Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διακοπή ατομικής, ίδρυση ΟΕ με ίδια ημερομηνία και στον ίδιο χώρο


adel

Ερώτηση

Εχω περίπτωση ίδρυσης ΟΕ στον ίδιο χώρο όπου λειτουργεί ατομική. Ο ιδιοκτήτης της ατομικής συμμετέχει στον ΟΕ με 60%.

Υπέβαλλα έντυπα υπεραξίας και πλήρωσα τον φόρο. Μόλις πάρω το ΑΦΜ για την ΟΕ θα εκδόσω τιμολόγια για τα πάγια και εμπορεύματα από την ατομική πρός της ΟΕ. Με την ίδια ημερομηνία θα υποβάλλω το έντυπο για την διακοπή της ατομικής.

Οφείλω ακόμα την υπεραξία για τα φορτηγά της ατομικής. Υπάρχει κάτι άλο που μου διαφεύγει ?. Εχω κάνει κάπου λάθος ?

Για τα πάγια και με το τιμολόγιο που θα εκδόσω προς την ΟΕ είναι σωστή η διαδιακασία ?. (Συνάδελφος μου ανέφερε ότι μπορεί να μου ζητηθεί υπεραξία !! ).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγω πάντως σε ανάλογη περίπτωση ακολούθησα άλλη διαδικασία. Ο εταίρος με την ατομική εισέφερε έναντι της εταιρικής του μερίδας, όλα τα πάγια ( με αξία την αναπόσβεστη αυτών ) καθώς και κάποια μετρητά. Στο καταστατικό υπάρχει αναλυτική κατάσταση των εισφερθέντων παγίων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τίθεται θέμα υπεραξίας παγίων σε μία από τις δύο διαδικασίες.

Επίσης ποιά η διαφορά μεταξύ των δύο διαδικασιών στην πράξη στο μέλλον (οφέλη, μεινοκετήματα, πλεονεκτήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγω πάντως σε ανάλογη περίπτωση ακολούθησα άλλη διαδικασία. Ο εταίρος με την ατομική εισέφερε έναντι της εταιρικής του μερίδας, όλα τα πάγια ( με αξία την αναπόσβεστη αυτών ) καθώς και κάποια μετρητά. Στο καταστατικό υπάρχει αναλυτική κατάσταση των εισφερθέντων παγίων .

Κάρολε, εάν έχουν αποσβεστεί 100% τα πάγια, δεν είναι ορθό να αποτιμήσουμε τα πάγια με την τρέχουσα εμπορική αξία τους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με ΠΏΛΗΣΗ έχει χαρτ 2,4%

με ΕΙΣΦΟΡΑ δεν έχεις χαρτ 2,4% αλλά μόνο ΦΣΚ 1%

και δεν κόβεις ΤΔΑ αλλά αναγραφή στο κατασταστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην δικιά μου περίπτωση όπου θα εκδόσω ΤΔΑ για εμπορεύματα και πάγια θα χρώσω ΦΠΑ. Τονίζω ότι δεν υπάρχει κάποια αναφορά στο καταστατικό ούτε για πάγια ούτε για εισφορά της ατομικής. Με την ημερομηνία του καταστατικού της ΟΕ θα εκδόσω τα ΤΔΑ και με την ίδια ημερομηνία θα κάνω διακοπή στη ατομική.

Βλέπετε κάπου λάθος στην διαδικασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχω περίπτωση ίδρυσης ΟΕ στον ίδιο χώρο όπου λειτουργεί ατομική. Ο ιδιοκτήτης της ατομικής συμμετέχει στον ΟΕ με 60%.

Υπέβαλλα έντυπα υπεραξίας και πλήρωσα τον φόρο. Μόλις πάρω το ΑΦΜ για την ΟΕ θα εκδόσω τιμολόγια για τα πάγια και εμπορεύματα από την ατομική πρός της ΟΕ. Με την ίδια ημερομηνία θα υποβάλλω το έντυπο για την διακοπή της ατομικής.

Οφείλω ακόμα την υπεραξία για τα φορτηγά της ατομικής. Υπάρχει κάτι άλο που μου διαφεύγει ?. Εχω κάνει κάπου λάθος ?

Για τα πάγια και με το τιμολόγιο που θα εκδόσω προς την ΟΕ είναι σωστή η διαδιακασία ?. (Συνάδελφος μου ανέφερε ότι μπορεί να μου ζητηθεί υπεραξία !! ).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

...αφού υπέβαλλες υπεραξία... :D ...και οφείλεις την υπεραξία για τα φορτηγά... :D ...ο συνάδερφος για ποιά άλλη υπεραξία μιλάει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΝΑΙ γιατί δεν θα καταβάλεις το ανάλογο φόρο στο Υπ.Οικ δλδ του Χαρτ 2,4%

...για ποια αξία απαιτείται χαρτ. 2,4%...αφού θα εκδοθούν τιμ. με ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
με ΠΏΛΗΣΗ έχει χαρτ 2,4%

με ΕΙΣΦΟΡΑ δεν έχεις χαρτ 2,4% αλλά μόνο ΦΣΚ 1%

και δεν κόβεις ΤΔΑ αλλά αναγραφή στο κατασταστικό

Πως με πιάνεις..... :D . Και δεν αναγράφω καν τα πάγια Αλέκο . Αντιγράφω αυτούσιο το μητρώο παγίων και το ενσωματώνω στο καταστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κάρολε, εάν έχουν αποσβεστεί 100% τα πάγια, δεν είναι ορθό να αποτιμήσουμε τα πάγια με την τρέχουσα εμπορική αξία τους ;

Ναι αν είναι αποσβεσμένα πλήρως πρέπει να αναγραφεί η αγοραία αξία τους ( βλέπε και ΠΟΛ 349/1986).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"...ο συνάδερφος για ποιά άλλη υπεραξία μιλάει...?"

Μου ανέφερε υπεραξία για τα πάγια (μηχανήματα) !! Πραγματικά δεν έχω ακούσει ξανά κάτι τέτοιο.

Δηλαδή στην περίπτωσή μου μου προοτείνετε όχι ΤΔΑ με ΦΠΑ αλλά με χαρτόσημο 2,4 % ?

Βλέπει κάποιος σας κάτι λάθος στην διαδικασία που ανέφερα για την ίδρυση της ΟΕ και την ταυτόχρονη διακοπή της ατομικής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...