Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατά λάθος καταβολή επιδόματος γραφομηχανής για δέκα χρόνια


George_kav

Ερώτηση

Συνάδελφοι πήρα μία εταίρεια η οποία έδινε από λάθος σε μία υπάλληλο που εργάζεται καθώς και σε μία αλλή που συνταξιοδοτήθηκε 31/12/2008, επίδομα γραφομήχανης.

Εννοείται ότι τα τελευταία καμια δεκαρια έτη δεν ακούμπησαν γραφομηχανή.

Μπορούμε να απαιτήσουμε επιστροφή τόσο του επιδόματος αυτού από τις υπαλλήλους όσο και τις εισφορές του από το ΙΚΑ;;;

Άς με διαφωτίσει κάποιος.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η ΣΣΕ τους προβλέπει τέτοιο επίδομα.

Το θέμα ειναι ότι δεν δούλευαν σε γραφομηχανή εδω και 10 χρονια...

Και ακόμη και οι υπαλληλοι ειναι διατεθημενοι να το καταθέσουν

Δεν τηθεται θέμα απόδειξης δηλαδή αν δουλευαν ή όχι.

Είναι σαν να παιρνανε επίδομα γάμου χωρις να ειναι παντρεμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να μην την αναφέρω για την προστασία του πελάτη μου δεδομένου ότι είναι πολύ σπανια ΣΣΕ και στην περιοχή μου την εφαρμόζουν ελάχιστες επιχειρήσεις.

Ευχαριστώ για την κατανόηση :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι πήρα μία εταίρεια η οποία έδινε από λάθος σε μία υπάλληλο που εργάζεται καθώς και σε μία αλλή που συνταξιοδοτήθηκε 31/12/2008, επίδομα γραφομήχανης.

Εννοείται ότι τα τελευταία καμια δεκαρια έτη δεν ακούμπησαν γραφομηχανή.

Μπορούμε να απαιτήσουμε επιστροφή τόσο του επιδόματος αυτού από τις υπαλλήλους όσο και τις εισφορές του από το ΙΚΑ;;;

Άς με διαφωτίσει κάποιος.

Ευχαριστώ πολύ

Εφόσον το Επίδομα αυτό το έπαιρναν για συγκεκριμμένο διάστημα κάθε μήνα αποτελεί τακτική Αποδοσχή , άσχετα εάν δεν ακούμπησαν γραφομηχανή , κατά συνέπεια δεν μπορείς να το καταργήσεις. Οποιαδήποτε μεταβολή( προς τα κάτω) σημαίνει καταγγελία της Σύμβασης. Εννοείται πως δεν μπορείς να απαιτήσεις επιστροφές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα ήθελα να μην την αναφέρω για την προστασία του πελάτη μου δεδομένου ότι είναι πολύ σπανια ΣΣΕ και στην περιοχή μου την εφαρμόζουν ελάχιστες επιχειρήσεις.

Ευχαριστώ για την κατανόηση :rolleyes:

Μα δεν εχεις δηλωσει περιοχη.

Δεν ξερουμε απο που εισαι.

Για να δωσουμε απαντηση ομως πρεπει να δουμε τι προβλεπει η συμβαση.

Γενικα παντως το βλεπω λιγο χλωμο να το ζητησεις αναδρομικα πισω.

Για να το σταματησεις απο εδω και περα το συζηταμε

(κραταω και μια επιφυλαξη λογω του μεγαλου χρονικου διαστηματος που καταβαλεται)

Αν θελεις στειλε με pm την συμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι το παίρνουν για πάρα πολύ καιρό γιατί όταν η επιχείρηση αντικατεστησε τις γραφομηχανες με τα pc προστεθηκε το επιδομα υπολογιστή αλλα δεν κοπηκε το επιδομα γραφομηχανης :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι πήρα μία εταίρεια η οποία έδινε από λάθος σε μία υπάλληλο που εργάζεται καθώς και σε μία αλλή που συνταξιοδοτήθηκε 31/12/2008, επίδομα γραφομήχανης.

