Προς το περιεχόμενο

ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΠΙΣΗΜΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις εκτυπώσεις «Μηνιαία Κατάσταση Βιβλίου Εσόδων-Εξόδων» και «Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων» υπάρχουν πλέον διαθέσιμες, 2 ανεξάρτητες ημερομηνίες, οι οποίες επηρεάζονται από το κριτήριο «Επίσημη». Δηλαδή το μήνυμα: «Έχετε τυπώσει επίσημο Βιβλίο έως …» θα εμφανιστεί πλέον μόνο εάν πραγματοποιήσετε εγγραφή σε διάστημα κατά το οποίο έχετε τυπώσει «Επίσημη Μηνιαία Κατάσταση».

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΜΗΝΙΑΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ. ΑΝΤ΄ΑΥΤΟΥ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΜΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΠΛΕΟΝ.

ΠΕΡΑΝ ΤΟΥΤΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ "ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ" ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ ΕΠΙΣΗΜΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ημερομηνίες εκτύπωσης 'Βιβλίου Εσ-Εξ' και 'Μηνιαίας Κατάστασης' ειναι πλέον ανεξάρτητες.

Σε επόμενη έκδοση(patch),η εκτύπωση 'Πληροφοριακά Στοιχεία εταιριών΄ θα εμφανίζει στη στήλη 'Ημ.Τελ.Βιβλίου' την ημερομηνία εκτύπωσης της Μηνιαίας Κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης-Mes-

Και εδώ που συζητάμε για την εκτύπωση του βιβλίου....

Ένα μεγάλο μείον στις αναλυτικές εκτυπώσεις του βιβλίου εσόδων εξόδων είναι ότι όταν έχουμε πολλές στήλες σε ένα βιβλίο, αυτές δεν συρρικνώνονται για να τυπωθούν στην ίδια σελίδα, αλλά τυπώνονται όσες χωράνε στην πρώτη σελίδα και οι υπόλοιπες στην επόμενη, χωρίς καν να μπορείς να βγάλεις άκρη με τις ημερομηνίες γιατί ενώ τυπώνονται στην πρώτη σελίδα με ημερολογιάκή σειρά, μετά στην επόμενη σελίδα που συνεχίζουν οι υπόλοιπες στήλες, ξεκινάει πάλι από την αρχή η ημερομηνία και τυπώνονται τα παραστατικά των υπολοίπων στηλών πάλι με ημερολογιακή σειρά.(ούτε εγώ κατάλαβα τι έγραψα τώρα...)

Αφού μετά από ερώτηση στο τεχνικό τμήμα μας είπαν πως αν συρρικνωθούν οι στήλες δεν θα είναι ευανάγνωστα τα βιβλία(!), θα ήθελα η Data να μου δίνει τη δυνατότητα να δίνω εκτύπωση του βιβλίου σε excel και να το κάνω ότι θέλω (μεγάλο, μικρό, κίτρινο, κόκκινο μπλε κ.τ.λ.). Πριν όμως πάρω την απάντηση πως αυτό το κάνει, θέλω να μου λύσει το παραπάνω πρόβλημα η καλή μου η Data γιατί δεν μου βγάζει την εκτυπωσούλα έτσι ώστε όλες οι στήλες να βρίσκονται η μία δίπλα στην άλλη μέχρι να φτάσουμε στην τελευταία η οποία είναι το ΦΠΑ, αλλά μου βγάζει πρώτα όσες στήλες χωράνε στην Α4 σελίδα της εκτύπωσης (7-8 στήλες δεν θυμάμαι τώρα) με το ΦΠΑ δίπλα και μετά τις υπόλοιπες στήλες (9η έως όσες έχουμε)

τις βγάζει παρακάτω σε άλλη σελίδα και τι πρέπει να κάνω εγώ ο φουκαράς; Πόση ώρα χρειάζομαι για να πάρω τη στήλη του ΦΠΑ από το πρώτο πακέτο στηλών, να το βάλω στην άκρη, να πάρω το ΦΠΑ από το δεύτερο πακέτο στηλών, να το βάλω στην άκρη, να βάλω τις στήλες του δεύτερου πακέτου στηλών πιο δεξιά για να μην συμπέσουν κατά την ημερολογιακή ταξινόμηση με τις στήλες του πρώτου πακέτου..... ουφ κουράστηκα.

Συνοπτικά: Κατά την εκτύπωση του βιβλίου σε excel να εκτυπώνονται οι στήλες του αναλυτικού βιβλίου (10 είναι 20 είναι 30 είναι) η μια δίπλα στην άλλη και το ΦΠΑ στο τέλος και εγώ μετά να κάνω όση σμίκρυνση θέλω.

