Προς το περιεχόμενο

ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΜΟΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εργολάβος που κάνει μονώσεις σε πλοία και σε κτίρια, αγοραζει τα υλικά (υφάσματα, κόλλες κλπ) και κόβει ΤΠΥ για τις υπηρεσίες που παρέχει.

Τα υλικά αυτά εγω τα καταχωρω σαν δαπάνες (ίδια υλικά)...

ο προηγούμενος λογιστής που είχε, τα υλικά τα καταχωρούσε στις αγορές.

Ποιος απο τους δύο κάνει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα μεσα στη χρήση ο προηγούμενος λογιστής είχε δώσει ΦΠΑ και τα είχε περάσει στις αγορές.

Εγω σκεφτηκά να κάνω τροποποιητική και να τα βάλω κα αυτά στις δαπάνες.

Υπάρχει άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΥΝ

ΚΑΙ ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΤΗΡΟΥΣΕ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ?

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΤΔΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΔΑΠΑΝΕΣ/ΕΞΟΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια εδώ να πούμε ότι και στα παροχής μπορούμε να περάσουμε αγορές υλικών και να βγάλουμε κόστος , αλλά ειδικά για Β κατηγορίας και χαμηλούς τζίρους η συντριπτική πλειοψηφία τα περνάει σαν διάφορα έξοδα . :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργολάβος που κάνει μονώσεις σε πλοία και σε κτίρια, αγοραζει τα υλικά (υφάσματα, κόλλες κλπ) και κόβει ΤΠΥ για τις υπηρεσίες που παρέχει.

Τα υλικά αυτά εγω τα καταχωρω σαν δαπάνες (ίδια υλικά)...

ο προηγούμενος λογιστής που είχε, τα υλικά τα καταχωρούσε στις αγορές.

Ποιος απο τους δύο κάνει λάθος;

Ο πελάτης σου παρέχει υπηρεσία κατ' αρχήν εφόσον δεν δημιουργείται νέο είδος αγαθού. Απο εκεί και πέρα αν το κόστος των υλικών υπερβαίνει το 1/3 του εσόδου, τότε θα κόψεις ΤΠΥ ? Δεν θα πρέπει να κόψεις ΤΔΑ ? Οπότε τα υλικά να θεωρηθούν αγορές Α' υλών? Άρα πιστεύω σωστό είναι αυτό που λεέι ο broster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελάτης σου παρέχει υπηρεσία κατ' αρχήν εφόσον δεν δημιουργείται νέο είδος αγαθού. Απο εκεί και πέρα αν το κόστος των υλικών υπερβαίνει το 1/3 του εσόδου, τότε θα κόψεις ΤΠΥ ? Δεν θα πρέπει να κόψεις ΤΔΑ ? Οπότε τα υλικά να θεωρηθούν αγορές Α' υλών? Άρα πιστεύω σωστό είναι αυτό που λεέι ο broster.

τα περισσοτερα τιμολόγια που κόβει είναι σε πλοία, και στα πλοία απ'οτι μου είχε τύχει σε πιο παλιά περίπτωση απο την εφορία μου είπαν να κόβουμε μόνο ΠΥ γιατι δεν τίθεται θέμα πώλησης μιας και όλα είναι επισκευές.

όσο για αυτό που είπες broster, δεν το εχω ξανακούσει,

μπορώ δηλαδή να υπολογίζω τα κέρδη στην παροχή και να αφαιρέσω κόστος αναλωσίμων (υλικών);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα τιμολόγια που κόβει είναι σε πλοία, και στα πλοία απ'οτι μου είχε τύχει σε πιο παλιά περίπτωση απο την εφορία μου είπαν να κόβουμε μόνο ΠΥ γιατι δεν τίθεται θέμα πώλησης μιας και όλα είναι επισκευές.

όσο για αυτό που είπες broster, δεν το εχω ξανακούσει,

μπορώ δηλαδή να υπολογίζω τα κέρδη στην παροχή και να αφαιρέσω κόστος αναλωσίμων (υλικών);

Το θέμα δεν είναι πλοία ή όχι. Στις επισκευές χρησιμοποιείς δικά σου υλικά ή όχι? Αν ναι, το θέμα είναι αν το κόστος των υλικών υπερβαίνει το 1/3 του εσόδου (άρθρο 3 Κ.Β.Σ.), οπότε θεωρείται πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργολάβος που κάνει μονώσεις σε πλοία και σε κτίρια, αγοραζει τα υλικά (υφάσματα, κόλλες κλπ) και κόβει ΤΠΥ για τις υπηρεσίες που παρέχει.

Τα υλικά αυτά εγω τα καταχωρω σαν δαπάνες (ίδια υλικά)...

ο προηγούμενος λογιστής που είχε, τα υλικά τα καταχωρούσε στις αγορές.

Ποιος απο τους δύο κάνει λάθος;

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις δύο λύσεις ? Το έθεσε σωστά ο broster-Απόστολος. Κατά τα άλλα ισχύει η παρατήρηση του ΑΚΗ σχετικά με το άρθρο 3 του ΚΒΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...