Εννοείται ότι τα τελευταία καμια δεκαρια έτη δεν ακούμπησαν γραφομηχανή.

Μπορούμε να απαιτήσουμε επιστροφή τόσο του επιδόματος αυτού από τις υπαλλήλους όσο και τις εισφορές του από το ΙΚΑ;;;

Άς με διαφωτίσει κάποιος.

Ευχαριστώ πολύ

Kατά την γνώμη μου δεν μπορείτε να ζητήσετε επιστροφή ούτε να μειώσετε ισόποσα τις αποδοχές.

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι ο συμψηφισμός με μελλοντικές αυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατ΄αρχήν οι εισφορές υπολογίζονται επί των καταβαλλόμενων αποδοχών και όχι επί των συμβατικών συνεπώς δεν τίθεται θέμα επιστροφής εισφορών από το ΙΚΑ.

Επί πλέον στις μικρές επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν εξωτερικούς συνεργάτες λογιστές τίθεται ένα ερώτημα κατά πόσο το ποσό των αποδοχών που καταβάλλεται είναι αυτό που εμφανίζεται ως καταβαλλόμενο. (καταλαβαινόμαστε νομίζω)

Ακόμα κι αν είναι όμως έτσι εν τέλει πόσο είναι αυτό το ποσό που επιβαρύνθηκε η επιχείρηση και πως θα πάτε τώρα να πείτε σε μία συνταξιούχο να επιστρέψει χχχχ χρήματα που αντιστοιχούν στο επίδομα αυτό για μια δεκαετία;

Νομίζω ότι η επιχείρηση Διυλίζει τον κώνωπα και καταπίνει την κάμηλο.

Φταίει άραγε και γι αυτό η οικονομική κρίση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ :rolleyes:

Λέτε συμψηφισμό από αυτη που εργάζεται ακόμη.

Με την συνταξιούχα τη κάνουμε; Τα πήρε και έφυγε;

Κανένα άλλος συνάδελφος;;;;

Αγαπητέ YPE,

Η συγκεκριμένη επιχείρηση είναι υπόδειγμα εργοδότη... Στα πραγματικά (μισθο + επιδόματα) υπολογίζονται τα ένσημα...

( το ποσό είναι λίγο λιγότερο από 20.000,00?, κουνούπι, καμήλα ή ελέφαντας:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω όμως ότι η αξίωση του εργοδότη (όπως και του εργαζόμενου) υπόκειται σε πενταετή παραγραφή:

