Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ashetos

Αλλαγή έδρας ΟΕ-σε χώρο που είχε έδρα ΕΠΕ.

Question

Καλημέρα.Μπορεί να προκύψει υπεραξία σε αλλαγή έδρας ΟΕ?Μεταφέρεται σε κατάστημα όπου λειτουργούσε ομοειδής εμπορική ΕΠΕ, που έχει κάνει αλλαγή έδρας προ εξαμήνου(από Σεπτέμβριο 2008).

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

Επειδή η ΕΠΕ είχε κάνει αλλαγή έδρας ΔΕΝ προκύψει υπεραξία & αφού πέρασε και εξάμηνο ένας λόγος περισσότερος

..............

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (12η)

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ 2007

.........................................

ΑΡΘΡΟ 13

ΘΕΜΑ: Ωφέλεια σε περίπτωση διακοπής της δραστηριότητας επιχείρησης και εγκατάσταση στον ίδιο χώρο νέας επιχείρησης με το ίδιο αντικείμενο.

Απαντώντας στην αίτησή σας, σχετικά με το παραπάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

1. Όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση για την εφαρμογή της περίπτ.α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του ν.2238/1994 σε περίπτωση που επιχείρηση κάνει έναρξη εργασιών, μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα π.χ. έξι (6) μηνών, στον ίδιο χώρο και με το ίδιο ή συναφές αντικείμενο με αυτό που είχε άλλη επιχείρηση που λειτουργούσε στο χώρο αυτό και η οποία διέκοψε τις εργασίες της, τότε, καταρχάς, πρέπει να διερευνηθεί το θέμα της φορολογίας, τυχόν, υπεραξίας από την έμμεση αυτή μεταβίβαση.

2. Επίσης, όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση, δεν τίθεται θέμα εφαρμογής των διατάξεων της περ. α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του ν.2238/94 εφόσον:

α) Η επιχείρηση που ασκούσε το ίδιο επάγγελμα προηγουμένως στο χώρο αυτό, δεν διέκοψε τις εργασίες της αλλά τις μετέφερε αλλού,

β) η διακοπή εργασιών της επιχείρησης έγινε με απόφαση δικαστηρίου (έξωση), ή με απόφαση άλλων αρμοδίων οργάνων (π.χ. Νομαρχίας, Αγρονομίας κ.λπ.)

Τα θέματα αυτά όμως είναι πραγματικά και αρμόδιος να κρίνει εάν υποκρύπτεται μεταβίβαση επιχείρησης είναι ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. της φορολογίας εισοδήματος της επιχείρησης.

2.Στις πιο πάνω περιπτώσεις όμως είναι αυτονόητο ότι έχουν εφαρμογή οι διατάξεις τις περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε.. Σύμφωνα με τις οποίες εάν καταβληθούν ποσά πέρα από τα μισθώματα (αέρας) από το νέο μισθωτή προς τον εκμισθωτή θα φορολογηθούν κατ' αρχάς με συντελεστή 20% ο φόρος των παραγράφων αυτών καταβάλλεται από τον δικαιούχο του κέρδους και τις ωφέλειας, ο οποίος είναι για μεν την περ.α΄ ο επιχειρηματίας για δε την περ.γ΄ ο ιδιοκτήτης του ακινήτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×