Προς το περιεχόμενο
  • 0

τεκμαρτο ημερομισθιο και προσαυξήσεις νυχτερινου και Κυριακής


LEKA

Ερώτηση

Καλησπέρα, θα ήθελα τις γνώσεις σας για το παρακάτω θέμα:

σερβιτορος αμοίβεται με τεκμαρτό ημερομίσθιο, όμως εργάζεται μετά τις 10 το βράδυ και Κυριακές.

α)Στο ΙΚΑ (ΑΠΔ) δηλώνουμε τις Κυριακές; και β) δηλώνουμε τις προσαυξήσεις ή βάζουμε μόνο τιςημέρες επι του τεκμαρτού

ημερομισθίου; Γ) Όταν κάποις αμοίβεται με μισθό την Κυριακή μετά τις δέκα το βράδυ παίρνει και το 75% και το 25%;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

το ΙΚΑ θα ζητήσει ασφάλιση στις πραγματικές αποδοχές.Στο παράδειγμα με τον μουσικο εφόσον καθε μηνα υπερβαινουν οι πραγματικες τις τεκμαρτες θα ασφάλιζα στα πραγματικα.

 

 

Πως θα το δει το ΙΚΑ αφού η ΑΠΔ φεύγει  με τύπο αποδοχών 13 και ως αποδοχές έχει το γινόμενο των ημερομισθίων επί το τεκμαρτό; Μη μου πείτε από την οριστική του φόρου γιατί μια φορά που την είχα πάει σε έναν ικατζή την κοίταγε σαν να κοιτάει ιθαγενής του Αμαζονίου το i phone 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σήμερα σε επικοινωνία με τον κ μπουρλο μου είπε οτι επειδή το ημερομίσθιο καθώς και τα νυχτερινά θεωρούνται σταθερός μισθός πρέπει να τον ασφαλίσω με αυτό αφού βγαίνει παραπάνω και όχι με το τεκμαρτό. ευχαριστώ 

 

Τα νυχτερινά αποτελούν προσαύξηση του νομίμου μισθού. Τέλος πάντων ας μην το ανοίξω τώρα...::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ όσον αφορά τον βοηθό σερβιτόρου και σερβιτόρο, ΑΛΛΑ γι αυτό κι εγώ είχα ρωτήσει τον ελεκτή μας στο ΙΚΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ για ειδικότητα "μουσικός", (ότι δηλαδή τα μικτά του, συμπεριλαμβανομένων και νυχτερινών και αργιών είναι μεγαλύτερα από το τεκμαρτο), μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, να υπολογιστεί η ασφάλισή του στο τεκμαρτό. Όπως επίσης και σε ειδικότητα "ταξιθέτρια" που στην προκειμένη περίπτωση το σταθερό ημερομίσθιό της είναι κάτω από το τεκμαρτό της, λόγω τετραώρου, μου είπε ότι πρέπει να ασφαλιστεί στο τεκμαρτό, παρόλο που εξήγησα ότι αμοίβεται με σταθερό ημερομίσθιο.

 

Θα θέλαμε πιστεύω μια ξεκάθαρη και εμπεριστατωμένη απάντηση αλλά από που?

 

- Έλα ρε, μια φορά είχα πάει θέατρο και την έπεσα στην ταξιθέτρια. 

- Και τι έγινε;

- ... Με έβαλε στη θέση μου... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ όσον αφορά τον βοηθό σερβιτόρου και σερβιτόρο, ΑΛΛΑ γι αυτό κι εγώ είχα ρωτήσει τον ελεκτή μας στο ΙΚΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ για ειδικότητα "μουσικός", (ότι δηλαδή τα μικτά του, συμπεριλαμβανομένων και νυχτερινών και αργιών είναι μεγαλύτερα από το τεκμαρτο), μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, να υπολογιστεί η ασφάλισή του στο τεκμαρτό. Όπως επίσης και σε ειδικότητα "ταξιθέτρια" που στην προκειμένη περίπτωση το σταθερό ημερομίσθιό της είναι κάτω από το τεκμαρτό της, λόγω τετραώρου, μου είπε ότι πρέπει να ασφαλιστεί στο τεκμαρτό, παρόλο που εξήγησα ότι αμοίβεται με σταθερό ημερομίσθιο.

 

Θα θέλαμε πιστεύω μια ξεκάθαρη και εμπεριστατωμένη απάντηση αλλά από που?

 Σ΄αυτές τις ειδικότητες δεν αναγνωριζεται η μειωμενη απασχόληση στην ασφάλιση ειτε 1 ωρα δουλέψει ειτε 8 με το τεκμαρτό θα ασφαλιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως θα το δει το ΙΚΑ αφού η ΑΠΔ φεύγει  με τύπο αποδοχών 13 και ως αποδοχές έχει το γινόμενο των ημερομισθίων επί το τεκμαρτό; Μη μου πείτε από την οριστική του φόρου γιατί μια φορά που την είχα πάει σε έναν ικατζή την κοίταγε σαν να κοιτάει ιθαγενής του Αμαζονίου το i phone 6.