Άρθρο 250

Πενταετής παραγραφή

Σε πέντε χρόνια παραγράφονται οι αξιώσεις: 1. των εμπόρων, των βιομηχάνων και των χειροτεχνών, για εμπορεύματα που χορήγησαν, για την εκτέλεση εργασιών και για την επιμέλεια υποθέσεων άλλων, καθώς και για τις δαπάνες που έκαναν. 2. εκείνων που ασκούν κατ' επάγγελμα τη γεωργία, την κτηνοτροφία, την αλιεία και τη δασοκομία, για την χορήγηση των προϊόντων του επαγγέλματός τους. 3. εκείνων που ασκούν τη μεταφορά γενικά προσώπων ή πραγμάτων, για κόμιστρα και για τα έξοδά τους. 4. των ξενοδόχων, των πανδοχέων και αυτών που χορηγούν κατ' επάγγελμα τροφή, για την παροχή κατοικίας και τροφής καθώς και για κάθε άλλη παροχή για τις δαπάνες που έκαναν. 5. εκείνων που, χωρίς να ανήκουν στα πρόσωπα που αναφέρονται στον αριθμό 1, ασκούν κατ' επάγγελμα την επιμέλεια ξένων υποθέσεων ή την παροχή υπηρεσιών, για τις αμοιβές και για τις δαπάνες τους. 6. των υπηρεσιών και των εργατών για την πληρωμή των μισθών ή άλλων αμοιβών και εξόδων τους. 7. εκείνων που παρέχουν κάθε είδους διδασκαλία, για την αμοιβή και για τις δαπάνες τους. 8. των ιδρυμάτων που προορίζονται για τη διδασκαλία, την ανατροφή, την περίθαλψη ή τη νοσηλεία, για την παροχή διδασκαλίας, περίθαλψης ή νοσηλείας και για τις σχετικές δαπάνες. 9. εκείνων που δέχονται πρόσωπα για περίθαλψη ή για ανατροφή, για τις παροχές και δαπάνες που αναφέρονται στον προηγούμενο αριθμό. 10. των γιατρών και των μαιών, για την αμοιβή και για τις δαπάνες τους. 11. των δικηγόρων, των συμβολαιογράφων και των δικαστικών επιμελητών, για τις αμοιβές και για τις δαπάνες τους. 12. των προσώπων που διορίζονται από κάποια αρχή και διεξάγουν ορισμένες υποθέσεις, για τις αμοιβές και για τις δαπάνες τους. 13. των διαδίκων, για τις προκαταβολές που έδωσαν στους δικηγόρους τους. 14. των μαρτύρων για τις δαπάνες τους. 15. των τόκων, χρεολύτρων και μερισμάτων. 16. των κάθε είδους μισθωμάτων. 17. των κάθε είδους μισθών, των καθυστερούμενων προσόδων, συντάξεων, διατροφής και κάθε άλλης παροχής που επαναλαμβάνεται περιοδικά. 18. των προσώπων στα οποία παρέχεται εργασία, για τις προκαταβολές τους έναντι των αξιώσεων από την παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστώ :rolleyes:

Λέτε συμψηφισμό από αυτη που εργάζεται ακόμη.

Με την συνταξιούχα τη κάνουμε; Τα πήρε και έφυγε;

Κανένα άλλος συνάδελφος;;;;

Μην μπερδεύεστε......

ο συνάδελφος σας είπε

Kατά την γνώμη μου δεν μπορείτε να ζητήσετε επιστροφή ούτε να μειώσετε ισόποσα τις αποδοχές.

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι ο συμψηφισμός με μελλοντικές αυξήσεις.

Πρακτικά δηλαδή να μην της δώσετε αύξηση ωσπου οι συμβατικές αποδοχές χωρίς αυτό το επίδομα να φτάσουν στο ύψος του τωρινού μισθού.

Κατά τ΄άλλα ισχύουν όσα σας είπε ο doctor αν και θα πρέπει να τεκμηριώσετε την καταβολή των επι πλέον ως λάθος και όχι ώς συνέπεια της μεταξύ σας διμερούς σύμβασης η οποία δεν απαγορεύεται να είναι σε ανώτερο ύψος από την κλαδική.

Αγαπητέ YPE,

Η συγκεκριμένη επιχείρηση είναι υπόδειγμα εργοδότη... Στα πραγματικά (μισθο + επιδόματα) υπολογίζονται τα ένσημα...

( το ποσό είναι λίγο λιγότερο από 20.000,00?, κουνούπι, καμήλα ή ελέφαντας:rolleyes:

Εννοείτε φαντάζομαι "υπόδειγμα" όσον αφορά την τήρηση των ελαχίστων κατα νόμο υποχρεώσεων της προς τους εργαζόμενους της.

Δεκτόν μεν αλλά................. απέχει λίγο η προσωπική μου άποψη.

Οσον αφορά το ποσό των 20.000,00? εξαρτάται πως το βλέπει κανείς.......

Αν το επιμερίσεις σε 2 εργαζόμενες επι 10 χρόνια σημαίνει πρακτικά 1000? το χρόνο για κάθε μία ήτοι 83,33? το μήνα δηλαδή 3,33? ανά εργάσιμη ημέρα. Λιγότερο κι από κουνούπι δηλαδή. Ας πούμε ένας καφές την ημέρα για εργαζόμενη που υποθέτω για να εργάζεται επί 10ετία ήταν χρήσιμη στην επιχείρηση κι εδικαιούτο έναν καφέ ως αντάλλαγμα για την υπεραξία της εργασίας της.

