Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΕΠΕ-ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΘΑ ΔΩΘΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ


nefertiti

Ερώτηση

Σε μια Μονοπρόσωπη ΕΠΕ τα δεδομένα είναι τα εξής :

1. Λύση εταιρείας-Αρχή Εκκαθάρισης 30/11/2008

2. Φ.Ε.Κ. με 28/1/2009

3. Μεταβολή στην ΔΟΥ στις 10/2/2009 αλλά με ημερομηνία Φ.Ε.Κ.(28/1/2009)

Πηγαίνω χθες να δώσω Εκκαθαριστική ΦΠΑ από 1/1/2008-30/11/2008 και δεν την δέχθηκαν λέγοντάς μου ότι η ημερομηνία Εκκαθάρισης θα θεωρηθεί η 28/1/2009. Οπότε μου λέει θα δώσεις κανονική δήλωση για όλο το 2008 και μετά από 1/1/2009- 28/1/2009.

Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Στο βιβλιαράκι του ΦΠΑ λέει : Μια εκκαθαριστική για το διάστημα έναρξης της εκκαθάρισης (δήλωση μεταβολών) και μια για το διάστημα που διαρκεί η εκκαθάριση (ότι υποστηρίζει το τμήμα ΦΠΑ).

Η εκκαθάριση όμως είναι με 30/11/2008 όχι με την 28/1/2009 του Μητρώου. Δεν θα συμφωνεί τίποτα με την εκκαθαριστική ΦΠΑ, ούτε η ΔΦΕ ούτε τα οικονομικά δεδομένα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό γιατί ψάχνοντας στο Φόρουμ δεν βρήκα κάτι σχετικό και δεν ξέρω τι να κάνω. Το τμήμα ΦΠΑ δεν την παραλαμβάνει με λήξη 30/11/2008.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1. Λύση εταιρείας-Αρχή Εκκαθάρισης 30/11/2008

2. Φ.Ε.Κ. με 28/1/2009

3. Μεταβολή στην ΔΟΥ στις 10/2/2009 αλλά με ημερομηνία Φ.Ε.Κ.(28/1/2009)

Αν θυμάμαι καλά, επειδή πρέπει να συμφωνεί το Ε3 με την εκκαθαριστική και τον ισολογισμό έναρξης εκκαθράρισης κατ' επέκταση, υποβάλλεις τα πάντα με 30/11/2008. Μετά, αφού αρχίσει η εκκαθάριση, για το διάστημα από 1/12/2008 έως την ημέρα που θα λήξει η εκκαθάριση και θα γίνει η οριστική παύση της εταιρίας (π.χ. 15/04/2010), υποβάλλεις 1 (μία) εκκαθαριστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε μια Μονοπρόσωπη ΕΠΕ τα δεδομένα είναι τα εξής :

1. Λύση εταιρείας-Αρχή Εκκαθάρισης 30/11/2008

2. Φ.Ε.Κ. με 28/1/2009

3. Μεταβολή στην ΔΟΥ στις 10/2/2009 αλλά με ημερομηνία Φ.Ε.Κ.(28/1/2009)

Πηγαίνω χθες να δώσω Εκκαθαριστική ΦΠΑ από 1/1/2008-30/11/2008 και δεν την δέχθηκαν λέγοντάς μου ότι η ημερομηνία Εκκαθάρισης θα θεωρηθεί η 28/1/2009. Οπότε μου λέει θα δώσεις κανονική δήλωση για όλο το 2008 και μετά από 1/1/2009- 28/1/2009.

Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Στο βιβλιαράκι του ΦΠΑ λέει : Μια εκκαθαριστική για το διάστημα έναρξης της εκκαθάρισης (δήλωση μεταβολών) και μια για το διάστημα που διαρκεί η εκκαθάριση (ότι υποστηρίζει το τμήμα ΦΠΑ).

Η εκκαθάριση όμως είναι με 30/11/2008 όχι με την 28/1/2009 του Μητρώου. Δεν θα συμφωνεί τίποτα με την εκκαθαριστική ΦΠΑ, ούτε η ΔΦΕ ούτε τα οικονομικά δεδομένα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό γιατί ψάχνοντας στο Φόρουμ δεν βρήκα κάτι σχετικό και δεν ξέρω τι να κάνω. Το τμήμα ΦΠΑ δεν την παραλαμβάνει με λήξη 30/11/2008.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το λάθος ξεκινά από εδώ. Ημερομηνία στο μητρώο θα έπρεπε να είναι η 30/11/2008 και όχι η 28/1/2009. Βέβαια στις 10/2/2009 που πήγατε στο μητρώο είσασταν εκπρόθεσμοι. Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ με την δημοσίευση...

