Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ EXCEL ΣΕ ΟΚΙ MICROLINE 321


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα.αν και εχω διαβάσει τα προβλήματα των συναδέλφων με τουσ ΟΚΙ δεν μπόρεσα να βρώ άκρη.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει :θέλω να εκτυπώσω απογράφη σε EXCEL ΚΑΙ στον ΟΚΙ εκτπώνονταιπερίεργα πράγματα τι παραμετροποίηση πρέπει να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, άν εγκατέστησες σωστά στα windows τον ΟΚΙ με τον σωστό driver.

Αν το πρόβλημά σου είναι στην φόρμα της σελίδας που θέλεις να τυπώσεις και δεν την βρίσκεις, τότε πήγαινε στο "εκτυπωτές και fax", αρχείο, ιδιότητες διακομιστή και φτιάξε την φόρμα που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω παρόμοιο πρόβλημα, δεν έχω επιλογή χαρτιού κατα την εκτύπωση άλλη απο Α4 και Α5 και το χαρτι στον ΟΚΙ 5521 που έχω είναι μέγεθος Α3.

Ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες βρήκα επιλογές για τον server μετάξύ άλλων και Α3 όμως δεν άλλάζει κάτι στις επιλογές της εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω παρόμοιο πρόβλημα, δεν έχω επιλογή χαρτιού κατα την εκτύπωση άλλη απο Α4 και Α5 και το χαρτι στον ΟΚΙ 5521 που έχω είναι μέγεθος Α3.

Ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες βρήκα επιλογές για τον server μετάξύ άλλων και Α3 όμως δεν άλλάζει κάτι στις επιλογές της εκτύπωσης.

Καλησπέρα ,

αν έχει εγκατασταθεί σωστά ο εκτυπωτής (δοκίμασε να εκτυπώσεις μια δοκιμαστική σελίδα)

τότε αφού ανοίξεις το αρχείο στο excel που θέλεις να εκτυπώσεις

Διαλέγεις Αρχείο->Εκτύπωση->ΟΚΙ 321 και πατάς Κλείσιμο.

Αυτό το κάνεις για να πάρει τις ρυθμίσεις του ΟΚΙ.

Μετά επιλέγεις Αρχείο->Διαμόρφωση σελίδας->Μέγεθος χαρτιού

θα πρέπει να σου βγάλει περίπου 10 επιλογές

Η τελευταία γράφει συνεχές χαρτί STD ΗΠΑ

Διαλέγεις αυτό και πιθανόν είσαι οκ.

Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε .

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να εκτυπώσω στον OKI 521 απο EXCEL πρέπει να μπω στον εκτυπωτή και να αλλάξω τον driver σε IBM PROPRINTER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τα παραπάνω και απο ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα υπάρχει γιατί δεν βρίσκει χαρτί άλλο απο Α-4.

Δηλαδή είτε όταν έχω Printer τον ΟΚΙ 5521 είτε όταν άλλαξα τον Driver: σε IBM Proprinter, όταν πάω στον εκτυπωτή απο το control panel και printer>properties : βλέπω διαθέσιμο μέγεθος χαρτιού μόνο Α-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τα παραπάνω και απο ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα υπάρχει γιατί δεν βρίσκει χαρτί άλλο απο Α-4.

Δηλαδή είτε όταν έχω Printer τον ΟΚΙ 5521 είτε όταν άλλαξα τον Driver: σε IBM Proprinter, όταν πάω στον εκτυπωτή απο το control panel και printer>properties : βλέπω διαθέσιμο μέγεθος χαρτιού μόνο Α-4.

Καλημερα ,

αν πρόσεξες οι ρυθμίσεις γίνονται μέσα από το excel και οχι από τις ιδιότητες του εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δοκίμασα να το φτιάξω απο απο τις ρυθμίσεις στο excell , όμως στο paper size έχω 5,6 επιλογές όλες για χαρτί Α-4 (η τελευταία είναι Β-5(JIS). Έτσι δοκίμασα και την αλλαγή του driver απο το ποστ του Άκη. Όμως δεν με θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Θα πας στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή, αν είναι σε δίκτυο στο pc που είναι απάνω, και θα βάλεις στις Ιδιότητες - Ρυθμίσεις Συσκευής, νέα φόρμα 34 χ28 cm για πλατιά εκτύπωση και 24 χ 28 cm για στενή.

Μετά θα βρίσκεις αυτή τη φόρμα από τίς ρυθμίσεις του πρόγραμματος που θα δίνεις εκτύπωση.

Driver, Generic Text Only ή IBM Proprinter όπως ειπώθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω στον εκτυπωτή>ιδιότητες>ρυθμίσεις συσκευής και δέν βρίσκω επιλογή για καθορισμό νέας φόρμας , μόνο όποιες έχει έτοιμες.

Στους drivers έκανα εγκατάσταση τον generic/text only ο οποίος είχε ως επιλογή μέγεθος Α-3 και εκτύπωσα (οπότε σε πλάτος ήμουνα οκ ) μόνο που αντί για γράμματα έχω τελείες.

Εδώ να πώ το αυτονόητο , οτι νιώθω υποχρεωμένος για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης-billy284-

Συνάδελφοι για να λύσετε μια για πάντα τα προβλήματα με τους οκι πρέπεινα κάνετε το εξής κολπάκι:

Από τις ιδιότητες του οκι κάνετε ενημέρωση προγράμματος οδήγησης και τον ξαναστήνετε σαν οκι ibm microline ......

Μετά δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα με το μέγεθος του χαρτιού αν ακι από εμπειρία σας λές πως αν η εκτυπωσή σασ είναι παραπάνω από μία σελίδα χρησιμοποιήστε Επιλογή χαρτιού <<συνεχόνενο ΗΠΑ>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...