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Kατά την γνώμη μου δεν μπορείτε να ζητήσετε επιστροφή ούτε να μειώσετε ισόποσα τις αποδοχές.

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι ο συμψηφισμός με μελλοντικές αυξήσεις.

Συμφωνώ,

αν θες πάντως για να πίστεις μπορείς πάντα να ρωτήσεις και το ΣΕΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ κουβέντα για ένα επίδομα 5% (πληκτρολογίου και όχι γραφομηχανής)...

και αν είναι και στο επάγγελμα που υποψιάζομαι.. άστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άμα πολλή κουβέντα αγαπητέ Σούλη βάλτο σαν πριμ στους υπαλληλλους σου για τα υπολοιπα 10 χρόνια και δίνε και επιδόμα γάμου στους αγαμους και επίδομα πτυχείου στους αποφοίτους λυκείου.

Εκπλήσομαι που μπαίνω σε διαδικασία να υπερασπιστώ τον πελάτη μου επειδή θέλει να πληρώνει βάσει ΣΣΕ τη στιγμή που η πλειοψηφία των εργοδοτων τις καταπατει...

Όσο για το δικό μας επάγγελμα, πριν ανοίξω το γραφείο μου συναδελφος λογιστής μου προσέφερε 300 ευρώ για 8ώρο χωρίς ένσημο... Και εγώ έτσι είχα πει, "αστο καλύτερα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε .. σωστά έπραξες και ενημέρωσες τον πελάτη σου (και τις εργαζόμενες ) ότι συμβαίνει αυτό το λάθος.

Το οποίο για την εργαζόμενη που συνεχίζει θα "καλυφθεί" από την επόμενη αύξηση της ΣΣΕ την 01/09/09..

Τα περί επιστροφής χρημάτων και εισφορών είναι περιττά ..

και δεν απασχολώ προσωπικό.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι πήρα μία εταίρεια η οποία έδινε από λάθος σε μία υπάλληλο που εργάζεται καθώς και σε μία αλλή που συνταξιοδοτήθηκε 31/12/2008, επίδομα γραφομήχανης.

Εννοείται ότι τα τελευταία καμια δεκαρια έτη δεν ακούμπησαν γραφομηχανή.

Μπορούμε να απαιτήσουμε επιστροφή τόσο του επιδόματος αυτού από τις υπαλλήλους όσο και τις εισφορές του από το ΙΚΑ;;;

Άς με διαφωτίσει κάποιος.

Ευχαριστώ πολύ

.. συγχωρέστε μου την απόκλιση από το ερώτημά σας...

σε εταιρεία που έιχα άμεση συνεργασία κρίνανε ό,τι οι δουλειές θα πάνε καλύτερα με την πρόσληψη σύμβουλου.. ουδέν μεπτόν..

το πρώτο πράγμα που θεώρησε σωστό, όταν ανέλαβε, ήταν να κάνει μια κλίμακα από το τομ μεγαλύτερο μισθό προς τον μικρότερο.. περικόπτοντας bonus & extra αποδοχές, αναγκάζοντας με έμμεση παρότρυνση επιμήκυνση του ωραρίου, απολύοντας όποια φωνή είχε αντίρρηση, βάζοντας ''δικούς του" ανθρώπους... κ.λ.π καμιά αντίρρηση για τον τρόπο που ο καθένας επιλέγει να δουλέψει..

..όταν έστελνε τα τιμολόγια με τις αμοιβές του .. τα νούμερα σε ζαλίζανε..

πολλές φορές το λόγο, τον ανακαλύπτω μέσω του παρακάτω..

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=252

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα υπόλοιπα 4 επιδόματα που δικαιούται (γάμου, πολυετίας στον κλάδο, πολυετίας στον ίδιο εργοδότη, Η/Υ),

Τα παίρνει και θα συνεχίζει να τα παίρνει μέχρι να βγει και αυτή στη σύνταξη. Δεν τήθεται θέμα καταπάτησης της ΣΣΕ.