Καλά με το ΙΚΑ δεν βρίσκεις ακρη μου εχει κάτσει να ασφαλίζω σε αποδοχές πολυ μεγαλύτερες των τεκμαρτων και ο τυπος να εχει κολλήσει με τα τεκμαρτα σε έλεγχο.

Αυτοί με τα τεκμαρτά είναι ευτυχισμένοι οποταν και μόνο τεκμαρτά να ασφαλίζεις μια χαρά είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Σ΄αυτές τις ειδικότητες δεν αναγνωριζεται η μειωμενη απασχόληση στην ασφάλιση ειτε 1 ωρα δουλέψει ειτε 8 με το τεκμαρτό θα ασφαλιστεί. 

συμφωνώ αλλά αφού ισχύει:

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

1) Για τους μισθωτούς που αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των οικείων Σ.Σ.Ε. ή Δ.Α. ή Υ.Α. για κανονική απασχόληση, οπότε οι εισφορές υπολογίζονται επί των σταθερών αποδοχών.

εντάξει για τους Σερβιτοροβοηθούς αλλά για τους υπόλοιπους που αμοίβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμφωνώ αλλά αφού ισχύει:

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

1) Για τους μισθωτούς που αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των οικείων Σ.Σ.Ε. ή Δ.Α. ή Υ.Α. για κανονική απασχόληση, οπότε οι εισφορές υπολογίζονται επί των σταθερών αποδοχών.

εντάξει για τους Σερβιτοροβοηθούς αλλά για τους υπόλοιπους που αμοίβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές?

γ) Η κατάταξη είναι ανεξάρτητη από τη διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και σ΄ αυτήν περιλαμβάνονται οι χορηγούμενες παροχές σε είδος (τροφή, κατοικία, κ.λ.π.), τα επιδόματα προϋπηρεσίας, γάμου, οι υπερωρίες, κ.λ.π.

 

Αυτο ειναι στην εγκύκλιο που διαβάζεις λίγο πιο πάνω.

 

Σε συνδυασμό αυτών των δύο πρέπει οι σταθερές αποδοχες ανεξάρτητα απο ωράριο να ειναι μεγαλύτερες η ισες με τον κατωτατο μισθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γ) Η κατάταξη είναι ανεξάρτητη από τη διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και σ΄ αυτήν περιλαμβάνονται οι χορηγούμενες παροχές σε είδος (τροφή, κατοικία, κ.λ.π.), τα επιδόματα προϋπηρεσίας, γάμου, οι υπερωρίες, κ.λ.π.

 

Αυτο ειναι στην εγκύκλιο που διαβάζεις λίγο πιο πάνω.

 

Σε συνδυασμό αυτών των δύο πρέπει οι σταθερές αποδοχες ανεξάρτητα απο ωράριο να ειναι μεγαλύτερες η ισες με τον κατωτατο μισθο.

 

α ωραία...χαίρομαι!

Άρα για όλους εκτός των σερβιτοροβοηθών θα πρέπει να πηγαίνουμε στο τεκμαρτό, από τη στιγμή που το ημερομίσθιο είναι χαμηλότερο από την ασφαλιστική κλάση. Και μόνον αυτό, επειδή δεν θεωρείται ημερομίσθιο αν συμπεριληφθούν νυχτερινά και αργίες.

 

ταδε έφη doctor: "Τα νυχτερινά αποτελούν προσαύξηση του νομίμου μισθού. Τέλος πάντων ας μην το ανοίξω τώρα... :)"

 

πολύ ωραία, χαίρομαι που τα κάναμε μια επανάληψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α ωραία...χαίρομαι!

Άρα για όλους εκτός των σερβιτοροβοηθών θα πρέπει να πηγαίνουμε στο τεκμαρτό, από τη στιγμή που το ημερομίσθιο είναι χαμηλότερο από την ασφαλιστική κλάση. Και μόνον αυτό, επειδή δεν θεωρείται ημερομίσθιο αν συμπεριληφθούν νυχτερινά και αργίες.

 

ταδε έφη doctor: "Τα νυχτερινά αποτελούν προσαύξηση του νομίμου μισθού. Τέλος πάντων ας μην το ανοίξω τώρα... :)"

 

πολύ ωραία, χαίρομαι που τα κάναμε μια επανάληψη!

Η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης :D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με μισθό μπορεί να αμείβετε ο σερβιτόρος; Η αναγκαστικά πάει με ποσοστά επί των λιαν.πωλήσεων των τραπεζιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας και καλή δύναμη.Από τη στιγμή που η εκ περιτροπής εργασία ημερομισθίου πηγαίνει στο 34,85 τι γίνεται όταν κάποιος αμοίβεται με τεκμαρτά?ΠΧ βοηθός σερβιτόρου 34,69?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...