Jump to content

Προβλημμα με εκκίνηση Windows XP, τι λύσεις υπάρχουν?

Recommended Posts

Ζω ανεπανάληπτες στιγμές .

Με προτείνει το αφεντικο για να φτιάξω το άρρωστο πι σι του σουλί.

Τι να λέμε τώρα ....... τα πάντα όλα .

Κεφάλα βλέπε να σκάσεις ρε απο την ζήλια σου .

:rolleyes::)

Το πισι το πιτα το κοπί του, του σουλί του .

Εάν τώρα το πρόβλημα είναι ο ιός προσπάθησε να το βγάλεις .

Εάν το πρόβλημα είναι στο hardware τότε άλλαξε το προβληματικό εξάρτημα.

Εάν το πρόβλημα είναι στους Drivers , τότε προσπάθησε να το λύσεις .

Νομίζω ότι προχωρώντας στα παραπάνω θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Εάν δεν λυθεί τότε θα σου πρότεινα να πάρεις ένα νέο μηχάνημα, χωρίς να πετάξεις το προβληματικό .

Αμέσως μετά να στήσεις ένα δίκτυο μεταξύ των δύο μηχανημάτων (φώναξε το Κίμωνα να το κάνει).

Τον Κιμωνα σου τον συστηνω ανεπιφυλακτα

Μια φορα ειχα και εγω προβλημα το οποιο δεν μπορουσε να το λυσει κανεις στα Χανια , τον κατεβασα κατω , βρηκε αμεσως οτι ειχε προβλημα η ψυκτρα και μου εφερε τον ψυκτικο που του εφτιαχνε στον Πειραια τα aircondition , και απο τοτε ολα παιζουν ρολοι

Και στην συνέχεια να ξανακάνεις την ίδια διαδικασία από την αρχή.

Τον Κιμωνα σου τον συστηνω ανεπιφυλακτα

Μια φορα ειχα και εγω προβλημα το οποιο δεν μπορουσε να το λυσει κανεις στα Χανια , τον κατεβασα κατω , βρηκε αμεσως οτι ειχε προβλημα η ψυκτρα και μου εφερε τον ψυκτικο που του εφτιαχνε στον Πειραια τα aircondition , και απο τοτε ολα παιζουν ρολοι

Έχει και κούκο το ρολόι; Μονό ή διπλό;

Τελικά ισχύει το ότι οποιος δουλευει σκληρα ,

καποια στιγμη θα αναγνωριστει η δουλειά του.

Τοσα χρόνια πάνω στους ηλεκτρονικους υπολογιστές

ηρθε η ωρα της αναγνωρισης απο τους συναδέλφους .

Σας ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου .

ΥΓ . Τωρα που ειπε η μηδης για ψυκτρες...... λεω μια μερα στον φιλο και τεχνικό Τάσο , ρε Τασο κανει θορυβο το μηχανημα , για βαλε μου λεει το ακουστικο κοντά , το βαζω εγω , το ακουει αυτος απο το τηλεφωνο , μου λέει πηγαινε πάρε μια ψύκτρα για το ταδε μηχανημα γιατι δεν προλαβαινω και θα ερθω αυριο να το φτιαξω .

Την επόμενη μέρα που ήρθε, κοιταγε την ψύκτρα , κοιταγε εμένα και ξαφνικα έβαλε τα γέλια , τι γελάς ρε του λέω , μου λέει πόσο την πλήρωσες αυτή την ψύκτρα , του λέω περίπου 60 ευρώ , τρωω μια μούτζα , φαντάζεστε τι ψυκτρα είχα αγοράσει έτσι .......... :rolleyes:

Guest Γιαννάκης
Τελικά το σκέφτηκα καλύτερα ..

Άλλαξα πολύμπριζο .. και προς το παρόν το εργαλείο "φυσάει".. :)

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκουμπώσεις και να κουμπώσεις ξανά την κάρτα μνήμης (RAM).

Τα ίδια μου έκανε και μένα και με αυτή την κίνηση έστρωσε και γλίτωσα και τη μητρική. :rolleyes:

Επειδή παθαίνω τα ίδια: Μάλλον το πισι είναι εντάξει. Άμα άλλαξες πολύμπριζο και δουλεύει, τότε είναι από κει (μέχρι να ξαναχαλάσει). Το δικό μου είχε πρόβλημα με μία θύρα γιουεσμπί που είχα τον πόντικα. Άντε βρες άκρη με την μοντέρνα τεχνολογία....

Λογικά έχει διάφορα προβλήματα..

