Προς το περιεχόμενο

Περαίωση 1ης χρήσης 2006 με ζημιά μεταφερόμενη στο 2007.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελαβα το εκκαθαριστικό με περαίωση ΟΕ της 1ης χρήσης 2006. Το 2006 η ΟΕ είχε ζημιά την οποία μετέφερε στην δήλωση του 2007 για συμψηφισμό. Το εκκαθαριστικό της περαίωσης έχει το ελάχιστο ποσό 500 ευρώ. Εχω μπερδευτεί και ζητώ την βοήθεια κάποιου συναδέλφου σχετικά με την ζημιά αυτή. Χρειάζεται να κάνω τροποποιητική για το 2007. Για την χρήση 2006 το έντυπο της περαίωσης ώς βάση υπολογισμού φόρου δείχνει ζημιά μειωμένη κατά 3000 ευρώ της δηλωθείσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβάσετε την 1130/2008 έχει τον τρόπο υπολογισμού των λογιστικών διαφορών

αυτές οι λοιστικές διαφορες μειώνουν την ζημιά κατα το υψος τους

άρα αν εσεις έχετε δηλώση εισοδήματα

100.000 και ζημιά 5.000

100.000Χ2%= 2.000 οι λογιστικές διαφορές και

5.000 (ζημιες που δηλώσατε) - 2.000 (λογιστικές διαφορες) = υπόλοιπο ζημιας για μεταφορά 3.000

άρα τροποποιητική για το 2007 με μεταφορά ζημιας 3.000 και πληρωμή στους φόρους των 2.000 ή αλλάγη της ζημιάς αν και το 2007 είναι ζημιογόνο

σε κάθε περίπτωση με τα πρ΄σοτημα και τις προσαυξήσεις που βγαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κατάλαβα ότι στην τροποποιητική του 2007 θα μεταφέρω ως ζημιά χρήσης 2006 το ποσό της στήλης "Βάση Υπολογισμού του Φόρου" από το εκκαθαριστικό της περαίωσης. Οσο αφορά την δήλωση του 2007 πως θα αποδόσω τον φόρο που προκύπτει ? . Με τι συντελεστή ?.Θα υπολογίσω επιχειρηματική αμοιβή ?. Θα υπολογίσω προκαταβολή επόμενου έτους ?.

Οι εταίροι θα πρέπει να υποβάλλουν τροποποιητικά Ε1?. 31/12/2006 υπήρχε πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ. Θα πρέπει να γίει κάποια ενέργεια για το ΦΠΑ ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κατάλαβα ότι στην τροποποιητική του 2007 θα μεταφέρω ως ζημιά χρήσης 2006 το ποσό της στήλης "Βάση Υπολογισμού του Φόρου" από το εκκαθαριστικό της περαίωσης. Οσο αφορά την δήλωση του 2007 πως θα αποδόσω τον φόρο που προκύπτει ? . Με τι συντελεστή ?.Θα υπολογίσω επιχειρηματική αμοιβή ?. Θα υπολογίσω προκαταβολή επόμενου έτους ?.

Οι εταίροι θα πρέπει να υποβάλλουν τροποποιητικά Ε1?. 31/12/2006 υπήρχε πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ. Θα πρέπει να γίει κάποια ενέργεια για το ΦΠΑ ?

Ευχαριστώ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τον φόρο και τις προσαυξήσεις θα τον αποδόσεις με τροποποιητική δήλωση (Ε5) του 2007. Μειώνεις την αρχική δηλωμένη ζημία και επανυπολογίζεις τα ποσά των φόρων χωρίς να μεταβάλεις την επιχειρηματική αμοιβή και την προκαταβολή επομένου έτους, γιατί στην περίπτωση αυτή πρόκειται για διαφορές φορολογικού ελέγχου και ο φόρος δεν βγάινει με έκθεση ελέγχου, αλλά με τροποποιητική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2007 η ΟΕ είχε κέρδη αλλά μεταφέροντας τις ζημιές του 2006 παρέμεινε ζημιογόνα. Αρα δεν υπήρχε επιχειρηματική αμοιβή ούτε προκααβολή επόμενου έτους. Αλλάζοντας τώρα την ζημιά του 2006 η δήλωση του 2007 έχει φορολογητέα κέρδη. Μόλις γύρισα από την ΔΟΥ όπου μου ανέφεραν ότι προκαταβολή επόμενου έτους δεν θα υπολογίσω αλλά θα υπολογίσω επιχειρηματικές αμοιβές και άρα θα πρέπει να γίνουν τροποποιητικές Ε1 των εταίρων. Είχα κάποιες αντιρρήσεις και στο τέλος μου είπαν να τους πάω 2 Ε5 το ένα χωρίς επιχειρηματικές αμοιβές (άρα η διαφορά φορολογητέα στην ΟΕ) και μία κανονικά με επιχειρηματικές αμοιβές ??????

