Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ηλεκτρονική υποβολή εκκαθαριστικής ΦΠΑ χωρίς την αντίστοιχη κατάθεση τροποποιητικών περιοδικών


sarimarina

Ερώτηση

Καλημέρα

εχω το εξής πρόβλημα.

Εχω καταθέσει ηλεκτρονικά εκκαθαριστικές ενώ υπήρχαν τροποποιήσεις απο τις περιοδικές.

Υπέθετα οτι μπορούσα να τις παω αργότερα αλλα πρίν την λήξη της προθεσμιας.

Η ΔΟΥ με ενημέρωσε ότι δεν δέχεται τώρα τις περιοδικές.

Προσπάθησα να διαγράψω τις εκκαθαριστικές αλλα για κάποιες δεν μου επιτρέπεται.

Τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν οι τροποποιητικές δεν παράγουν ποσό για πληρωμή.. μην κάνεις τίποτα..φτιάξτες απλά σε χαρτί να τις έχεις.

Αν ήταν να γίνει κάποια πληρωμή .. την πάτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι θα γίνει βρε Μαρίνα στον έλεγχο?

Αφού η εκκαθαριστική θα είναι σωστή.

Άντε να σου ζητήσουν πρόστιμο μη κατάθεσης των τροποποιητικών .. (δεν το βλέπω)..

Αν όμως τροποποιήσεις χωρίς λόγο την εκκαθαριστική έχεις πολύ σοβαρότερα προβλήματα. (αυτοπεραιώσεις κ.λ.π.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν πάω στην ΔΟΥ τις τροποποιητικες περιοδικές πρέπει να καταθέσω επιτόπου και τροποποιητική εκκαθαριστική και ας μην τροποποιώ τίποτα.

Λέω να το ρισκάρω και να μη τις καταθέσω τις τροποποιητικές, προκειμένου να μη χάσω την αυτοπεραίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντα αυτό κάνω (και μιλάω για Γ' που δεν μπαίνει και ζήτημα αυτοπεραίωσης), χωρίς ποτέ να μου δημιουργηθεί προόβλημα σε έλεγχο.

Άλλωστε πολλές ΔΟΥ .. π.χ. η ΦΑΕΕ Αθηνων δεν δέχεται να παραλάβει τροποποιητικές πιστωτικές περιοδικές με την εκκαθαριστική.. βαριούνται οι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατέθεσα στη ΔΟΥ μια τροποιητική περιοδικής Β' 3μήνου 2008 στις 9/3/2009. Δεν τη βλέπω καταχωρημένη ακόμα στο taxisnet (θα έπρεπε; ). Να προχωρήσω στην online κατάθεση της εκκαθαριστικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα

εχω το εξής πρόβλημα.

Εχω καταθέσει ηλεκτρονικά εκκαθαριστικές ενώ υπήρχαν τροποποιήσεις απο τις περιοδικές.

Υπέθετα οτι μπορούσα να τις παω αργότερα αλλα πρίν την λήξη της προθεσμιας.

Η ΔΟΥ με ενημέρωσε ότι δεν δέχεται τώρα τις περιοδικές.

Προσπάθησα να διαγράψω τις εκκαθαριστικές αλλα για κάποιες δεν μου επιτρέπεται.

Τι κάνω?

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ.ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ;

ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΠΛΕΟΝ.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα

εχω το εξής πρόβλημα.

Εχω καταθέσει ηλεκτρονικά εκκαθαριστικές ενώ υπήρχαν τροποποιήσεις απο τις περιοδικές.

Υπέθετα οτι μπορούσα να τις παω αργότερα αλλα πρίν την λήξη της προθεσμιας.

Η ΔΟΥ με ενημέρωσε ότι δεν δέχεται τώρα τις περιοδικές.

Προσπάθησα να διαγράψω τις εκκαθαριστικές αλλα για κάποιες δεν μου επιτρέπεται.

Τι κάνω?

γιατί δεν σου επιτρέπει να διαγραψεις εκκαθαριστικη? εγω εχω διαγραψει... αλλαξε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορεις να κάνεις τροπ εκκαθ χωρίς να χάσεις την αυτοπεραίωση αν η τροπ εκκαθ γίνει έως την λήξη της προθεσμίας των εκκαθαριστικών

Δεν μπορείς να διαγράψεις δήλωση αν έχει μεταφερθεί η δήλωση από το taxisnet στο taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μπορεις να κάνεις τροπ εκκαθ χωρίς να χάσεις την αυτοπεραίωση αν η τροπ εκκαθ γίνει έως την λήξη της προθεσμίας των εκκαθαριστικών

Σήμερα που ήταν το 10-50 (λήγοντα ψηφία ΑΦΜ) πήγα να υποβάλλω τροπ Περιοδική και τροπ Εκκαθαριστική που έληγε σε 30 το ΑΦΜ (βιάστηκα βλέπεις και την υπέβαλα ηλεκτρονικά).