Πάντως άλλαξα πολύμπριζο (με ένα ασφαλείας), γιατί κάποιες φορές κόλλαγε ο διακόπτης στο άνοιγμα..

πως να το πω.. αντί για τον ήχο "ντουν" όταν πας να ανοίξεις το pc ..κόλαγε.. στο "ντουυυυυυυυυυυυυυυυυυυν" .. και χρειαζόταν διακοπή από "πίσω" ή απ'το πολύμπριζο για να ξεκολήσει..

ο διακόπτης φταίει.. το τροφοδοτικό.. κάτι άλλο .. θα σας γελάσω.

Πάντως αφού άνοιξε χθες.. δημιούργησα και ένα σημείο επανεκκίνησης όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω..

έφτιαξα και μία συντόμευση "shutdown -f" που αναγκάζει όλες τις εφαρμογές να κλείσουν...

και θα το παρακολουθώ..

Κοπέλια έτυχε μου του παντέρμου μια άιθουσα διδασκαλίας με 20 Pcιά μπήτη για μπήτη ξεχαρβαλομένα..

Διάλε τονα που δουλέυει...

Αμα αλλάξω δηλαδής τα πολύμπριζα ντονε λέτε να πάρουνε ομπρός;

Ώπα Σούλη...

Αν το "ντουν" κολλούσε σε "ντοοοοουυυυυυν", τότε το PC σου σου φωνάζει τι πρόβλημα έχει.

Ή μάλλον καλύτερα το motherboard.

Βρες τη μάρκα του motherboard σου... πάνε στο site... δες τι σημαίνουν τα "ντουνντουνντουνντουν".

Τα περισσότερα motherboard "μιλάνε" στους ιδιοκτήτες όταν έχουν πρόβλημα, αλλά οι ιδιοκτήτες δεν τα "καταλαβαίνουν".

:rolleyes:

Σουλη και μενα το σπιτικο πι σι μου (λαπι τοπ), κατι μου φωναζε, αλλα επειδη δεν το καταλαβαινα, φωναξα τον Τασο να το δει και αυτος μεσ την τρελλη χαρα, το μαζεψε να το παει στον τεχνικο και μου ειπε οτι θα κανει πολυυυυ καιρο να φτιαχτει......

γιατι αραγε ??? :rolleyes:

Συνδεμενη απο Γιαννενα

Ώπα Σούλη...

Αν το "ντουν" κολλούσε σε "ντοοοοουυυυυυν", τότε το PC σου σου φωνάζει τι πρόβλημα έχει.

Ή μάλλον καλύτερα το motherboard.

Βρες τη μάρκα του motherboard σου... πάνε στο site... δες τι σημαίνουν τα "ντουνντουνντουνντουν".

Τα περισσότερα motherboard "μιλάνε" στους ιδιοκτήτες όταν έχουν πρόβλημα, αλλά οι ιδιοκτήτες δεν τα "καταλαβαίνουν".

:)

Σούλη ,

ρώτησα δύο τρεις αυθεντίες στα πισιά :rolleyes::):P ,

και βρέθηκε λύση στο πρόβλημα σου ,

http://www.youtube.com/watch?v=ESVe6IhDvgA

• 3 years later...

Γειά σας έχω πρόβλημα με την εκκίνηση των windows έχω δοκιμάσει πολλά μα τίποτα δεν έγινε έχω χάσει και το cd των windows αν πορείτε να με βοηθήσετε χρειάζομαι ιδέες για να γλιτώσω το format γιατί ξέρω οτι σβήνονται όλα τα αρχεία και θέλω να γλιτώσω από αυτό

To φορματ πρέπει να είναι η έσχατη λύση οταν δεν μπορούμε να ξεφορτωθούμε εναν ιό που μας έχει κανει σοβαρή ζημια στα αρχεια μας. Αποφύγετε το.

Συμβουλές.

1. Δοκιμαστε την Επαναφορά Συστήματος στα Εργαλεια που βρισκονται στα Βοηθήματα.

2. Μην έχετε τα xp στις αυτόματες ενημερώσεις. Απενεργοποιηστε τις. Αυτό σας δίνει τη δυνατότητα να κάνετε επανεγκατάσταση των xp επάνω στα παλαιά επιδιορθώνοντας τα.

3. Εαν δεν έχετε δευτερο σκληρό, δημιουργειστε ενα δευτερο διαμερισμα με ειδικο προγραμμα (partition manager) διαχείρησης σκληρων δισκων. Στηστε σε αυτο το διαμερισμα δευτερα windows και μπειτε μέσα απο αυτά για να βρειτε τα αρχεια σας και να τα αποθηκευσετε καπου με ασφάλεια.