(τουλάχιστον δεν θα εξηγώ επί μια ώρα στον ελεγκτή -και πολλές φορές και στον πελάτη - ότι το Τιμολόγιο Παροχής της 17ης Ιουλίου δεν θα το βρει ανάμεσα στα Τιμολόγια-ΔΑ, τα τιμολόγια και τα πιστωτικά τιμολόγια της συγκεκριμένης ημερομηνίας, αλλά θα το βρεί 20 σελίδες παρακάτω που ξαναρχίζει ο μήνας να μετράει από την αρχή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

Οι εκτυπώσεις αποθηκεύονται σε excel όπως ακριβώς είναι. Στη συνέχεια μπορείτε να κάνετε οποιαδήποτε τροποποίηση. Για παράδειγμα μπορείτε να προσθέσετε μια νέα στήλη και με μια συνάρτηση(sum) να εμφανίζονται τα αθροίσματα ΦΠΑ όλων των λογαριασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Mes-

Αγαπητέ συνεργάτη,

Οι εκτυπώσεις αποθηκεύονται στο excel ακριβώς όπως τυπώνονται και στο χαρτί και αν δοκιμάσετε να εκτυπώσετε και εσείς ένα βιβλίο εσόδων-εξόδων που έχει π.χ. 14 στήλες, θα δείτε ότι εκτυπώνεται ακριβώς όπως το περιέγραψα δηλαδή αλαλούμ παπαντούμ.

Λέω κάτι που δεν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποθήκευση του βιβλίου εσόδων-εξόδων σε excel δεν είναι όπως ακριβώς την περιγράφετε 'Αλαλουμ παπαντουμ'.Οι στήλες εμφανίζονται όπως εμφανίζονται στην εκτύπωση στο πρόγραμμα.Έχουν μια συγκεκριμένη λογική.Σε μια σελίδα Α4 χωράνε 5 λογαριασμοί με το ΦΠΑ τους και οι κινήσεις είναι ταξινομημένες σύμφωνα με την ημερομηνια και το παραστατικό.Οταν τελειώσουν οι κινήσεις των 5 πρώτων λογ/μων θα συνεχίσουν οι επόμενοι 5 λογαριασμοί πάλι με την ίδια ταξινόμηση(ημερομηνία και παραστατικό).

Εάν σε εσάς δεν απεικονίζονται σωστά οι στήλες στο excel όπως στην εκτύπωση στο πρόγραμμα, παρακαλώ να καλέσετε στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως υπάρχει πρόβλημα με τις εκτυπώσεις της DATA σε EXCEL.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στο πρόγραμμα μισθοδοσίας την συγκεντρωτική κατάσταση μισθοδόσιας στο EXCEL οι στήλες εμφανίζονται αλλού για αλλού και όχι με την σειρά που τις βλέπεις ή τυπώνεις μέσα από το πρόγραμμα.

Δεν ξέρω αν φταίει το office 2007 ή κάτι άλλο , αλλά γενικά με την μεταφορά σε excel υπάρχει ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Mes-

Ναι, αυτό λέω, εμφανίζονται ακριβώς όπως τα περιγράφετε. 5 στήλες με το ΦΠΑ τους δίπλα, κατά ημερολογιακή σειρά και μετά οι υπόλοιπες στήλες με το ΦΠΑ τους δίπλα πάλι κατά ημερολογιακή σειρά.

Ξεκινάμε λοιπόν να ελέγξουμε αν καταχωρίσαμε σωστά τα παραστατικά μας τα οποία τα έχουμε κατά ημερολογιακή σειρά και δεν μπορούμε να τα εντοπίσουμε εύκολα. Όταν λοιπόν έχω ένα παραστατικό με ημερομηνία 01/06/2009, τότε πρέπει να ελέγξω την εκτύπωση των 5 πρώτων στηλών στην ημερομηνία 01/06/2009 για να δω αν καταχώρησα το παραστατικό αλλά να μην ξεχάσω ότι μετά από 20 φύλλα ξεκινάει πάλι η συγκεκριμένη ημερομηνία οπότε θα πρέπει να δω και εκεί αν υπάρχει το παραστατικό και αφού δεν υπάρχει εκεί πρέπει πάλι να το ψάξω σε δύο μεριές και πάει λέγοντας.

Επαναλαμβάνω ότι οι χειριστές της Data τον καταλάβαμε τον τρόπο της εκτύπωσης. Αναγκαζόμαστε όμως, κάθε φορά που έχουμε να κάνουμε με τον πελάτη, τον ελεγκτή, τον τραπεζικό, τον μελετητή κ.τ.λ. να καθόμαστε και να του εξηγούμε ότι τα μισά παραστατικά της συγκεκριμένης ημερομηνίας θα τα βρει σε αυτή τη σελίδα και τα υπόλοιπα της συγκεκριμένης ημερομηνίας θα τα βρει 20 φύλλα παρακάτω και ότι ο ΦΠΑ δεν είναι αυτός που βλέπει στην τελευταία ημερομηνία του μήνα στην τελευταία σελίδα της εκτύπωσης αλλά 20 φύλλα πιο πάνω είχε ξανατελειώσει η πρώτη παρτίδα στηλών και έχει και εκεί ΦΠΑ να προσθέσεις.