Η προϊσταμένη του ΦΠΑ μου είπε ότι χάνω την αυτοπεραίωση ασχέτως που δεν έληξε η προθεσμία.

Τελικά δεν υπέβαλα.

Τι ισχύει βρε παιδιά?

Μπορεί κάποιος καλός συνάδελφος να με παραπέμψει σε κάνα νόμο, ΠΟΛ...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα είπα στην Μαρίνα στην αρχή.. να τα επαναλάβω..

Αν οι τροποποιητικές είναι πιστωτικές και η εκκαθαριστική που έχεις υποβάλει σωστή..

θα είσαι μ...ς να πας να υποβάλεις οτιδήποτε .

Η προϊσταμένη του ΦΠΑ μου είπε ότι χάνω την αυτοπεραίωση ασχέτως που δεν έληξε η προθεσμία.

όσο γι'αυτό .. βλακείες σου είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

μια χαζή ερώτηση στην τροποιητικη ΦΠΑ καταχωρούμε ΜΟΝΟ τα νέα στοιχεία ή όλους τους κωδικούς έχω κολήσει ευχαριστώ

:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια χαζή ερώτηση στην τροποιητικη ΦΠΑ καταχωρούμε ΜΟΝΟ τα νέα στοιχεία ή όλους τους κωδικούς έχω κολήσει ευχαριστώ

:blink:

Καινούρια δήλωση καταθέτεις.Οπότε τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tι γίνεται ρε παιδιά τώρα με τις τροποιητικές μέσω ταχιςνετ ,αν ειναι πιστωτικές η μηδενικές τελικά θα

έρθει πρόστιμό?Παλιά στη δου δεν είχε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Ερώτηση.. οι 2 τελευταίες δηλώσεις ΦΠΑ ήταν πιστωτικές. Από ..... λάθος..δεν έχω μεταφέρει το υπόλοιπο στο πεδίο "Πιστωτικό υπόλοιπο προηγ. φορολ. περιόδου". Την τροποποιητική την καταθέτω πριν την δήλωση ΦΠΑ του τριμήνου?( και αυτή η δήλωση θα είναι πιστωτική).huh.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Ερώτηση.. οι 2 τελευταίες δηλώσεις ΦΠΑ ήταν πιστωτικές. Από ..... λάθος..δεν έχω μεταφέρει το υπόλοιπο στο πεδίο "Πιστωτικό υπόλοιπο προηγ. φορολ. περιόδου". Την τροποποιητική την καταθέτω πριν την δήλωση ΦΠΑ του τριμήνου?( και αυτή η δήλωση θα είναι πιστωτική).huh.png

Είτε πριν, είτε μετά, το ίδιο κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tι γίνεται ρε παιδιά τώρα με τις τροποιητικές μέσω ταχιςνετ ,αν ειναι πιστωτικές η μηδενικές τελικά θα

έρθει πρόστιμό?Παλιά στη δου δεν είχε τίποτα.

Χθες κατεθεσα στο ταχις τροποποιητικες πιστωτικες και σημερα στο συστημα δειχνει οτι εχουν υποβληθει, χθες τις εδειχνε σε εκρεμοτητα.σημερα πηγα στη δου και κατεθεσα καποιες αλλες και ρωτησα αν ερθει προστιμο γι αυτες στο συστημα και ειπε με βεβαιοτητα οχι.παντως στο συστημα τις δειχνει κατα την υποβολη εκπροθεσμες τροποποιητικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΑ

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ (ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ) ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΣΥΝΟΛΑ ΣΤΙΣ ΕΙΣΡΟΕΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 351 ΚΑΙ 353 ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΑΘΡΟΙΖΕΙ ΣΤΟ 358 ΟΥΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΣΤΟ 404 ΑΠΟ 401 ΚΑΙ 402. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ? ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χθες κατεθεσα στο ταχις τροποποιητικες πιστωτικες και σημερα στο συστημα δειχνει οτι εχουν υποβληθει, χθες τις εδειχνε σε εκρεμοτητα.σημερα πηγα στη δου και κατεθεσα καποιες αλλες και ρωτησα αν ερθει προστιμο γι αυτες στο συστημα και ειπε με βεβαιοτητα οχι.παντως στο συστημα τις δειχνει κατα την υποβολη εκπροθεσμες τροποποιητικες.

ορθώς στις δείχνει ως εκπρόθεσμες τροποποιητικές! αυτο ομως δεν σημαίνει οτι επιβάλλεται πρόστιμο!

θα μπορούσε να ειναι εμπρόθεσμη τροποποιητική , αν την κατέθετες πριν την λήξη της προθεσμίας της εκάστοτε εμπρόθεσμης αρχικής! δηλαδή πχ 20/4 αρχική και 20/4 τροποιητικη για το 1ο τρίμηνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...