Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ;


nektaria

Ερώτηση

Καλημέρα,

θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με το εξής;

Υπάλληλος με σύμβαση ορισμένου χρόνου 3μηνη η οποία έχει ανανεωθεί 3 φορές ανακοίνωσε εγγράφως στον εργοδότη ότι είναι έγκυος. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή με την σύμβαση;;

Ο εργοδότης δήλωσε ότι με την λήξη της σύμβασης δεν θα της ξανακάνει ανανέωση.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σου διαφεύγει ότι.. η εργαζόμενη μπορεί να κινηθεί με βάση την συνεχή ανανέωση των συμβάσεων και να πετύχει τον χαρακτηρισμό της σχέσης ως αορίστου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σου διαφεύγει ότι.. η εργαζόμενη μπορεί να κινηθεί με βάση την συνεχή ανανέωση των συμβάσεων και να πετύχει τον χαρακτηρισμό της σχέσης ως αορίστου..

Αν όμως ο εργοδότης άφησε "κενά" μεταξύ των συμβάσεων, θα το πετύχει...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

Έχω ένα μικρό θεματάκι και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Προσλάβαμε μία κοπέλα με σύμβαση ορισμένου χρόνου 2 μηνών, η οποία εργάζεται για πρώτη φορά και ως εκ τούτου δεν δικαιούται παροχές από το ΙΚΑ. Στην διάρκεια της εργασιακής σχέσης μας δήλωσε ότι είναι έγκυος και στην συνέχεια μας έφερε 15 ημέρες ασθενείας από το ΙΚΑ, τις οποίες δεν τις επιδοτεί και κατά συνέπεια θα πρέπει να τις πληρώσει ο εργοδότης. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

-Με την λήξη της σύμβασης μπορώ να την σταματήσω;

-Με την ασθένεια επιμηκύνει την διάρκεια της σύμβασης;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
-Με την λήξη της σύμβασης μπορώ να την σταματήσω; ΝΑΙ

-Με την ασθένεια επιμηκύνει την διάρκεια της σύμβασης; ΟΧΙ

Ευχαριστώ Παρακαλούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντησή σου, αλλά σε περίπτωση που μου φέρνει συνέχεια ασθένεια (λόγω της εγκυμοσύνης) ούτε τότε έχουμε θέμα επιμήκυνσης της σύμβασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντησή σου, αλλά σε περίπτωση που μου φέρνει συνέχεια ασθένεια (λόγω της εγκυμοσύνης) ούτε τότε έχουμε θέμα επιμήκυνσης της σύμβασης;

Οχι... είναι άσχετα γεγονότα το ένα με το άλλο...

εσείς την προσλάβατε για ορισμένο χρόνο & όταν αυτός ο χρόνος λήξει, θα κάνετε "Βεβαίωση-δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου".

αν στο 2μηνο αυτό η κοπέλα έμεινε έγκυος... καλή εγκυμοσύνη να έχει & καλή λευτεριά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσλάβαμε μία κοπέλα με σύμβαση ορισμένου χρόνου 2 μηνών, η οποία εργάζεται για πρώτη φορά και ως εκ τούτου δεν δικαιούται παροχές από το ΙΚΑ. Στην διάρκεια της εργασιακής σχέσης μας δήλωσε ότι είναι έγκυος και στην συνέχεια μας έφερε 15 ημέρες ασθενείας από το ΙΚΑ, τις οποίες δεν τις επιδοτεί και κατά συνέπεια θα πρέπει να τις πληρώσει ο εργοδότης.

Καλημέρα,

αναφορικά με το παραπάνω, σε σύμβαση 2μηνη που δε θα ανανεωθεί, έχω ασθένεια σε εργαζόμενο που δεν λαμβάνει από το ΙΚΑ.

Συγκεκριμένα 3 ημέρες νοσηλεία σε νοσοκομείο και 10 μέρες από το ΙΚΑ.

Το δε 10ήμερο υπερβαίνει κατά 2 ημέρες τη λήξη της σύμβασης.

Τι ακριβώς πληρώνει ο εργοδότης;

Να υποθέσω τις 3 πρώτες κατά το 1/2 και τις υπόλοιπες 8 ημέρες εξ' ολοκλήρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

αναφορικά με το παραπάνω, σε σύμβαση 2μηνη που δε θα ανανεωθεί, έχω ασθένεια σε εργαζόμενο που δεν λαμβάνει από το ΙΚΑ.

Συγκεκριμένα 3 ημέρες νοσηλεία σε νοσοκομείο και 10 μέρες από το ΙΚΑ.

Το δε 10ήμερο υπερβαίνει κατά 2 ημέρες τη λήξη της σύμβασης.

Τι ακριβώς πληρώνει ο εργοδότης;

Να υποθέσω τις 3 πρώτες κατά το 1/2 και τις υπόλοιπες 8 ημέρες εξ' ολοκλήρου?

Θα πληρώσετε την ασθένεια μέχρι τη λήξη της σύμβασης, όχι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει ας μου απαντήσει..

Εχω προσληφθεί μεσω ΑΣΕΠ στο Δημόσιο με 8μηνη σύμβαση ορισμένου χρόνου. Εάν μέσα στο διαστημα αυτό μείνω έγκυος υπάρχει περίπτωση αυτόματης ανανέωσης ή η σύμβαση μου θα λυθεί άσχετα απο το γεγονός της εγκυμοσύνης...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει ας μου απαντήσει..

Εχω προσληφθεί μεσω ΑΣΕΠ στο Δημόσιο με 8μηνη σύμβαση ορισμένου χρόνου. Εάν μέσα στο διαστημα αυτό μείνω έγκυος υπάρχει περίπτωση αυτόματης ανανέωσης ή η σύμβαση μου θα λυθεί άσχετα απο το γεγονός της εγκυμοσύνης...??

Θα λυθη ασχετα απο το γεγονος της εγκυμοσυνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!εργαζομαι 3 συνεχομενα ετη σε ενα φυτωριο ως γεωπονος...μου κανουν ετησιες συμβασεις οι οποιες ανανεωνονται οταν ληγει η προηγουμενη...τωρα ειμαι εγκυος και γενναω 1 μηνα πριν την λήξη συμβασης!θα ανανεωθει η συμβαση μου αυτοματα ή θα αποληθώ?τι λεει ο νομος για την περιπτωση μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σου διαφεύγει ότι.. η εργαζόμενη μπορεί να κινηθεί με βάση την συνεχή ανανέωση των συμβάσεων και να πετύχει τον χαρακτηρισμό της σχέσης ως αορίστου..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερινα

Καλησπερα. Ειμαι ιατρος στον ΕΟΠΥΥ με 12 μηνη συμβαση. Διανυω τη δεύτερη συνεχομενη συμβαση μου και αν ανανεωθει το Μαρτη οπότε κ λήγει θα είναι η τριτη συνεχομενη συμβαση. Ειμαι εγγυος κ αναμενεται να γεννησω το Μαιο. Αν ανανεωθει η συμβαση μου δικαιουμαι άδεια περαν του μηνος που ορίζει η συμβαση μου εστω και ανευ αποδοχών? Ή επίσης γίνεται να διακοπεί η συμβαση μου για διάστημα έστω τεσσάρων μηνών και έπειτα να επανέλθω για να ολοκληρώσω τη συμβασή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...