Προς το περιεχόμενο

76.03 Τόκοι πιστωτικοί , λογιστικές εγγραφές


επισκέπτη γ. χ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Είμαι νέος μέλος στην κοινότητα και θα ήθελα να συγχαρώ όλους για το άριστο αποτέλεσμα που βλέπω. Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν τόσες απαντήσεις που κάποιος μπορεί αν βρει (σχεδόν) τα πάντα. Θα προσπαθήσω να συνεισφέρω κι εγώ , αν και στο ΕΓΛΣ δεν έχω μεγάλη εμπειρία (περισσότερη έχω στα Β' κατ. βιβλία).

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής (αν υπάρχει κάπου αλλού στο φόρουμ ας με παραπέμψει κάποιος συνάδελφος με ένα λινκ): Οι φόροι των τόκων από λογαριασμού κατάθεσης χρεώνουν τον 76.03 ; Το θέμα είναι ότι οι φόροι των τόκοι φορολογούν με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης απ' ότι ξέρω πλην των ΑΕ.Η επιχείρηση είναι ΕΠΕ , οπότε τα εισοδήματα αυτά θα φορολογηθούν αυτοτελώς. Γενικά , πως θα γίνει σωστά η λογιστική εγγραφή;

Επίσης , η ΕΠΕ θέλει να κάνει αύξηση κεφαλαίου. Νομίζω ότι δεν απαιτείται συμβολαιογραφικό έγγραφο τώρα με τις αλλαγές της πολτικής του "one stop point" αλλά ούτε και πριν την αλλαγή. Επειδή όμως η ΕΠΕ είναι μονοπρόσωπη μήπως απαιτείται τελικά συμβολαιογράφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω τόκοι 100 και φόρος 10.

ΧΡΕΩΣΕΙΣ

38.03 χρέωση 90

33.13.06 χρέωση 10

ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ

76.03 πίστωση 100

Συνάδελφε είσαι σίγουρος πως σε ΕΠΕ οι τόκοι φορολογούνται αυτοτελώς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης , η ΕΠΕ θέλει να κάνει αύξηση κεφαλαίου. Νομίζω ότι δεν απαιτείται συμβολαιογραφικό έγγραφο τώρα με τις αλλαγές της πολτικής του "one stop point" αλλά ούτε και πριν την αλλαγή. Επειδή όμως η ΕΠΕ είναι μονοπρόσωπη μήπως απαιτείται τελικά συμβολαιογράφος;

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σωστή η παρατήρηση του Κωστή για την αυτοτελή (μη αυτοτελή) φορολογία των τόκων. Πέρα από τους τόκους αυτό το "one stop point" τι είδους φρούτο είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σωστή η παρατήρηση του Κωστή για την αυτοτελή (μη αυτοτελή) φορολογία των τόκων. Πέρα από τους τόκους αυτό το "one stop point" τι είδους φρούτο είναι ?

Εννοεί ότι με μία επίσκεψη σε ένα πόστο,(ΚΕΠ π.χ) θα γίνονται όλες οι διαδικασίες ίδρυσης μιας εταιρείας.

Όντως κάπως έτσι θα γίνεται στο εγγύς μέλλον,αλλά για κάθε μεταβολή,που γίνεται στην ΕΠΕ,θα απαιτείται

συμβολαιογραφική πράξη.(τουλάχιστον επί του παρόντος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εγώ νόμιζα ότι θα έπρεπε να χρεωπιστώσω τον 38.03 και 76.03 και το υπόλοιπό του να το πάω αυτοτελώς. Δλδ πρέπει μετά να ΧΠ τον 63.00.00 με τον 33.13.06 , για να περάσει ο 63.00.00 στον 80 αν κατάλαβα καλά. Μα καλά οι τόκοι δεν πάνε αυτοτελώς πλην ΑΕ? Και στις ΕΠΕ φορολογούνται σαν εισόδημα; Πρέπει να δω τον ΚΦΣ...

Το ¨one stop point" είναι η λογική ότι σε ένα σημείο πας και τελείωσες. Κάτι που θα το δούμε σύντομα (σε 3-4 γεννεές). Θα μειωθεί η γραφειοκρτία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...