Με αυτά που ακούμε κάθε μέρα φυσικό είναι να αγανακτούμε καμιά φορά με τους εργοδότες αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τα υπόλοιπα 4 επιδόματα που δικαιούται (γάμου, πολυετίας στον κλάδο, πολυετίας στον ίδιο εργοδότη, Η/Υ),

Τα παίρνει και θα συνεχίζει να τα παίρνει μέχρι να βγει και αυτή στη σύνταξη. Δεν τήθεται θέμα καταπάτησης της ΣΣΕ.

Με αυτά που ακούμε κάθε μέρα φυσικό είναι να αγανακτούμε καμιά φορά με τους εργοδότες αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι... :rolleyes:

ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ....

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΦΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΞΙΖΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ...... :rolleyes: (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:rolleyes: Φυσικά αλλά αλλά αν σκεφτεις ότι πριν 2 μήνες ο ένας εργαζόμενος βγήκε στη σύνταξη και πήρε ντούκου καμια 15αρια μισθούς απόζήμιωση (όχι μισθούς επτακοσίων ευρω) καταλαβαίνετε... Φυσικά και τα δικαιούνταν αλλά με τόσα έξοδα κοιτάς να μείνει και κάτι στο γραφείο!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
.........................

Εκπλήσομαι που μπαίνω σε διαδικασία να υπερασπιστώ τον πελάτη μου επειδή θέλει να πληρώνει βάσει ΣΣΕ τη στιγμή που η πλειοψηφία των εργοδοτων τις καταπατει...

....................

Μήπως μπαίνετε στην λογική.............. "το μη χείρον βέλτιστον";

.. συγχωρέστε μου την απόκλιση από το ερώτημά σας...

σε εταιρεία που έιχα άμεση συνεργασία κρίνανε ό,τι οι δουλειές θα πάνε καλύτερα με την πρόσληψη σύμβουλου.. ουδέν μεπτόν..

το πρώτο πράγμα που θεώρησε σωστό, όταν ανέλαβε, ήταν να κάνει μια κλίμακα από το τομ μεγαλύτερο μισθό προς τον μικρότερο.. περικόπτοντας bonus & extra αποδοχές, αναγκάζοντας με έμμεση παρότρυνση επιμήκυνση του ωραρίου, απολύοντας όποια φωνή είχε αντίρρηση, βάζοντας ''δικούς του" ανθρώπους... κ.λ.π καμιά αντίρρηση για τον τρόπο που ο καθένας επιλέγει να δουλέψει..

........

αυτό μου θύμισε μια ιστορία ........... ενδιαφέρουσα που μοιάζει ανέκδοτο αλλά μάλλον δεν είναι............

http://www.goodnet.gr/forum/viewtopic.php?...965&p=41255

.........................

..όταν έστελνε τα τιμολόγια με τις αμοιβές του .. τα νούμερα σε ζαλίζανε..

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ...........

...........................

Νομίζω ότι η επιχείρηση Διυλίζει τον κώνωπα και καταπίνει την κάμηλο.

Φταίει άραγε και γι αυτό η οικονομική κρίση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικό γεγονός..

Πριν λίγο ανέλαβα μια καινούργια επιχείρηση ..

Το πρώτο που έκανα ήταν να πάρω τα στοιχεία των δύο υπαλλήλων (πωλητών) που απασχολεί, τα αντίγραφα μισθοδοσίας Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου που είχε υπολογίσει ο συνάδελφος, και να τα βάλλω στο δικό μου πρόγραμμα ώστε να τρέξω ξανά την μισθοδοσία ..

Σφάλματα συναδέλφου..

1ον Ο μισθός του ενός είναι μεγαλύτερος του βασικού κατά 40 ευρώ..

2ον Υπήρχε φόρος που δεν παρακρατήθηκε (μικροποσό).

Για τον μεν φόρο τον εξαφάνισα με παρέμβαση στον υπολογισμό..και θα τον προσθέσω στην συνέχεια.

για την διαφορά μισθού .. τι να συμβουλέψω την επιχείρηση? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...