρων Πολέμου » ΑΝ.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα ,

η διαταγή που αναφέρει ο Βαγγέλης είναι μια χαρά , πιο πρόσφατη δεν υπάρχει ,

ΠΟΛ.1141/24.10.2008 Διάθεση και διακίνηση ειδικών σημάτων τελών κυκλοφορίας αυτοκινήτων οχημάτων και μοτοσικλετών έτους 2009

Αντιγράφω από την παραπάνω διαταγή ...

....

1) αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες Κρατικών Υπηρεσιών με την ένδειξη Κ.Υ. και Μ.Κ.Υ.

2) » Διπλωματικού Σώματος » Δ.Σ.

3) » Προξενικού Σώματος » Π.Σ.

4) » Ξένων Αποστολών » Ξ.Α.

5) » Αναπήρων Πολέμου » ΑΝ.Π.

Ξέρω τι γράφει και το έχω. Χρειάζομαι αν σας βολεύει το συνοδευτικό συννημένο

ΠΙΝΑΚΑΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

Είναι και άλλοι που το δικαιούνται...

Αν δεν το έχει κάποιος δεν πειράζει. Ίσως τον αναζητήσω αλλιώς.

Απλά μου είναι χρήσιμος ο πίνακας γιατί αναφέρονται αναλυτικά ποιοι δικαιούνται το τέλος κυκλοφορίας με μόνο αντίτιμο τα 3 ευρώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Επαναφέρω το θέμα.

Νοικιάζω Ι.Χ.από εταρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων,

με την άδεια κυκλοφορίας στο όνομά τους.

Η συμφωνία είναι στο μίσθωμα να περιλαμβάνονται

τέλη κυκλοφορίας,ασφάλεια,service κ.λ.π.

Η εταιρεία δεν μπορεί να πληρώσει τίποτα από τα παραπάνω.

Ειδικά όμως για τα τέλη,αν σταματήσουν τον οδηγό,

οι επιπτώσεις θα βαρύνουν αυτόν,εμένα ή την εταιρεία ενοικιάσεως?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...