Και μην ξεχνάμε ότι οι ημερομηνίες του ΦΠΑ, ΚΒΣ και εισοδήματος εξαρτώνται από αυτές του μητρώου. Αρα σύμφωνα με όσα λέει το μητρώο, και δήλωση εισοδήματος κανονική για όλο το 2008 θα κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσφατα έβαλα σε εκκαθάριση ΑΕ, με ημερομηνία γενικής συνέλευσης 31/12 και ημερομηνία ανακοίνωσης 28/01 , ενώ ή μεταβολή στο μητρώο έγινε στις 27/02 με ημερομηνία μεταβολής 31/12/08.

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάτι διαφορετικό για τις ΕΠΕ .. αλλιώς δεν υπάρχει εκπρόθεσμη μεταβολή αλλά ακόμη ένα λάθος του μητρώου.. που πρέπει οι ίδιοι να διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρόσφατα έβαλα σε εκκαθάριση ΑΕ, με ημερομηνία γενικής συνέλευσης 31/12 και ημερομηνία ανακοίνωσης 28/01 , ενώ ή μεταβολή στο μητρώο έγινε στις 27/02 με ημερομηνία μεταβολής 31/12/08.

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάτι διαφορετικό για τις ΕΠΕ .. αλλιώς δεν υπάρχει εκπρόθεσμη μεταβολή αλλά ακόμη ένα λάθος του μητρώου.. που πρέπει οι ίδιοι να διορθώσουν.

Θανάση

Ενώ οι ΑΕ πηγαίνουν με την ανακοίνωση της Νομαρχίας και όχι με την δημοσίευση, οι ΕΠΕ πάνε με την δημοσίευση.

Το οποίο σημαίνει ότι η δημοσίευση θα έπρεπε να είναι μέσα σε 1 μήνα (αν θυμάμαι καλά) από την απόφαση της Γενικής Συνέλευσης.

Και εγώ πιστεύω ότι το λάθος είναι του μητρώου, γιατί ακόμα και εκπρόθεσμο να ήταν έπρεπε να βάλει την πραγματική ημερομηνία με πρόστιμο, εκτός αν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη για την αποχή μου από το site και το συγκεκριμένο θέμα μου αλλά υπήρξε πρόβλημα υγείας (ευτυχώς πέρασε) της μητέρας μου.

Διάβασα τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό, αλλά θέλω να σας τονίσω ότι δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα με το Μητρώο αλλά με το τμήμα ΦΠΑ για την Εκκαθαριστική.

Στο Μητρώο -στις ΕΠΕ- η διακοπή γίνεται μέσα σε 1 μήνα από την Δημοσίευση στο ΦΕΚ δηλαδή από τις 28/1/2009-28/2/2009 την οποία και έκανα στις 10/2/2009.

Στο ΦΠΑ μου έλεγαν βλακείες και όταν τελικά επέμεινα και τους εξήγησα ότι αν δεν την καταχωρούσαν με αυτή την ημερομηνία όλα τα οικονομικά δεδομένα θα ήταν λάθος και επιπλέον ότι και το τμήμα Εισοδήματος συμφωνεί μαζί μου τότε μου είπαν να το ψάξουν και σε 3 μέρες που ξαναπήγα, μου την παρέλαβαν χειρόγραφα λέγοντάς μου ότι τελικά όντως πρέπει να δοθεί Εκκαθαριστική από 1/1/2008-30/11/2008 και μετά η τελική Εκκαθαριστική από την 1/12/2008 έως την οριστική λύση, δίνοντας φυσικά κάθε μήνα τις Περιοδικές Δηλώσεις. Ότι δηλαδή τους έλεγα αφού το είχα ήδη ψάξει πάρα πολύ από συναδέλφους και από το εδώ φόρουμ.

Δεν ξέρω αλλά πολλές φορές αισθάνομαι σαν εξωγήινη προσπαθώντας να πάρω κάποια υπογραφή για πράγματα που είναι αυτονόητα και που το κάθε τμήμα που ασχολείται με αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζει άριστα.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Καλό κουράγιο σε όλους για τις δυσκολίες της τωρινής περιόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...