Μόνο σε μένα φαντάζει τόσο παράξενο όλο αυτό;

Μια χάρη μόνο ζητώ. Έστω στο Excel να μας δίνεται η δυνατότητα να εκτυπώνονται όλες οι στήλες η μια δίπλα στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα που έχει ο Mes το αντιμετωπίζω και εγώ καθημερινά με τις εκτυπώσεις.

Κάντε κάτι για να γίνουμε πιο ευέλικτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εκτυπώσεις «Μηνιαία Κατάσταση Βιβλίου Εσόδων-Εξόδων» και «Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων» υπάρχουν πλέον διαθέσιμες, 2 ανεξάρτητες ημερομηνίες, οι οποίες επηρεάζονται από το κριτήριο «Επίσημη». Δηλαδή το μήνυμα: «Έχετε τυπώσει επίσημο Βιβλίο έως …» θα εμφανιστεί πλέον μόνο εάν πραγματοποιήσετε εγγραφή σε διάστημα κατά το οποίο έχετε τυπώσει «Επίσημη Μηνιαία Κατάσταση».

Επίσης στο πρόγραμμα WinEra για τα Γ' κατηγορίας βιβλία, αν τυπώσεις την θεωρημένη εκτύπωση του Ισοζυγίου Γενικού-Αναλυτικών Καθολικών, το πρόγραμμα τις προσωρινές εγγραφές τις οριστικοποιεί χωρίς να το ζητήσεις.

Σε επικοινωνία με την υποστήριξη είπαν ότι αυτό είναι λογικό γιατί από την στιγμή που τυπώνεις σημαίνει ότι έχεις κλείσει το μήνα. Είναι ΛΟΓΙΚΟ αυτό ή εγώ κάνω λάθος;

Δεν μπορεί δλδ κάποιος να δώσει λάθος εκτύπωση ή να θέλει να δει την εκτύπωση πριν την οριστικοποίηση και μετά να θέλει να κάνει και άλλες εγγραφές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κριτήρια της εκτύπωσης "Ισοζυγιο Γενικών Αναλυτικών Καθολικών"υπάρχει το κριτήριο "Θεωρημένη εκτύπωση" επιλέγοντας την τιμή "ΝΑΙ", η εφαρμογή θεωρεί ότι η εκτύπωση είναι η επίσημη γι αυτό και σας " οριστικοποιεί " τις κινήσεις. Εάν δηλώσετε την τιμή "ΟΧΙ" στο σχετικό κριτήριο η εκτύπωση δεν θεωρείται επίσημη.

Ακόμα και αν εκτυπώσετε όμως "Θεωρημένη εκτύπωση" και διαπιστώσετε ότι έχετε κάνει λάθος στις εγγραφές σας υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης της συγκεκριμένης εργασίας απο την επιλογή "Παράμετροι\ Παράμετροι εταιρίας\Παράμετροι εταιρίας " και αλλάζετε την ημερομηνία στο πεδίο "Ημερομηνία Εκτυπ.Ισοζυγίου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης-d13-
Οι στήλες εμφανίζονται όπως εμφανίζονται στην εκτύπωση στο πρόγραμμα.Έχουν μια συγκεκριμένη λογική.Σε μια σελίδα Α4 χωράνε 5 λογαριασμοί με το ΦΠΑ τους και οι κινήσεις είναι ταξινομημένες σύμφωνα με την ημερομηνια και το παραστατικό.Οταν τελειώσουν οι κινήσεις των 5 πρώτων λογ/μων θα συνεχίσουν οι επόμενοι 5 λογαριασμοί πάλι με την ίδια ταξινόμηση(ημερομηνία και παραστατικό).

Μετά από ψάξιμο να αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται ότι:

Αν στον σχεδιασμό βιβλίου στον Αριθμό εκτ.στηλών βάλουμε 20 στήλες, τότε στην οθόνη εμφανίζονται όλες οι στήλες η μία δίπλα στην άλλη χωρίς να σπάνε σε δύο ή σε περισσότερες σελίδες.

Αν μετά δώσουμε την εκτύπωση σε excel, θα βγουν πάλι οι στήλες κανονικά η μια δίπλα στην άλλη (και οι 20). Αν βέβαια θελήσω να το εκτυπώσω σε pdf, δεν θα την εκτυπώσει όπως την βλέπω στην οθόνη αλλά θα την σπάσει σε δύο ή περισσότερες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...