Προς το περιεχόμενο

εκπρόθεσμη υποβολή απδ-προστιμο 10% επι του συνόλου των εισφορών


sotiria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θεωρώ πολύ σημαντική την ύπαρξη ενός τέτοιου site,μπράβο σας!

Το δικό μου το λάθος είναι ότι μου διέφυγε η ημερομηνία υποβολής της ΑΠΔ και για τις δυο επιχειρήσεις,οι οποιες συνδέονται υπό το καθεστώς Ομίλου και στις οποίες εκτελώ χρέη βοηθού λογιστή και μας υποβλήθηκε πρόστιμο 10% επί του συνόλου των εισφορών,αρκετά μεγάλο ποσό...έκανα ένσταση..1ο ερώτημα υπάρχει περίπτωση πληρώνοντας τα τώρα οταν εκδικαστεί η υπόθεση να επιστραφεί τμήμα αυτών έπειτα από ρύθμιση?Τέλος στο ένα ΙΚΑ μου είπαν να πληρώσω το μισό για να πάρω καθαρή ασφαλιστική ενημερότητα και στο άλλο πως πρέπει ολόκληρο,τι από τα δυο ισχύει?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θεωρώ πολύ σημαντική την ύπαρξη ενός τέτοιου site,μπράβο σας!

Το δικό μου το λάθος είναι ότι μου διέφυγε η ημερομηνία υποβολής της ΑΠΔ και για τις δυο επιχειρήσεις,οι οποιες συνδέονται υπό το καθεστώς Ομίλου και στις οποίες εκτελώ χρέη βοηθού λογιστή και μας υποβλήθηκε πρόστιμο 10% επί του συνόλου των εισφορών,αρκετά μεγάλο ποσό...έκανα ένσταση..1ο ερώτημα υπάρχει περίπτωση πληρώνοντας τα τώρα οταν εκδικαστεί η υπόθεση να επιστραφεί τμήμα αυτών έπειτα από ρύθμιση?Τέλος στο ένα ΙΚΑ μου είπαν να πληρώσω το μισό για να πάρω καθαρή ασφαλιστική ενημερότητα και στο άλλο πως πρέπει ολόκληρο,τι από τα δυο ισχύει?Ευχαριστώ

1.Αν μετα την ενσταση το προστιμο μειωθει ή ακυρωθει τα επι πλεον ποσα επιστρεφονται μετα απο ελεγχο.

2.Να πληρωσεις το μισο εφοσον εχεις υποβαλει ενσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotiria καταλαβαίνω το πρόβλημά σου γιατι το πέρασα και το περνάω κατα μια εννοια ακομα γιατι η κατασταση παραμενει απο το ΙΚΑ σε εκκρεμμοτητα.

Ειναι διαφορετικη η περιπτωση μου, προσπαθησα να υποβαλλω ηλεκτρονικα και δεν έγινε δεκτη. Ευτυχως έχω βρει τα αποδεικτικα της προσπαθειας εμπροθεσμης υποβολής χαρις στην βοηθεια απ την μηχανογραφιση του ΙΚΑ και ΧΑΡΙΣ ΣΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΣΤΟ TAXHEAVEN Aν εχεις χρονο διαβασε όλο το ιστορικό

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=56125

Η περίπτωσή σου ειναι διαφορετικη όμως...

Αν ο όμιλος έχει καλούς δικηγόρους και αν μπορείτε να το τραβήξετε το θέμα περα απο το "....." δικαστηριο του ΙΚΑ στα πολιτικά δικαστηρια ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΔΙΚΙΑ!!!!

Οταν τα πρόστιμα αφορουν σε μη καταβληθεντα ή εκπρόθεσμα καταβληθεντα τελη, φορους, εισφορες...το καταλαβαινω.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ οπως στην περιπτωση του ΙΚΑ

Και μαλιστα σε επιχειρηση που καταβαλλει εμπροθεσμα τις εισφορές!!!

Που ακουστηκε να συμβαινει αυτο σε πολιτισμενο κράτος;;;

Κρατησε μας ενημερους και...Καλη επιτυχια και μακαρι να κερδισετε να διορθωθει αυτη η μεγαλη αδικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotiria καταλαβαίνω το πρόβλημά σου γιατι το πέρασα και το περνάω κατα μια εννοια ακομα γιατι η κατασταση παραμενει απο το ΙΚΑ σε εκκρεμμοτητα.

Ειναι διαφορετικη η περιπτωση μου, προσπαθησα να υποβαλλω ηλεκτρονικα και δεν έγινε δεκτη. Ευτυχως έχω βρει τα αποδεικτικα της προσπαθειας εμπροθεσμης υποβολής χαρις στην βοηθεια απ την μηχανογραφιση του ΙΚΑ και ΧΑΡΙΣ ΣΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΣΤΟ TAXHEAVEN Aν εχεις χρονο διαβασε όλο το ιστορικό

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=56125

Η περίπτωσή σου ειναι διαφορετικη όμως...

Αν ο όμιλος έχει καλούς δικηγόρους και αν μπορείτε να το τραβήξετε το θέμα περα απο το "....." δικαστηριο του ΙΚΑ στα πολιτικά δικαστηρια ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΔΙΚΙΑ!!!!

Οταν τα πρόστιμα αφορουν σε μη καταβληθεντα ή εκπρόθεσμα καταβληθεντα τελη, φορους, εισφορες...το καταλαβαινω.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ οπως στην περιπτωση του ΙΚΑ

Και μαλιστα σε επιχειρηση που καταβαλλει εμπροθεσμα τις εισφορές!!!

Που ακουστηκε να συμβαινει αυτο σε πολιτισμενο κράτος;;;

Nινα , σε παρακαλω μην χρησιμοποιεις τετοιους χαρακτηρισμους οπως "πολιτισμενο"οταν αναφερεσαι στο ελληνικο κρατος γιατι θα το θεωρησουν οι καρεκλοκενταυροι εισπρακτορες κομπλιμεντο και το 10% θα το κανουν 20%

Κρατησε μας ενημερους και...Καλη επιτυχια και μακαρι να κερδισετε να διορθωθει αυτη η μεγαλη αδικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η <<ξεχασμένη>> ΑΠΔ υποβληθεί μέσα στα όρια των ημερομηνιών της επόμενης ηλεκτρονικής υποβολής ΑΠΔ , πρόστιμο από 30% πράγματι γίνεται 10% .

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι εκτός και αν έχεις <<δυνατές αποδείξεις>> , που κατά την γνώμη μου είναι αρκετά δύσκολο . Υπ΄όψιν είσαι παραβάτης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γνωρίζω πως είμαι παραβάτης αλλά το εύρος των δραστηριοτήτων μου με έναν λογιστή εικονικής πραγματικότητας..δικαιολογεί πολλά,στην τελική όμως συμφωνώ με την πιο πάνω δήλωση πως δεν αφορά εκπρόθεσμες οφειλές..ακόμα και τα σχετικά πρόστιμα από την εφορία περιορίζονται σε μικρότερο ποσοστό αυτού των 30% και 10%,εν ολίγοις καλούμαστε να πληρώσουμε στο ένα το μισό και στο άλλο ολόκληρο και με την περαίωση των διαδικασιών και με ισχυρά μέσα...ίσως καταφέρουμε να τα πάρουμε πίσω..καλή τύχη και στην πιο πάνω περίπτωση,θεωρώ πως υφίσταται σοβαρός λόγος και θα επιστραφούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...