Τι να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2007 η ΟΕ είχε κέρδη αλλά μεταφέροντας τις ζημιές του 2006 παρέμεινε ζημιογόνα. Αρα δεν υπήρχε επιχειρηματική αμοιβή ούτε προκααβολή επόμενου έτους. Αλλάζοντας τώρα την ζημιά του 2006 η δήλωση του 2007 έχει φορολογητέα κέρδη. Μόλις γύρισα από την ΔΟΥ όπου μου ανέφεραν ότι προκαταβολή επόμενου έτους δεν θα υπολογίσω αλλά θα υπολογίσω επιχειρηματικές αμοιβές και άρα θα πρέπει να γίνουν τροποποιητικές Ε1 των εταίρων. Είχα κάποιες αντιρρήσεις και στο τέλος μου είπαν να τους πάω 2 Ε5 το ένα χωρίς επιχειρηματικές αμοιβές (άρα η διαφορά φορολογητέα στην ΟΕ) και μία κανονικά με επιχειρηματικές αμοιβές ??????

Τι να κάνω ?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ωραία λύση βρήκαν ? Ποιό από τα δύο Ε5 θα παραλάβουν και θα καταχωρήσουν ? Μήπως τον μέσο όρο των δύο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε το Ε5 και με τις 2 περιπτώσεις και βλέπουμε. Αυτό ανέφεραν. Εγώ τι να κάνω ?. Οι 2 περιπτώσεις έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους (ποσά). Υπάρχει κάποιος με παρόμοια περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω άλλη μία απορία για την οποία δεν πήρα απάντηση. Αλλάζει κάτι σχετικά με το ΦΠΑ (το 2006 είχε κλείσει πιστωτικό) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"χωρίς να μεταβάλεις την επιχειρηματική αμοιβή και την προκαταβολή επομένου έτους, γιατί στην περίπτωση αυτή πρόκειται για διαφορές φορολογικού ελέγχου "

Επικαλέστηκα και το παραπάνω στην ΔΟΥ και μου ανέφεραν ότι η διαφορά λόγω περαίωσης δεν θεωρείται διαφορές φορολογικού ελέγχου για να φορολογηθεί η διαφορά στο όνομα της εταιρίας. Τι νομίζετε ότι μπορώ να επικαλεστώ για να τεκμηριώσω το παραπάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειναι παπαρες

τι λεει επανω το σημειωμα σου

περαιωση εκρεμμων φορολογικων υποθεσεων

Η ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΛΕΓΧΟ

να παρουν 21033227500 και να ζητησουν την Γενική διευθυντρια φορολογικου ελεγχου την κυρια Κατσιγιαννη

ποσο λαλακας ειναι ενας δημοσιος υπάλληλος που δεν ξέρει οτι οποια αποφαση βγαίνει απο την διευθυνση φορολογιας εισοδηματος αφορα ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ

και οποια αποφαση βγαίνει απο την διυθυνση φορολογικών ελεγχων αφορα

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Πήγα στην ΔΟΥ να καταθέσω τροποποιιτική δήλωση για την χρήση 2007

διότι άλλαξε η μεταφερόμενη ζημιά απο το 2006 λόγω της περαίωσης ν.3697/08

μέχρι το έτος 2006 σε ατομική επιχείρηση και μου ζητάνε να κάνω τροποποιιτικές

δηλώσεις για όλες τις χρήσεις που αλλάζει η ζημιά και όχι μόνον στη χρήση 2007

και μάλιστα θα μου επιβάλουν και αυτοτελές πρόστιμο

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1130/2008 και τα παραπάνω έχουν δίκιο???

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειναι παπαρες

τι λεει επανω το σημειωμα σου

περαιωση εκρεμμων φορολογικων υποθεσεων

Η ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΛΕΓΧΟ

να παρουν 21033227500 και να ζητησουν την Γενική διευθυντρια φορολογικου ελεγχου την κυρια Κατσιγιαννη

ποσο λαλακας ειναι ενας δημοσιος υπάλληλος που δεν ξέρει οτι οποια αποφαση βγαίνει απο την διευθυνση φορολογιας εισοδηματος αφορα ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ

και οποια αποφαση βγαίνει απο την διυθυνση φορολογικών ελεγχων αφορα

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ

το αυτο ισχυει και για σενα DADE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...