4. Το καλυτερο ειναι να κρατατε συμπιεσμένο backup με προγράμματα (π.χ. Acronis Backup) σε εναν δευτερο σκληρό δισκο ή διαμερισμα, αμέσως μετά το νέο στήσιμο των windows, ωστε ακομα και φορματ αν κανετε στα windows, θα μπορειτε σε λίγα λεπτά να τα επαναφέρετε έτσι οπως τα στήσατε.

5. Τα αρχεια μεγαλου μεγεθους καλυτερα να τα αποθηκευετε σε ξεχωριστό απο τα windows σκληρό δίσκο ή διαμμέρισμα προκειμένου το backup που δημιουργειται να ειναι μικρό σε μεγεθος.

Υ.Γ. Τα windows στηνονται γρηγορα και απο φλασάκι.

• 4 months later...
Guest Koznina

Καλησπέρα..... Είμαι άσχετη με τους υπολογιστές.... Αλλά σήμερα που πήγα να ανοίξω το netbook μου (acrer) δεν ανοίγει :( Χθες πάντως που τον έκλεισα ήταν μια χαρά. Τώρα μου λέει ότι κάνει "επιδιόρθωση κατα την εκκίνηση" Τι πρέπει να κάνω; :( Και δεν έχω κάνει τίποτα εγκατάσταση αυτές τις μέρες....το εχω μόνο να μπαίνω στο fb

Καλησπέρα..... Είμαι άσχετη με τους υπολογιστές.... Αλλά σήμερα που πήγα να ανοίξω το netbook μου (acrer) δεν ανοίγει :( Χθες πάντως που τον έκλεισα ήταν μια χαρά. Τώρα μου λέει ότι κάνει "επιδιόρθωση κατα την εκκίνηση" Τι πρέπει να κάνω; :( Και δεν έχω κάνει τίποτα εγκατάσταση αυτές τις μέρες....το εχω μόνο να μπαίνω στο fb

Οταν πάει να ξεκινήσει το Acer πάτησε f8 και επέλεξε εκκίνηση με τις τελευταίες ρυθμίσεις που λειτουργούσαν σωστά. Αν είναι κάτι απλό θα λυθεί. Εάν όμως έχουν πειραχθεί τα αρχεία εκκίνησης θα χρειαστείς τεχνικό.

Υ.Γ. Μεταξύ σοβαρού και αστείου. Ασε το fb και βγες έξω να βρεις κανένα αληθινό άντρα....   Καλή Χρονιά!  ;)

Αν πάλι κόλλησες τον ιό που εμφανίζεται σαν δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος τότε θέλεις σίγουρα τεχνικό και να αλλάξεις όλους τους κωδικούς σου στο pc.

Guest Koznina
Αν πάλι κόλλησες τον ιό που εμφανίζεται σαν δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος τότε θέλεις σίγουρα τεχνικό και να αλλάξεις όλους τους κωδικούς σου στο pc.
Οταν πάει να ξεκινήσει το Acer πάτησε f8 και επέλεξε εκκίνηση με τις τελευταίες ρυθμίσεις που λειτουργούσαν σωστά. Αν είναι κάτι απλό θα λυθεί. Εάν όμως έχουν πειραχθεί τα αρχεία εκκίνησης θα χρειαστείς τεχνικό. Υ.Γ. Μεταξύ σοβαρού και αστείου. Ασε το fb και βγες έξω να βρεις κανένα αληθινό άντρα.... Καλή Χρονιά! :( Οσο για το αστειακι σου,ειμαι 29 και εχω άντρα :P

Guest Koznina

Πως βγήκε έτσι το μήνυμα μου? μισο Λοιπόν λέω ότι παταω f8 και δεν κάνει τίποτα. Και έχω άντρα :P

Καταρχάς χαίρομαι που δεν παρεξηγήθηκες για το "αστειάκι".   :rolleyes:

Το f8 το πατάμε αμέσως μετά το bios, πριν ξεκινήσουν τα windows.

Το κρατάω πατημενο?

Τι πιο απλό αγαπητή μου να φωνάξεις ένα τεχνικό να σου λύσει το πρόβλημα αμέσως και με λίγα έξοδα. Μην επιχειρείς επεμβάσεις έστω και με υποδείξεις, αν δεν έχεις επαρκείς γνώσεις για την λειτουργία του Η/Υ. Υπάρχουν και οι ιοί, ειδικά με το FB. Πρόσεχε...