Jump to content
  • 0

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ & Εγκυμοσύνη - Μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών

vasoula78
 Share

Question

διαβαζα το παρακατω στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ και σκεφτηκα να το αναφερω κ εδω

ΘΕΜΑ : Μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών Με το Ν.3655/3.4.2008 προβλέπεται η μείωση κατά 50% των εισφορών στους κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης του παιδιού.

π.χ. Ημερομηνία γέννησης 2/5/2008, από 1/6/2008 έως 30/5/2009 έχει έκπτωση ΚΣ και Ειδική Προσαύξηση

Η έκπτωση στην Ειδική Προσαύξηση είναι το 50% του 12% της πρώτης ασφαλιστικής κατηγορίας όπως αυτή διαμορφώνεται εκάστοτε (ν.3518/06 αρ.4 παρ.2)

π.χ. Ειδική Προσαύξηση (6/8/2008) 81,57 X 50% = 40,78 ευρώ

Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ

Για να πραγματοποιηθεί η μείωση οι ενδιαφερόμενες πρέπει να προσκομίσουν στο Ταμείο ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Οι γυναίκες που απέκτησαν παιδιά πριν την ψήφιση του Ν.3655/08 ήτοι πριν 3/4/2008 δικαιούνται μειωμένη καταβολή απο 3/4/2008 και για όσο χρονικό διάστημα υπολείπεται μέχρι την συμπλήρωση 12μηνου μετά το μήνα που έλαβε χώρα ο τοκετός.

π.χ. τοκετός 2/2/2008 : έκπτωση από 3/4/2008 έως 28/2/2009

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ, ΕΦΘΑΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΗΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ.

• 0
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ, ΕΦΘΑΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΗΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ.

εννοεις να ισχυσει αναδρομικα κ να εχουν μισές εισφορές οι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ απο τοτε που βγήκε η εγκυκλιος για το εξάμήνο;απο τον Απρίλιο του 2008;;;

εδω δεν μπορούν να ενημερώσουν τα συστήματα τους κ μου στέλνουν για δεύτερη φορά πρόστιμο για εκπροθεσμη υποβολή ΑΠΔ ενω το ίδιο το ΙΚΑ είχε δώσει παρατάση το καλοκαίρι.....

θα εβγαζαν εγκαίρως εγκύκλιο....???

• 0

Η εγκύκλιος έχει εκδοθεί απο την κ. Πατούνα τηλ. 3368124-27 και για το ΙΚΑ τα περί αναδρομικής ισχύος μου τα είπαν στο 6083381 κκ Πέππας ή Κουτάτου.

Εγώ πάντως ελπίζω.

• 0
Η εγκύκλιος έχει εκδοθεί απο την κ. Πατούνα τηλ. 3368124-27 και για το ΙΚΑ τα περί αναδρομικής ισχύος μου τα είπαν στο 6083381 κκ Πέππας ή Κουτάτου.

Εγώ πάντως ελπίζω.

Η Πατούνα ίντά'ναι;;; Αυτή βγάνει τσι εγκυκλίους ή ο ΙΚΑς;;; :rolleyes:

Μπρε Κωστή ακόμη στο ίντερνετ καφέ είσαι παράωρε;;;

• 0

Το ίδιο είχαν ανακοινώσει πάντως και για τον Ο.Α.Ε.Ε. ότι δηλαδή για ένα έτος από τον τοκετό οι ασφαλισμένες μητέρες θα έχουν μειωμένες κατά 50% εισφορές, αλλά ως συνήθως αυτά τα μαθαίνουμε στο τέλος (είναι σαν τους "κερατάδες").

Όλοι οι υπάλληλοι λένε πάντως πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα.

• 0
Η Πατούνα ίντά'ναι;;; Αυτή βγάνει τσι εγκυκλίους ή ο ΙΚΑς;;; :rolleyes:

Μπρε Κωστή ακόμη στο ίντερνετ καφέ είσαι παράωρε;;;

Διάλε τσ'απολιμάρες σου α μ'αφήκεις να πιώ το καφέ μου ή θε να σε καταυκακαλίσω; :rolleyes:

• 0
Η Πατούνα είναι στο Υπουργείο Κοινωνικών Ασφαλίσεων Ο ΙΚΑς είναι άλλο πράγμα!!! κάτι σαν ΙΔΡΥΜΑ να πούμε.

Εύα, σε λίγες ημέρες (3/4/2009) συμπληρώνεται ένας χρόνος από τον περίφημο Νόμο. Ίσως τότε να εκδώσουν την Εγκύκλιο, έτσι για να εορτάσουν το ένα έτος από τον Νόμο...

doctor

• 0

γνωρίζετε αν θα πρέπει για τα δωρα Χριστουγέννων & Πάσχα καθώς και για το επίδομα αδείας να έχουμε πάλι μισές εισφορές;

• 0

Καλησπέρα  συνάδελφοι , !! 

Η περίπτωση μου είναι  η γνωστή δλδ ,

Μεχρι 31/12/2016 ,απασχόληση μισθωτής υπαλλήλου  γραφείου  με κύρια ασφάλιση σε  ΤΣΜΕΔΕ και  ασθενείας σε ΙΚΑ   .. απο 1/1/2017 ΕΦΚΑΣ....

Αυτη η τρελή κατάσταση που  υπήρχε σε περίπτωση εγκυμοσύνης ,  όπου η υπάλληλος έπαιρνε το επίδομα εγκυμοσύνης/λοχείας από το ΙΚΑ ,και πλήρωνε η ίδια τις εισφορές της στο  ταμείο ,,,,       θα εξακολουθεί να ισχύει???? ..έτυχε κάποια περίπτωση αυτη την περίοδο σε κάποιον συνάδελφο ?

Εγω θεωρώ πως εχει πάψει να ισχύει  πλέον αυτή η κατάσταση ..

Ευχαριστώ ,,